Iskanje po vsebinah

PUTIKA: Vzroki, Simptomi in Učinkovito Zdravljenje

petek, 15 september 2023

Izrazita bolečina v sklepu, ponavadi na palcu na nogi, včasih pa tudi v drugih sklepih, vključno s koleni, komolci, palci ali drugimi prsti na rokah, udari kot strela z jasnega sredi noči - brez kakršnegakoli opozorila in razloga.



PUTIKA: Splošno | Simptomi | Vzroki | Zagoni protina | Diagnostični postopki | Zdravljenje | Preprečevanje | Cena visokega življenskega standarda | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Napadi protina so lahko nepričakovani in mučno boleči. S takojšnjim zdravljenjem bolečina in vnetje izgineta po nekaj dneh, čeprav se lahko kadar koli spet pojavita. Kar devet od desetih bolnikov s protinom je moških srednjih let in približno polovica med njimi je dedno obremenjenih s to tegobo. Pri ženskah je protin redek, pri otrocih pa ga skorajda ni.

K protinu so še posebej nagnjeni moški, ki so predebeli ali jih pesti visok krvni tlak - še zlasti, če jemljejo tiazidne diuretike za odvajanje vode. Protin je pravzaprav oblika artritisa; natančneje: gre za odgovor telesa na dražeče kopičenje kristalov v prostoru med kostmi in sklepi. Kljub skrajno hudi bolečini, ki se pojavi na samem začetku, se protin dobro odzove na takojšnje zdravljenje; v blagih primerih zadošča že dieta.

Slika: Protin je pogostejši pri ljudeh, ki uživajo meso in živalske maščobe.

putika.jpg

Kronični zagoni protina pa ponavadi terjajo dolgotrajno zdravljenje za preprečitev okvare kosti in hrustanca, a tudi poslabšanje sprememb na ledvicah, ki so posledica čezmernega nastajanja uratov. Bolniki s kronično obliko protina začnejo sčasoma čutiti drobne, čvrste bulice v mehkih predelih mišičja na rokah, nogah in v ušesnih mečicah.

Video vsebina: Putika − vzroki in rešitve; Jelena Dimitrijević.

Ti nenevarni depoziti, ki jih imenujemo tofi, so skupki kristalov urata, ki končno lahko povzročajo bolečine, zatrdelost in izbokline. Če se podobni depoziti pojavijo v ledvicah, lahko vodijo do bolečih in pogojno nevarnih ledvičnih kamnov.



Simptomi

Simptomi putike se običajno začnejo nenadoma, pogosto ponoči, in vključujejo hude bolečine v prizadetem sklepu, ki je lahko otečen, rdeč in topel na dotik.



Popularen izbor:

Tetivik - putika Basica instant Smrekovit Ekstra



Najpogosteje so prizadeti sklepi palca na nogi, vendar lahko putika vpliva tudi na gležnje, kolena in druge sklepe.

Simptomi vključujejo:

  • Nenadna, huda bolečina v sklepu, značilno v sklepu palca na nogi ali gležnja, včasih tudi v kolenskem sklepu.
  • Otekanje, vnetje in občutek toplote v sklepu.
  • V skrajnih primerih izmenjavanje vročine in mrzlice.
  • Ponavadi se pojavi iznenada in se lahko ponavlja, vendar je za simptome značilno, da ne trajajo dlje kot en teden.

Posvetujte se z zdravnikom, če:

  • se huda bolečina v sklepu ponavlja ali traja dlje kot nekaj dni, še zlasti, če jo spremljata mrzlica ali vročina; morda imate zgodnje znake revmatoidnega artritisa ali, zelo redko, zastrupitve s svincem.
  • postanejo simptomi protina hujši ali pa se med zdravljenjem z alopurinolom (za zmanjšanje nastajanja uratov) ali kolhicinom (za ublažitev bolečin) pojavijo drugi stranski učinki; pri teh zdravilih se lahko pojavi neugodno medsebojno delovanje.

