ZAKISANOST TELESA - to so vzroki!

nedelja, 11 februar 2024

Pomembna kemična lastnost krvi in telesnih tekočin je kislost. Izražamo jo kot pH, kjer vrednost 7,0 pomeni nevtralnost, vrednosti nad 7,0 bazičnost (alkalnost) in pod 7,0 kislost. Močna kislina ima zelo nizek pH (blizu 1.0) , močna baza pa zelo visok pH (blizu 14.0).



ZAKISANOST TELESA: Splošno | Metabolična acidoza | Metabolična alkaloza | Respiratorna acidoza | Respiratorna alkaloza | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Kri je običajno rahlo alkalna, njen pH se giblje med 7,35 in 7,45. Acido-bazno stanje krvi je natančno uravnavano, saj nastanejo že pri majhnih odstopanjih od normalnih vrednosti precejšnje poškodbe mnogih organov.

V telesu uravnavajo acido-bazno krvno ravnovesje trije mehanizmi, ki so v ledvicah, krvi in pljučih. V ledvicah se izloči presežek kislin v obliki amoniaka. Ledvice so zmožne spremeniti količino izločenih kislin, vendar za spremenjeno izločanje potrebujejo nekaj dni.

Slika: V telesu uravnavajo acido-bazno krvno ravnovesje trije mehanizmi.

kislosttelesa.jpg

V krvi so pufri, ki se odzivajo na nenadne spremembe kislosti. Pufer deluje tako, da zmanjša spremembo pH raztopine. Najpomembnejši pufer v krvi je bikarbonat. Je bazična snov, ki je v ravnovesju s kislim ogljikovim dioksidom. Če je v krvi več kislin, nastane več bikarbonata in manj ogljikovega dioksida. Če je v krvi več baz, nastane več ogljikovega dioksida in manj bikarbonata. V obeh primerih se pH zelo malo spremeni.

Pri tretjem mehanizmu uravnavanja pH krvi sodeluje ogljikov dioksid. Nastaja kot stranski proizvod pri presnovi kisika, zato se stalno tvori v celicah. Ogljikov dioksid prispe po krvi do pljuč, kjer ga izdihamo. Dihalni centri v možganih nadzirajo količino izdihanega ogljikovega dioksida tako, da spreminjajo hitrost in globino dihanja. Pri pospešenem dihanju se iz krvi izloči več ogljikovega dioksida in kri postane bolj bazična.

Nepravilnosti pri enem ali več mehanizmih za uravnavanje kislosti krvi povzročijo motnji, ki ju imenujemo acidoza in alkaloza. Acidoza pomeni povečano kislost krvi (ali pomanjkanje baz v krvi), pH krvi se zniža; alkaloza pa presežek baz v krvi (ali pomanjkanje kislin), pH krvi se zviša. Acidoza in alkaloza nista bolezni, ampak stanji številnih nepravilnosti v telesu. Prisotnost alkaloze ali acidoze v telesu zdravnika opozori, da ima bolnik hudo presnovno motnjo.

Video vsebina: Alkalno ali zakisano telo.

Acidozo in alkalozo delimo po vzroku, ki ju je povzročil, na metabolično in respiratorno. Metabolična acidoza in alkaloza nastaneta zaradi porušenega ravnovesja med nastajanjem in izločanjem kislin ali baz v ledvicah. Respiratorna acidoza in alkaloza nastaneta zaradi pljučne bolezni ali motenj dihanja.



Metabolična acidoza

Metabolična acidoza pomeni čezmerno kislost krvi zaradi pomanjkanja bikarbonata v krvi. Če je v krvi preveč kislin, tako da jih telesni pufri ne morejo nevtralizirati, postane kisla. Pri znižanju pH se povečata hitrost in globina dihanja.

Slika: Metabolična acidoza lahko nastane tudi po zaužitju velike količine Aspirina.

aspirin.jpg

Tako se presežek kislin iz telesa izloči v obliki ogljikovega dioksida. V ledvicah se poveča izločanje kislin s sečem. Pri neprestanem nastajanju kislin v telesu se kljub spremembam pri dihanju in izločanju seča zaradi presežka kislin v telesu razvije huda acidoza, ki vodi v komo.



Vzroki

Vzroki metabolične acidoze so trije. Pri prvem nastane acidoza zaradi zaužitja kisline ali snovi, ki se v telesu pretvori v kislino. Številne take snovi so strupi, na primer metilni alkohol (metanol) in antifriz (etilenglikol). Huda metabolična acidoza lahko nastane tudi po zaužitju velike količine acetilsalicilne kisline (Aspirina). V telesu lahko zaradi bolezni pri presnovi nastaja veliko kislin. Med takšnimi boleznimi je najpomembnejša sladkorna bolezen tipa I.

