Skolioza je napredujoča ukrivljenost hrbtenice vstran. Hrbet ljudi s skoliozo ima izrazito upognjenost v obliki črke C ali S, ki se občutno odmika od normalne navpične uravnanosti hrbtenice (desno).
SKOLIOZA: Splošno | Simptomi | Vzroki | Zdravljenje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Skolioza je včasih prisotna ob rojstvu, toda najpogosteje se pojavi med 10. in 14. letom ter postaja vse hujša, ko otrok raste. Pojavlja se pri fantih in dekletih, vendar je pri ženskah običajno hujša in napreduje bolj dramatično.
Ker skolioza sama praviloma ne povzroča bolečin, včasih pravimo, da je »tiha« bolezen.
Slika: Skolioza je včasih prisotna ob rojstvu.
Toda nezdravljena lahko navsezadnje povzroči boleče drugotne težave, kot so npr. težave z medvretenčnimi ploščicamiišias ali artritis. V hudih primerih lahko postane trup tako zvit in izmaličen, da to prizadene srce in pljuča ter povzroči kronično utrujenost in težko dihanje.
Simptomi
Za skoliozo, nenormalno ukrivljenost hrbtenice vstran, lahko gre, če se pri pogledu od zadaj zdi:
- celotno telo nagnjeno na eno stran;
- da sta rami neenaki in ena lopatica izrazitejša od druge;
- ena noga daljša od druge;
- da so boki neenako visoki ali kot da so premaknjeni na desno ali levo;
- hrbet med predklonom skrivljen;
- če se ob pogledu od spredaj zdi, da rebra na eni strani bolj izstopajo in so bolj razmaknjena kot na drugi.
Posvetujte se z zdravnikom, če:
- opazite katerega od prej opisanih simptomov. Posebno pozorni bodite, če so primeri skolioze v družini. Stanje se lahko sčasoma slabša in ga mora oceniti in zdraviti zdravnik, da ustavi napredovanje.
Vzroki
Vzroke skolioze slabo poznamo. Zdravniki domnevajo, da je deloma soudeleženo dedno nagnjenje, toda v večini primerov vzrok ni znan. Skolioza se lahko razvije tudi pri otrocih, ki so imeli bolezni mišic, kosti ali živčevja, npr. polio-mielitis (otroško paralizo) ali cerebralno paralizo. Tako pri otrocih kot pri odraslih se lahko skolioza pojavi po poškodbah, npr. po zlomu hrbtenice, ali kot posledica bolezni, ki prizadenejo živčevje.
Zdravljenje
Standardno zdravljenje skolioze obsega telovadbo, ortopedske steznike, v hudih primerih pa operacijo. Večinoma lahko stezniki le ustavijo napredovanje, ne odpravijo pa ukrivljenosti, ki se je morda že začela: zato je zgoden začetek nadvse pomemben.
Video vsebina: 5 dejstev, ki jih morate vedeti o skoliozi.
Skolioza običajno napreduje najhitreje v zgodnjih mladostniških letih, ko kosti mladih rastejo najhitreje. Kolikor bolj zgodaj se pri otroku pojavi skolioza, toliko izrazitejša bo ukrivljenost, če se ne zdravi.
Konvencionalna medicina
Zdravljenje, ki ga zdravnik predpiše za skoliozo, je odvisno od stopnje ukrivljenosti hrbtenice pri posamezniku. Blago ukrivljenost, manj kot 25 stopinj, je ponavadi mogoče obvladati s telovadnim programom, namenjenim krepitvi trupa.
Ortopedski stezniki so prilagojeni posameznikovemu trupu in ga ohranjajo vzravnanega. Ponavadi jih predpišejo za zdravljenje ukrivljenosti od 25 do 30 stopinj ali večjih. Otrokom in mladostnikom steznik prilagajajo, ko rastejo. Nositi ga morajo, dokler okostje ne neha rasti; to se pri večini deklet zgodi okrog 16. leta, pri večini fantov pa med 17. in 18. letom.
Slika: Ortopedski stezniki so prilagojeni posameznikovemu trupu.
