Vnetje sinusov ali sinuzitis je sila pogosto stanje, pri katerem se sluznica sinusov vname. Običajno je vnetje v tem predelu posledica virusne okužbe in se pogosto izboljša v dveh ali treh tednih. Sinusi so majhne, z zrakom napolnjene votlinice za ličnicami in čelom.
VNETJE SINUSOV: Kaj je vnetje sinusov? | Simptomi | Vzroki vnetja sinusov | Vrste vnetij | Zdravniška pomoč | Diagnostika | ZDRAVLJENJE vnetja sinusov | Konvencionalno zdravljenje | Alternativne metode | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Vnetje sinusov ali otekanje tkiva, ki obdaja sinuse, je znano kot sinuzitis.
Sinusi so votla področja v kosteh čela, lic in predela med očmi. Proizvajajo sluz, ki vzdržuje raven vlage v nosu, kar pa med drugim pomaga zagotoviti zaščito pred onesnaževalci, prahom in pred morebitnim nastankom alergij. Zdravi sinusi so napolnjeni z zrakom. Ko se sinusi zamašijo in napolnijo s tekočino, to lahko povzroči razrast mikrobov, kateri posledično povzročijo okužbo.
Sinuzitis je okužba ali vnetje sinusov, z zrakom napolnjenih obnosnih votlin v obraznih kosteh. Je ena najbolj pogostih zdravstvenih težav. V Združenih državah npr. vsako leto doleti od 30 do 50 milijonov ljudi, kar 14% tamkajšnjega prebivalstva pa naj bi trpelo za kroničnim (dolgotrajnim) sinuzitisom.
Od vseh skrivnostnih delov človeškega telesa so sinusi med najmanj pojasnjenimi. Nekateri znanstveniki mislijo, da je naloga teh votlin predvsem izločanje sluzi za nos in žrelo. Drugi pravijo, da ogrevajo zrak, ki ga vdihavamo, tretji pa menijo, da obstajajo zgolj zato, da je lobanja lažja.
Slika: Vnetje sinusov ali sinusitis.
Ljudje imamo štiri pare sinusov (spodaj, desno), ki so z nosnimi prehodi povezani skozi vrsto odprtin in povezav. Na površini sinusov, ki je pokrita z drobnimi dlačicami - čiliji, nastaja sluz. Med dihanjem sluz ujame nesnago, ki jo prinese zrak, nato pa čiliji potisnejo sluz skozi drobne odprtine, ki služijo kot odtok. Te odprtine, imenovane ustja, so zelo majhne: včasih imajo v premeru komaj nekaj milimetrov.
Čelni, zagozdnični in sitkin sinus imajo ustje na dnu, čeljustni pa na vrhu. Zaradi tega se mora sluz iz čeljustnih votlin odstranjevati navzgor, proti sili težnosti. Glede na to, da ljudje hodimo pokonci, ni presenetljivo, da so težave s sinusi pogoste.
Simptomi
Vnetje sinusov lahko povzroča naslednje tipične simptome:
- Občutek polnosti v obrazu.
- Pritisk za očmi.
- Zamašen nos in težave pri dihanju skozenj.
- Pocejanje v žrelo.
Video: Kateri so simptomi sinusitisa?
- Neprijeten vonj iz nosa.
- Vročina (v nekaterih primerih).
- Zobobol (v nekaterih primerih).
Vzroki - možni razlogi za blokado sinusov
Sinuzitis se pojavi, kadar se sluznica obnosnih votlin vname; daleč najpogostejši vzrok tega je zamašitev ustij. Ko se te odprtine zaprejo, tuje snovi ne morejo ven, raven kisika se zmanjša in bakterije iz nosne votline zdrsnejo v sinuse ter povzročijo, da njihove stene otečejo in se napolnijo z gnojem.
Če okužba ne mine, telo pošlje svoje obrambne celice, da bi uničile bakterije. Žal pa lahko te dobronamerne branilke same precej poškodujejo sluznico v sinusih. Vzroki vključujejo:
- prehlad
- alergijski rinitis, ki pomeni otekanje nosne sluznice zaradi prisotnosti alergenov
- majhni izrastki v sluznici nosu, imenovane nosni polipi
- ukrivljen septum
Okvarijo lahko čilije, dlakaste tvorbe, ki pomagajo odstranjevati tuje snovi. Brazgotine, ki nastanejo zaradi celičnih spopadov, pa lahko dražijo. V nosu se lahko pojavijo tudi velike tvorbe gobaste oblike, ki jih imenujemo nosni polipi.
