Iskanje po vsebinah

KRI V BLATU - urgentna stanja

nedelja, 11 februar 2024

Nekatere bolezni prebavil lahko ogrožajo življenje in zahtevajo urgentno zdravljenje, včasih z operacijo. Te bolezni zajemajo krvavitev v prebavila, mehansko zaporo prebavne cevi, ileus (začasno odsotnost normalnega krčenja črevesa), apendicitis (vnetje slepiča) in peritonitis (vnetje potrebušnice).



KRI V BLATU - urgentna stanja: Splošno | Simptomi | Mesta in vzroki krvavitev iz prebavil | Diagnoza | Zdravljenje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Do krvavitve lahko pride povsod vzdolž prebavne cevi, od ust do zadnjika. Lahko se pojavi kot kri v blatu ali izbruhku ali pa je lahko prikrita (okultna) in jo je moč odkriti samo s preiskavami.

Krvavitev kjerkoli v prebavilih lahko poslabša kaka druga bolezen, pri kateri je moteno strjevanje krvi.



Simptomi

Možni simptomi so bruhanje krvi (hematemeza), odvajanje črnega, katranastega blata (melena) in vidno izločanje krvi iz danke (he-matohezija). Črno, katranasto blato je ponavadi posledica krvavitve visoko v prebavilih, npr. v želodcu ali dvanajstniku; črna barva je posledica večurne izpostavljenosti krvi želodčni kislini in bakterijski prebavi, preden zapusti telo.

Slika: Ljudje z dolgotrajnejšo krvavitvijo kažejo simptome anemije.

krivblatu.jpg

Približno 60 ml krvi da katranasto blato. Enkratna hujša krvavitev lahko povzroča katranasto blato tudi ves teden, zato ponavljajoče odvajanje katranastega blata ne pomeni vedno stalne krvavitve.

Ljudje z dolgotrajnejšo krvavitvijo kažejo simptome anemije, kot npr. hitro utrudljivost, zelo bledo polt, bolečine v prsnem košu in občutek omotičnosti. Pri ljudeh brez teh simptomov lahko zdravnik ugotovi nenormalen padec krvnega tlaka pri človeku, ki se usede iz ležečega položaja.

Simptomi, ki kažejo na večjo izgubo krvi, so hiter srčni utrip, nizek krvni tlak ter zmanjšano izločanje urina. Človek ima lahko tudi mrzle, vlažne roke in noge. Zmanjšana preskrba možganov s krvjo, ki je posledica izgube krvi, lahko vodi do zmedenosti, dezorientacije, zaspanosti in celo šoka.



Mesta in vzroki krvavitev iz prebavil:

požiralnik

- raztrgano tkivo

- krvaveče vari kožne vene

- rak

želodec

- rakava ali nerakava razjeda

- draženje (gastritis), npr. zaradi acetilsalicilne kisline ali bakterije Helicobacter pylori

tanko črevo

- nerakava razjeda dvanajstnika

- rakav ali nerakav tumor



Simptomi resnejše izgube krvi so lahko različni, odvisni so od prisotnosti nekaterih drugih bolezni. Pri osebi z boleznijo koronarnih arterij se lahko npr. nenadoma razvije angina pektoris ali simptomi srčnega infarkta.

Slika: Pri ljudeh s hudo krvavitvijo se lahko poslabšajo simptomi drugih bolezni.

slabopočutje.jpg

Pri ljudeh s hudo krvavitvijo iz prebavil se lahko poslabšajo simptomi drugih bolezni, npr. srčnega popuščanja, visokega krvnega tlaka, pljučnih bolezni in ledvične bolezni. Pri ljudeh z obolelimi jetri krvavitev v črevo povzroči kopičenje toksinov, ki privedejo do simptomov, kot so osebnostne spremembe, spremembe zavesti in umskih sposobnosti (jetrna encefalopatija).



