Pri občutenju zgage največkrat prehitro sklepamo, da jo povzroča prevelika količina želodčne kisline. Podatki namreč kažejo, da vsaj polovica zgag ni neposredno povezana s preveliko količino želodčne kisline oz. refluksno boleznijo, temveč je posledica funkcionalnih motenj želodca.
Funkcionalne motnje niso posledica organske bolezni želodca, temveč nastanejo zaradi vpliva sodobnega načina življenja na enterični živčni sistem. Zaradi tega vpliva se želodec težje prilagaja večji količini zaužite hrane, saj so njegove mišice bolj skrčene in se težje relaksirajo. Hrana zato pritiska na zgornji sfinkter. Ker delno prebavljena že vsebuje nekaj želodčne kisline, pri tem občutimo zgago, ki jo spremljajo bolečine v želodcu, slabost, občutek polnosti, napihnjenost in krči v prebavilih.
Kakšen je torej celovit pristop k zdravljenju funkcionalnih motenj želodca?
Pravzaprav jih lahko še poslabšamo, saj je normalna količina kisline nujno potrebna za pravilno prebavo, zato je ne smemo zmanjševati.
Zgolj z nevtralizacijo želodčne kisline ne bomo učinkovito odpravili funkcionalnih težav.
Bolj pomembno je uravnati motiliteto, zmanjšati razdraženost želodca in tako vzročno vplivati na nastanek občutka zgage pri funkcionalnih motnjah želodca. To lahko učinkovito dosežemo z zdravilom rastlinskega izvora Iberogast, ki vsebuje ekstrakte devetih rastlinskih drog: zel in korenina obrečnega grenika, korenina angelike, cvet kamilice, plod kumine, plod pegastega badlja, list melise, list poprove mete, zel krvavega mlečka, korenina golostebelnega sladkega korena.
Zdravilo Iberogast z vplivom na serotoninske receptorje v želodčni steni uravnava gibanje želodca. S svojim delovanjem sprosti zgornji del (fundus), zaradi česar lažje zaužijemo hrano in tudi želodec se lažje prilagodi večji prostornini zaužite hrane. Obenem pa to zdravilo omogoča učinkovitejše krčenje spodnjega dela (antruma) in tako omogoča lažji iztis prebavljene želodčne vsebine naprej v dvanajstnik ter tanko črevo (Slika 1). Učinek je primerljiv z metoklopramidom in cisapridom – v tem delu torej zdravilo Iberogast deluje enako učinkovito kot sintezni prokinetiki.
V farmakoloških raziskavah z zdravilom Iberogast so pokazali tudi tonizirajoč učinek na spodnji sfinkter požiralnika, ki omeji refluks hrane iz želodca v požiralnik in s tem zmanjša pojavnost akutne zgage. Učinkovitost zdravila Iberogast pri zdravljenju funkcionalnih težav želodca so dokazali v petih kliničnih raziskavah, nadzorovanih s placebom, v katere so skupaj vključili 897 bolnikov. Opravili so tudi dve metaanalizi in 14 nenadzorovanih ali delno nadzorovanih raziskav. V vseh so ugotovili statistično pomembno izboljšanje simptomov funkcionalnih motenj želodca in s tem manjšo pojavnost zgage s spremljajočimi simptomi.
Povzetek
• Zdravilo Iberogast pomembno vpliva na pravilno raztezanje in krčenje želodca in črevesja. Nepravilno raztezanje se kaže kot občutek polnosti, napihnjenosti in bolečine v želodcu.
• Zdravilo tudi zmanjšuje izločanje kisline in povečuje izločanje varovalne sluzi v želodcu. Težave se kažejo kot zgaga, kislo spahovanje in bolečine v želodcu.