Iskanje po vsebinah

Tur ali furunkel

sreda, 13 september 2023

Tur ali furunkel lahko izgleda kot grd mozolj, vendar je to le posledica stafilokokne okužbe, ki je vdrla v zaprt lasni mešiček ali pa, vsaj včasih, v oljno žlezo. Na začetku je tur rdeč in občutljiv, po sedmih do 10 dnevih pa se gnoj nakopiči pod kožo, kar povzroči, da postane središče tura belkasto.



TUR ali FURUNKEL: Splošno | Simptomi | Vzroki | Zdravljenje | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Gnoj ni pravzaprav nič drugega kot kup belih krvničk - ki jih je imunski sistem telesa poslal v boj proti okužbi - pomešan z bakterijami in odmrlimi kožnimi celicami.

Še preden koža poči in se gnoj izlije in tur sčisti, lahko zelo nabrekne in postane zelo boleč. Karbunkel je skupek turov.

Slika: Karbunkel je skupek turov.

tur.jpg

Na začetku tega stoletja, ko še niso poznali antibiotikov, je karbunkel lahko pomenil smrtno nevarno stanje.



Simptomi

Simptomi vključujejo:

  • Prva stopnja tura je vnet, boleč in včasih kljuvajoč vozlič pod kožo, najpogosteje na obrazu, vratu, zadnjici, pod pazduho ali - sicer redko - na bradavici dojke.
  • Po nekaj dneh se tur razvije v dvignjen in rdečkast čir z belim ali rumenkastim središčem. Zaradi gnoja, ki se kopiči pod kožo, je lahko izrazito boleč.
  • Gruča turov se imenuje karbunkel, tur na očesni veki pa ječmen.

Posvetujte se z zdravnikom, če:

  • je tur pretirano boleč. Morda potrebujete zdravnika, da ga bo prerezal in izpraznil.
  • vnetje spremlja vročina ali pa se je tur pojavil na ustnici, nosu, licih, čelu ali hrbtenici. Kakršnakoli okužba na teh mestih predstavlja tveganje, da nastane sekundarna okužba, in sicer tako, da se bakterije po krvnem obtoku razširijo v telo, do hrbtenjače ali v možgane.
  • mislite, da imate karbunkel. To je resno stanje, ki ga je treba zdraviti z antibiotiki.
  • imate tur, ki je zelo občutljiv, še zlasti, če opazite rdeče lise, ki se širijo okrog njega, ali pa če imate vročino ali mrzlico - okužba se je morda že razširila.



Vzroki

Stafilokokne bakterije, ki povzročajo ture, značilno vstopajo v telo prek ran, prask in drugih poškodb na koži.

Video vsebina: kaj povzroča nastanek tura?

Da so nekateri ljudje bolj dovzetni za tur, so krivi različni dejavniki, vključno z imunskimi motnjami, sladkorno boleznijo, izpostavljanjem raznim kemičnim industrijskim sredstvom, čezmerno uporabo kortikosteroidov, zdravljenjem okvar kože s sredstvi na osnovi petroleja, in splošno slabo zdravje, slaba higiena ali podhranjenost.



Zdravljenje

Večino turov lahko zdravimo doma s preprostim umivanjem okuženega področja z antibakterijskim milom in polaganjem toplih obkladkov, ki pomagajo, da tur dozori. Učinkoviti so tudi lokalni antibiotiki, ki jih dobite brez recepta, ker omejijo širjenje bakterijske okužbe. Tura ne stiskajte in ne odpirajte; večina turov se po približno dveh tednih odpre sama.

Slika: Turi so bili nadloga človeštva že pred stoletji.

turi.jpg

Ko se to zgodi, področje skrbno umivajte, dokler ne ugotovite, da gnoj ne izteka več. Predel nato pokrijte s povojem, da preprečite ponovno okužbo; tako boste tudi preprečili, da bi gnoj, ki morebiti še izteka, okužil druge predele kože in bi se okužba razširila. Dobro si umivajte roke in razkužite brisače.



Konvencionalna medicina

Če je bolečina huda ali se tur noče odpreti, vam ga bo morda predrl zdravnik in ga izpraznil v sterilnih pogojih. Za zdravljenje hude oblike vam bo zdravnik morda predpisal antibiotik, kot sta eritromicin in dikloksacilin.



Alternativni načini

Turi so bili nadloga človeštva že pred stoletji, zato so se ljudje zatekali k raznim vrstam zdravljenja. Bodite previdni, kadar se odločite za alternativno zdravljenje stanj na vaši koži, ker lahko napačno zdravljenje okužbo celo poslabša.



Ajurvedska medicina

Kuhana čebula - ovita v krpo, da zaščiti kožo, naj bi pospešila zorenje tura.



Kitajska zelišča

Kitajska zeliščna medicina se osredotoča na zmanjševanje toplote v telesu, ki ji predpisujejo krivdo za nastanek turov. Poskusite s pitjem čaja iz mongolskega regrata (Taraxacum mongoli-cum), cveta krizanteme (Chrysanthemum indi-cum) ali vijolice (Viola yedoensis).



Zelišča

Zeliščnih zdravil za ture je v izobilju. Za premagovanje vnetja lahko izbirate med mazilom, ki ga dobite brez recepta, pripravljenim iz sleza (Althaea officinalis), obkladki iz gladkega bresta (Ulmus fulva) in tinkture iz modre perunike (Iris versicolor) ali mire (Commiphora molmol).

Video vsebina: Kaj je tur?

Za boj proti okužbi nanašajte na tur čajevčevo olje (Malaleuca spp.J štirikrat do šestkrat dnevno. Zaradi antibakterijskih lastnosti so priporočljiva tudi eterična olja bergamotke (Citrus bergamia), sivke (Lavandula officinalis), kamilice (Matricaria recutita) in kadulje (Salvia officinalis).

