Pegasti badelj sodi med košarice (družina Asteraceae) in je velika rastlina. Zraste 70-150 cm visoko in ima pokončno steblo. Zeleni belo lisasti, podolgovati listi, ki oklepajo steblo, imajo na robovih rumene bodice. Njegovi ekstrakti so široko uporabljani v farmaciji.
PEGASTI BADELJ: Splošno o pegastemu badlju | Slike pegastega badlja | Zgodovina rastline | Razvrstitev in uporabnost | Uporaba | Oblike in kontraindikacije | Raziskave | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Čas cvetenja je od junija do septembra. Pegasti badelj sodi med največje in najlepše bodake. Prvotno je rasel v južni Evropi, južni Rusiji in severni Afriki.
Pegasti badelj, z ljudskim imenom poimenovan tudi bodeča neža ali Marijin osat, je visoka rastlina, ki spada v družino nebinovk. Ker za uspešno cvetenje ne potrebuje velike količine vode, cveti v poletnem času, od junija do septembra. Ta zanimiva rastlina ima rada toplo podnebje zato jo po Sloveniji največkrat najdemo na primorskem, kjer raste pod močnimi sončnimi žarki.
Za pegasti badelj Adam Lonitzer piše: »Vedno ima vodo na širokih listih ob steblu. Listi so ostri, bodičasti, posuti z belimi pegami, na vseh vejicah ima bodičaste, roza-rdeče glavice s trni. Moč in učinek: korenina in seme tega badlja sta topla in suha, imata adstringentni učinek. Če vodo iz listov žgemo in jo pijemo, to pomiri zbadanje v podrebrju. (...) Dobro je za ves strup v telesu, proti kugi in proti drugim boleznim.«
Video vsebina: več o rastlini pegasti badelj
Pegasti badelj raste po vsem Sredozemlju vendar ga najdemo skoraj povsod po svetu, kjer so poletja vroča in suha.
Slika: Kakšne pa so neverjetne lastnosti na pogled te male rože? Spoznajte jih skozi ta članek.
Pegasti badelj in njegova uporaba v naravnem zdravilstvu sega že v prvo stoletje našega štetja. Rastlina ima vijolične cvetove ter značilne nazobčane liste s trni in belimi lisami. Lahko bi rekli, da bodeči listi in ostri trni služijo prav temu, da strogo varujejo izjemne lastnosti in „čarobne“ sestavine v notranjosti te vsestranske rastline.
Slike pegastega badlja
Pegasti badelj v številnih podobah.
Zgodovina pegastega badlja
Njegovo drugo ime Marijin osat izvira iz legende, po kateri je devica Marija iskala miren kraj za dojenje otroka. Marijin osat je to opazil in z listi zaščitil mater in otroka. Ker je nekaj kapljic mleka padlo na zel, ima še danes bele lise in črte. Rodovno ime Silybum izvira iz grškega izraza »silibon« (čop).
V nekaterih knjigah o zeliščih najdemo tudi zastareli izraz Carduus marianus. Rastlino v zdravilne namene vzgajajo že od srednjega veka. Paracelsus je priporočal uporabo pri »notranjem zbadanju«. Začetnik današnje uporabe za zdravljenje bolezni jeter je zdravnik Johann Gottfried Rademacher (1772-1850).
Pegasti badelj so omenjali že botaniki in zdravniki iz antike, vendar veliko o njem ne izvemo. Tako je grški zdravnik Dioskurid o silybonu vedel le to, da je rastlina trnasta, da se lahko mlada, skuhana in začinjena z oljem in soljo, uživa kot zelenjava in da se korenina z medico uporablja kot sredstvo proti bruhanju. Plinij omenja poleg tega tudi njegov učinek vzpodbujanja žolča, vendar tudi omeni, da ga v zdravilstvu ne uporabljajo pogosto. V antiki omenjeni siljbon so verjetno v srednjem veku preko Alp prenesli menihi, ki so se ukvarjali z zdravilstvom in je kmalu našel stalno mesto v zakladnici samostanskih zdravil.
Video vsebina: pegasti badelj - zgodovina in uporaba
Nemško ime »Mairendie-stel« (Marijin osat) je rastlina verjetno dobila zaradi mlečno belih lis, ki naj bi po legendi izvirali od svete Marije, ko je dojila Jezusa in je nekaj kapljic padlo na liste rastline. Hildegard iz Bingna imenuje pegasti badelj enako kot Adam Lonitzer in ga priporoča pri zbadanju v podrebrju, s čimer sta bila včasih v glavnem mišljena pljučnica in vnetje rebrne mrene. Korenina je veljala za diuretik in vzpodbujevalec tvorbe mleka. Pomemben princip za uporabo pegastega badlja je bila prav gotovo veda o signaturah, ki temelji na analognih zaključkih, da se podobno zdravi s podobnim, da torej bodeči pegasti badelj lahko zdravi zbadanje v telesu. V 18. stoletju so uporabljali pegasti badelj tudi kot sredstvo pri boleznih jeter.
