GLISTE PRI OTROCIH - nevarne okužbe - tu je REŠITEV!

ponedeljek, 08 marec 2010

Gliste so parazitski črvi, ki živijo v človeškem ali živalskem črevesju in se hranijo s hranili iz gostitelja. Okužba z glistami je pogosta, zlasti pri otrocih, saj so ti pogosto izpostavljeni tveganju zaradi neustrezne higiene in stika z okuženimi površinami.

 

GLISTE PRI OTROCIHSplošnoPopularen izborSlike | Simptomi | Vzroki | Pomoč otroku | Toksokaroza | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Gliste so parazitske vrste, ki se lahko pojavijo tako pri otrocih kot tudi pri odraslih. Izvor glist je lahko različen, lahko jih dobimo s pitjem okužene vode, s hrano ali s stikom z okuženimi ljudmi.

Okužba z glistami je v primeru nepravočasne ugotovitve in še posebej nezdravljenja življenjsko ogrožujoča in v skrajnih primerih celo smrtna. V izogib zapletom je izrednega pomena, da se držimo higienskih navad, kot so umivanje rok, skrbno pranje hrane in pitje čiste vode.

Pri otrocih in mladostnikih povzročajo glistavost najpogosteje podančice, vendar jo lahko povzročijo tudi človeške gliste ali trakulje. Gliste lahko pridejo v vašega otroka z živili, v peskovnikih ali od živali. ]ajčeca glist pridejo do ust in se v želodcu in črevesju razvijejo v gliste.

Samice ponoči zlezejo iz črevesa in ležejo mikroskopsko majhna jajčeca okoli zadnjične odprtine. To povzroča srbenje, s praskanjem pa pridejo jajčeca za nohte in se preko ust spet prenesejo v črevo (samookužba), Ta krog traja do dva meseca, zato morajo biti glistavi otroci zdravljeni dva do trikrat v časovnih presledkih.

Podančice so videti v blatu kot en do dva milimetra dolgi odrezani koščki vrvice, ki se premikajo. Gliste so videti kot deževniki. Od trakulje najdete v blatu otroka pet do deset milimetrske člene črvov, ki so kot špageti. Otroci, ki imajo gliste, so utrujeni in zaspani. Velikokrat imajo kolobarje okrog oči in slabo napredujejo. Otroke s podančicami ponoči srbi zadnjična odprtina.

Slika: Otroci, ki imajo gliste, so utrujeni in zaspani.

gliste pri otrocih

Otroci z glistami so nagnjeni k bolečinam v trebuhu, vse do kolik, napenja jih in imajo občasno drisko. Pri trakuljah imajo otroci nejasne težave v trebuhu, so strašno lačni ali izgubijo tek in hujšajo.

Infekcija s helminti pogosto ni le preprosto obolenje, pač pa lahko vodi k številnim zdravstvenim zapletov, predvsem, če se z njimi okuži otrok. Pogosto se tovrstne okužbe opazijo celo kasneje, saj večinoma vsaj od začetka nimajo specifičnih znakov. Simptomi se pojavijo pogosto precej pozno oziroma so simptomi zelo nespecifični.



Popularen izbor:

Pharma Nord Čisti česen Now papaja encimi Jamieson česen



Kako izgledajo gliste?

Gliste, znane tudi kot črvi, so paraziti, ki lahko okužijo ljudi in živali. Glede na vrsto se njihova velikost in izgled razlikujeta.

  • Pinwormi (Enterobius vermicularis): Ti majhni črvi so dolgi približno 1 cm in imajo belkasto barvo. Samice so večje in po noči zapuščajo črevo, kar povzroča srbenje v predelu zadnjika.
  • Askaridi (Ascaris lumbricoides): Ti črvi so med večjimi glistami, dolgi lahko do 30 cm. Imajo rožnato ali rumenkasto barvo ter gladko, cilindrično telo.
  • Trakulje (Cestoda): Te dolge in ploščate gliste so sestavljene iz segmentov in lahko dosežejo dolžino več metrov. Barva trakulj je običajno bela ali rumenkasta, odvisno od vrste.

Zaradi njihovega parazitskega načina življenja je njihov videz prilagojen preživetju v črevesju gostitelja.

Slika: Spodaj si lahko ogledate kako izgleda človeška glista.

gliste pri otrocih

Človeške gliste so pogosto precej večje od zelo majhnih podančic, ki kljub svoji majhnosti predstavljajo pomemben zdravstveni problem.



