Iskanje po vsebinah

Smrčanje - glavni vzroki in možne rešitve

sreda, 08 marec 2023

Smrčanje je zvok, ki nastane med spanjem, ko zrak skozi zožene prehode v ustih, nosu in grlu vibrira ob mehko tkivo. To lahko povzroči hrup, ki se lahko sliši kot hrupno, nadležno zvoke. Smrčanje je zelo pogosto, vendar se lahko pojavi pri ljudeh vseh starosti in spolov ter je lahko znak osnovne zdravstvene težave, kot je na primer apneja.



SMRČANJESimptomi smrčanja | Posvet z zdravnikom | Vzroki smrčanja | Zdravljenje | Konvencionalna medicina | Alternativni načini | Preprečevanje smrčanja | Vprašanja in odgovori Viri/reference



Simptomi smrčanja

Grobi, raskavi, nihajoči zvoki med dihanjem v spanju, ki se razlikujejo po višini in glasnosti.



Posvetujte se z zdravnikom, če:

  • živite s smrčačem in opažate, da smrči zelo glasno ali se vmes pojavljajo premori brez dihanja. Lahko gre za obstruktivno nočno apnejo, resno dihalno motnjo.
  • ste čez dan pogosto zelo zaspani. Morda imate obstruktivno nočno apnejo, resno motnjo, ki onemogoča, da bi med spanjem dobili dovolj kisika.
  • pogosto zaspite v neprimernih okoliščinah, npr. na delu ali med jedjo. Morda imate obstruktivno nočno apnejo ali narkolepsijo, motnjo, ki povzroča, da prizadeti zaspijo med običajno budnimi urami.

Slika: prikaz zgornjih dihalnih poti. 

smrčanje-lekarna-splet

Smrčanje ponavadi ni huda težava. Med moškimi je 50 % pogostejše kot med ženskami, toda občasno smrči večina ljudi. Kronični smrčači so praviloma srednjih let in imajo čezmerno težo. Včasih pa lahko smrčanje vendarle opozarja na nevarno zdravstveno motnjo. Najhujša je obstruktivna nočna apneja, pri kateri smrčač preneha dihati; prenehanje traja od nekaj sekund do dveh minut. Posledica je upad kisika v krvi, kar v najboljšem primeru povzroča utrujenost, v najslabšem pa lahko povzroči nenadno smrt. Če mislite, da imate to motnjo, morate poskrbeti za konvencionalno zdravljenje.

Redno - pogosto glasno - smrčanje nakazuje še druge potencialno nadležne težave; takšno smrčanje lahko razvrstimo v dve skupini: zmerno (smrčanje, ki se pojavi vselej, ko posameznik spi, vendar je lahko pretrgano ali se pojavi le, kadar leži na hrbtu) in hudo (glasno smrčanje ves čas spanja, ne glede na položaj). Na srečo je mogoče izrazitost smrčanja z različnimi ukrepi zmanjšati ali celo odpraviti.



Vzroki za smrčanje

Smrčanje je posledica nihanja mehkega neba, ki se pojavi, ko se pljuča trudijo vdihniti kisik skozi zožene dihalne poti. Običajno se to zgodi, če postanejo mišice, ki ohranjajo prehodnost teh poti, preohlapne. Tako lahko vpliva vsako stanje ali snov, ki povečuje sproščenost mišic. Med takšnimi so alkohol, zdravila (npr. uspavala, tablete proti prehladu ali antihistaminiki), premehka ali prevelika blazina, spanje na hrbtu, slab mišični tonus ali debelost.

Video vsebina: zakaj ponoči smrčimo?

Zaporo lahko povzročijo tudi nepravilnosti, kot sta čezmerno dolgo mehko nebo ali jeziček ali pa deviacija nosnega pretina. Pri otrocih smrčanje pogosto povzročajo povečana žrelnica ali mandlji. Do obstrukcije lahko pripelje vsaka bolezen, ki povzroči zoženje bronhialnih poti, kot npr. astma. K poslabšanju smrčanja pripomore tudi kajenje, ki draži dihala.



Diagnostični postopki

Zdravnik bo najprej povprašal po alergijah, ki jih morda imate, prehranskih navadah, zdravilih, ki jih jemljete, ter po tem, ali pijete alkoholne pijače in ali kadite. Če krivda ni v teh dejavnikih, bo pregledal nos in žrelo, da bi odkril morebitne nepravilnosti.

Če bo posumil, da imate obstruktivno nočno apnejo, bo morda vašega partnerja prosil, naj vodi dnevnik z beležkami o vzorcu vašega spanja. Lahko pa vas napoti tudi na preiskavo spanja, med katero bodo med drugim ugotavljali, kdaj in kako pogosto med spanjem nehate dihati.



Kako se znebiti smrčanja?

Večinoma smrčanje ne potrebuje medicinskega zdravljenja; težavo ponavadi odpravijo shujševalna dieta ter omejitev kajenja in alkohola.