Video: Vzroki sinuzitisa so zelo različni.
Ti ovirajo dihanje in odpirajo vrata drugim težavam. Skoraj vedno se bakterije napadalke razširijo v sosednje sinuse in jih naselijo. Kar prek 40 % bolnikov s sinuzitisom ima prizadet več kot en par obnosnih votlin.
Najpogostejši vzrok zapore ustij je virusna okužba zgornjih dihal, npr. prehlad ali gripa. Te bolezni povečajo izločanje v nosnih prehodih, izzovejo otekanje stene sinusov in povzročijo nepravilno delovanje čilijev. Alergijske reakcije imajo enak učinek. Seneni nahod pogosto pripelje do sinuzitisa, lahko pa alergije na prah, živalski prhljaj, živila, dim in druge onesnaževalce sprožijo reakcije, katerih posledica je zamašitev sinusov.
V nekaterih prhperih se ustja zamašijo zaradi neobičajnih anatomskih okoliščin, npr. nosni polipi, ukrivljen nosni pretin, tujki ali tumorji. Dovzetnost za sinuzitis lahko ustvarijo nekatere bolezni, med njimi sladkorna bolezen in okužba s HIV (virusom aidsa). Verjetnost sinuzitisa je nadpovprečna pri ljudeh z nenormalno sluzjo in okrnjenim delovanjem čilijev, npr. pri bolnikih s cistično fibrozo. Sinuzitis je pogost tudi med ljudmi s kroničnim tonzilitisom in žrelničnimi težavami.
Slika: V obraznih kosteh so zračne votline, sinusi.
Običajno sluz, ki nastaja v njih, ujame delce in odteka skozi majhne odprtine. Če se te zamašijo, tuje snovi ne morejo ven. Sluznica obnosnih votlin se lahko vname in oteče ter povzroči pritisk, bolečine in zastoj, ki spremljajo sinuzitis.
Vrste vnetij sinusov
Vnetje sinusov se pojavlja v več kot samo eni obliki. Poznamo sledeče vrste:
1. Akutni sinuzitis
Ta vrsta sinuzitisa traja najkrajši čas, traja pa lahko do štiri tedne. Simptomi virusne okužbe, ki jo povzroči prehlad, lahko običajno trajajo do 10 dni. Virusne okužbe sčasoma povzročijo večino primerov akutnega sinuzitisa, vendar so sezonske alergije še en možen razlog.
2. Subakutni sinuzitis
Simptomi subakutnega sinuzitisa lahko trajajo do 12 tednov. To stanje se običajno pojavi pri sezonskih alergijah ali bakterijskih okužbah.
3. Ponavljajoči se akutni sinuzitis
Pri ponavljajočem se akutnem sinuzitisu ima oseba vsaj štiri epizode akutnega sinuzitisa v 1 letu.
Video: 4 vrste sinusitisa in možno zdravljenje
Vsaka epizoda akutnega sinuzitisa traja vsaj 7 dni.
4. Kronični sinuzitis
Simptomi kroničnega sinuzitisa trajajo ponavadi več kot 12 tednov. Simptomi kroničnega sinuzitisa so pogosto manj resni kot simptomi akutnega sinuzitisa, vročina pa je redka. V teh primerih je lahko vzrok bakterijska okužba. Poleg tega se kronični sinuzitis pogosto pojavi poleg dolgotrajnih alergij ali strukturnih težav pri nosu.
Kdaj do zdravnika?
Obiščite zdravnika, če vaše vnetje sinusov povzroča naslednje simptome:
- kot je hud glavobol ali bolečina v obrazu
- ki se po izboljšanju poslabšajo
- ki trajajo več kot 10 dni, ne da bi se izboljšali
- kot je vročina, ki traja več kot 3-4 dni
Prav tako morate poiskati zdravniško pomoč, če ste imeli v zadnjem letu več okužb sinusov. Za kakršen koli simptom, ki je resen ali zaskrbljujoč, obiščite zdravnika.
Posvetujte se z zdravnikom, če:
- se vnetje sinusov razvije v vnetje okrog oči (orbitalni celulitis), ki lahko poškoduje oči in obrazne živce.
- se stanje ne izboljša v sedmih dneh.
- se sinuzitis ponovi več kot trikrat v enem letu, obdobja med izbruhi pa so vse krajša; morda imate kronično okužbo, ki lahko postane resna.
