Vprašanje stranke:
Globoka venska tromboza - kaj je to? Kakšna terapija/zdravljenje se priporoča pri tem? Anonimna stranka
Odgovor farmacevta
Krvni strdek (tromb) se razvije v eni ali več globokih venah v telesu, običajno v nogah, in povzroči globoko vensko trombozo (GVT). Nelagodje ali edem v nogah je lahko posledica globoke venske tromboze. V nekaterih primerih očitnih znakov ni.
Globoka venska tromboza se lahko pojavi, če imate določene zdravstvene težave, ki vplivajo na strjevanje krvi. Krvni strdek v nogah se lahko prav tako razvije, če se dlje časa ne premikate, v primeru dolgega potovanja, sedečega življenjskega sloga ali ležanja v bolnišnici po operaciji ali poškodbi.
Globoka venska tromboza je lahko resno stanje, saj se krvni strdki lahko v venah sprostijo ter nato potujejo skozi krvni obtok in se "zataknejo" v pljučih ter blokirajo pretok krvi (pljučna embolija). Ko se GVT in pljučna embolija pojavita skupaj, se to imenuje venska trombembolija.
Spoznajte simptome globoke venske tromboze
Globoka venska tromboza najbolj pogosto nastane v venah nog ali rok. Do 30 % ljudi z GVT nima simptomov, včasih pa so simptomi zelo blagi in morda ne vzbujajo skrbi.
Simptomi, povezani z akutno GVT, vključujejo:
- otekanje noge ali roke (včasih se to zgodi nenadoma)
- bolečina ali občutljivost v nogi ali roki
- predel vaše noge ali roke, ki je otekel ali boli, je lahko toplejši kot običajno
- rdeča ali razbarvana koža
- vene blizu površine vaše kože so lahko večje od običajnih
- bolečina v trebuhu ali boku (ko krvni strdki prizadenejo vene globoko v trebuhu)
- hud glavobol (običajno se pojavi nenadno) in/ali epileptični napadi (ko krvni strdki prizadenejo možganske žile)
Možnosti zdravjenja
Zdravljenje globoke venske tromboze vključuje zdravila, imenovana antikoagulanti (sredstva za redčenje krvi), kompresijske nogavice in dvigovanje prizadetih nog ob različnih urah, skozi cel dan. V manjšem številu primerov, ko je globoka venska tromboza napreddovana, bo morda potrebno invazivno zdravljenje.
Za diagnosticiranje GVT se bo zdravnik z vami pogovoril o vaših simptomih in vas pregledal, da bi odkril znake GVT, kot sta oteklina in bolečina. Če vaš zdravnik meni, da imate globoko vensko trombozo, vam lahko predlaga ultrazvočni pregled.
Za pomoč pri odkrivanju krvnih strdkov se lahko prav tako opravi krvni test, imenovan test D-dimera. Če zdravnik meni, da obstaja tveganje, da je del krvnega strdka pripotoval v vaša pljuča, lahko naroči CT skeniranje prsnega koša.
Odlična podpora in pomoč žilju predstavlja zdravilo: Detralex.
Zanimivo branje: Tromboflebitis
Zanimivo branje: Tromboza znaki