Mlad, zdrav organizem do 20. oziroma 30. leta z uravnoteženo in raznoliko prehrano ter zdravim načinom življenja pokrije svoje potrebe po koencimu Q10. Po 30. letu starosti pa organizem ni več sposoben sintetizirati zadostne količine koencima Q10, kot v mladosti. Pri 40-letniku je proizvodnja zmanjšana za 30 odstotkov, pri 80-letniku pa za vec kot 60 odstotkov. Zato je po 30. letu starosti nujen vnos koencima Q10 z naravnimi izdelki.
Ime koencim Q10 izhaja iz njegove biokemijske vloge v organizmu, saj deluje kot koencim, črka Q izvira iz angleške besede kinon (quinone), številka 10 pa pomeni število izoprenskih enot v stranski verigi. Koencim Q10 je poznan tudi pod imenom ubikinon, kar pomeni povsod prisoten kinon; tako je bil poimenovan, ker je prisoten v vseh celicah našega organizma.
Pomembni vlogi
»Koencim Q10 ima v našem organizmu dve pomembni funkciji,« je povedala Maja Lukanc, mag. farm. iz Lekarne Žužemberk. Prvič, varuje pred škodljivimi učinki prostih radikalov. Kot antioksidant se spopada z njimi, »izniči« njihovo delovanje in s tem zmanjša celične poškodbe. Druga pomembna funkcija pa je sodelovanje v procesu nastajanja energije. Da lahko telo uporabi hrano, ki jo zaužije, jo mora pretvoriti v ustrezno obliko, tj. v celično energijo. Pri tej pretvorbi ima ključno vlogo Q10.
Klinični dokazi
Zaradi marketinga lepotne industrije koencim Q10 povezujemo predvsem s kremami, ki naj bi zavirale staranje, vendar ima ta antioksidant mnogo različnih zdravju koristnih lastnosti. »Klinicne študi - je so pokazale pozitivne ucinke koencima Q10 pri boleznih srca in ožilja (po srčnem infarktu, angini pektoris in povišanem tlaku), nevrodegenerativnih boleznih, kot so parkinsonova bolezen, alzheimerjeva in huntingtonova bolezen, ter pri migreni, diabetesu in oslabelosti mišic,« je naštevala Lukančeva.
Meso, oreščki, morska hrana, maslo …
Večje količine koencima Q10 najdemo v mesu (zlasti v govejem, svinjskem srcu in perutnini), v oreščkih, morski hrani (sardinah in skušah) pa tudi v maslu, rumenjaku, sojinem in koruznem olju ter v temni listnati zelenjavi. »Zavedati se moramo, da je vsebnost Q10 bistveno manjša, če je hrana toplotno obdelana, konzervirana oziroma ni sveža,« je poudarila farmacevtka, pri tem pa opozorila, da se s starostjo nastajanje Q10 v telesu zmanjša, tako da ga tudi hrana, ki je bogata z njim, ne more nadomestiti. »Zato je pomembno, da Q10 vnesemo v organizem s pomočjo farmacevtskih pripravkov,« je sklenila.
Povečane potrebe ob jemanju zdravil in stresu
Kot je še povedala Lukančeva, se lahko vrednosti koencima Q10 zmanjšajo tudi zaradi uporabe nekaterih zdravil, pri boleznih, stresu in zaradi genskih mutacij. Ker v telesu nastaja v prisotnosti nekaterih vitaminov in mineralov v sledovih, lahko tudi pomanjkanje teh snovi povzroci zmanjšano nastajanje Q10. Sinteza je zmanjšana tudi pri bolnikih, ki uživajo zdravila za zniževanje holesterola, manj koencima Q10 pa imajo tudi kadilci in ljudje z neuravnoteženo prehrano.
V telesu prisotni dve obliki
Koencim Q10 je v vodi netopen, prav tako ima omejeno topnost, zato se slabo vsrkava (oziroma absorbira) iz prebavnega trakta. Na učinkovitost vsrkavanja vpliva več dejavnikov. »Spodbudimo ga lahko, če hkrati uživamo hrano in ce višji enkratni odmerek razdelimo na vec manjših,« je povedala Lukanceva in strokovno pojasnila njegovo delovanje. »Q10 ali ubikinon se v telesu spontano pretvarja v ubikinol. Prisoten je v vsaki celici našega organizma, v nekaterih organih prevladuje oksidirana oblika (ubikinon), v drugih reducirana oblika (ubikinol). Obliki sta v organizmu v ravnotežju, « je še dodala ob razlagi. »Ko vnašamo koencim Q10 v telo s prehranskimi dopolnili, se velik del zaužitega izloči iz telesa in se ne absorbira, s tem ga je tudi manj razpoložljivega za uporabo v telesu.
Zato so strokovnjaki razvili farmacevtske oblike, ki omogocajo boljšo biološko razpoložljivost. Najprej so razvili oljne kapsule z ubikinonom, kasneje tudi z ubikinolom, kot najbolj ucinkovite pa so se izkazale vodotopne oblike Q10,« je pojasnila.
Izberite vodotopnega
Koencim Q10 se tudi na našem tržišču pojavlja v razlicnih farmacevtskih oblikah. Najpogostejši sta oljnotopni koencim Q10 v obliki mehkih kapsul in vodotopni koencim Q10 v obliki šumečih tablet, pastil ali kapsul. Ko so ju primerjali v eni od raziskav, je bila absorpcija ne glede na zaužite obroke višja po zaužitju vodotopnega koencima Q10. Po obroku so ugotovili 3,4-krat višjo koncentracijo vodotopnega koencima Q10 v krvi v primerjavi s koncentracijo oljnotopnega koencima Q10. Omenjena raziskava je pod drobnogled vzela 20 moških prostovoljcev na kliniki Miyawaki Orthopedics v Hokaidu, njihova povprečna starost je znašala 23,3 leta.
Lukanc Maja, mag.farm.