Kot akutni rinosinuzitis (RS) opredeljujemo skupino različnih simptomov, ki jih povzroča sočasno vnetje nosne g sluznice in sluznice paranazalnih sinusov. Med značilnimi simptomi so rinoreja, nosna obstrukcija, obrazna bolečina, glavobol in izguba voha1. Večinoma ga povzročajo virusi, redkeje bakterije in praviloma traja manj kot štiri tedne. Letno prizadene okoli 12% odraslih, zato spada med pogosto obravnavane bolezni2.
Omejeno nazalno mukuciliarno delovanje, s posledičnim zastojem izločanja goste sluzi je eden osnovnih elementov patofiziologije pri RS. Povezano je z lokalnim vnetjem, ne glede na povzročitelja. Zato se kot terapija pogosto uporabljajo nosni kortikosteroidi, topični dekongestivi, fiziološke raztopine in analgetiki oz. antipiretiki2.
Pogosteje je v ospredju tudi terapija z zdravili rastlinskega izvora, predvsem z zdravilom BN0 1016 (Sinupret Exera, Bionorica SE, Nemčija). Kot ključna lastnost takega zdravljenja se kažejo kombiniran učinek na rehidracijo nosne sluznice in njegov protivnetni učinek.
V aktualnejši ameriški študiji je raziskovalce mehanizmov delovanja zanimalo, kaj botruje rezultatom kliničnih raziskav s tem zdravilom, ki kažejo učinkovito zdravljenje akutnega viralnega rinosinuzitisa.
Rezultati raziskave učinkov na nazalni epitelij kažejo, da je uporaba zdravila v odvisnosti od odmerka pomembno vplivala na izboljšanje transepitelnega prehajanja natrijevih in klorovih ionov, posledično na izboljšanje rehidracije sluznice, kot tudi na povečanje frekvence ciliarnega utripanja. Ključen učinek pripisujejo vsebovanim bioflavonoidom1.
V drugi raziskavi so analizirali protivnetne učinke zdravila BN0 1016 in jih primerjali z učinki Ibuprofena oz. s primerom nezdravljenega vnetja. Ugotovili so, da je zdravilo BN0 1016 pomembno zmanjšalo vnetje in posledično izrazitost edema3.
Ker cilije lažje utripajo v rehidrirani sluznici s ponovno normalno viskoznostjo sluzi, je učinek zdravila BN0 1016 na rehidracijo zelo koristen. Kombinacija obeh učinkov pomembno prispeva k ponovni vzpostavitvi mukociliarnega čiščenja, zmanjšanju edema in posledično odpravi kongestije.
1. Kreindler et al., The Novel Dry Extract BN0 1011 Stimulates Chloride Transport and Ciliary Beat Frequency in Human Respiratory Epithelial Cultures, Am J Rhinol Allergy, Vol 26, 2012, 439-443
2. Goriup N, Akutni rinosinuzitis v ambulanti družinske medicine, Kokaljevi dnevi, XVII., 2017, 29-32
3. Zupanets et al., Experimental study of the effect of Sinupret extract on the course of leukotriene-dependent inflammation as a drug for pathogenetic therapy of rhinosinusitis, 27th Congress of the European Rhinological Society, Vol 56, 2018, 394