Diagnoza

Po hujši izgubi krvi vrsta krvne preiskave, ki se imenuje merjenje hematokrita, ponavadi pokaže nizko koncentracijo rdečih krvničk v krvi. Poznavanje simptomov, ki so privedli do krvavitve, lahko zdravniku pomaga pri ugotavljanju vzroka krvavitve. Bolečina v trebuhu, ki jo omili uživanje hrane ali antacidov kaže na peptično razjedo; vendar pa krvavitev iz razjede pogosto ni boleča. Krvavitev iz želodca, ki se pojavi kot kri v blatu, lahko povzročijo zdravila, ki poškodujejo sluznico želodca, npr. acetilsalicilna kislina.

Bolnika s krvavitvijo iz prebavil, ki nima teka ter nepojasnjeno hujša, pregledajo zaradi možnosti raka. Bolnika, ki težko požira, pregledajo za raka ali zožitev požiralnika. Zelo močno bruhanje in neuspešni poskusi bruhanja z davljenjem tik pred krvavitvijo kažejo na raztrganino požiralnika; približno polovica bolnikov s tako raztrganino predhodno ne bruha.

Zapeko ali drisko, skupaj s krvavitvijo ali skrito krvjo v blatu, lahko povzroči rak ali polip v spodnjem delu črevesa, predvsem pri ljudeh, starejših od 45 let. Sveža kri na površini blata je lahko posledica hemoroidov ali bolezni znotraj danke, npr. raka.

Video vsebina: Razumevanje vzrokov krvi v blatu.

Zdravnik bolnika pregleda ter poišče vzrok krvavitve. Med rektalnim pregledom npr. zdravnik išče hemoroide, razpoke danke (fisure) in tumorje. Nato naredijo dodatne preiskave, ki jih izberejo glede na to, ali zdravnik sumi, da krvavitev izvira iz zgornjega dela prebavil (požiralnik, želodec in dvanajstnik) ali spodnjega dela prebavil (spodnji del tankega črevesa, debelo črevo, danka in zadnjik).

Ob sumu na težave v zgornjem delu prebavil se preiskave začnejo z vstavitvijo cevke skozi nos v želodec; skozi to cevko odstranijo tekočino iz želodca. Želodčna vsebina, ki spominja na kavno usedlino, je posledica delnega prebavljenja krvi, kar kaže, da je krvavitev počasna ali da se je ustavila. Kri, ki je ves čas svetlordeča, kaže na aktivno, močno krvavitev.

Zdravnik si pogosto pomaga tudi z uporabo upogljivega endoskopa, s katerim pregleda požiralnik, želodec in dvanajstnik ter išče vir krvavitve. Kadar zdravnik ne odkrije gastritisa ali razjede v želodcu oz. dvanajstniku, lahko naredi biopsijo (vzame vzorec tkiva za pregled pod mikroskopom). Biopsija lahko pokaže, ali je krvavitev posledica okužbe z bakterijo Helicobacter pylori. Tako okužbo zdravijo (in ponavadi tudi pozdravijo) z antibiotiki.

Morebitne polipe in raka zdravnik praviloma išče z endoskopijo. Neposredno v notranjost spodnjega dela črevesa lahko pogleda z anoskopom, upogljivim sigmoidoskopom ali kolonoskopom. Če z vsemi temi preiskavami ne odkrijejo vzroka krvavitve, lahko naredijo angiografijo (kontrastno slikanje žil). Te tehnike so uporabne predvsem pri odkrivanju, ali je vzrok krvavitve malformacija žil.



Zdravljenje

Pri več kot 80 odstotkih ljudi s krvavitvijo iz prebavil krvavitev ustavijo telesni obrambni mehanizmi. Ljudi, pri katerih se krvavitev ne zaustavi, in zato kar naprej krvavijo, ali ki imajo simptome večje izgube krvi, pogosto sprejmejo v bolnišnico, navadno na oddelek intenzivne nege.