Se sredi 19. stoletja so se različni medicinci ukvarjali z učinkovanjem pegastega badlja pri boleznih jeter in so poročali o zelo pozitivnih rezultatih. Poleg tega so rastlino uporabljali tudi proti napenjanju, zaprtju in pri hemoroidih. Zaščitni učinek za jetra je danes potrjen z mnogimi znanstvenimi raziskavami.
Kratka zgodovina uporabe pegastega badlja v tradicionalni medicini
Pedanij Dioskorid je bil grški zdravnik, farmakolog in botanik, ki je živel od 40. do 90. leta našega štetja in je bil prvi, ki je pisal o pegastemu badlju in njegovih izjemnih zdravilnih lastnostih. Kasneje, leta 1152 je o pegastemu badlju pisala Hildegard von Bingen, ki je bila opatinja, meniška voditeljica in pisateljica ter prva ženska, ki je napisala knjigo o zeliščih. V tej knjigi pegastemu badlju pripisuje zdravilne vplive na delovanje jeter. Leta 1597 pa je duhovnik John Gerard to rastlino opisal kot „najboljše zdravilo proti boleznim melanholije“.
Pegasti badelj ima mnogo zdravilnih učinkovin in je njegov izvleček zato eden najbolj pogosto uporabljenih za ustvarjanje prehranskih dopolnil. S pomočjo pegastega badlja bomo pripomogli k reševanju številnih težav in tegob ter prispevali k izboljšanju kvalitete našega vsakdanjega življenja.
Narava je bila zmeraj okoli nas in nam v današnjem času še vedno nudi izjemne in učinkovite darove. Prav z njenimi pridelki so si ljudje zmeraj pomagali in v sodobnem času še zmeraj posegamo po njenih številnih stvaritvah.
Razvrstitev in znanstveno potrjena uporabnost
- Po Pravilniku o razvrstitvi zdravilnih rastlin je uvrščen v kategorijo H.
- Uporaba pegastega badlja se priporoča za zdravljenje toksičnih okvar jeter in kot dodatno sredstvo pri kroničnih vnetjih in cirozi jeter.
- Silimarin ima zaščitni učinek pred številnimi vplivi, ki škodujejo jetrom. Krepi celično steno in tako preprečuje vstop strupov v celico, poleg tega pa spodbuja obnavljanje jetrnih celic.
- Silibinin posebno dobro brani pred strupom mušnice.
- V poskusih na živalih je silimarin zaviral ali celo ustavil znake zastrupitve in preprečeval nastanek čirov.
Pegasti badelj - uporaba
Pegasti badelj je rastlina, ki se v tradicionalni medicini uporablja že stoletja, saj je znana po svojih zdravilnih lastnostih, predvsem za jetra. Uporaba pegastega badlja se je v zadnjih letih povečala, saj se je njegova učinkovitost pri zdravljenju jetrnih bolezni izkazala tudi v številnih znanstvenih raziskavah. V nadaljevanju bomo podrobneje raziskali uporabo pegastega badlja ter predstavili njegove koristi in morebitne neželene učinke.
Za zdravilno uporabo so primerni zreli plodovi in njihovi pripravki, predvsem visoko- koncentrirani suhi izvlečki. Farmakološko najpomembnejše učinkovine pegastega badlja so flavonoidi, flavonolignani (silimarin) in mastno olje.
Video vsebina: pegasti badelj in njegov ekstrakt - silimarin
Znanstveno je priznana uporaba normiranih pripravkov pegastega badlja pri kroničnih vnetnih obolenjih jeter (npr. pri hepatitisu) in degeneracijskih procesih kot je ciroza jeter. Pri poškodbah jeter, pogojenih z uživanjem alkohola, se jetrne vrednosti hitreje normalizirajo. Poleg tega pegasti badelj v vsaki obliki pripravka blaži probleme s prebavo.
Tudi pri nevarnih zastrupitvah jeter z zeleno mušnico lahko z ekstraktom pegastega badlja v obliki intravenozne infuzije izpodrinemo jetrne strupe gobe in s tem preprečimo celično smrt.
Priprava čaja: Čaj iz plodov pegastega badlja ima masten okus, zarad tega se priporoča mešanica z janeževimi plodovi. Vsakokrat zmečkamo po 1 čajno žličko plodov janeža in pegastega badlja v terilnici, prelijemo z 1/8 L vroče vode, pokrito naj stoji 10 minut in precedimo. Pijemo po obroku po 1 skodelico čaja.
