V Ameriki se v zadnjih letih čedalje bolj zavedajo pretirane telesne teže povprečnega Američana- problem debelosti označujejo celo z besedo »epidemija«. Izgleda, da povsem upravičeno, saj statistike kažejo šokantne številke: eden od treh otrok in več kot polovica odraslih v državi je morbidno debela. Ena izmed metod boja proti temu nacionalnemu problemu je bilo sprejetje novih smernic prehranjevanja, katere naj bi upoštevali državljani pri vsakodnevnih prehranjevalnih navadah.
Rodila se je nova prehranska piramida imenovana MyPlate (moj krožnik). Nadomestila je staro prehrambeno piramido (MyPyramid), ki je veljala od leta 2005 do 2011.
Katere so najpomembnejše spremembe:
- Manj ogljikovih hidratov! V preteklosti je bilo 50% dnevnega vnosa namenjeno raznim žitom in škrobnatim jedem, sedaj pa le še 30%, od katerih naj bo vsaj polovica polnozrnatih
- Več zelenjave kot sadja! Sadje in zelenjava sedaj skupaj predstavljata 50% celotnega krožnika, vendar pa je od tega 30% zelenjave in 20% sadja.
- Več Beljakovin! Beljakovine so v preteklosti povezovali zgolj z hamburgerji in mastnim mesom, ki vsebuje veliko nezdravih maščob, zato so bile posledično tudi beljakovine na slabem glasu. Sedaj se priporoča 20% beljakovin iz zdravih virov (ribe, piščanec, puran, pusta govedina).
- Ob obroku je priporočen tudi kozarec nemastnega mleka ali navadnega jogurta.
Iz zgornjega je napredek v poznavanju zdrave prehrane jasno razviden. Vendar pa ima nova prehranska strategija še vedno pomanjkljivosti. To so ugotovili tudi nutricionisti iz Harvarda in v svoji izdaji »Harvard Healthy Eating Plate (harvardski zdravi krožnik)« priporočili naslednje popravke:
- Večji poudarek na fizični aktivnosti
- Še več zdravih beljakovin
- Dnevna priporočila za pitje vode
- Še večji poudarek na količini zelenjave v primerjavi s sadjem
- Dodane zdrave maščobe (omega 3, oreščki, avokado, laneno seme..)
- Manj mlečnih izdelkov
- Še manj škrobnatih ogljikovih hidratov
Na Harvardu so rekli, da so uvedene spremembe sicer pozitivne, vendar niso bile izvedene v celoti zaradi zelo močnih kmetijskih in mlečno-predelovalnih lobijev.
Vir: the Nutrition