Prvi napad putike lahko traja od nekaj dni do več tednov, čeprav se simptomi običajno umirijo sami ali z zdravili. Po začetnem napadu lahko sledi obdobje remisije, ki traja tedne ali mesece, preden se pojavi nov napad. Vendar pa se sčasoma lahko pogostost in intenzivnost napadov povečata. Dolgotrajna nezdravljena putika lahko vodi do trajnih poškodb sklepov in nastanka tofov, kar so trde usedline sečne kisline pod kožo.



Vzroki

Protin nastane zaradi pretirano visokih vrednosti uratov v krvi. Urat je bistvenega pomena za prebavo, neporabljen ostanek pa se prefiltrira skozi ledvice in izloči z urinom. Če pa telo proizvaja preveč urata ali pa ga ne more izločiti, se začno kristali natrijevega urata kopičiti v sklepih in v kitah, kar povzroča vnetje, pritisk in hudo bolečino.

Čeprav natančen mehanizem nastanka protina ni znan, je njegov pojav pogosto povezan s poškodbo ali operacijo, obdobjem stresa ali reakcijo na alkohol ali določena zdravila, vključno z antibiotiki. Protin se lahko pojavi tudi pri bolnikih z določenimi vrstami tumorjev ali raka.

Slika: Protin se lahko pojavi pri bolnikih z določenimi vrstami tumorjev ali raka.

protin.jpg

Raziskave kažejo na možno povezavo med protinom in ledvičnimi boleznimi, pomanjkanji encimov in zastrupitvami s svincem. Protin lahko spremlja tudi luskavico in anemijo. Dovzetnost za protin je lahko podedovana. Če ne nadzorujemo ravni urata v krvi, se lahko protin pogosto ponavlja.

Psevdoprotin ali nepravi protin je podobna, vendar manj boleča težava, ki jo povzročajo kristali kalcija v sklepih. Ta bolezen je pogostejša pri obeh spolih po 60. letu in se zdravi s protivnetnimi sredstvi, v zelo hudih primerih pa kirurško in nato še s kortizonskimi injekcijami.



Zagoni protina

Čeprav protin najpogosteje prizadene palec na nogi, se lahko ta motnja pojavi tudi na drugih sklepih, vključno s komolci, zapestji in koleni. Ponavljajoči se zagoni protina lahko hkrati prizadenejo več področij.

Zdravnik vam bo verjetno priporočal, da iz prehrane izločite z beljakovinami bogato hrano, zlasti tisto, ki vsebuje veliko purinov, kemijskih snovi, bistvenih za tvorbo uratov v telesu. Takšna hranila so drobovina, školjke, mastne ribe, šparg-Iji, špinača in večina suhega fižola. Piti morate veliko tekočine, vendar se izogibajte alkoholu, ki upočasni izločanje uratov. Debelim bolnikom pa bodo morda svetovali še strožjo dieto.

Ravnotežje uratov v telesu je mogoče ohranjati s pomočjo diete in, kadar je potrebno, z enim od mnogih zdravil, kakršen je alopurinol, ki zmanjšujejo nastajanje uratov v telesu. Alopurinol pa lahko povzroča izpuščaj, zaspanost in motnje orientacije ter ima lahko ob hkratnem jemanju drugih zdravil, zlasti antikoagulantov in diuretikov, nezaželene učinke.

Video vsebina: Vnetje sklepov, putika in sladkorna bolezen - Minka Gantar.

Za dolgotrajnejše spodbujanje izločanja prevelikih količin urata v telesu sta zdravili izbora probenecid in sulfinpirazon. Vendar pa lahko, tako kot tudi druga zdravila za protin, povzročata nezaželene učinke v kombinaciji z drugimi zdravili ali zaplete že obstoječih težav, na primer krvnih motenj, ulkusa in težav z ledvicami. V mnogih primerih takojšnje zdravljenje z ustreznimi zdravili za vselej razreši težavo. Ker pa so možni ponovni zagoni, se morajo kronični bolniki dolgo časa zdraviti z nizkimi odmerki, včasih celo vse življenje.