Diagnosticiranje vnetja sinusov
Pred postavitvijo diagnoze vas bo zdravnik povprašal o vaših simptomih in opravil fizični pregled. Zdravnik lahko preveri pritisk in občutljivost s pritiskom prsta na vašo glavo ter lica. Pregleda lahko tudi notranjost nosu, da poišče znake vnetja.
Na podlagi vaših simptomov in ugotovitev fizičnega pregleda, lahko zdravnik običajno ugotovi ali imate sinuzitis ali pa vas pesti kakšna druga težava.
Video: diagnoza sinusitisa in nadaljnje zdravljenje
Če imate kronični sinuzitis, vas lahko zdravnik napoti na slikovne preiskave za pregled sinusov in nosnih prehodov. S temi preiskavami je mogoče odkriti tudi polipe in kakršne koli nenormalne tvorbe.
Diagnostični postopek
Večinoma zdravniki postavijo diagnozo sinuzitisa na temelju kliničnega vtisa, se pravi skupka bolnikovih simptomov, njegove zdravstvene zgodovine in ugotovitev telesnega pregleda. Nekateri zdravniki radi ta vtis preverijo s preiskavo, imenovano presvetljevanje. Pri njej s posebno svetilko posvetijo v nos in pregledajo ustno nebo, da bi našli znake zastoja v sinusih. Žal s presvetljevanjem ni mogoče odkriti okužbe v globokih, odmaknjenih sinusih. Zdravnik lahko naroči tudi rentgensko slikanje sinusov, vendar tudi to globoke okužbe ne razkrije vedno.
Zdravniki se pogosto odločijo, da imate vnetje sinusov, in predpišejo ustrezna zdravila. Če se telo po več poskusih ne odzove, začnejo z dodatnimi preiskavami. Otorinolaringolog (specialist za ušesa, nos in grlo) lahko v nos vstavi drobno cevko in sinuse pregleda neposredno; ta način imenujemo endoskopija. Računalniška tomografija lahko pokaže oteklost globokih sinusov in razkrije anatomske nepravilnosti, toda celo to slikanje ni vselej zanesljivo.
Možne preiskave:
- Slikovni testi: za postavitev diagnoze se lahko uporabijo različni slikovni testi. Rentgen omogoča preprost pregled sinusov, CT skeniranje zagotavlja 3-D sliko vaših sinusov, MRI slikanje uporablja močne magnete za ustvarjanje slik notranjih struktur.
- Nosna endoskopija: zdravnik lahko uporabi tudi fibroskop, ki je osvetljena cev, ki se vstavi skozi vaš nos, da neposredno vizualizira notranjost vaših nosnih prehodov in sinusov. Zdravnik lahko med tem postopkom pridobi vzorec za testiranje kulture. Testiranje kulture lahko zazna prisotnost virusov, bakterij ali gliv.
- Alergijski testi: alergološki test identificira morebitne okoljske dejavnike, ki lahko povzročijo alergijsko reakcijo.
- Krvni testi: s krvnim testom lahko preverite stanja, ki oslabijo imunski sistem.
Alergija, prehlad ali sinuzitis?
Razlikovanje med navadnim prehladom, alergijami in vnetjem sinusov je lahko težavno.
Običajni prehlad napreduje, doseže vrhunec in nato postopoma popusti. Traja od nekaj dni do tedna. Vnetje sinusov se ponavadi razvije zaradi prehlada. Simptomi navadnega prehlada lahko obstajajo hkrati s simptomi sinuzitisa in alergije.
Slika: Neznosne nosne neprijetnosti.
Vnetje nosu, ki ga povzročijo dražeči delci, je znano kot nosna alergija (pogosti vzrok so predvsem pršice in cvetni prah). Kihanje, srbeče oči in nos, zamašenost, izcedek iz nosu in kapljanje iz nosa so znaki nosne alergije.
Zdravljenje vnetja sinusov
Cilj večine zdravljenj je odprtje sinusov in obnovitev pravilnega odtekanja iz njih. Če so sinusi okuženi z bakterijami, je važno, da jih zatremo, preden povzročijo dodatno okvaro ali se razširijo v druge obnosne votline.
Konvencionalna medicina
Preden začnete zdraviti sinuzitis, se prepričajte, da ga res imate; sinuzitis je včasih težko ločiti od okužbe zgornjih dihal, zobnih bolezni, astme ali celo glavobola.