Pomagajo lahko tudi alternativni načini. V težjih primerih pa utegne vendarle biti potrebna operacija.



Konvencionalna medicina

Če je smrčanje blago, ukrepanje ni potrebno. Če so vzrok alergije, bo zdravnik najbrž predpisal antihistaminike ali nosne dekongestive. Smrčanje zaradi nepravilnosti v nosu ali žrelu včasih zahteva operacijo, ki omogoči nemoten pretok zraka. Če zdravnik ugotovi, da gre za obstruktivno nočno apnejo, bo zdravljenje agresivnejše, saj so možne posledice te motnje lahko nevarne.



Alternativni načini

Če so vzrok smrčanja alergije, astma, bronhitis ali emfizem, so na voljo številni alternativni načini, ki lahko pripomorejo k odprtju dihalnih poti in mirnejšemu spanju. 



Preprečevanje smrčanja

  • Morda bi bilo dobro, če nekoliko shujšate: večina smrčačev je pretežkih. Odprava odvečne maščobe lahko dokazano občutno ublaži smrčanje ali ga celo odpravi.



Obstruktivna nočna apneja

Od 1 do 5 % odraslih trpi za motnjo s smrčanjem, s katero se ni šaliti: obstruktivno nočno apnejo. Za to motnjo, ki običajno prizadene moške (9 od 10 bolnikov so moški), je značilno, da se v obdobju 7 ur spanja dihanje ustavi več kot 29-krat, vsakič za 10 sekund ali več. Posamezniki s hudo obliko bolezni med spanjem ne dihajo tja do tri četrt časa.

Posledica ni samo pomanjkanje kisika, ampak tudi visok krvni tlak; v naj hujši h primerih je bolezen lahko usodna.

Video vsebina: apneja med spanjem

Če smrčite glasno in močno, imate morda obstruktivno nočno apnejo; razmisliti bi morali o preiskavi spanja, med katero bodo raziskali vaš vzorec spanja, glede na izvid pa vam bodo svetovali zdravljenje.



  • Izogibajte se poznim nočnim prigrizkom in alkoholnim pijačam: pitje alkohola ali izdatno hranjenje pred spanjem povzročata mlahavost mišic.
  • Izogibajte se uspavalnim tabletam in drugim pomirjevalom. Čeprav pomagajo zaspati, sprostijo vratne mišice in poslabšajo smrčanje.
  • Nehajte kaditi. Kajenje povzroča nabreklost nosne in dihalne sluznice, ki je med glavnimi vzroki smrčanja.
  • Spite na boku. Hudi smrčači sicer smrčijo ne glede na položaj, zmerni pa praviloma le, če spijo na hrbtu. En način, da se temu izognete, je, da na hrbtno stran pižame našijete žep in vanj daste teniško žogico. Ležanje na hrbtu bo tako postalo neudobno in med spanjem se boste obrnili na bok.
  • Spite brez blazine. Blazina povzroči, da se vrat upogne in tako lahko pripomore k težji prehodnosti dihalnih poti.



Kakšna je razlika med smrčanjem in spalno apnejo?

Obstruktivna spalna apneja je motnja dihanja, pri kateri se dihalne poti med spanjem zamašijo ali se sesedejo, kar povzroči ponavljajoče se zastoje dihanja. Smrčanje, povezano s spalno apnejo, je običajno glasno in zveneče, kot da se oseba duši, smrči ali sopiha.

Spalna apneja moti spanec in pogosto poruši ravnovesje kisika in ogljikovega dioksida v telesu. Bolj blago smrčanje, pogosto imenovano primarno smrčanje, se pojavlja pogosto, vendar ne izzove drugih učinkov. Ali je smrčanje nevarno, je odvisno od njegove vrste, resnosti in pogostosti.



  • Rahlo smrčanje: rahlo, redko smrčanje je normalno in običajno ne zahteva zdravniškega testiranja ali zdravljenja.
  • Primarno smrčanje: primarno smrčanje se pojavlja več kot tri noči na tedenski ravni. Običajno se ne obravnava kot skrb za zdravje, razen če obstajajo znaki motenj spanja ali spalne apneje.
  • Smrčanje, povezano z obstruktivno spalno apnejo: smrčanje, povezano z apnejo, je z zdravstvenega vidika bolj zaskrbljujoče. Če se apneja ne zdravi, ima lahko velike posledice za človekov spanec in splošno zdravje. Nenadzorovana spalna apneja je povezana z nevarno dnevno zaspanostjo in resnimi zdravstvenimi težavami, vključno s kardiovaskularnimi težavami, visokim krvnim tlakom, sladkorno boleznijo, možgansko kapjo in depresijo.



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jajo Lajovic, Založba Mladinska knjiga

1. Insomnia - https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/mental-health/insomnia

2. Insomnia - https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/diagnosis-treatment/drc-20355173



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.