Najpogostejši simptomi

Najpogostejši simptomi okužbe z glistami pri otrocih in odraslih vključujejo različne znake, ki se lahko razlikujejo glede na vrsto glist. Med najpogostejšimi simptomi so srbenje v predelu zadnjika, kar je značilno za okužbo s pinwormi, ki se pogosto pojavi ponoči. Otroci se lahko pritožujejo tudi zaradi bolečin v trebuhu, napihnjenosti in prebavnih motenj, ki so lahko posledica prisotnosti askaridov ali trakulj.

Utrujenost, izguba apetita in motnje spanja so prav tako pogosti simptomi, ki se lahko pojavijo pri okuženih posameznikih. V nekaterih primerih lahko okužba z glistami vodi do resnejših težav, kot so anemija ali hude prebavne motnje, če je okužba dolgotrajna. Pomembno je prepoznati te simptome in poiskati ustrezno zdravljenje ter preventivne ukrepe za preprečevanje okužb.

Simptomi so lahko naslednji:

  • bruhanje,
  • žive gliste ali deli glist v blatu,
  • bolečine v trebuhu kot kolike,
  • srbenje v predelu zadnjične odprtine,
  • kolobarji okrog oči,
  • nenapredovanje ali hujšanje in/ali
  • utrujenost.

Pri infestacijah tega tipa je ponavadi kar 70 ali celo 80 % primerov klinične prakse takšne, da so otroci okuženi ponavadi s človeško glisto.



Vzroki okužb z glistami pri otrocih

Okužbe z glistami pri otrocih so pogosto posledica različnih dejavnikov, ki olajšajo prenos teh parazitskih črvov. Otroci so še posebej ranljivi, saj se pogosto igrajo na mestih, kjer se lahko okužijo, in so manj osveščeni o higieničnih praksah. Ponavadi so vzroki okužb pri otrocih predvsem na račun nevzdrževanja higiene, predvsem pa so ti sledeči:

  • neumivanje rok pred jedjo,
  • prehrana, ki ni popolno kuhana in/ali
  • prehranjevanje s surovo prehrano (surova morska prehrana, surova govedina).

Veliko lahko pri preprečevanju morebitnih okužb naredite sami - skrbite za higieno svojega otroka z rednim umivanjem rok, pripravo dobro kuhane prehrane, temeljitim čiščenjem sestavin za pripravo hrane ipd. Prav tako poskrbite, da so stiki z mačkami in psi čim bolj omejeni, saj se prenosi teh parazitov dogajajo tudi z njihovo pomočjo.

Tako lahko pomagate otroku

  • Prosim, pazljivo preberite priložena navodila za uporabo, ki so dodana zdravilu proti parazitom in se držite priporočenih higienskih ukrepov, kot je menjava perila po zdravljenju. V času zdravljenja mora otrok ponoči nositi tesne kopalke, da mu preprečite praskanje.
  • Ker se jajčeca črvov prilepijo na prste vašega otroka, obstaja nevarnost, da se umažejo igrače, deli obleke, živila. Dobro operite te predmete z vročo vodo in detergentom za posodo, sicer se lahko povzročitelji bolezni prenesejo tudi na druge ljudi.
  • Otroku pristrizite nohte čisto na kratko.
  • En teden dajajte otroku zjutraj na tešče kozarec soka kislega zelja ali 100 g surovega kislega zelja.
  • Dodatno homeopatsko zdravljenje pri podančicah: cina D4, abrotanum D3 in spigelia D4 - trikrat dnevno S globul za dva tedna. Pri glistah: teucrium marum D2, pri trakuljavosti: natrium sulfuricum D12 in crotalus D12.

Upoštevanje teh korakov lahko pomaga zmanjšati tveganje za okužbo in prispevati k boljšemu zdravju otroka. Glistavost mora vedno zdraviti zdravnik. V primeru podančic je najbolje, da se pregleda vsa družina. Zdravnik otroku predpiše zdravilo proti parazitorn. Moderna zdravila uničijo parazite, ne škodujejo pa otrokovemu telesu.



Toksokaroza - specifična bolezen

Toksokaroza je zajedalska bolezen, ki jo povzročajo ličinke glist Toxocara canis in Toxocara cati.

Jajčeca zajedalca najdemo v zemlji, ki je onesnažena z iztrebki okuženih psov in mačk. Najbolj izpostavljena mesta so peskovniki, kjer mačke pogosto iztrebljajo. Pri igri z onesnaženim peskom ali celo pri zaužitju le-tega lahko otrok jajčeca neposredno zanese v usta.

Po zaužitju jajčec se v črevesu razvijejo ličinke. Te predrejo steno črevesa in se splavijo v kri. Raznesejo se lahko v katerokoli tkivo v telesu, pogosto pa v možgane, oči, jetra, pljuča in srce. Ličinke, ki v telesu lahko preživijo več mesecev, potujejo po raznih tkivih in tam povzročajo vnetja.