Hidrastis (Hydrastis canadensis) vsebuje alkaloid, ki ga poznamo pod imenom berberin, in mu predpisujejo antibakterijske lastnosti. Zmešajte ga z destiliranim hamamelisom (Hamamelis virginiana) in uporabite kot sredstvo za umivanje.



Homeopatija

Če se tur pojavi nenadoma in je zelo rdeč in vroč, lahko zaustavi ali upočasni okužbo bella-donna (12 x) trikrat ali štirikrat dnevno. Za zelo boleče ture poskusite hepar sulphuris, pri tistih, ki se celijo počasi, pa uporabite silico v enaki potenci in pogostnosti uporabe.



Prehrana

Slaba prehrana in nekatera prehranska pomanjkanja lahko oslabijo imunski sistem. Poleg priporočil za prehrano, ki vsebuje veliko svežega sadja in zelenjave, vam bo morda dietetik priporočal, da jejte več česna (Allium sativum), ki ima antiseptične lastnosti, in hrano, bogato s cinkom, da spodbudite imunski sistem. To lahko dosežete z ustrezno prehrano ali pa z jemanjem do treh kapsul česna dnevno in dodatka 45 mg cinka.



Domača zdravila

  • Topel obkladek ali topla kopel z magnezijevim sulfatom bo pomagala, da bo gnoj potegnilo iz tura.
  • Uprite se skušnjavi, da bi tur predrli ali prerezali sami, ker bi se utegnila kot posledica tega pojaviti huda sekundarna okužba. Večina turov v doglednem času poči sama od sebe. V nekaterih primerih pa se turi zacelijo, ne da bi počili, in se raztopijo pod kožo.
  • Moški, ki imajo pogosto ture na obrazu, bi se morali pred britjem umivati z antibakterijskim milom, po njem pa bi si morali nanesti antibakterijsko kremo po britju.



Preprečevanje

Zareze v koži zvečujejo občutljivost za okužbe, ki povzročajo ture. Povzročijo jih lahko vreznine med britjem, prav tako pa tudi poškodbe pri borilnih športih, ročna opravila, piki žuželk in mnoge druge vsakodnevne dejavnosti. Nekaj nasvetov:

  • Redno se umivajte in takoj oskrbite vse majhne ranice na koži.
  • Nikoli ne uporabljajte skupnih brisač, rjuh, perila ali športnega orodja s kom, ki ima tur ali kakšno drugo okužbo kože. Perilo, rjuhe in brisače, ki jih uporablja ta oseba, bi morali redno vsak dan prati v zelo vroči vodi z detergentom ali belilom.

Video vsebina: 5 naravnih načinnov za odstranitev tovrstnih dermalnih oblik.

  • Tura nikoli ne stiskajte. Gnoj lahko razširi okužbo in povzroči zaplete, kot je sekundarna okužba ali karbunkel.



Vprašanja in odgovori

Kaj povzroči pojav tura?

Stafilokokne bakterije, ki povzročajo ture, značilno vstopajo v telo prek ran, prask in drugih poškodb na koži. Da so nekateri ljudje bolj dovzetni za tur, so krivi različni dejavniki, vključno z imunskimi motnjami, sladkorno boleznijo, izpostavljanjem raznim kemičnim industrijskim sredstvom, čezmerno uporabo kortikosteroidov, zdravljenjem okvar kože s sredstvi na osnovi petroleja, in splošno slabo zdravje, slaba higiena ali podhranjenost.



Kako najpogosteje dobi tur?

Pogosteje prizadenejo moške kot ženske, zlasti starejše moške s slabim zdravjem ali oslabljenim imunskim sistemom[1].



Ali tur povzroči brazgotino?

Turi prizadenejo globlje plasti in lahko povzročijo brazgotine[1].



Ali je za odstranitev tura potrebna operacija?

Mnogim ljudem za zdravljenje ni treba obiskati zdravnika, razen če tur ostane velik, nepretrgan ali zelo boleč več kot 2 tedna. Zdravljenje trdovratnih kur na splošno vključuje korake za spodbujanje drenaže in celjenja. V nekaterih primerih je potrebna tudi kiruruška odstranitev[2].



Ali zelišča lahko pomagajo pri zdravljenju tura?

Zeliščnih zdravil za ture je v izobilju. Za premagovanje vnetja lahko izbirate med mazilom, ki ga dobite brez recepta, pripravljenim iz sleza (Althaea officinalis), obkladki iz gladkega bresta (Ulmus fulva) in tinkture iz modre perunike (Iris versicolor) ali mire (Commiphora molmol).

Slika: Dobro si umivajte roke, preden se dotikate kože.

umivanjerok.jpg

Za boj proti okužbi nanašajte na tur čajevčevo olje (Malaleuca spp.J štirikrat do šestkrat dnevno. Zaradi antibakterijskih lastnosti so priporočljiva tudi eterična olja bergamotke (Citrus bergamia), sivke (Lavandula officinalis), kamilice (Matricaria recutita) in kadulje (Salvia officinalis).

Hidrastis (Hydrastis canadensis) vsebuje alkaloid, ki ga poznamo pod imenom berberin, in mu predpisujejo antibakterijske lastnosti. Zmešajte ga z destiliranim hamamelisom (Hamamelis virginiana) in uporabite kot sredstvo za umivanje.



Viri in reference

  1. What are furuncles and carbuncles? - https://www.medicalnewstoday.com
  2. The Surgical Treatment of Carbuncles: A Tale of Two Techniques - https://www.ncbi.nlm.nih.gov



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.