Na vsako potovanje se je potrebno dobro pripraviti in eden ključnih delov je prav naša osebna potovalna lekarna. Namreč prav na potovanjih nas zelo pogosto presenetijo prebavne težave in predvsem pri ženskah vnetje sečil. Priprava potovalne lekarne je še toliko pomembnejša v primerih, ko potujemo z majhnimi otroki, v primeru nosečnosti ali ob prisotnosti zdravstvenih težav.
Prebavne težave in probiotiki
Vloga črevesja je neposredno povezana z optimalno sestavo bakterijske flore v njem. Normalna, zdrava, fiziološka flora v črevesju spodbuja delovanje imunskega sistema in nudi zaščito pred akutnimi in kroničnimi težavami. Če v črevesju najdemo patološke bakterije (oziroma disbakterije), se poveča vzdraženost črevesja in hkrati zmanjša delovanje imunskega sistema. Zaradi drugačnih okoljskih pogojev, kakovosti vode in hrane, je okužba s patogenimi mikroorganizmi še posebej pogosta na potovanjih. Rezultat je slabost, potovalna driska in upad funkcije imunskega sistema. Večino primerov driske na potovanju povzročajo bakterije (50-80 %), redkeje virusi in paraziti. V primeru pojava driske je za njeno preprečevanje in zdravljenje zelo priporočljiva probiotična terapija. Slednja je prav tako pomemben del rehidracijske terapije pri posameznikih z akutno infekcijsko drisko.
Med najbolj pogosto uporabljene probiotike sodijo mlečnokislinske bakterije iz rodu laktobacilov in bifidobakterij ter probiotična kvasovka Saccharomyces boulardi. Ob oralnem zaužitju, le-te preidejo skozi želodec in ob pritrditvi na črevesno sluznico preprečijo vezavo patogenih mikroorganizmov na epitelij. Predvsem bakterije iz vrst laktobacilov in bifidobakterij proizvajajo mlečno, ocetno in propionsko kislino, ki znižajo pH v črevesju ter tako preprečujejo razrast potencialno patogen ih mikroorganizmov. Poleg tega imajo močan imunomodulatorni efekt, vzpostavljajo ugodne fizikalno-kemijske pogoje v črevesju, spodbujajo aktivnost obstoječe mikroflore, zavirajo produkcijo toksinov in vplivajo na ves ekosistem črevesja. Ključni elementi kakovosti probiotičnega izdelka so vsebnost več kot 4 milijard probiotičnih mikroorganizmov, enterično obložena kapsula, vsebnost različnih koristnih probiotičnih sevov in prebiotika (FOS) ter temna steklenica.
Saccharomyces boulardii (S. boulardii) je probiotična kvasovka, ki je definirana kot bioterapevtski agens zaradi številnih pozitivnih učinkov na preprečevanje in zdravljenje črevesnih infekcij ter vnetnih bolezni črevesja. Vsa ta stanja pogosto spremlja akutna diareja in izkazalo se je, da njena administracija bistveno zmanjša pogostost in trajanje driske. Odporna je na kisel pH v želodcu in med prehodom skozi prebavni trakt pride v interakcijo z obstoječo mikrofloro in črevesno sluznico. Glede na klinične raziskave ščiti pred patogenimi mikroorganizmi, modulira imunski odziv, zmanjšuje vnetja in izločanje elektrolitov, inhibira bakterijske toksine in poveča aktivnost encimov ter transporterjev za hranila v ščetkasti membrani. Še posebej je priporočljiva za preprečevanje in zdravljenje driske različnih vzrokov kot so jemanje antibiotikov, okužba z bakterijo Clostridium difficile, potovalna driska in akutna driska pri otrocih.