Če je bolnik izgubil veliko krvi, je potrebna transfuzija. Namesto preparatov polne krvi raje uporabijo koncentrirane pripravke rdečih krvničk, da se tako izognejo preobremenitvi krvnega obtoka s tekočino. Ko popravijo količino krvi v bolnikovem krvnem obtoku, bolnika še naprej skrbno opazujejo, da ne bi spregledali morebitnih znakov nadaljnje krvavitve, kot so pospešen srčni utrip, padec krvnega tlaka ali izgubljanje krvi skozi usta ali zadnjik.

Slika: Če je bolnik izgubil veliko krvi, je potrebna transfuzija.

transfuzija.jpg

Varikozne vene v spodnjem delu požiralnika zdravijo na več načinov. Pri enem od njih uvedejo kateter z balonom skozi usta v požiralnik, balon nato napihnejo in ta pritisne na predel krvavitve. Drug možen način je vbrizganje dražeče kemične snovi v žilo, kar sproži vnetje in zabrazgotinjenje vene.

Krvavitve iz želodca pogosto lahko ustavijo s posegi, ki jih opravljajo z endoskopom, npr. s kavterizacijo krvavečih žil z električnim tokom ali z vbrizganjem snovi, ki v žili sproži nastanek krvnega strdka.

Video vsebina: Kdaj je kri v blatu nujno stanje?

Če so ti posegi neuspešni, je potrebna operacija. Krvavitev iz spodnjega dela prebavil ponavadi ne zahteva urgentnega zdravljenja. Včasih pa je potreben endoskopski poseg ali trebušna operacija. Včasih mesta krvavitve ni moč natančno ugotoviti; v takih primerih odstranijo del črevesa.



Vprašanja in odgovori

Ali je krvi v blatu razlog za skrb?

Kri v blatu lahko pomeni, da imate hemoroide, zaprtje ali kaj resnejšega, kot je vnetna črevesna bolezen ali rak. Kri lahko izgine sama od sebe, če pa traja več kot 3 tedne ali je krvavitev močna, se morate posvetovati z zdravnikom[1].



Kaj lahko povzroči kri v blatu?

Kri v blatu je lahko posledica številnih različnih težav:

  • rektalni prolaps
  • rektalni polipi
  • razjede v danki
  • poškodba sluznice v kolorektalnem sistemu
  • analne razpoke
  • divertikularna krvavitev
  • ulcerozni kolitis ali Crohnova bolezen
  • kolorektalni ra[2]



Ali je krvavitev med drisko normalna?

Akutna krvava driska je nujna medicinska pomoč, ker pogosto pomeni motnje, ki so življenjsko nevarne in imajo nujne posledice za obvladovanje epidemije v skupnosti. Tudi če krvava driska po izvoru ni nalezljiva, lahko predstavlja bolezni, ki zahtevajo hitro diagnozo in zdravljenje[3].



Kako pogost je kolorektalni rak?

Rak debelega črevesa je drugi vodilni vzrok smrti zaradi raka po vsem svetu. Leta 2020 je bilo po ocenah po vsem svetu več kot 1,9 milijona novih primerov raka debelega črevesa in danke ter več kot 930 000 smrti zaradi raka debelega črevesa in danke[4].



Kako odkrijejo rektalne polipe?

Morebitne polipe in raka zdravnik praviloma išče z endoskopijo. Neposredno v notranjost spodnjega dela črevesa lahko pogleda z anoskopom, upogljivim sigmoidoskopom ali kolonoskopom.



Viri in reference

Veliki zdravstveni priročnik za domačo uporabo, Založba mladinska knjiga

  1. Blood in Stool: Causes and Treatment - https://www.webmd.com
  2. When to worry about blood in your stool - https://www.mdanderson.org
  3. Acute Bloody Diarrhea: A Medical Emergency for Patients of All Ages - https://www.gastrojournal.org
  4. Colorectal cancer - https://www.who.int



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.