Vprašanje stranke:
Kaj pomaga pri problematičnem - bolečem grlu? Naraven antibiotik? Vprašanje anonimne stranke
Odgovor farmacevta:
Vneto grlo je lahko sila neprijetno. Glavni simptomi vnetega grla so bolečina in draženje v grlu, predvsem pa pri požiranju. Vnetje grla običajno povzroči virus, lahko pa je tudi posledica prisotnosti neuravnovešene količine bakterij in tudi posledica alergij, onesnaženosti okolja ali suhosti grla.
Nekateri rastlinski izvlečki, eterična olja in celo živila imajo lahko lastnosti, ki posnemajo delovanje antibiotika, seveda pa se morate o učinkovitosti tovrstnega delovanja prepričati v pogovoru s farmacevtom. Gre predvsem za rastline, kot denimo: česen, med in nekatera zelišča.
Antibiotiki se uporabljajo predvsem za zaviranje rasti bakterij ter njihovo terminacijo nasploh. Prvotni antibiotiki, tako kot mnogi današnji, izvirajo iz naravnih virov.
V spodnjih vrsticah se lahko informirate o živilih, ki ugodno vplivajo na boleče grlo:
Med
Med izvira iz pradavnine. Egipčani so pogosto uporabljali med kot naravno regenerativno sredstvo, kot tudi za zaščito kože. Med vsebuje celo vodikov peroksid, askorbinsko kislino (vitamin C), pantotensko kislino, niacin in riboflavin; vključno z minerali, kot so kalcij, baker, železo, magnezij, mangan, fosfor, kalij in cink.
Če želite uporabiti med kot imitator antibiotikov, ga nanesite neposredno na rano ali okuženo mesto. Če je mogoče, se odločite za surovi med Manuka. Ta oblika medu ima največ koristi za vaše zdravje. Med lahko preprosto pogoltnete tudi s celo žlico ali pa ga vmešate v toplo skodelico čaja, skupaj z limono.
Med je na splošno varen za uporabo na koži ali telesu, vendar ga nikoli ne smete dajati dojenčku, mlajšemu od 1 leta. Namesto tega se za ustrezno alternativo posvetujte s svojim zdravnikom.
Vsebnost vodikovega peroksida v medu? Med vsebuje encim, ki se imenuje glukozna oksidaza, ki reagira z glukozo kot sladkorjem in pri tem sprošča manjše količine peroksidov.
Česen
Koncentrat ali ekstrakt česna lahko kupite v lokalni trgovini z zdravo hrano ali v lekarni. Morda si ga lahko pripravite tudi sami tako, da nekaj strokov česna namočite v oljčno olje. Do dva stroka česna na dan veljata za sprejemljiv odmerek. Če jemljete dodatek česna, upoštevajte navodila za odmerjanje, ki so navedena na embalaži izdelka.
Če jemljete zdravila za redčenje krvi, se pred uživanjem česna posvetujte s svojim osebnim zdravnikom. Veliki odmerki česna lahko okrepijo učinke tega zdravila ali pa delujejo ravno nasprotno. Koncentrat česna lahko nanesete tudi neposredno na rano ali kožo, vendar po dogovoru z zdravnikom.
Grgranje slane vode
Grgranje slane vode lahko pomaga odpraviti občutek vnetega grla. Sol pomaga izvleči vodo iz tkiva grla ter posledično onemogoči razvoj bakterij.
Zmešajte 1 skodelico tople vode z 1 čajno žličko soli in premešajte, da se raztopi. Grgrajte 30 sekund, izpljunite ter nadalje ponavljajte dokler ne izpraznite skodelice.
Ingver
Ingver lahko pomaga pri lajšanju bolečin v grlu. Ingverjev čaj je na voljo v številnih trgovinicah pa tudi na naših spletnih straneh, lahko pa si ingverjev napitek pripravite tudi sami iz svežega ingverja.
Sestavine:
- sveža korenina ingverja
- 1 L vode
- 1 žlica (21 g) medu
- žlica limoninega soka
Navodila za pripravo:
- ingverjevo korenino olupimo in naribamo v manjšo skledo
- v veliki kozici zavrite vodo, nato jo odstavite z ognja
- v ponev dodajte 1 žlico naribanega ingverja in jo pokrijte s pokrovko
- pustite stati 10 minut.
- dodajte med in limonin sok ter premešajte
Zanimivo branje: Cmok v grlu
Zanimivo branje: Pekoče grlo in požiralnik