Baldrijan spada med špajkovke (družina Valerianaceae) in je močna trajnica, ki zraste 50 do 100 cm visoko. Ima pokončno steblo z redkimi dlačicami z nasprotno razvrščenimi listi, ki so proti vrhu stebla vse manjši. Socvetje je kobulasto z rožnatimi ali belimi cvetovi, ki se pojavijo maja in septembra. Korenine pobiramo septembra in oktobra. Baldrijan uspeva na zelo mokrih, pa tudi suhih tleh - od ravnice do pogorja.
Uporabni deli in sestavine
Za zdravilno uporabo so primerni posušena korenika in pripravki iz nje, predvsem suhi alkohoini izvlečki. Najpomembnejše farmakološko učinkovite sestavine v korenini baldrijana so mono in seskviterpeni (valerenske kisline).
Uporaba v ljudskem zdravilstvu
Pri nespečnosti, živčni izčrpanosti, duševni utrujenosti, slabi koncentraciji, razdražljivosti, stresu, glavobolu, nervoznih srčnih motnjah, želodčnih krčih in prestrašenosti. Baldrijan velja tudi za učinkovito sredstvo za sproščanje napetih mišic.
Oblike in odmerjanje zdravil
Najpogosteje uporabljamo pripravljena zdravila (dražeji, tablete, kapljice), ki vsebujejo suh alkoholni izvleček. V navadi je tudi uživanje čaja.
Dnevni odmerek naj bi ustrezal 2-3 g posušene korenine baldrijana.
Priprava čaja: 1 žličko korenine prelijemo s 150 ml vrele vode, odcedimo in spijemo pol ure pred spanjem.
Dodatek kopeli: 100 g korenine baldrijana prelijemo z 21 vode, zavremo, po 10 minutah kuhanja odcedim o in dodamo kopeli. Baldrijanova kopel sprošča in spodbuja spanec.
Kontraindikacije
Pripravkov baldrijana ne uporabljajte med nosečnostjo ali v času dojenja, ker ustreznih znanstvenih izsledkov še ni. Kratek čas po zaužitju (1-2 uri) je lahk zmanjšana reakcijska sposobnost, zato od svetujemo vožnjo z avtomobilom. Ta uči nek se v kombinaciji z alkoholom lahko še okrepi.
V nasprotju s sintetičnimi uspavali pa bal drijan naslednje jutro ne povzroča mačka.
Stranski učinki
Močno prekoračen odmerek lahko povzroči utrujenost, drhtavico in želodčne krče.