Diagnostični postopki

Ker se lahko nekatere druge bolezni kažejo kot protin, je zelo pomembno, da greste k zdravniku, ki edini lahko postavi pravo diagnozo za bolečine v sklepih. Preiskave krvi in seča so lahko pomembno diagnostično orodje, vendar ne vedno.

Možno je namreč, da imate v krvi veliko urata, pa nimate protina, ali pa pokažejo preiskve po hudi epizodi protina povsem normalne vrednosti. Za potrditev prisotnosti kristalov urata v kroničnih primerih bo specialist morda predlagal rentgensko slikanje ali pa bo punktiral tekočino iz ovojnice, ki obdaja sklep.



Zdravljenje

Vsakdo, ki je že kdaj doživel napad protina, bo hitro spoznal, da je najprej treba olajšati bolečine. Povoji ali kakršnokoli drugačno povijanje lahko stanje oteklega in občutljivega sklepa samo poslabšajo, zato večina zdravnikov predlaga, da imejte nogo ali prizadet ud povsem prost, celo ko spite, naj bo odkrit. Naslednja stopnja zdravljenja je jemanje sredstev proti bolečinam, ponavadi nesteroidnih protivnetnih zdravil.

Ko se začetne bolečine omilijo, je treba za uspešen nadzor nad protinom skrbeti z uravnoteženjem ravni uratov v telesu. Protin nastane, kadar se telo ne more znebiti odvečne sečne kisline v krvi. Kristali te kemične snovi se kopičijo med kostmi določenih sklepov, najpogosteje na palcu na nogi. Posledica tega so lahko nenadna in silovita bolečina, vnetje in v hudih primerih iznakaženje sklepa.

Začetni simptomi protina bodo v nekaj dneh ali v tednu dni izzveneli celo brez alternativnega ali konvencionalnega zdravljenja za olajšanje bolečin in zmanjšanje vnetja. Kljub temu pa je treba vse napade, ki so morda posledica protina, diagnosticirati in ustrezno zdraviti. Če tega ne storimo, lahko depoziti končno povzročijo nepopravljivo okvaro na ledvicah in drugih organih.



Konvencionalna medicina

Mnogi zdravniki priporočajo jemanje ibuprofena, ki ga lahko dobimo na recept ali kupimo v prosti prodaji, ali drugih protivnetnih zdravil. Nizki odmerki acetilsalicilne kisline, ki so sicer lahko zelo koristni za druge motnje, niso priporočljivi. Jemanje acetilsalicilne kisline je treba celo takoj prekiniti, ker lahko upočasni izločanje uratov.

Slika: Injekcije kortikosteroidov lahko zmanjšajo bolečino in vnetje.

kortikosteroidi.jpg

Injekcije kortikosteroidov v prizadeti sklep lahko zmanjšajo bolečino in vnetje pri hudih zagonih ali v kroničnih primerih. Vendar pa imajo lahko steroidi, kakršen je hidrokortizon, pri nekaterih bolnikih tudi nezaželene učinke, zato jih jemljite le, kadar jih predpiše specialist. Standardno zdravilo za akutne ali kronične zagone protina, ki ga priporočajo številni zdravniki, je protivnetno zdravilo kolhicin, ki se uporablja že stoletja.



OPOZORILO: Kolhicin lahko povzroči nezaželene stranske učinke ali medsebojno učinkuje s številnimi antidepresivi, pomirjevali ali antihistaminiki. Nosečnice ga ne smejo uporabljati, ker lahko povzroča prirojene okvare na plodu.



Alternativni načini

Nekonvencionalni pristopi zdravljenja protina se začno z zmanjševanjem bolečine in vnetja, temu pa sledi zdravljenje, namenjeno zmanjševanju čezmernega nastajanja sečne kisline.