Glavni vzroki metabolične acidoze:

  • ledvična odpoved
  • ledvična tubulna acidoza (vrsta ledvične nepravilnosti)
  • diabetična ketoacidoza
  • laktacidoza (kopičenje mlečne kisline)
  • strupi, kot npr. etilenglikol, salicilati (čezmerni odmerek), metanol, paraldehid, acetazolamid, amonijev klorid
  • izguba baz, npr. bikarbonata, skozi prebavila zaradi driske, ileostome ali kolostome

Za opredelitev acidoze zdravniki naročijo meritev ogljikovega dioksida in bikarbonata v krvi. Včasih je treba opraviti še dodatne krvne preiskave. Zvečan sladkor v krvi in ketoni v seču so znaki slabo urejene sladkorne bolezni. V krvi lahko zasledimo strup, ki je povzročil metabolično acidozo. Večkrat je treba mikroskopsko pregledati tudi vzorec seča in izmeriti njegov pH.



Zdravljenje

Zdravljenje metabolične acidoze je odvisno od vzroka. Če je le mogoče, zdravimo prav vzrok nastale motnje. Tako je treba bolnika z iztirjeno sladkorno boleznijo zdraviti z insulinom, pri zastrupljencu pa odstraniti morebitni strup iz krvi. Včasih je to izvedljivo z dializo.

Slika: Eden izmed glavnih vzrokov metabolične acidoze je ledvična odpoved.

ledvičnaodpoved.jpg

Metabolično acidozo lahko zdravimo tudi neposredno. Pri blagi acidozi običajno zadoščata intravensko nadomeščanje tekočine in zdravljenje osnovne bolezni. Hudo acidozo zdravimo intravensko z bikarbonatom, ki motnjo začasno popravi.



Metabolična alkaloza

Metabolična alkaloza pomeni, da je kri zaradi presežka bikarbonata preveč alkalna. Metabolična alkaloza nastane, če iz telesa izgubljamo preveč kislin. To se zgodi zaradi dolgotrajnega bruhanja kisle želodčne vsebine ali uhajanja želodčne vsebine po cevki (običajno v bolnišnici po operaciji trebuha).

Glavni vzroki metabolične alkaloze:

  • uporaba diuretikov (tiazidov, furosemida, etakrinske kisline)
  • izguba kislin z bruhanjem ali drenažo želodca
  • čezmerno dejavne nadledvične žleze (Cushingov sindrom ali uporaba kortikosteroidov)

Redkokdaj jo povzroči zaužitje prevelike količine alkalnih snovi, kot je soda bikarbona. Nastane tudi, če se skozi ledvice iz telesa izgublja preveč natrija in kalija, ker se zato spremeni zmožnost ledvic za izločanje kislin in baz.



Simptomi in diagnoza

Metabolična alkaloza lahko povzroči razdražljivost, čezmerno mišično vzdražnost in mišične krče ali pa nima nikakršnih simptomov. Pri hudi metabolični alkalozi nastanejo boleči mišični krči (tetanija). Pregled vzorca arterijske krvi pokaže, da je ta preveč alkalna, venska kri pa vsebuje več bikarbonata.



Zdravljenje

Metabolično alkalozo običajno zdravimo z nadomeščanjem manjkajoče vode in elektrolitov (natrija in kalija) v telesu. Zdravimo tudi bolezen, ki je privedla do te motnje. Zelo redko je treba hudo metabolično alkalozo zdraviti intravensko z razredčeno kislino v obliki amonijevega klorida.



Respiratorna acidoza

Respiratorna acidoza pomeni preveliko kislost krvi, ki nastane zaradi pljučne bolezni ali slabega dihanja in posledičnega zastajanja ogljikovega dioksida v krvi. Količino ogljikovega dioksida v krvi uravnavamo z globino in hitrostjo dihanja.

Slika: Respiratorno acidozo lahko povzroči tudi huda pljučnica.

pljučnica.jpg

Če se ogljikov dioksid ne izloča, postane kri kisla, njen pH se zniža. Povečana količina ogljikovega dioksida spodbudi možganski sistem za uravnavanje dihanja, da začnemo dihati hitreje in globlje.



Vzroki

Respiratorna acidoza nastane, če se v pljučih iz krvi ne izloči dovolj ogljikovega dioksida. Takšno motnjo povzročijo pljučne bolezni, kot so: emfizem, kronični bronhitis, huda pljučnica, pljučni edem in astma. Povzročijo jo lahko bolezni živcev in mišic prsnega koša, pri katerih je slabše gibanje prsnega koša med dihanjem. Nastane tudi pri bolnikih, sediranih z narkotiki ali močnimi uspavali, ki zato počasneje dihajo.