Pri ukrivljenosti 40 stopinj ali več utegne biti potrebna operacija. Najpogosteje vzdolž hrbtenice vstavijo kovinske palice in tako zagotovijo otranjo opornico, ki uravna ukrivljenost. Kirurg tudi združi več vretenc, da zravna in imobilizira tisti odsek hrbtenice.
Alternativni načini
Domača oskrba
Pri zdravljenju skolioze je nujna dosledna dolgoročna oskrba. Bolnik mora vestno telovaditi, kdor pa nosi steznik, mora upoštevati predpisani urnik njegove uporabe. Praviloma ga je treba nositi 23 ur na dan in ga odložiti samo za kopanje in fizioterapijo — to pa so zahteve, ki so mladim posebno nadležne. Da boste otroku pomagali shajati s steznikom, poskusite naslednje:
- Pritegnite družino, prijatelje in učitelje, da bodo zagotovili čustveno oporo.
- Poiščite pomoč zdravnikov, ortopedov in fizioterapevtov za oblikovanje primernega telovadnega programa. Spodbudite otroka k sodelovanju pri dejavnostih, kot so npr. tek, hitra hoja in ples, kar je vse mogoče opravljati s steznikom. Telovadba ne bo popravila ukrivljenosti, bo pa izboljšala otrokovo splošno zdravje in mišični tonus.
- Skrbno pazite na znake odrgnin in kožnih poškodb. Otrok naj pod steznikom nosi udobno majico s kratkimi rokavi, z natiranjem z alkoholom pa utrjujte kožo, ki prihaja v stik z okvirjem.
Vprašanja in odgovori
Kdo najpogosteje dobi skoliozo?
Vsakdo lahko zboli za skoliozo. Vendar pa se idiopatska skolioza, ki je najpogostejša vrsta, običajno pojavi pri otrocih, starih 11 let ali več. Deklice imajo to vrsto skolioze pogosteje kot fantje[1].
Ali se skolioza lahko pojavi tudi v starejših letih?
Medtem ko se običajno domneva, da skolioza prizadene predvsem najstnike, ima velik vpliv na starejše. V študiji, ki je merila razširjenost skolioze pri odraslih, starih od 60 do 90 let, je bilo ugotovljeno, da ima 68 % skoliozo[2].
Kateri so prvi znaki skolioze?
Za skoliozo, nenormalno ukrivljenost hrbtenice vstran, lahko gre, če se pri pogledu od zadaj zdi:
- celotno telo nagnjeno na eno stran;
- da sta rami neenaki in ena lopatica izrazitejša od druge;
- ena noga daljša od druge;
- da so boki neenako visoki ali kot da so premaknjeni na desno ali levo;
- hrbet med predklonom skrivljen;
- če se ob pogledu od spredaj zdi, da rebra na eni strani bolj izstopajo in so bolj razmaknjena kot na drugi.
Ali skolioza povzroča invalidnost?
Skolioza ni uradno navedena kot invalidnost, vendar lahko ljudje z napredovalimi primeri doživijo preostale učinke, kot so huda bolečina, težave z mobilnostjo ter težave z dihanjem ali srcem. Druge možne telesne omejitve lahko vključujejo bolečino pri dolgotrajnem sedenju ali stanju[3].
Kaj povzroča skoliozo?
Zdravniki domnevajo, da je deloma soudeleženo dedno nagnjenje, toda v večini primerov vzrok ni znan. Skolioza se lahko razvije tudi pri otrocih, ki so imeli bolezni mišic, kosti ali živčevja, npr. polio-mielitis (otroško paralizo) ali cerebralno paralizo.
Slika: Fizioterapija lahko pomaga zmanjšati ali odpraviti bolečino.
Tako pri otrocih kot pri odraslih se lahko skolioza pojavi po poškodbah, npr. po zlomu hrbtenice, ali kot posledica bolezni, ki prizadenejo živčevje.
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga
- Scoliosis in Children and Teens - https://www.niams.nih.gov
- How Scoliosis Affects Life for Elderly People - https://premiaspine.com
- Can You get Disability for Scoliosis? - https://brossfrankel.com