Gastroenteritis, ki se običajno imenuje tudi trebušna gripa je vnetje sluznice želodca in črevesja. Trebušna gripa običajno ni resna pri zdravih ljudeh, včasih pa lahko povzroči dehidracijo ali hujše simptome.
Trebušna gripa: Splošno o trebušni gripi | Vzroki | Simptomi | Kdaj do zdravnika | Diagnoza in zdravljenje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Trebušno gripo sproži okužba, ki povzroči vnetje sluznice prebavnega sistema. Lahko povzroči bruhanje, drisko, bolečine v trebuhu in slabost. Blažje oblike lahko obvladujemo doma s pitjem tekočine, vendar pa so starejši ljudje, otroci in tisti z oslabljenim imunskim sistemom v nevarnosti za zaplete.
Odrasli in starejši otroci naj poiščejo zdravniško pomoč, če njihovi simptomi vključujejo zvišano telesno temperaturo, hude bolečine v trebuhu, kri v driski ali znake dehidracije, kot so žeja in zmanjšano uriniranje, letargija, suha usta, vdrte oči ali občutek omedlevice.
Vzroki za pojav trebušne gripe
Najpogostejši način razvoja virusnega gastroenteritisa – pogosto imenovanega trebušna gripa – je stik z okuženo osebo ali uživanje okužene hrane ali vode.
Slika: norovirus je najbolj nalezljiva oblika virusa, ki povzroča trebušno gripo.
Za virusni gastroenteritis ni učinkovitega zdravljenja, zato je preventiva ključnega pomena. Izogibajte se hrani in vodi, ki bi lahko bila okužena, ter si temeljito in pogosto umivajte roke.
Vzroki vključujejo:
- virusi
- bakterije
- paraziti
- kemikalije
- reakcije na določena zdravila in hrano
Video vsebina: kakšna je razlika med zastrupitvijo s hrano in trebušno gripo?
Virusni gastroenteritis oziroma trebušna gripa je najpogostejši tip, katerega lahko povzroči veliko različnih virusov. Kadar je gastroenteritis povzročen zaradi uživanja hrane ali pijače, okužene z virusi, bakterijami, paraziti ali kemikalijami, se to stanje imenuje zastrupitev s hrano.
Norovirus je še posebej nalezljiv, kar pomeni, da se zlahka širi od osebe do osebe. Norovirus lahko več mesecev preživi na površinah, kot so pulti in previjalne mize. Ko okužena oseba bruha, se lahko virus prenese v zrak in pristane na površinah ali na drugi osebi.
Različni virusi lahko povzročijo trebušno gripo, vključno z:
- Norovirus: to je najbolj nalezljiva oblika
- Rotavirus: ta virus je zelo pogost med decembrom in aprilom
- Adenovirus: okužba s tem virusom se lahko kaže s številnimi simptomi
- Astrovirus: večinoma prizadene šibkejši imunski sistem
Slika: norovirus se pogosto širi med otroci, saj ti skupaj preživljajo čas v vrtcu ali šoli.
Trebušna gripa se zlahka širi med ljudmi. Večja verjetnost okužbe se pojavi pri naslednjih osebah:
- otroci v vrtcu ali društvih
- upokojenci v domovih za ostarele
- študenti, ki živijo v študentskih domovih
- osebe z imunsko oslabljenim stanjem
- popotniki v manj razvitih državah
- osebe v psihiatričnih oddelkih
- potniki na križarjenju
- zaporniki v zaporih
- vojaško osebje
Norovirus se zelo enostavno širi tudi na vseh javnih mestih, kot so bolnišnice, domovi za ostarele in šole. Okužite se lahko, če majhni delci izbljuvkov ali blata okužene osebe preidejo v vaša usta prek tesnega stika z nekom z norovirusom.
Simptomi trebušne gripe
Simptomi običajno trajajo le dan ali dva, občasno pa lahko trajajo tudi do 14 dni. Ker so simptomi podobni, je virusno drisko enostavno zamenjati z drisko, ki jo povzročajo bakterije, kot so Clostridioides difficile, salmonela in Escherichia coli, ali paraziti, kot je giardia.
Slika: gastroenteritis vključuje simptome, kot so driska, želodčni krči, slabost ali bruhanje.
Simptomi se največkrat pojavijo v 4 do 48 urah po stiku z virusom in vključujejo:
- drisko
- slabost
- bruhanje
- mrzlico ali potenje
- bolečine v mišicah in sklepih
- bolečine v trebuhu
- slab apetit
- izgubo teže
- vročino
Običajno si večina ljudi po trebušni gripi hitro opomore. Simptomi so lahko hujši pri dojenčkih, majhnih otrocih, starejših odraslih ali ljudeh katere koli starosti z oslabljenim imunskim sistemom. Bruhanje in driska lahko povzročita dehidracijo že v kratkem času, odvisno od okoliščin.
Video vsebina: zdravljenje dehidracije pri otrocih: peroralna re-hidracijska terapija.
Znaki dehidracije:
- ekstremna žeja
- manj izločenega urina kot običajno
- urin, ki je temnejše barve
- vdrta lica ali oči pri dojenčku
- omotičnost pri vstajanju
- splošna šibkost
Kdaj poklicati zdravnika?
Poiščite zdravniško pomoč, če imate pogoste epizode bruhanja in ne morete zadržati tekočine, imate drisko več kot tri dni, hude bolečine s krči v trebuhu, imate visoko temperaturo, kažete znake hude dehidracije ali nevrološke simptome, kot je zamegljen vid ali mišična oslabelost.
Slika: nujno obiščite zdravnika, če vaš otrok kaže znake dehidracije.
