Ključna molekula, ki sodeluje pri vlažnosti kože, je hialuronska kislina (HA), ki ima edinstveno sposobnost zadrževanja vode. Hialuronska kislina je "spolzka snov", ki jo vaše telo proizvaja naravno. Hialuronsko kislino je moč najti po celem telesu, predvsem pa v očeh, sklepih in v koži.
Hialuronska kislina: Splošno o hialuronski kislini | Uporaba | Hialuronska kislina v negi kože | Vrste hialuronske kisline | Sinergistične sestavine | Prehranska dopolnila | Prehrana | Proizvodnja hialuronske kisline | Stranski učinki | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Staranje kože je večfaktorski proces, ki ga sestavljata dva različna in neodvisna mehanizma: intrinzično in ekstrinzično staranje. Mladostna koža ohranja svojo čvrstost in prožnost med drugim tudi zaradi visoke vsebnosti vode. Vsakodnevne zunanje poškodbe, poleg normalnega procesa staranja, povzročajo izgubo vlage.
HA spada med molekule zunajceličnega matriksa (ECM). Molekule ECM zagotavljajo konstrukcijski okvir ter močno vplivajo na celično delovanje. Tvorijo visoko organizirano strukturo, ki jo sestavljajo predvsem GAG (glukozaminogglikani), proteoglikani, rastni faktorji in strukturni proteini, kot so kolageni. Hialuronska kislina je prevladujoča komponenta ECM.
Slika: Navlaženost kože je ključnega pomena.
Hialuronska kislina v koži predstavlja 50 % celotne vsebnosti telesne hialuronske kisline, njena vsebnost v dermisu pa je znatno višja kot v povrhnjici. HA običajno najdemo v serumih, maskah in kremah in predstavlja pomemben dodatek k vašemu dnevnemu režimu nege.
Uporaba hialuronske kisline
Hialuronska kislina je naravna snov, ki se v človeškem telesu nahaja v vezivnih tkivih, koži in sklepih ter igra ključno vlogo pri ohranjanju vlažnosti in elastičnosti. Njena izjemna sposobnost zadrževanja vode, saj lahko veže do 1000-kratno maso vode glede na svojo težo, jo dela izjemno učinkovito za nego kože in zdravje sklepov.
Hialuronsko kislino lahko jemljete na številne načine za različne namene in koristi:
- Peroralno: HA je na voljo v prehranskih dopolnilih in tabletah. Obstaja celo tekoča oblika, ki jo lahko zmešate z vodo in popijete. Peroralno jemanje hialuronske kisline ima lahko veliko koristi za zdravje in polnejši izgled kože.
- Lokalno: izdelki s hialuronsko kislino so na voljo v različnih oblikah, ki jih nanesete na kožo. Sem spadajo šamponi, losjoni, kreme in serumi. Prav tako lahko kupite hialuronsko kislino v prahu in jo zmešate z vodo, da ustvarite serum hialuronske kisline, ki ga lahko nanesete na kožo. Še posebej je ta oblika uporabna za vlaženje kože ter zmanjšanje videza gub.
- Kapljice za oči: hialuronsko kislino vsebuje veliko različnih kapljic za oči. Očesne kapljice s HA pripomorejo k udobju in vlaženju oči, ki so utrujene, izsušene ali rdeče.
- Intimna nega: Hialuronska kislina je običajna sestavina gelov, krem ali lubrikantov namensko za suhost nožnice.
- Injiciranje: injekcije HA za v sklepe se uporablja predvsem za bolečine, ki jih povzroča artritis. Zdravniki lahko HA predpišejo tudi za zdravljenje bolečin v mehurju (kot je bolečina, ki jo povzroča intersticijski cistitis). Uporablja se tudi pri IV oskrbi.
- Dermalna polnila: polnila, ki vsebujejo hialuronsko kislino, so odobrena za injiciranje pod kožo. Ta polnila pomagajo obnoviti naravno obliko in videz kože. Še posebej pogosto se uporablja za zdravljenje brazgotin po aknah ali dodajanje volumna ustnicam in drugim predelom obraza.
Uporaba se je skozi čas razvijala; danes jo najdemo v različnih oblikah, kot so serumi, kreme in injekcije. V kozmetiki se uporablja za zmanjšanje gub, izboljšanje volumna kože ter vlaženje suhe kože. V medicini pa se uporablja za lajšanje bolečin pri osteoartritisu in pri očesnih operacijah.