Čaj iz plodov pegastega badlja sicer blaži težave s prebavo in žolčnikom, vendar je učinek regeneriranja jeter in zaščitni učinek znanstveno potrjen samo za koncentriran pripravek. Dnevni odmerek ekstrakta je na začetku 400 mg, v nadaljevanju zdravljenja pa 200 mg.
Kontraindikacije in stranski učinki niso znani.
Uporaba v ljudskem zdravilstvu
Pri zbadanju v rebrih (to je nekoč verjetno pomenilo vnetje pljučne ali rebrne mrene), boleznih vranice, malariji, migreni, morski bolezni, krčnim žilam, prebavnih motnjah, žolčnih obolenjih, zlatenici, maščobni okvari jeter, toksičnih obolenjih jeter, kroničnih vnetjih in cirozi jeter, pa tudi kot protisredstvo pri zastrupitvi z mušnicami. Korenina pegastega badlja naj bi imela diuretični učinek in spodbujala tvorbo mleka.
Uporabni deli in sestavine
V zdravilstvu se uporabljajo plodovi pegastega badlja, katerih najpomembnejša sestavina je silimarin, to je mešanica flavonoidov, poleg tega pa še grenčine, nekaj eteričnega olja in vitamin E. Silimarin ščiti jetra pred strupi, tako da aktivira regeneracijske mehanizme v jetrnih celicah in tvorbo novih jetrnih celic. Skupaj z vitaminom E odstranjuje škodljive proste radikale.
Uravnavanje slabe prebave
Ena izmed izjemnih lastnosti pegastega badlja je sposobnost pravilnega uravnavanja prebave. Naša prebava je ključna pri doseganju dobrega počutja, saj vpliva na pravilno ravnovesje in tvorbo vitaminov in mineralov v telesu. Odgovorna je za številne občutke v želodcu in vpliva na naše splošno počutje.
V sodobnem času se ljudje velikokrat soočamo z simptomi napihnjenosti, bolečine v želodcu, zgage, zaprtja ali drugimi znaki nepravilnega delovanja naše prebave, ki so odraz neuravnotežene prehrane, prekomerne izpostavljenosti stresu ali drugih zunanjih dejavnikov. Ker so te problemi vedno bolj pogosti, so žal postali v večini primerov tudi normalizirani.
Video vsebina: pospešitev prebave
Ljudje so se navadili živeti z napihnjenostjo ter ostalimi tegobami in se na to privadili. Vendar temu ne bi smelo biti tako. Slaba prebava in nelagodno počutje v želodcu sta ključna pri prepoznavanju motenj v telesu, na katere moramo biti pozorni in se z njimi tudi temeljito soočiti. Kajti bolj bomo zanemarjali našo prebavo, več težav se bo nabralo in simptomi bodo sčasoma postali zgolj slabši.
Pegasti badelj ima presenetljivo sposobnost čiščenja telesa številnih toksinov, ki smo jih v telo vnesli z redno slabo prehrano ali drugimi zunanjimi elementi ter izboljšuje proces naše prebave. Dobra prebava je tudi hitrejša prebava, kar pomeni lahkoten občutek našega telesa, več energije in izboljšano mentalno stanje.
Redno uživanje pegastega badlja torej pozitivno vpliva na naš metabolizem in poskrbi za številne lagodne učinke na naše celotno telo. Z ustrezno delovanje presnove pripomore tudi k čistejšemu videzu kože in las ter odpravljanju nepravilnosti, ki nastanejo skozi čas. Prav tako boste z urejeno prebavo prispevali k večji ravni energije in zmanjšanju občutka utrujenosti.
Pegasti badelj ter njegovi neverjetni učinki na jetra
Najbolj raziskana učinkovina pegastega badlja je njegova sposobnost ohranjanja zdravih jeter. Silimarin je antioksidant, ki ga najdemo v semenih pegastega badlja in ima pozitivne učinke na regeneracijo jetrnih celic ter jih brani pred poškodbami različnih toksinov, kar pripomore k hitrejši obnovi jeter.
Dobro vzdrževana jetra prispevajo k vitalnem počutju našega telesa, saj uravnavajo krvni sladkor, tvorijo vitamine in minerale, ohranjajo pravilno gostoto krvi ter naše telo očistijo strupenih snovi, ki jih v telo vnesemo z jemanjem rednih zdravil, nepravilno prehrano, alkoholom in drugimi zunanjimi elementi.
