Dispepsija je bolečina ali neugoden občutek v zgornjem delu trebuha ali prsih, ki jo bolniki opisujejo kot občutek napetosti, polnosti ali pekočo bolečino. Je pogosta težava, ki prizadene do 20 % prebivalstva.
DISPEPSIJA: Splošno | Vzroki | Simptomi in diagnoza | Zdravljenje | Funkcionalna dispepsija ali gastritis? | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Slaba prebava – imenovana tudi dispepsija ali razdražen želodec – je nelagodje v zgornjem delu trebuha. Prebavne težave so zelo širok pojem, ki ga različni ljudje uporabljajo za različne reči. Tu ga uporabljamo za težave s prebavili, med drugim za dispepsijo, slabost in bruhanje, regurgitacijo, občutek kepe v žrelu in zadah iz ust (halitozo).
Prebavne motnje opisujejo določene simptome, kot so bolečine v trebuhu in občutek polnosti kmalu po tem, ko začnete jesti, ne pa specifične bolezni. Prebavne motnje so lahko tudi simptom drugih prebavnih motenj. Čeprav so prebavne motnje pogoste, lahko vsaka oseba doživlja prebavne motnje na nekoliko drugačen način. Simptomi se lahko pojavijo občasno ali tako pogosto kot vsak dan.
Slika: Dispepsija prizadene do 20 % prebivalstva.
Funkcionalna motnja je stalna težava z vašimi telesnimi funkcijami, ki je ni mogoče razložiti s fizičnimi vzroki. Imate simptome in zdravniki lahko opazijo te simptome, vendar ne morejo najti nobenega mehanskega razloga zanje. Bolezni prebavil so pogosto »funkcionalne« in ne strukturne. Zdravniki ne razumejo vedno, zakaj se pojavijo - morda so vpleteni možgani in živci.
Vzroki
Dispepsija ima veliko vzrokov. Nekateri so resne bolezni, npr. želodčne razjede, razjede dvanajstnika, vnetje želodca (gastritis) in želodčni rak. Dispepsijo lahko povzroči tudi anksioznost, morda zato, ker anksiozna oseba vzdihuje ali sopiha in požira zrak, ki lahko raztegne želodec ali črevo ter povzroči tudi riganje ali vetrove.
Pogosti vzroki prebavnih težav:
- požiranje zraka (aerofagija)
- regurgitacija (refluks) kisline iz želodca
- vnetje želodca (gastritis)
- razjeda želodca ali dvanajstnika
- želodčni rak
- vnetje žolčnika (holecistitis)
- intoleranca za laktozo (nezmožnost prebavljanja mleka in mlečnih izdelkov)
- motnja črevesne peristaltike (npr. sindrom iritabilnega kolona)
- anksioznost ali depresija
Zaradi anksioznosti se lahko človek tudi bolj zaveda neprijetnih občutkov, tako da tudi manjše težave postanejo zelo hude. Bakterija Helicobacter pylori lahko povzroči vnetje in razjede želodca in dvanajstnika; ali lahko povzroča blago dispepsijo tudi pri človeku, ki razjed nima, pa ni jasno.
Simptomi in diagnoza
Bolečino ali nelagodje v zgornjem delu trebuha ali prsih lahko spremljajo riganje in glasni črevesni zvoki (borborigmi). Pri nekaterih ljudeh se po obroku bolečina poslabša; pri drugih hrana olajša bolečine. Med druge simptome spadajo slab tek, slabost, zapeka, driska in napenjanje.
Bolnika z dispepsijo pogosto zdravijo, ne da bi prej naredili laboratorijske preiskave. Če preiskave naredijo, so rezultati pri okrog 50 odstotkih bolnikov z dispepsijo popolnoma normalni. Celo če preiskave pokažejo abnormalnosti, le-te pogosto ne razložijo vseh simptomov.
Video vsebina: Zakaj je moj želodec vedno vznemirjen?
Ker je lahko dispepsija zgodnje svarilo resne bolezni, v nekaterih primerih naredijo preiskave. Če se dispepsija nadaljuje več kot nekaj tednov, če se ne odziva na zdravljenje ali če jo spremljajo hujšanje ali drugi neobičajni simptomi, bolniku naredijo preiskave.
Med laboratorijske preiskave navadno spadajo kompletna krvna slika in preiskava za kri v blatu. Če bolnik s težavo požira ali bruha, če hujša ali ima bolečine, ki jih uživanje hrane bodisi izboljša bodisi poslabša, mu naredijo rentgenske preiskave požiralnika, želodca ali tankega črevesa z barijem.
Slika: Gastritis in dispepsija imata veliko skupnih simptomov.
Z endoskopom lahko pregledajo notranjost požiralnika, želodca ali črevesa in odvzamejo bioptični vzorec črevesne sluznice. Nato vzorec pregledajo pod mikroskopom, da bi ugotovili, ali je okužen z bakterijo Helicobacter pylori. Tudi druge preiskave, npr. tiste, s katerimi merijo krčenje požiralnika ali odziv požiralnika na kislino, včasih pomagajo pri postavljanju diagnoze.
Zdravljenje
Če zdravnik ne najde temeljnega vzroka, zdravi simptome. Za krajši čas lahko poskusi z antacidom ali blokatorjem receptorjev H2, npr. cimetidinom, ranitidinom ali famotidinom. Če je želodčna sluznica okužena z bakterijo Helicobacter pylori, jo je mogoče odpraviti z enakim zdravljenjem kot pri razjedah želodca in dvanajstnika (antibiotik, npr. amoksicilin in metronidazol, in sredstvo proti kislini).