Klice, ki najpogosteje napadejo sinuse, so tiste, ki pogosto naseljujejo nos in žrelo - Streptococcus pneumoniae in Hemophilus influenzae. Ti povzročitelji se ponavadi odzovejo na preizkušene antibiotike, kot sta ampicilin in amoksicilin. Ker pa so nekateri sevi H.influenzae postali odporni za amoksicilin, zdravniki včasih predpišejo druga zdravila, npr. sulfametoksazol in trimetoprim, cefaklor ali amoksicilin in klavulanat. Dražje možnosti so lorakarbef, azitromicin in klaritromicin.
Zdravljenje akutne bolezni ponavadi traja od 7 do 14 dni, kroničnih ali ponavljajočih se primerov pa od 2 do 3 tedne. OPOZORILO: Prezgodnja opustitev antibiotičnega zdravljenja lahko podaljša in oteži okužbo.
Video: Kako pozdraviti sinuzitis?
Poleg antibiotikov nekateri zdravniki predpišejo tudi vdihavanje steroidov, npr. beklometa-zona ali triamcinolona za zmanjšanje vnetja in odprtje sinusov, da se lahko praznijo. Tudi dekongestivi zmanjšajo oteklost in pripomorejo k odprtju sinusov. Običajno jih predpišejo v pršilu (npr. oksimetazolin) ali kapljicah za nos, ki pa jih je navadno dovoljeno uporabljati le nekaj dni.
Zdravila z gvajfenezinom razgradijo gosto, strjeno sluz, vendar na splošno niso preveč učinkovita. Antihistaminikov pri sinuzitisu ponavadi ne predpisujejo, ker zgoščajo sluz in tako otežujejo njeno odtekanje iz zamašenih sinusov. Vendar antihistaminiki lahko prinesejo olajšanje, če je bolezen posledica alergije.
Ko vnetje sinusov postane kronično in se drugi načini zdravljenja izjalovijo, zdravniki običajno svetujejo izpiranje sinusov ali operacijo. Za izpiranje (postopek, pri katerem zdravnik s sterilno fiziološko raztopino izpere sinuse in nosne prehode' se danes odločajo redko. Bolj se nagibajo k posegom, kakršen je npr. antrostomija, pri kateri v dno čelnega sinusa naredijo luknjo in tako izboljšajo praznjenje.
Med drugim posegom, endoskopsko operacijo sinusa, zdravnik skozi nos vstavi drobno opazovalno napravo. Ta mu omogoča ogled notranjosti obnosnih votlin, hkrati pa odpre zamašene prehode in odstrani odmrle celice s sten sinusov. Endoskopski poseg prinese zmerno do popolno olajšanje simptomov pri 80 do 90 % bolnikov. Med skrajno redkimi stranskimi učinki tega postopka so meningitis, slepota ali dvojni vid.
Antibiotiki
Bakterijske okužbe sinusov se pogosto zdravijo z antibiotiki. Običajno se antibiotiki uporabljajo od 3 do 28 dni, odvisno od vrste samega antibiotika. Za bolnike s hujšimi ali kroničnimi primeri se lahko priporočajo daljše terapije, saj so sinusi globoko zasidrani v kosti in je njihova oskrba s krvjo omejena.
Odpornost na antibiotike se je znatno povečala zaradi prekomerne in napačne uporabe antibiotikov, zato naj bolniki s sinuzitisom razmišljajo o jemanju antibiotika le, če njihovi simptomi – vključno z obarvanim izcedkom iz nosu – trajajo več kot 7 do 10 dni.
Antibiotiki pomagajo pri zdravljenju okužb sinusov v smislu boja proti mikrobom, ki jih povzročajo, vendar ne ublažijo simptomov, dokler zdravilo ne začne delovati. Pri tem vam lahko pomaga nekaj zdravil brez recepta, ki jih predpiše vaš osebni zdravnik.
Pršila (dekongestivi) za nos
Lokalni nosni dekongestivi so lahko koristni, če jih uporabljate največ tri do štiri dni. Ta zdravila zmanjšajo otekle nosne poti in olajšajo pretok drenaže iz sinusov.
Prekomerna uporaba lokalnih nosnih dekongestivov lahko povzroči odvisno stanje, v katerem se nosni prehodi zaprejo, kar imenujemo povratni fenomen.
Antihistaminiki
Antihistaminiki omejijo vnetje, ki ga povzroči alergijska reakcija, tako da lahko pomagajo pri boju proti simptomom alergij, ki lahko povzročijo otekle nosne in sinusne poti.