Hialuronska kislina v negi kože
Pomanjkanje hialuronske kisline se lahko odraža kot suha koža in izguba elastičnosti, zato je njena vključitev v rutino nege kože ključna za ohranjanje mladostnega videza. Uporaba hialuronske kisline je primerna za vse tipe kože in postaja vse bolj priljubljena zaradi svojih številnih koristi.
Video vsebina: Kako uporabljati hialuronsko kislino za nego kože.
Ko se staramo, se vsebnost hialuronske kisline v naši koži zmanjšuje, kar je eden od poglavitnih razlogov, da toliko izdelkov za nego kože vsebuje hialuronsko kislino kot glavno sestavino. Tako kot hialuronska kislina, ki jo naše telo proizvaja naravno, laboratorijsko izdelani izdelki za nego kože pritegnejo in zadržijo molekule vode na površini kože.
Hialuronska kislina pripomore k vzdrževanju elastičnosti kože ter zmanjša vidnost gub in drobnih linij na koži. Zaradi teh prednosti se pogosto uporablja kot sestavina proti staranju zaradi svoje sposobnosti zmanjšanja vidnosti gub in izboljšanja napetosti kože. Če iščete izdelek, ki bo vaši koži pomagal do bolj mladostnega videza, poiščite tistega, ki vsebuje hialuronsko kislino.
Ključna prednost hialuronske kisline je prav tako hidracija in sposobnost zadrževanja vlage. Slabo hidrirana koža ne more vzdrževati kožne pregrade, zaradi česar je koža bolj ranljiva za poškodbe zaradi zunanjih in okoljskih virov. Ko je kožna pregrada poškodovana in oslabljena, lahko prepušča tujke ter tudi bakterije, kar lahko povzroči okužbo.
Slika: Nega kože s kremo, ki vsebuje hialuronsko kislino kot aktivno sestavino.
Oslabljene kožne pregrade lahko igrajo vlogo pri številnih kožnih boleznih, vključno s suho kožo, atopijskim dermatitisom, rozaceo in aknami. Nanašanje izdelkov s hialuronsko kislino predvsem pozimi, ko je koža ponavadi najbolj suha, je ključnega pomena.
Obstajajo tri vrste hialuronske kisline
- Hidrolizirana hialuronska kislina je hialuronska kislina, ki je bila kemijsko razčlenjena na fragmente, ki so dovolj majhni, da prodrejo v kožo. Je vlažilna, zato je najboljša za ljudi z mastno ali mešano kožo. Tovrstni tipi kože so tipi, ki se upirajo prekomernemu vlaženju.
- Natrijev hialuronat prodre globlje v kožo in prinaša boljše rezultate, čeprav učinki niso zelo dolgotrajni. Natrijev hialuronat je najboljši za ljudi, ki imajo normalno kožo, saj bo omogočil pronicanje vlage. To je sestavina, ki jo boste verjetno našli v serumih.
- Natrijev acetilirani hialuronat ima vse prednosti natrijevega hialuronata, vendar z dolgotrajnejšimi rezultati. Ta oblika HA je najboljša za ljudi, ki potrebujejo vlago, kot so tisti s suho kožo, tisti, ki živijo v suhem podnebju, ali tisti, ki iščejo izdelek za suhe zimske mesece.
Hialuronska kislina je na splošno uporabna in varna za vse tipe kože in običajno ne povzroča nobenih neželenih/stranskih učinkov pri dermalni uporabi. Hialuronska kislina je naravna snov, ki je v sami koži od rojstva naprej, kar je tudi razlog, da ne moremo pričakovati težav. HA najdemo tudi v velikem številu polnil za injiciranje, in čeprav je sama sestavina varna, je zgolj postopek lahko tvegan in bi ga moral opraviti izkušen zdravnik.
Pri izbiri izdelkov za nego kože s HA je pomembno, da so sestavljeni iz molekul hialuronske kisline z nizko, srednjo in visoko molekulsko maso. Nizke in srednje težke molekule hialuronske kisline bodo prodrle globoko pod površino kože, kar bo ustvarilo dolgotrajnejše prednosti v smislu hidracije podkožja in kožnih celic, bolj napolnjeno kožno teksturo in sijaj.