Slika: Antacidi se lahko uporabijo za zdravljenje za krajši čas.
Nekaterim ljudem, pri katerih se zdi, da so simptomi povezani z živčnim sistemom, koristi kategorija zdravil, znanih kot triciklični antidepresivi (TCA). Ta zdravila, ki se dajejo v veliko nižjih odmerkih, kot se dajejo za zdravljenje depresije, lahko pomagajo ublažiti zaznavanje bolečine in neugodja ter modulirajo psihološke sprožilce.
Pri blagih in redkih simptomih lahko pomagajo spremembe življenjskega sloga. Tej vključujejo:
- omejevanje vnosa sprožilnih živil, kot so ocvrta hrana, paradižnik in nekatere začimbe
- omejite vnos mleka, kofeina in alkohola
- izogibanje velikim porcijam med obroki
- pogostejše uživanje manjših obrokov
- izogibajte se ležanju vsaj dve uri po jedi
- če imate prekomerno telesno težo, lahko izguba teže nekoliko olajša prebavni trakt
- dviganje vzglavja postelje za približno šest centimetrov
Čeprav prehrana sama po sebi ni pomemben dejavnik pri funkcionalni dispepsiji, lahko vsakomur koristi, če bo pozoren na to, katera živila naj bi sprožila simptome in se tej hrani izogibal. To je lahko zelo individualna stvar.
Video vsebina: Najboljše in najslabše kombinacije jedi.
Morda bi želeli razmisliti o vodenju dnevnika hrane, da bi spremljali, kako se vaše telo odziva na različne obroke, ali poskusite z izločitveno dieto, s katero boste sistematično testirali različne kategorije živil. Pomaga lahko tudi uživanje manjših obrokov in temeljitejše žvečenje.
Funkcionalna dispepsija ali gastritis?
Gastritis in dispepsija imata veliko skupnih simptomov. Gastritis, ki je vnetje želodčne sluznice, ima običajno sledljiv vzrok. Morda gre za bakterijsko okužbo, prekomerno uporabo določenih zdravil proti bolečinam, ki razjedajo želodčno sluznico ali preveč želodčne kisline. Te stvari je mogoče testirati in zdraviti. Če imate funkcionalno dispepsijo, je lahko gastritis del enačbe. Morda boste odkrili in zdravili vzrok svojega gastritisa ter občutili nekaj olajšanja teh simptomov, vendar ne popolnega olajšanja.
Vprašanja in odgovori
Kaj je razlika med dispepsijo in GERB?
GERB je lahko dejavnik funkcionalne dispepsije. Zgaga, spahovanje in kiselkast okus, ki je včasih povezan z refluksom kisline, so vsi simptomi funkcionalne dispepsije. Kronični refluks kisline sčasoma povzroči vidno škodo vašemu požiralniku.
Slika: Kronični refluks kisline sčasoma povzroči vidno škodo vašemu požiralniku.
GERB je tudi relativno enostavno zdraviti z zdravili, ki zmanjšujejo želodčno kislino. Če ste zdravili GERB, vendar imate še vedno simptome prebavne motnje, vam lahko diagnosticirajo funkcionalno dispepsijo[1].
Kako pogoste so prebavne težave?
Prebavne bolezni predstavljajo 2276,27 milijona razširjenih primerov po svetu, kar predstavlja 32,04 % svetovne razširjenosti nenalezljivih bolezni[2].
Kaj najpogosteje povzroči dispepsijo?
Dejavniki prehrane in življenjskega sloga, ki lahko pogosto prispevajo k občasni dispepsiji, vključujejo preveliko ali prehitro uživanje hrane[3].
Kaj lahko zamenjamo za dispepsijo?
Občasni vzroki bolečine ali nelagodja v zgornjem delu trebuha, ki jih je mogoče zamenjati z dispepsijo:
- žolčni koliki zaradi žolčnih kamnov
- aerofagija (ponavljajoče riganje zaradi požiranja zraka)
- bolečina v trebušni steni (klinični znak je lokalna občutljivost na palpacijo, ki se ne zmanjša zaradi napenjanja mišic trebušne stene)
- kronični pankreatitis (epizodna topa in stalna bolečina v zgornjem delu trebuha, ki se lahko poslabša ob obrokih in seva v hrbet)
- malignost (na primer trebušne slinavke ali debelega črevesa)
- mezenterična vaskularna insuficienca (bolečina po obroku, izguba teže in strah pred prehranjevanjem)
- presnovne bolezni (kot so sladkorna bolezen, odpoved ledvic, hiperkalciemija)
- angina[4]
Kakšni so simptomi dispepsije?
Simptomi funkcionalne dispepsije lahko vključujejo:
- občutek polnosti,
- bolečino ali pekoč občutek v želodcu,
- napenjanje, prekomerno riganje ali
- slabost po jedi[5].
Viri in reference
Veliki zdravstveni priročnik za domačo uporabo, Založba mladinska knjiga
- Functional Dyspepsia - https://my.clevelandclinic.org
- Global, regional, and national burden of 10 digestive diseases in 204 countries and territories from 1990 to 2019 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov
- Indigestion (Dyspepsia) - https://my.clevelandclinic.org
- Indigestion: When is it functional? - https://www.ncbi.nlm.nih.gov
- Functional dyspepsia - https://www.mayoclinic.org