Okužbe sečil
Okužba sečil je pogost problem ljudi vseh generacij in pomeni vdor mikroorganizmov v sečila, kjer se razmnožijo in povzročijo vnetje. Najpogosteje so povzročitelji okužb bakterije iz prebavil, med katerimi prevladuje Escherichia coli (E. coli). Predvideva se, da so pri ženskah okužbe sečil pogostejše zaradi tega, ker sta sečnica in zadnjična odprtina zelo blizu skupaj. Nekoliko bolj pa so te težave prisotne v toplejših, poletnih mesecih kot posledica premajhnega pitja ob višjih temperaturah (posledica je premajhno »spiranie« mehurja) in nekaterih drugih dejavnikov kot so pogostejši spolni odnosi, uriniranje v morju, jezerih. Najbolj tipični znaki so pekoče uriniranje, pogosto siljenje na vodo, bolečina v spodnjem delu trebuha in smrdeč, moten urin.
Glede na številne raziskave predstavlja brusnica zelo učinkovito naravno pomoč pri vnetju sečil. Plodovi brusnice vsebujejo namreč proantocianidine, ki ovirajo vezavo uropatogenih bakterij (predvsem E. coli) na tkivo v mehurju in sečnici. Delujejo tako, da spremenijo obliko površine bakterij ter preprečujejo pritrditev le-teh na tkivo sečil. Tako bakterije prosto plavajo in se z urinom odplavijo iz telesa. Priporoča se tudi zadostno pitje vode (pb. 2 L/dan). Jemanje brusnic in ekstraktov iz njih ne priporočamo osebam, ki pijejo urološki čaj iz gornikovih listov (Ursi čaj), saj brusnice preko ustvarjanja kislega pH urina, izničijo koristne učinke čaja. Prav tako ga ne priporočamo osebam, ki jemljejo antibiotik Primotren.
PREHRANSKA DOPOLNILA ZA ZDRAVJE PREBAVIL
Strokovna in laična javnost vse več pozornosti posveča zdravju prebavil, beseda mikrobiom pa je postala stalnica v razpravah na področju funkcionalne medicine. Številni dejavniki lahko povzročijo povečanje propustnosti prebavil, ko lahko prehajajo tudi delci, ki se sicer ne bi smeli resorbirati, to pa lahko vpliva na številne organe in tkiva. Tvori se začarani krog, ki ga je pogosto težko prekiniti. S klasičnimi ukrepi pogosto ne uspemo prekiniti začaranega kroga sprememb, stranski učinki zdravil pa pogosto še prispevajo k poslabšanju delovanja prebavil. Z različnimi ukrepi za izboljšanje prebavil je pogosto mogoče doseči znatno izboljšanje splošnega zdravja.
Prebavila so drugi možgani
Naša prebavila tvorijo 2/3 vseh nevrotransmiterjev (govorijo o »drugih možganih - second brain) in vsebujejo 2/3 vsega imunskega tkiva. T. i. mikrobiom, skupna masa različnih mikroorganizmov, ki jih vsebujejo naša prebavila, ima skupni genom, ki je 100 do 250 krat večji od človekovega. Prebavila prepoznavajo prijateljske in škodljive snovi, za to pa so ključni zdravi stiki med celicami črevesnih resic.
Kronične težave, kot so bolečine v sklepih, avtoimunske bolezni in bolezni srca in ožilja pogosto izvirajo iz motenj prebavil. Podlaga za težave s prebavili v odrasli dobi včasih izhaja iz dogodkov v zgodnjem razvoju, vrsti poroda, dojenju, intekcijah v zgodnjem otroštvu in s tem povezanim jemanjem antibiotikov, itd. Okvare tesnih stikov (tight junctions) zaradi bakterij (npr LPS iz stene Gram negativnih bakterij), antigenov hrane, toksinov in stresa napačno spodbudijo imunski sistem, povzročijo kronično vnetje ali zvečajo oksidativni stres. Zdravje mikrobioma vpliva na imunski sistem (mobilizacija in dozorevanje celic imunskega sistema), delovanje osrednjega živčevja, endokrini sistem (ščitnica-pretvorba T 4 v aktivni T3, nadledvična žleza), glikemično regulacijo, vezivno mišični sistem (fibromialgija, sindrom kronične utrujenosti). Z motnjami črevesne flore povezujejo tudi diabetes tip 1, avtizem (razrast Clostridium difficile), druge degenerativne bolezni živčevja (poškodbe zaradi kroničnega vnetja), psihiatrične bolezni (npr shizofrenija in depresija), debelost, avtoimunske bolezni, degenerativne bolezni sklepov. Nič čudnega torej, da funkcionalna medicina uči: »če ne veš, kje začeti, začni pri prebavilih«.
