Faktor H za daljše življenje

nedelja, 17 september 2017

Ste že slišali za homocistein? Po besedah ameriškega nutricionista Patricka Holforda in zdravnika Jamesa Bralyja, ki sta tudi avtorja knjige The H factor, gre za izredno pomembno aminokislino z močnim vplivom na naše zdravje. Raziskave kažejo, da lahko zmanjšanje njegove količine vpliva na to, da bomo dočakali kar 20 let več!  

faktor h

 

Ni čudno, da so raziskave homo cisteina po mnenju številnih eno največjih znanstvenih odkritij v zadnjem stoletju. Najboljše pa je, da imamo povsem preprosto rešitev za težave, ki jih povzroča homocistein: učinkovito pomagajo vitamini skupine B.  

Kaj je homocistein?

Homocistein je aminokislina, ki sodeluje pri gradnji naših tkiv in nastaja pri presnovi aminokislin v našem telesu. Metionin, ki je v živalskih beljakovinah, se s procesom metilacije pretvori v vitalno kemijsko spojino. Za metilacijo potrebujemo B-vitamine (folat, B6 in B12); če jih ni dovolj, homocistein ostaja v krvi. Za sklenjen krog se mora homocistein pretvoriti v cistein ali nazaj v metionin, ti aminokislini sta za telo bistveni in zelo koristni, v nasprotju s homocisteinom, ki je v večjih koncentracijah za zdravje zelo nevaren.

Povezava med povečano vrednostjo homocisteina in srčnimi boleznimi je bila potrjena že pred 40 leti. Takrat je Kilmer McCully proučeval redko gensko spremembo pri dveletnem otroku, ki je umrl zaradi srčne kapi, čeprav je bil seveda premlad za kajenje, za nezdrav življenjski slog in podobno. Tako je znanstvenik spoznal, da je bila za otrokovo stanje arterij, ki so bile  bolj podobne kakšnemu res staremu pacientu na srčnem oddelku, ključna previsoka raven homocisteina, ki je bil posledica prirojene bolezni. Njegovo delo je bilo prelomno, vendar so to kolegi spoznali šele čez čas, ko je bilo narejenih še več raziskav, ki so potrdile njegove ugotovitve. ln ne samo to! Danes strokovnjaki pravijo, da je več kot 100 bolezni povezanih s homocisteinom. Med drugim se ve, da jemanje vitamina B12, ki vpliva na vrednosti te aminokisline v krvi, pomaga celo pri depresiji, visoko vsebnost homocisteina imajo bolniki z alzheimerjevo boleznijo, tako da vse kaže, da je za zdravje zelo pomembno, da ga v krvi nimamo preveč.  

Kako se zaščitimo?

Vzroki za povišanje ravni homocisteina so povezani predvsem s slabo prehrano z veliko sladkorja in ogljikovih hidratov, ki vpliva na pomanjkanje ključnih B-vitaminov, magnezija in cinka. Na absorpcijo folatov in drugih kofaktorjev, ki so potrebni za metilacijo, pa vplivata tudi neustrezna prebava in neuravnoteženost črevesnih bakterij.

Tudi pri nas testiranje homocisteina še ni stalna praksa, je pa znano, kaj pomaga: že z jemanjem vitaminov B6, Bg (folat) in B12 pomagamo pri presnovi in se zaščitimo, da homocistein ne bo ostal v krvi, kjer je zdravju nevaren. Raziskave so namreč pokazale, da se že po treh mesecih jemanja vitaminov skupine B občutno zniža vsebnost homocisteina v krvi. 

Dobra novica je, da vitamine skupine B - če jih je v telesu preveč - izločimo z urinom, tako da jih ne moremo jemati v prevelikih količinah. Po drugi strani pa ni vseeno, kakšni so ti vitamini. Če jemljemo prehranske dodatke, morajo biti v metilni obliki, da jih telo lažje in učinkoviteje uporabi. Terranova prehranska dopolnila so ena od tistih, ki imajo vitamine skupine B prav v taki obliki, zato so tudi rezultati jemanja zelo spodbudni. 

Seveda pa si lahko pomagamo tudi tako, da izboljšamo in prilagodimo prehrano. Visoko raven homocisteina bodo namreč znižali česen, šparglji, brokoli, razno sadje, integralni riž, kurkuma, orehasti plodovi, gobe, zdrava olja ...

Kako vemo, da smo v nevarnosti?

Ker testi za ugotavljanje ravni homocisteina še niso splošno v uporabi, lahko njegovo povišanje ugotovimo po različnih simptomih, čeprav se pogosto zgodi, da se ljudje nevarnosti zavejo šele ob kapi. Rizična skupina so alkoholiki, saj alkohol vpliva na pomanjkanje vitamina B12. Najvarnejše so nosečnice - raven homocisteina med nosečnostjo navadno pade, z izjemo začetka nosečnosti, ko so povečane vrednosti izredno nevarne, saj so lahko povezane z nenormalnostmi pri razvoju fetusa in povečujejo nevarnost spontanega splava.

Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.