Če ste odrasli, pokličite svojega zdravnika, če:
- se pri bruhanju pojavlja kri
- bruhate ali imate drisko več kot dva dni
- imate hude bolečine v trebuhu
- imate vročino nad 40 °C
- v blatu opažate prisotnost krvi
- ste dehidrirani
Takoj obiščite zdravnika, če vaš otrok:
- trpi za vročino 39 °C ali več
- izgleda utrujen ali zelo razdražljiv
- trpi za velikim nelagodjem ali bolečino
- trpi za krvavo drisko
- trpi za dehidracijo
Diagnosticiranje in zdravljenje trebušne gripe
Zdravnik bo pri pregledu običajno iskal znake dehidracije. Za identifikacijo virusa, ki povzroča bolezen, se lahko uporabijo tudi testi vzorcev blata, da se ugotovi, ali težavo povzročajo bakterije. Večinoma ta test ni potreben.
Slika: pomembno je, da pijete veliko tekočine in obnovite elektrolite, da preprečite dehidracijo.
Najpomembnejši rešitvi pri trebušni gripi sta počitek in ohranjanje hidracije. Med drisko in bruhanjem vaše telo izgubi veliko vode in elektrolitov. Če je vaš trebuh še vedno vznemirjen, lahko pogosteje pijete majhne požirke vode, športnih pijač, čaja ali juhe.
Pomembno je vedeti, da samo voda morda ne bo dovolj za hidracijo v hudih primerih driske, zato poskrbite tudi za ravnovesje elektrolitov. Ko zopet začutite lakoto, jejte običajno hrano.
Prav tako lahko jemljete zdravila proti bruhanju in/ali zdravila proti driski. Nekatera zdravila so na voljo v lekarnah, vendar venomer preverite navodilo, ki je priloženo zdravilu; za nasvet o tem, ali so primerna, lahko vprašate tudi farmacevta ali osebnega zdravnika.
Če ima vaš otroka drisko in bruha, mu lahko oskrbo nudite tudi od doma. Običajno ni posebnega zdravljenja in vaš otrok bi se moral počutiti bolje v nekaj dneh. Obisk zdravnika ni potreben, razen če se simptomi ne izboljšajo ali obstaja tveganje za resnejše zaplete.
Otroka spodbujajte, naj pije veliko vode, saj mora nadomestiti izgubljeno tekočino. Za rehidracijo lahko uporabite tudi posebne napitke iz vrečk, kupljenih v lekarnah. Dojenčki se morajo še naprej hraniti kot običajno, bodisi z materinim mlekom ali drugimi mlečnimi formulami.
Slika: dojenčki in otroci potrebujejo več spanca, ko so bolni, zato so daljši ali dodatni dremeži še posebej priporočljivi.
Poskrbite, da otrok dovolj počiva ter mu pustite jesti, če uživa trdo hrano in je lačen – poskusite z majhnimi količinami navadne hrane, kot so juha, riž, testenine in kruh. Otroku lahko ponudite tudi paracetamol, če ima vročino ali bolečine.
Pravilno umivanje rok, čiščenje površin, ki so lahko okužene z mikrobi, in varna priprava hrane lahko pomagajo preprečiti nekatere okužbe, ki lahko povzročijo gastroenteritis. Za dojenčke prav tako obstajajo cepiva za zaščito pred rotavirusnimi okužbami.
Vprašanja in odgovori
Ali trebušna gripa lahko povzroči resnejše zaplete?
Virusni gastroenteritis ali trebušna gripa lahko postane nevarna predvsem v primeru, če povzroči dehidracijo. Vsakdo, ki ima znake ali simptome dehidracije, mora takoj obiskati zdravnika. Oseba s hudo dehidracijo bo morda potrebovala zdravljenje v bolnišnici. Starejši ljudje, otroci in tisti z oslabljenim imunskim sistemom so v nevarnosti za nastanek tovrstnih zapletov. Bruhanje in driska lahko povzročita dehidracijo že v kratkem času[1].
Znaki dehidracije:
- ekstremna žeja
- manj izločenega urina kot običajno
- urin, ki je temnejše barve
- vdrta lica ali oči pri dojenčku
- omotičnost pri vstajanju
- splošna šibkost
Kako se širi virus pri trebušni gripi?
Najpogostejši način razvoja virusnega gastroenteritisa je stik z okuženo osebo ali uživanje okužene hrane ali vode. Izogibajte se hrani in vodi, ki bi lahko bila okužena, ter si temeljito in pogosto umivajte roke. Norovirus se še posebej enostavno širi na javnih mestih. Okužite se lahko, če majhni delci izbljuvkov ali blata okužene osebe pridejo v vaša usta prek tesnega stika[2].
Slika: umivanje rok ubije skoraj vse mikrobe, skrbite za čistočo in higieno.
Kako poteka zdravljenje trebušne gripe?
Najpomembnejši rešitvi pri trebušni gripi sta počitek in ohranjanje hidracije. Med drisko in bruhanjem vaše telo izgublja veliko vode in elektrolitov. Če je vaš trebuh še vedno vznemirjen, lahko pogosteje pijete majhne požirke vode, športnih pijač, čaja ali juhe.
Prav tako lahko jemljete zdravila proti bruhanju in/ali zdravila proti driski. Nekatera zdravila so na voljo v lekarnah, vendar venomer preverite navodilo, ki je priloženo zdravilu; za nasvet o tem, ali so primerna, lahko vprašate tudi farmacevta ali osebnega zdravnika[3].
Viri in reference
1. Symptoms & Causes of Viral Gastroenteritis (“Stomach Flu”) - https://www.niddk.nih.gov
2. How Norovirus Spreads - https://www.cdc.gov
3. Hydrating and rehydrating when you have gastroentieritis - https://www.quebec.ca/