Vprašanje stranke:
Tromboza in znaki - kateri so? Kako si lahko pri trombozi pomagam? Anonimna stranka
Odgovor farmacevta
Ko se krvni strdek razvije v eni od globokih ven v telesu, je to stanje poznano kot globoka venska tromboza ali GVT. To se lahko zgodi, če je vena poškodovana ali če se pretok krvi v njej zmanjša ali preneha.
Čeprav obstaja več dejavnikov tveganja za nastanek GVT, sta najpogostejša vzroka za pojav poškodba spodnjega dela telesa in operacija na kolkih ali nogah.
GVT pa lahko povzroči resne zdravstvene težave. Krvni strdek lahko vstopi v krvni obtok in ovira pretok krvi v pljuča. Pljučna embolija je redka, vendar je lahko smrtna, kadar se pojavi. Krvni strdek lahko trajno poškoduje venske zaklopke, tudi če se ne sprosti. Dolgotrajne težave z nogo, kot so nelagodje, otekanje in rane na nogi, so lahko posledica te poškodbe.
V mnogih primerih se globoka venska tromboza pojavi brez opaznih simptomov in jo je zato težko odkriti. Zdravniki se zato osredotočajo na preprečevanje razvoja GVT z uporabo različnih vrst terapij, odvisno od bolnikovih potreb. Zdravnik bo sprejel ukrepe za preprečitev pojava GVT, če imate večji zlom ali operacijo spodnjih okončin.
Simptomi globoke venske tromboze:
- otekanje noge ali roke (včasih se to zgodi nenadoma)
- bolečina ali občutljivost v nogi ali roki
- predel vaše noge ali roke, ki je otekel ali boli, je lahko toplejši kot običajno
- rdeča ali razbarvana koža
- vene blizu površine vaše kože so lahko večje od običajnih
- bolečina v trebuhu ali boku (ko krvni strdki prizadenejo vene globoko v trebuhu)
- hud glavobol (običajno se pojavi nenadno) in/ali epileptični napadi (ko krvni strdki prizadenejo možganske žile)
Možnosti zdravjenja
Zdravljenje globoke venske tromboze vključuje zdravila, imenovana antikoagulanti (sredstva za redčenje krvi), kompresijske nogavice in dvigovanje prizadetih nog ob različnih urah, skozi celoten dan. V manjšem številu primerov, ko je globoka venska tromboza izrazitejša, bo morda potrebno invazivno zdravljenje. Odlična podpora v času, ko opisane težave še niso problematične do te mere, kot opisano zgoraj je uporaba zdravila Detralex.
Za diagnosticiranje globoke venske tromboze se bo moral zdravnik z vami pogovoriti o vaših simptomih in vas pregledati, da bi odkril znake GVT, kot sta oteklina in bolečina. Če vaš zdravnik meni, da imate GVT, vam lahko predlaga ultrazvok.
Za pomoč pri odkrivanju krvnih strdkov se lahko prav tako opravi krvni test, imenovan test D-dimera. Če zdravnik meni, da obstaja tveganje, da je del krvnega strdka pripotoval v vaša pljuča, lahko naroči CT skeniranje prsnega koša.
Zanimivo branje: Globoka venska tromboza
Zanimivo branje: Venska tromboza noge slike