Simptomi in diagnoza

Prva simptoma sta lahko glavobol in zaspanost. Če se respiratorna acidoza poglablja, zaspanost preide v stupor ali komo in bolnik lahko umre. Stupor in koma nastaneta v trenutku, ko bolnik preneha dihati, ali zlagoma v nekaj urah, če je dihanje manj prizadeto. Ledvice skušajo zaradi acidoze v telesu ohranjati bikarbonat, vendar traja postopek več ur ali dni. Zdravnik zlahka postavi diagnozo na osnovi meritev pH in ogljikovega dioksida v arterijski krvi.



Zdravljenje

Najpomembneje je izboljšati pljučno delovanje, zato bolniki z astmo ali emfizemom jemljejo posebna zdravila. Hudo okvarjena pljuča je treba nadomestiti z umetnimi pljuči (z mehaničnim ventilatorjem).



Respiratorna alkaloza

Respiratorna alkaloza pomeni, da je kri zaradi prehitrega ali preglobokega dihanja in zmanjšanja količine ogljikovega dioksida preveč alkalna. Hitro in globoko dihanje imenujemo hiperventilacija. Zaradi hiperventilacije se iz krvi odstrani preveč ogljikovega dioksida.

Video vsebina: Respiratorna alkaloza.

Najpogosteje jo povzroči prestrašenost. Drugi vzroki so bolečina, ciroza jeter, premajhna količina kisika v krvi, zvišana telesna temperatura ali preveliko odmerjanje acetilsalicilne kisline (Aspirina).



Simptomi in diagnoza

Zaradi respiratorne alkaloze postanejo bolniki prestrašeni, okoli ust in na obrazu občutijo mravljinčenje. Če se respiratorna alkaloza slabša, se lahko pojavijo mišični krči, bolnik pa postane duševno odsoten. Zdravnik postavi diagnozo na podlagi opazovanja in pogovora z bolnikom. Potrdi jo s pregledom arterijske krvi. Pogosto je pH krvi zvišan.



Zdravljenje

Največkrat je zdravljenje usmerjeno v zmanjšanje hitrosti dihanja. Če respiratorno alkalozo povzroči strah, lahko bolniki dihanje zavestno upočasnijo. Zdraviti moramo bolečine. Z dihanjem v papirnato (in ne plastično) vrečko lahko povečamo količino ogljikovega dioksida v krvi, ker ga bolnik izdihuje in znova vdihuje iz vrečke. Ko se količina ogljikovega dioksida poveča, se simptomi, ki nastanejo zaradi hiperventilacije, izboljšajo, bolnik je manj prestrašen in napad se prekine.



Vprašanja in odgovori

Kakšna je razlika med metabolično alkalozo in metabolično acidozo?

Normalni človeški fiziološki pH je 7,35 do 7,45. Znižanje pH pod to območje je acidoza, povečanje nad tem območjem pa alkaloza[1].



Ali je metabolična alkaloza lahko nevarna?

Alkaloza je pogosta ugotovitev pri hospitaliziranih bolnikih, vendar je redko smrtno nevarna sama po sebi. Medtem ko telesni pufrski sistemi na začetku popravijo alkalozo, lahko nadaljnja alkaloza povzroči klinične težave zaradi povezanih elektrolitskih motenj[2].



Ali je metabolična acidoza lahko nevarna?

Huda presnovna acidoza lahko povzroči šok ali smrt[3].



Kaj povzroča metabolično acidozo?

Glavni vzroki metabolične acidoze so:

  • ledvična odpoved
  • ledvična tubulna acidoza (vrsta ledvične nepravilnosti)
  • diabetična ketoacidoza
  • laktacidoza (kopičenje mlečne kisline)
  • strupi, kot npr. etilenglikol, salicilati (čezmerni odmerek), metanol, paraldehid, acetazolamid, amonijev klorid
  • izguba baz, npr. bikarbonata, skozi prebavila zaradi driske, ileostome ali kolostome



Kdo najpogosteje dobi respiratorno alkalozo?

Ljudje, ki doživljajo intenzivne napade stresa, tesnobe, panike ali jeze, imajo večje tveganje za respiratorno alkalozo. Ta stanja lahko povzročijo hitro, nenadzorovano dihanje (hiperventilacija). Ogroženi so tudi ljudje na dihalnih aparatih (mehanski ventilaciji)[4].



Viri in reference

Veliki zdravstveni priročnik za domačo uporabo, Založba mladinska knjiga

  1. Physiology, Metabolic Alkalosis - https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. Alkalosis - https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  3. Metabolic Acidosis - https://www.pennmedicine.org
  4. Respiratory Alkalosis - https://my.clevelandclinic.org



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.