Kombinirana zdravila - Antihistaminiki in nosni dekongestivi
Kombinirana zdravila brez recepta je potrebno jemati previdno.
Video: Najboljši naravni antihistaminiki za sinuse.
Nekatera od teh zdravil vsebujejo aktivne učinkovine, ki nosno sluznico osušijo, kar pa lahko povzroči večjo gostoto nastale sluzi. Uporabljajte jih samo po navodilih alergologa ali zdravnika.
Lokalni nosni kortikosteroidi
Primarno težavo z okužbami sinusov obravnavajo tovrstna nosna pršila, ki zmanjšajo otekanje nosne sluznice in omejijo vnetje v nosnih prehodih in sinusnih odprtinah. Pršila z lokalnimi kortikosteroidi za nos lahko zmanjšajo pojavnost nosnih polipov in preprečijo njihovo ponovno rast.
Če se uporabljajo po navodilih, ti razpršilci ne pridejo v krvni obtok in se lahko uporabljajo večkrat, ne da bi povzročili "zasvojenost".
Izpiranje nosu s fiziološko raztopino
Izpiranje nosu lahko pomaga očistiti zgoščene izločke iz nosnih poti.
Operacija
Kot zadnja možnost se lahko predlaga operacija, če zdravljenje z zdravili morebiti ne uspe. V večini primerov poseg opravi otolaringolog. Večina operacij se izvede z namenom odprave anatomskih nepravilnosti.
Poleg odstranitve nosnih polipov in odpiranja zamašenih kanalov, lahko vaš kirurg popravi napake v kosti, ki ločujejo nosne poti. Pacienti se lahko pogosto vrnejo domov še isti dan po operaciji sinusov, ki se opravi v lokalni ali popolni anesteziji.
Alternativni načini
Številni alternativni načini zdravljenja so poskusi, da bi odpravili bolečino, ki jo povzroča vnetje sinusov, in omogočili praznjenje obnosnih votlin.
Video: zdravljenje sinusov - alternativni načini
Drugi skušajo premagati okužbo s spodbujanjem imunskega sistema.
Akupresura
Nežen pritisk na obraz in dlani lahko olajša bolečine, ki spremljajo sinuzitis (glejte ilustracijo zgoraj levo).
Akupunktura
Akupunkturist bo uporabil srednjo stimulacijo na različnih ušesnih točkah - čelni, nadledvični, notranji nosni, pljučni in ob sinusih - da bi pripomogel k praznjenju sinusov.
Aromaterapija
Vdihavanje evkaliptusa, bora ali timijana lahko pripomore k odprtju zamašenih sinusov.
Video: eterična olja - kako pomagajo pri sinuzitisu?
Simptome lahko olajšate tudi z mentolovimi ali evkaliptusovimi obkladki nad sinusi. Drugi predlogi: obzirno namažite nosne prehode z oljem grenke pomaranče ali zmasirajte obraz z izvlečkom sivke v rastlinskem olju.
Zelišča
Kontrolirane raziskave so pokazale, da bromelain v tabletah zmanjša vnetje sinusov, izcedek iz nosu, glavobol in težave z dihanjem. Imunski sistem lahko spodbudite z ehinacejo (Echinacea spp.), hidrastisom (Hydrastis canadensis) ali česnom (Allium sativum), najbolje surovim. Določeno olajšanje lahko prinese vdihavanje pare čaja iz žbičevca (Syzygium aromaticum) ali čaja iz korenine ingverja (Zingiber officinale).
Video: Infekcija sinusov - 2 naravni zdravili.
Proti čezmernemu nastajanju sluzi priporočajo zeliščarji cvetove črnega bezga (Sambucus nigra), smetliko (Euphrasia officinalis), slez (Althaea officinalis) ali zlato rozgo (Solidago virgaurea).
Kitajska zelišča
Natančna sestava predpisane mešanice je odvisna od tega, ali je sinuzitis »vroč« (akuten ali infekcijski) ali »hladen« (kronični ali alergijski). V obeh primerih lahko pripravek obsega kitajsko rastlino efedro (Ephedra sinica), ki je dekongestiv. Ne uporabljajte efedre, če imate visok krvni tlak ali kakšno srčno bolezen. Za olajšanje simptomov sinuzitisa koristijo tudi druga kitajska zelišča. Med njimi so japonsko kosteničevje (Lonicera japonica), gomolj rumene logarice (Fritillaria cirrhosa), lupina tangerin (Citrus reticulata), sadež sibirskega bodiča (Xanthium sibiricum) in cvet magnolije (Magnolia liliflora).