Akupresura

Med priporočanimi akupresurnimi točkami za zmanjševanje bolečine pri protinastem palcu je več točk na prizadeti nogi: Vranica 3, ob strani stopalnega sklepa tik za palcem na nogi; Želodec 42, sredi vrha narta; in Jetra 2, tik za prostorom med palcem in drugim prstom na nogi. Na vsako izmed teh točk 60 sekund močno pritiskajte. Če vam bolečina dopušča, lahko uporabite tudi točki na koncih obeh kotov nohta palca.



Akupunktura

Ker lahko akupunkturo izvajamo tudi drugod, ne le na področju oteklega sklepa, jo je morda laže prenašati kot neposredne načine zdravljenja, kakršna je masaža. To še zlasti velja za bolnike v zgodnjih stadijih protina. Za zdravljenje se posvetujte s strokovnjakom.



Prehrana

Na splošno velja, da je protin pogostejši pri ljudeh, ki uživajo meso in živalske maščobe, kot pri vegetarijancih. Prehranski režimi za preprečevanje zagonov protina pri ljudeh, ki kažejo podedovano nagnjenost k tej bolezni, ponavadi odsvetujejo rdeče meso in hrano iz mesa, kot sta čista goveja juha in ocvirki, kvas in druge izdejke z encimi, drobovino, kot so jetra, priželjc in ledvice, školjke in nekatere vrste konzerviranih rib, vključno s sardinami, slanikom in sardelami.

Slika: Jejte več sadja, zelenjave in celih zrn, ki zagotavljajo kompleksne ogljikove hidrate.

zdravahrana.jpg

Hrana, ki naj bi pomirila začetne simptome protina, so sestavljeni ogljikovi hidrati, zlasti tisti iz žitaric, sadja in listnate zelene zelenjave. Preprosti ogljikovi hidrati, kakršni so v rafiniranem sladkorju, pa lahko nastajanje sečne kisline celo zvečajo, zato se jim moramo izogibati.

Več strokovnjakov je poročalo o zelo ugodnih rezultatih zdravljenja kronične bolečine pri protinu, ki so jih pri bolnikih dosegli tako, da so uživali sveže ali konzervirane češnje - do četrt kilograma dnevno - ali pili češnjev sok. Podobne učinke navajajo pri uživanju jagod, borovnic in drugega rdečega in modrega jagodičja.

Nekateri praktiki priporočajo čajno žličko aktivnega živalskega oglja trikrat dnevno, s čimer se spodbudi izločanje sečne kisline z urinom. Pitje velikih količin nealkoholnih pijač - sadnih sokov, zeliščnih čajev ali vode - pomaga razredčiti urin in s pomočjo stalnega izpiranja ledvic pospeševati izločanje sečne kisline.



Zelišča

Za spodbujanje izločanja sečne kisline pijte po-parek iz 2 čajnih žličk semen zelene (Apium graveolens) ali ameriške konjske grive (Eupatorium purpureum) v kozarcu vode, trikrat dnevno. Če so vam predpisali kolhicin, ne pijte zeliščnih čajev.



Homeopatija

Homeopat bo morda upošteval vaše nagnjenje k protinu, ko vam bo predpisal splošno zdravilo za vse telo. Colchicum ali jesenski žefran, rastlina, iz katere dobijo kolhicin, lahko učinkovito blaži bolečine ob zagonu. Med drugimi mešanicami homeopatskih zdravil pa boste morda naleteli na razredčene odmerke arnice, leduma, urtice urens, benzoicum aciduma, lycopodiuma in pulsatille.



Refleksologija

Za ponovno vzpostavitev ravnotežja v vranici in ledvicah, organih, ki sta odgovorna za nastajanje sečne kisline, vam bo refleksolog masiral ustrezno področje sredi podplata. Nekateri zagovorniki refleksologije zatrjujejo, da je tovrstna neposredna masažna tehnika namenjena razbijanju depozitov kristalov sečne kisline, ki se nakopičijo v nogah.