Slika: Slika prikazuje serum s hialuronsko kislino v obliki kapalke.
Z aplikacijo hialuronske kisline visoke molekulske mase pa boste opazili takojšnjo infuzijo vlage, posledično pa bo vaša koža že takoj bolj prožna in udobna. Visoko molekularna hialuronska kislina ne samo da vlaži površino kože pač pa tudi ščiti kožno pregrado in izboljša elastičnost kože ter nosi lastnosti za pomiritev občutljive ali razdražene kože.
Aktivne sestavine, ki delujejo sinergistično v povezavi s hialuronsko kislino za lepšo kožo:
- vitamin C
- ceramidi
- retinol
- pantenol
- AHA in BHA kisline
Na trgu je veliko izdelkov s hialuronsko kislino, vendar je serum z lahko in vodeno teksturo najboljša izbira za pridobivanje koristi te vlažilne sestavine. Idealno je, če serum nanesete po čiščenju, ko je vaša koža še vlažna in tako priprabljena na privzem. Odlična izbira so tudi kreme za obraz, ki so na voljo v različnih teksturah ter jih lahko nanesete zjutraj in/ali zvečer.
Hialuronska kislina v prehranskih dopolnilih
Uživanje hialuronske kisline lahko pomaga vaši koži videti in se počutiti bolj prožno. Hialuronska kislina je naravno prisotna v koži, kjer se veže na vodo in tako pomaga zadržati vlago. Vendar pa lahko naravni proces staranja in izpostavljenost zunanjim agresorjem zmanjšata količine HA v koži.
Vsakodnevni dodatek HA lahko bistveno prispeva k sposobnosti kože, da zadrži vlago, kar vodi k izboljšanju videza ter delovanja in zdravja kože. Ker koža telo ščiti pred zunanjimi grožnjami, je ohranjanje zdrave in navlažene kože bistvenega pomena za splošno zdravje.
Danes veljajo dodatki hialuronske kisline za enako pomembne, če ne celo pomembnejše od kolagena. Izdelkov s hialuronsko kislino je vedno več in zdi se, da se ta čarobna sestavina pojavlja na skoraj vseh seznamih proizvajalcev prehranskih dopolnil.
Ob zaužitju HA hidrira kožo po celem telesu. Na ta način je lahko dodatek hialuronske kisline bolj praktičen za tiste s tanko ali zrelo kožo. Ne glede na to, ali izberete lokalno HA ali dodatke, je za optimalne rezultate pomembno, da ostanete dosledni pri svoji rutini.
Video vsebina: Uporaba dodatka hialuronske kisline proti staranju.
Dodatki hialuronske kisline so na splošno zelo varni, z malo prijavljenimi stranskimi učinki in kot naravna sestavina telesa zelo redko sproži alergijske reakcije. Učinki dodajanja HA med nosečnostjo in med dojenjem še niso bili poglobljeno raziskani. Iz tega razloga naj se nosečnice in doječe matere izogibajo jemanju tovrstnih dodatkov.
Hialuronska kislina je na voljo v prehranskih dopolnilih v številnih oblikah. Obstaja tekoča oblika, ki jo lahko zmešate z vodo in popijete ter oblika tablet, prahu ali kapsul. Hialuronska kislina se v prehranskih dopolnilih lahko nahaja tudi poleg drugih sestavin, kot sta denimo kolagen in vitamin C.
Hialuronska kislina v prehrani
Če želite povečati raven hialuronske kisline na druge načine, to lahko storite s prehrano.
Slika: Slika prikazuje organsko meso, ki je naravni vir hialuronske kisline.
Koža je naš največji organ in nanjo močno vpliva to, kar zaužijemo. Vsi vemo, da uravnotežena in zdrava prehrana dela čudeže za našo kožo, slaba, neuravnotežena prehrana pa ji lahko povzroči uničenje.
Viri hialuronske kisline:
- kostna juha
- organsko meso
- krompir
- sladki krompir
- oreščki
- listnata zelenjava
Viri vitamina C:
- citrusi
- krompir
- križnice
- rdeča paprika
Viri magnezija:
- špinača
- ohrovt
- banane
- maline
- fige
Viri estrogena:
- sojini izdelki (tofu, tempeh, sojino mleko)
- rdeče vino
Številna živila so naravni viri hialuronske kisline. Nekatera živila vsebujejo tudi hranila, ki so sestavni del telesnega procesa proizvodnje HA, kot so vitamin C, magnezij in estrogen.