Video vsebina: najboljša rastlina za zdravje jeter je pegasti badelj
Zdrava jetra so poglavitna za naše zdravje in so eden izmed najpomembnejših organov. Nezdrava jetra povzročajo številna bolezenska stanja in pripomorejo k različnim negativnim simptomom. Prekomerna telesna teža, kronična utrujenost, različna alergijska stanja poslabšano mentalno stanje so lahko posledica preobremenjenih jeter. Preobremenjena jetra prav tako povzročajo neravnovesje in pomanjkanje vitaminov in mineralov v telesu, kar lahko pripelje do slabšega mentalnega stanje, izčrpanosti, neuravnovešene telesne teže, bolečine v mišicah in številnih drugih nelagodij.
Slika: pegasti badelj
Redno uživanje izvlečkov pegastega badlja nudi našim jetrom dodatno pomoč pri čiščenju in detoksifikaciji.
Pegasti badelj kot pomoč za sladkorne bolnike
Medicinske raziskave kažejo, da lahko pegasti badelj v kombinaciji s tradicionalnim zdravljenjem izboljša stanje sladkorne bolezni. Študije so pokazale znižanje ravni krvnega sladkorja in izboljšanje holesterola pri ljudeh s sladkorno boleznijo tipa 2. Za doseganje izboljšanih rezultatov in zmanjševanje motečih simptomov diabetesa, morajo imeti diabetiki določen načrt obrokov z živili in rastlinskimi izvlečki, ki lahko pripomorejo k uravnavanju ravni glukoze v krvi. Pri tem se je odlično izkazal prav pegasti badelj.
Video vsebina: prednosti uživanja pegastega badlja za diabetike
Similarin smo omenili že pri učinkih na delovanje jeter, v pegastemu badlju pa prav tako deluje tudi protivnetno in antioksidativno in ima pomembno vlogo pri zniževanju holesterola v krvi.
Oblike pripravkov in kontraindikacije
Večinoma uporabljamo pripravljena zdravila, praviloma iz visokokoncentriranih suhih izvlečkov (sredstvo za pripravo izvlečka: večinoma aceton, redkeje etanol). Imajo določeno vsebnost silimarina in so na voljo v obliki tablet, kapsul ali dražejev. Dnevni odmerek naj znaša 200-400 mg silimarina.
Učinkovina silimarin ni vodotopna, zato uživanje čaja pri obolenjih jeter ni učinkovito. Lahko pa ga uživate pri prebavnih motnjah in obolenjih žolčnika.
Priprava čaja: 1-2 žlički zdrobljenih plodov prelijemo s 150 ml vroče vode in pustimo stati 10-15 minut. Spijemo 3-4 skodelice dnevno.
Kontraindikacije
O uživanju pegastega badlja med nosečnostjo ali v času dojenja se posvetujte s svojim zdravnikom, ker ustreznih znanstvenih izsledkov še ni. Pripravkov ne uživajte, če ste alergični na košarice.
Raziskave - Pegasti badelj in okvara jeter
Več kot 200 bolnikov z okvaro jeter zaradi pogostega uživanja alkohola je dnevno dobivalo pripravek iz pegastega badlja, ki je ustrezal 420 mg silimarina, oziroma placebo. Terapija je trajala od štirih tednov do šest mesecev. Po končanem zdravljenju so se laboratorijske vrednosti različnih encimov jeter opazno izboljšale glede na izhodiščno vrednost, pa tudi glede na vrednosti skupine s placebom.
Vprašanja strank
Kaj se zgodi po daljšem jemanju pegastega badlja?
Koristi pegastega badlja: jetra, koža, holesterol, izguba teže.
Pegasti badelj vsebuje spojine, ki lahko podpirajo zdravje kože, jeter in kosti ter pospešujejo hujšanje. Pegasti badelj (Silybum marianum) je cvetoča rastlina, ki izhaja iz iste družine kot marjetica[1].
Ali je sprejemljivo redno uživanje pegastega badlja?
Pegasti badelj je učinkovita podporna terapija predvsem pri boleznih jeter, prebavnih motnjah, aknah, pri ohranjanju zdravja možganov in je dovolj varen za vsakodnevno uživanje. Že več kot 2000 let se pegasti badelj uporablja kot zeliščno zdravilo za številne bolezni ledvic, jeter in žolčnika[2].
Kdo ne bi smel jemati pegastega badlja?
Če trpite za rakom dojke, rakom maternice, rakom jajčnikov, endometriozo ali materničnimi fibromi, razmislite o izogibanju pegastemu badlju. Pegasti badelj lahko namreč povzroči alergijsko reakcijo, vključno s hudo, potencialno smrtno nevarno alergijsko reakcijo (anafilaksijo)[3].
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga
1. What are the benefits of milk thistle? - https://www.medicalnewstoday.com
2. What Is Milk Thistle Good For, and Can You Take It Every Day? - https://www.medicinenet.com
3. Milk thistle - https://www.mayoclinic.org