Domače zdravljenje

Prva skrb pri akutnem zagonu protina je ublažitev bolečine in vnetja. Če le zdržite, si dajte na noge plastično vrečko z nekaj kockami ledu ali zavitek zmrznjene zelenjave. To pomaga ublažiti boleče otekanje. Mrzlo vrečko zavijte v suho krpo ali brisačo in jo do pet minut pritiskajte ob boleče področje.

Slika: Obkladki pomagajo ublažiti boleče otekanje.

obkladki.jpg

Če je potrebno, postopek ponovite. Ker je lahko za sklep, prizadet od protina, boleč že sam dotik rjuhe ali odeje, si ponoči vtaknite nogo v kartonasto škatlo ali v plastično vedro za perilo.



Preprečevanje

Če se v družini pojavlja artritis zaradi protina, morajo zlasti moški omejiti alkohol, maščobe in hrano z veliko purini ter ohranjati telesno težo v priporočenih mejah. Preiskave krvi in urina med rutinskimi pregledi lahko pokažejo morebitno dovzetnost za zagon protina.



Cena visokega življenskega standarda

Stara slika človeka, ki ga muči protin, kot okrogloličnega starega aristokrata, obdanega s kosi zarebrnice in vrčki piva in z oteklima nogama, ki mu počivata na mehki blazini, sploh ni tako izmišljena.



Popularen izbor:

Tetivik - putika Basica instant Smrekovit Ekstra



Čeprav protin ni zgolj znak »visokega življenjskega standarda« in se lahko pojavi kadar koli v odrasli dobi, danes vemo, da lahko bogata hrana in alkohol prispevata k njegovemu izbruhu. Po prvem zagonu pa lahko bolezensko stanje nedvomno poslabšata.



Vprašanja in odgovori

Ali putiko povzroča debelost?

Debelost in putika sta tesno povezana – kjer je eno, je običajno tudi drugo. Številne študije so dokazale povezavo in ugotovitve kažejo, da se vaša možnost, da zbolite za protinom, poveča za 55 % vsakič, ko se vaš indeks telesne mase (ITM) poveča za 5 točk[1].



Ali je putika zelo boleče stanje?

Za putiko so značilni nenadni, hudi napadi bolečine, otekline, rdečine in občutljivosti v enem ali več sklepih, najpogosteje v palcu na nogi. Večina ljudi je menila, da bolečina pri napadu putike ni podobna nobeni drugi bolečini, ki so jo doživeli prej.

Video vsebina: Kako lajšati putiko doma.

Mnogi so rekli, da je bila to najhujša bolečina, kar so jih kadar koli doživeli – celo v primerjavi s srčnimi napadi ali zlomi.



Kakšni so prvi simptomi putike?

Simptomi vključujejo:

  • Nenadna, huda bolečina v sklepu, značilno v sklepu palca na nogi ali gležnja, včasih tudi v kolenskem sklepu.
  • Otekanje, vnetje in občutek toplote v sklepu.
  • V skrajnih primerih izmenjavanje vročine in mrzlice.
  • Ponavadi se pojavi iznenada in se lahko ponavlja, vendar je za simptome značilno, da ne trajajo dlje kot en teden.



Ali je putika ozdravljiva?

Za putiko ni zdravila, vendar lahko zdravljenje pomaga upočasniti napredovanje bolezni ter zmanjšati pogostost in resnost izbruhov bolezni. Pomagajo lahko izbire prehrane, zdravila in druge strategije. Putika je vrsta vnetnega artritisa, ki se razvije zaradi presežka sečne kisline v krvi.



Ali putiko lahko preprečimo?

Najboljši način za preprečevanje putike je, da omejite pogostost uživanja hrane in pijač z visoko vsebnostjo purinov. Poskrbite, da boste pili veliko vode, da boste izboljšali delovanje ledvic in preprečili dehidracijo[2].



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga

  1. The Link Between Obesity and Gout - https://www.saltlakecitypodiatrist.net
  2. Gout - https://my.clevelandclinic.org



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.