Homeopatija
Homeopati za različne vrste težav pri sinuzitisu priporočajo specifična zdravila. Za akutni sinuzitis z gosto, vlecljivo sluzjo in bolečinami v licih ali ob nosnem korenu uporabite kali bichromicum (30c) enkrat ali dvakrat na dan. Za sinuzitis z močno bolečino v obrazu, izmenjujočo se mrzlico in znojenjem ter rumeno-zelenim izcedkom iz nosu in ust uporabite mercurius vivus (30c) dvakrat na dan.
Za akutni sinuzitis z bistrim, redkim izcedkom, kihanjem, glavobolom in ponoči zamašenim nosom uporabite nux vomica (30c) dvakrat na dan. Za sinuzitis s svetlo-rumenim ali zelenim izcedkom iz nosu, ki ga spremljata nerazpoloženost in odsotnost žeje, uporabite pulsatillo (30c) dvakrat na dan. Če simptomi trajajo več kot dva tedna, poiščite nasvet strokovnega homeopata.
Prehrana
Kakovostna, zdrava prehrana, ki vsebuje sadje in surovo zeleno zelenjavo, lahko spodbudi izločanje sluzi in odpravi sinuzitis. Nutricionisti svetujejo tudi naslednje prehranske dodatke: vitamin C - 500 mg vsaki dve uri, bioflavonoide - 1 gram na dan, karotin beta (vitamin A) 25000 IE na dan ter pastile s 23 mg cinka na dve uri čez dan, največ en teden. Izogibajte se hrani, za katero sumite, da povzroča alergijski odziv.
Domača zdravila
- Vdihavajte paro iz razprševalnika, vlažilnika, mešanice vroče vode in kisa ali celo iz skodelice čaja ali kave. Para je eno najboljših in hkrati najcenejše zdravilo za odpiranje sinusov.
- S suhimi, toplimi obkladki na nosu lahko pomagate odpreti sinuse.
- Veliko pijte.
Preprečevanje vnetja sinusov
Vnetje sinusov je težko preprečiti, vendar pa lahko zmanjšate možnost, da bi prišlo do okužbe obnosnih votlin. Predvsem se izogibajte alergenim snovem. Med alergeni, na katere ljudje redkokdaj pomislijo, so prah v posteljah in nekatere vrste hrane, npr. mlečni izdelki in pšenica. Če je le mogoče, se izognite cigaretnemu dimu.
Opozorilo: bolniki s sladkorno boleznijo, cistično fibrozo in nekaterimi drugimi boleznimi se bolj nagibajo k sinuzitisu.
Vprašanja in odgovori
Ali lahko preprečimo pojav sinuzitisa?
Nekateri načini zdravljenja simptomov sinuzitisa lahko pomagajo preprečiti sinuzitis. Ti vključujejo uporabo zdravil, ki vam jih svetuje zdravnik, kot so steroidna pršila za nos ali zdravila proti alergijam, in izpiranje nosu s slano vodo.
Video: Sinuzitis - najboljša preventiva in zdravljenje.
Priporočljivo je, da se izogibate predmetom, na katere ste alergični, kot so prah, cvetni prah ali dim, pa tudi bolnim osebam. Da bi zmanjšali tveganje za gripo ali prehlad, si umijte roke.
Kako veste, ali imate vnetje sinusov?
Zamašen nos, obrazna bolečina ali pritisk, glavobol, sluz, ki kaplja po grlu so pokazatelji vnetja sinusov[1].
Kako se znebim okužbe sinusov?
- Zdravljenje
- uporaba fiziološkega pršila za nos, ki ga večkrat na dan popršite v nos za namen izpiranja nosnih poti.
- uporaba nazalnih kortikosteroidov ...
- dekongestivi. ...
- uporaba zdravil proti alergijam...
- uporaba OTC zdravil proti bolečinam, kot so paracetamol, ibuprofen ali aspirin[2].
Kateri so 3 simptomi sinuzitisa?
Simptomi sinuzitisa vključujejo:
- zelen ali rumen izcedek iz nosu.
- zamašen nos.
- bolečina in občutljivost okoli lic, oči ali čela[3].
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jajo Lajovic, Založba Mladinska knjiga
1. Sinus Infection (sinuzitis) - https://www.cdc.gov
2. Acute sinuzitis - https://www.mayoclinic.org
3. sinuzitis - https://www.nhsinform.scot