Artičoka sodi med košarice (Asteraceae). Je trajna osatasta rastlina z mogočnim, do dva metra visokim steblom, ki je poraščeno z bodičastimi listi. Na vrhu se razvijejo kroglasti, bodičasti cvetni koši, ki jih obiramo pred cvetenjem. Rastlina cveti modrovijoličasto poleti in jeseni. Artičoka ni uporabna le v zdravilne namene, marveč cvetišča in liste v vsem Sredozemlju cenijo kot delikateso.
Uporabni deli in sestavine
Kot zdravilo so uporabni sveži ali posušeni pritlični listi in njihovi pripravki, predvsem pa suhi vodni izvlečki. Najpomembnejše farmakološko učinkovite sestavine v listih artičoke so derivati kavne kisline, flavonoidi in seskviterpenski laktoni.
Uporaba v ljudskem zdravilstvu
Pri motnjah prebavil, kot so napenjanje in občutek napetosti v trebuhu ter slabost zaradi slabega delovanja jeter, in kot sredstvo za hitrejše okrevanje.
Oblike in odmerjanje zdravil
Večinoma uporabljamo pripravljena zdravila, praviloma suhe vodne izvlečke. Na voljo so dražeji, kapsule, tablete ali kapljice. Za zdravilno uporabo je primeren tudi iz-tisnjen sok svežih artičok. Kot zelenjava pa artičoke nimajo večjega zdravilnega učin-ka, saj se med pripravo izgubi večji del učinkovin.
Priporočljivi so dnevni odmerki, ki ustrezajo 6 g suhega zdravila (približno 1320 mg suhega izvlečka ali 30 ml iztisnjenega soka), porazdeljenega na 2-3 odmerke, ki jih zaužijemo pred obrokom.
Priprava čaja
1 žličko drobno sesekljanih listov artičoke prelijemo s 150 ml vroče vode, pustimo stati 10 minut in spijemo po eno skodelico pred obroki.
Kontraindikacije
Pripravkov listov artičok ne smete uživati med nosečnostjo ali v dobi dojenja, ker ustreznih znanstvenih izsledkov še ni.
V primeru zapore žolčevodov nikakor ne smete uživati pripravkov listov artičok. O uporabi v primeru žolčnih kamnov se pred-hodno posvetujte s svojim zdravnikom. Pripravkov ne smete uporabljati tudi v primeru znane alergije na rastline iz družine košaric.
Stranski učinki
V redkih primerih povzroča prebavne teža-ve. Možne so tudi alergične reakcije.