Proizvodnja hialuronske kisline
Vir hilauronske kisline velja za naravnega, če je ta pridobljena iz živalskega vira brez nadaljnje kemijske sinteze. Naravna hialuronska kislina se pridobiva iz petelinjih glavnikov ali iz očesne vodice krav. Umetni viri hialuronske kisline so sintetizirani v laboratoriju z uporabo drugih kemikalij - ta proces se imenuje biosinteza. Bakterijski sev streptokoka se prav tako uporablja za sintezo hialuronske kisline.
Razumljivo je, da je priljubljenost postopka ekstrakcije s petelinjim glavnikom hitro padla zaradi živalskega izvora, visokih stroškov in onesnaževanja, ki ga povzroča postopek ekstrakcije. Mikrobna fermentacija z uporabo rastlin, kot je pšenica, namesto materialov živalskega izvora je bila izvedena v poznih osemdesetih letih. To je bilo veliko ceneje doseči, imelo je veliko manjši ekološki odtis in ni vzbujalo enakih skrbi glede materialov živalskega izvora.
Slika: Slika prikazuje kemičarko pri proizvodnji hialuronske kisline v laboratoriju.
The Ordinary kozmetična znamka trenutno uporablja HA, pridelano s fermentacijo, v vseh svojih izdelkih za nego kože. Vichy, še en priljubljen proizvajalec izdelkov za nego kože, prav tako uporablja hialuronsko kislino, ki je naravno pridobljena iz pšenice. Fermentacija je primarna metoda, ki se uporablja v izdelkih za nego kože, vendar se medicinska industrija še vedno močno zanaša na HA živalskega izvora.
Edina alternativa živalski ekstrakciji za pridobivanje HA za nego kože in kozmetiko je preko fermentiranih rastlinskih materialov. Bakterijsko proizvodnjo HA je leta 1989 prvič uporabil in zasnoval japonski velikan za nego kože Shiseido. Ta metoda fermentacije proizvede tudi veliko višji odstotek HA v primerjavi s postopkom ekstrakcije z uporabo denimo petelinjih glavnikov.
Možni stranski učinki hialuronske kisline
Lokalna in dopolnilna uporaba hialuronske kisline nima stranskih učinkov. Čeprav velja, da je hialuronska kislina brez recepta varna, obstaja nekaj tveganj, povezanih z njeno uporabo pri aplikaciji le-te v obliki injekcije. Najpogostejši neželeni učinki injekcij hialuronske kisline vključujejo blage reakcije na mestu injiciranja, vključno s kratkotrajnimi modricami, srbenjem ali oteklino.
Običajno naj bi ti neželeni učinki trajali le do enega tedna in jih je mogoče obvladati tako, da na mesto injiciranja položite obkladek. Bolj redko lahko nepravilno razkuževanje pred injiciranjem povzroči bakterijsko okužbo. O izpuščajih, mišičnih bolečinah in krčih, povečanih bolečinah v sklepih in slabosti so poročali tudi ljudje, ki so prejeli injekcije v koleno. Obstaja tudi tveganje intravaskularne injekcije, ki lahko povzroči izgubo tkiva in slepoto.
Izdelke s hialuronsko kislino na recept morate jemati natančno po navodilih vašega zdravnika in farmacevta. Injekcije katerekoli vrste, ki vsebujejo hialuronsko kislino, sme dajati le licenciran, usposobljen zdravnik ali specialist.
Malo verjetno je, da vam bo uporaba ali jemanje prevelike količine hialuronske kisline škodila, če niste alergični ali občutljivi na sestavino. Večina ljudi tako ne bo imela škodljivih učinkov zaradi zaužitja prevelike količine hialuronske kisline, ker je malo verjetno, da bi se kjerkoli v telesu prekomerno kopičila – približno 90 % molekule se presnovi in sprosti s potenjem in urinom.
Slika: Injiciranje dermalnega polnila hialuronske kisline.
Ni dovolj zanesljivih informacij, da bi vedeli, ali je hialuronska kislina varna za uporabo med nosečnostjo in med dojenjem. Ostanite na varni strani in se izogibajte uporabi.