Pri določenem deležu bolnikov s prebavnimi infekcijami je prisotna pretirana razrast bakterij v ozkem črevesju (SIBO), kar se kaže z različnimi prebavnimi težavami, značilno za takšne bolnike pa je, da jim prehodno odleže po jemanju antibiotikov ter da se jim po jemanju probiotikov in vlaknin napenjanje, bolečine in druge težave lahko poslabšajo. Takšni bolniki lahko vzamejo Saccharomices Boulardii, niso pa vsaj v začetku za njih priporočljivi probiotiki, ki vsebujejo Lactobacilus Acidophilus. Priporočljivo je sočasno jemanje botaničnih preparatov, ki uravnajo sestavo prebavne flore in vplivajo na biofilme.
Saccharomyces boulardii je nepatogena probiotična gliva, ki ščiti črevesne celice in izboljša delovanje črevesne bariere in direktno prepreči razrast škodljivih bakterij. Poveča tudi sekrecijo IgA v črevesju. Uporabljajo jo kot zaščito prebavil med uživanjsm antibiotikov, ugodno vpliva na delovanje prebavil pri odraslih in otrocih z diarejo, preprečuje potovalno drisko. Pri vnetni bolezni črevesja izboljša permeabilnost in s tem zmanjša prehajanje bakterij in lahko zmanjša možnost ponovitve bolezni. Kontraindikacija za jemanje saharomicet je edino preobčutljivost na kvas oziroma glive.
Živahne razprave na socialnih omrežjih kažejo, da so uporabniki postali zahtevni tvorci ter tudi kritiki obstoječega zdravstvenega sistema- kar je povsem pravilno. Obveščeni in povezani bolniki želijo natančno vedeti, iz kakšnih virov so bile učinkovine, ali je bil proces predelave nadzorovan in ali ima proizvajalec vse potrebne certifikate. Naloga zdravnikov, farmacevtov in drugih zdravstvenih delavcev je, da smo sposobni odgovoriti na njihova vprašanja.
Splošna načela ukrepov pri motnjah prebavil vključujejo
1. zdravljenje bakterijske, glivične okužbe, odprava parazitov, izključitev in zdravljenje lymske borelioze,
2. ukrepe za kontrolo biofilmov, zmanjšanje prehajanja sestavin bakterij - translokacije (npr lPS) 3. Prehrana: odstraniti alergene, sladkor (poveča vnetje), zvečati vlaknine, eventuelno protivnetna palec- dieta.
4. Dodajanje prebavnih encimov in HCl
5. Podpora razstrupljanja
6. Izboljšanje antioksidantne sposobnosti in zmanjšanje vnetja (glutation, ALA; omega 3 maščobe, kurkumin)
7. Podpora koristnih mikroorganizmov s pre- in probiotiki in povečanjem vlaknin.
8. Zdravljenje sluznice prebavil z ustreznimi količinami Vit D-3, L-glutaminom, NAC, Vitamini C, E, A, Cinkom in drugimi prehranskimi dopolnili
Med koristnimi spremembami življenjskega sloga so predvsem zadostna količina spanja (optimum 8 ur), intermitentni post npr od 18 ure do 6. ure zjutraj in tehnike za obvladovanje stresa in izboljšanje srčne koherence.
Zaključek:
Sodobna spoznanja dokazujejo, da se zdravje začenja in konča v prebavilih. Skrb za zdravo sluznico prebavil in za zdravo črevesno floro pomembno vpliva na celovito zdravje in lahko odločilno vpliva na preobrat v zdravljenju.
Pripravila: mag. Jana Wahl, dr. med., spec. splošne kirurgije, MBA, Health coach