Simptomi in diagnoza

Pri otrocih, starih od dve do štiri leta, toksokaroza ponavadi poteka blago. Pojavi se tudi pri starejših otrocih in pri odraslih. Simptomi nastopijo šele več tednov ali celo več mesecev po okužbi, odvisno od količine zajedalcev, števila izpostavitev in odziva gostitelja na vdor ličink.

Sprva se pojavijo zvišana telesna temperatura, kašelj ali sopenje. Pri nekaterih bolnikih se na koži pojavi razširjen rožnat izpuščaj, poveča se vranica, ponavljajo se pljučnice. Pri starejših otrocih okužba poteka brez simptomov ali pa so ti blagi; možno pa je, da prizadene oči in povzroča motnje vida, kar lahko pomotoma zamenjamo z rakavim tumorjem oči.

Video vsebina: Več o toksoakarozi preverite na tem video posnetku.

Na toksokarozo zdravnik pomisli, če ima bolnik v krvi veliko število eozinofilcev (vrsta belih krvničk), povečana jetra, vnetje pljuč zvišano telesno temperaturo in veliko protiteles v krvi. Pri pregledu z biopsijo odvzetega tkiva jeter lahko neposredno vidimo ličinke ali vnetje, ki ga povzročajo.



Preprečevanje in zdravljenje

Zelo pomembno je redno uničevanje glist pri okuženih psih in mačkah, predvsem pri mlajših od šestih mesecev; uničevati jih začnemo že pred četrtim tednom starosti. S prekrivanjem peskovnikov v času, ko se otroci tam ne igrajo, tudi lahko preprečimo iztrebljanje živali na tem mestu.

Pri človeku ponavadi okužba mine brez zdravljenja po šestih do osemnajstih mesecih. Zdravljenje ni zanesljivo učinkovito. Najboljši zdravili sta mebendazol in albendazol, učinkovit pa je lahko tudi dietilkarbamazin. Določene oblike bolezni zdravimo s prednizonom.



Vprašanja in odgovori

Kako razglistite črevesje?

Jejte več surovega česna, bučnih semen, granatnih jabolk, pese in korenja, ki se tradicionalno uporabljajo kot podpora za terminacijo tovrstnih parazitov. Študije celo navajajo, da je mešanica medu in semen papaje odlična samopomoč - uspešnost 23 od 30 subjektov. Pijte veliko vode, da boste lažje izplaknili svoj sistem.



Kako dolgo preživijo črevesne gliste?

Ko pogoltnete ličinke glist te seveda zaidejo v tanko črevo, se tam razvijejo ter zrastejo ter dozorijo v odrasle gliste. Omenjeno se zgodi približno 2 meseca po zaužitju jajčeca črva. Odrasli črvi živijo v tankem črevesu 1 do 2 leti.



Ali lahko gliste izginejo sami od sebe?

Gliste ne izginejo same od sebe in ljudje ne ustvarijo nikakršne imunosti nanje, zato jih je potrebno efektivno zdraviti z zdravili, ki preprečijo njihov krog razmnoževanja in jih tako popolnoma izkoreninimo iz telesa.



Kako veste, ali imate v črevesju gliste?

Pogosto so težava predvsem plini ali napenjanje ter dizenterija ali griža, kot ji pravimo (mehko blato, ki vsebuje kri in sluz), izpuščaj ali srbenje okoli danke ali vulve ter neprijetna bolečina ali občutljivost želodca[1]. Tovrstni znaki so od začetka povsem nespecifični in pogosto zelo hitro ni mogoče ugotoviti, da so problem gliste.



Kako izgleda kakec, če imate gliste?

Včasih so črvi vidni v analnem predelu, na spodnjem perilu ali v stranišču. V blatu so videti kot majhni koščki bele bombažne niti[2]. Bodite pozorni in morebiti opazujte, če se premikajo. Največji problem predstavljajo ponavadi v nočnem času, ko otrok leže



Ali so črevesne gliste resen zdravstveni zaplet?

Sprva so lahko simptomi prisotnosti črevesnih črvov v prebavni cevi otroka kot tudi odraslega blagi ali pa jih sploh ni, okužbe pa lahko povzročijo drisko, bolečine v trebuhu, šibkost, anemijo in prehranske težave. Bolezen lahko vpliva na kognitivni in telesni razvoj, v hujših primerih pa je lahko tudi usodna[3].



Viri in reference

1. Intestinal parasites - https://www.mountsinai.org

2. Intestinal worms in humans and their symptoms - https://www.medicalnewstoday.com

3. What are intestinal worms? - https://www.sightsavers.org



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.