Nanašanje hialuronske kisline na kožo med prejemanjem radioterapije lahko poveča tveganje za nekatere kožne zaplete. Če prejemate radioterapijo, ne uporabljajte hialuronske kisline na koži. Nanašanje hialuronske kisline na kožo lahko prav tako poslabša kožne razjede pri ljudeh, ki imajo bolezen, imenovano skleroderma.
Vprašanja in odgovori
Ali se hialuronsko kislino lahko tudi uživa?
Hialuronska kislina je na voljo tudi za peroralno uporabo. Uživanje hialuronske kisline lahko pomaga pri izboljšanju elastičnosti kože. Hialuronska kislina je naravno prisotna v koži, kjer se veže na vodne molekule in tako pomaga pri retenziji vlage v koži. Vendar pa lahko naravni proces staranja in izpostavljenost zunanjim dejavnikom zmanjšata količine HA v koži.
Dodatki hialuronske kisline so na splošno varni, z malo prijavljenimi stranskimi učinki in kot naravna sestavina telesa zelo redko sprožijo alergijske reakcije. Hialuronska kislina je na voljo v prehranskih dopolnilih v številnih oblikah. Obstaja tekoča oblika, ki jo lahko zmešate z vodo in popijete ter oblika tablet, prahu ali kapsul. Hialuronska kislina se v prehranskih dopolnilih lahko nahaja tudi poleg drugih sestavin, kot sta denimo kolagen in vitamin C[1].
Kakšna molekulska masa hialuronske kisline je najbolj primerna za kožo?
Pri izbiri izdelkov za nego kože s HA je pomembno, da so sestavljeni iz molekul hialuronske kisline z nizko, srednjo in visoko molekulsko maso. Nizke in srednje težke molekule hialuronske kisline bodo prodrle globoko pod površino kože, kar bo ustvarilo dolgotrajnejše prednosti v smislu hidracije podkožja in kožnih celic, bolj napolnjeno kožno teksturo in sijaj.
Slika: Nega rok s kremo, ki vsebuje hialuronsko kislino kot aktivno sestavino.
Z aplikacijo hialuronske kisline visoke molekulske mase pa boste opazili takojšnjo infuzijo vlage, posledično pa bo vaša koža že takoj po nanosu bolj prožna in udobna na občutek. Visoko molekularna hialuronska kislina ne samo da vlaži površino kože, pač pa tudi ščiti kožno pregrado in izboljša elastičnost kože ter nosi lastnosti za pomiritev občutljive ali razdražene kože[2].
Ali je hialuronska kislina primerna za vegane?
Nekateri izdelki s hialuronsko kislino niso vedno veganski, saj vsebujejo sestavine, pridobljene iz živalskih tkiv. Naravna hialuronska kislina se pridobiva iz petelinjih glavnikov ali iz očesne vodice krav. Umetni viri hialuronske kisline so sintetizirani v laboratoriju z uporabo drugih kemikalij - ta proces se imenuje biosinteza. Bakterijski sev streptokoka se prav tako uporablja za sintezo hialuronske kisline.
Priljubljenost postopka ekstrakcije hialuronske kisline iz petelinjih glavnikov je sorazmerno nepopularna metoda predvsem zaradi živalskega izvora, visokih stroškov in onesnaževanja, ki ga povzroča postopek ekstrakcije. Mikrobna fermentacija z uporabo rastlin, kot je pšenica, namesto materialov živalskega izvora je bila izvedena v poznih osemdesetih letih. Postopek je cenejši in z obzirom na ekologijo tudi precej bolj sprejemljiv.
The Ordinary kozmetična znamka trenutno uporablja HA, pridelano s fermentacijo, v vseh svojih izdelkih za nego kože. Vichy, še en priljubljen proizvajalec izdelkov za nego kože, prav tako uporablja hialuronsko kislino, ki je naravno pridobljena iz pšenice. Fermentacija je primarna metoda, ki se uporablja v izdelkih za nego kože, vendar se medicinska industrija še vedno močno zanaša na HA živalskega izvora[3].
Viri in reference
1. Benefits of Hyaluronic Acid Supplements - https://editorial.victoriahealth.com
2. The Best Weight of Hyaluronic Acid to Use for Instantly Plumper, Dewier Skin - https://blog.reneerouleau.com
3. Where Does Hyaluronic Acid Come From? - https://sciencing.com