Arnika (iz družine Asteraceae - košaric) je trajna zelika višine 20-60 cm. Listi so pritlehni in rozetasti. Rumeni cvetovi se pojavijo med mesecem majem in avgustom.
Uporabni deli in sestavine
Za zdravilno uporabo so primerna posušena socvetja. Farmakološko pomembne se-stavine so seskviterpenski laktoni, flavonoidi, kumarini, derivati kavne kisline in eterično olje.
Uporaba v ljudskem zdravilstvu
Pri krvavitvah maternice, vnetjih srčne mišice, aterosklerozi, angini pektoris in poškodbah s topim predmetom.
Oblike in odmerjanje zdravil
Uporabljamo pripravljena zdravila, kot so mazila ali geli, oljni izvlečki ali razredčeno tinkturo za izpiranje ustne votline, obkladke ali mazila za vtiranje. Tinkturo je treba desetkratno razredčiti z vodo, torej v razmerju 1 : 10.
Priprava čaja
2 žlički cvetov prelijemo s 150 ml vrele vode, pustimo stati 10 minut in ohlajeno večkrat dnevno uporabimo za obkladke.
V homeopatiji je arnika pomembno zdravilo za rane. Pripravljajo ga iz posušene korenike, homeopatsko mazilo pa iz sveže, cvetoče zelike.
Kontraindikacije
Pripravki iz cvetovarnike niso primerni za notranjo uporabo! Poleg tega jih ne smete uporabljati v primeru znane alergije na rastline iz družine košaric (na primer kamilica ali regrat) in jih na odprte rane nanašajte le za krajši čas.
Stranski učinki
Cvetovi arnike relativno pogosto povzročajo alergije, ki se izražajo v obliki srbečih iz-puščajev na koži. Nerazredčena tinktura arnike lahko povzroča ekceme, tudi če ni alergije. Pri notranji uporabi lahko pride do zastrupitve z močnim draženjem sluznice in ohromitvijo srčne mišice.