SRBENJE ZADNJIKA - nerodna težava?

nedelja, 11 februar 2024

Pruritus ani je medicinski izraz, ki označuje srbenje okoli anusa. To je precej pogosta težava, ki se lahko pojavi zaradi različnih vzrokov, kot so draženje kože, alergije, okužbe, hemoroidi, analne razpoke ali druge bolezni kože.



SRBENJE ZADNJIKA: Splošno | Vzroki | Zdravljenje | Tujki | Nega doma | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Srbeča zadnjica ali anus je lahko neprijetna težava. Vendar pa je analno srbenje precej pogosto in ko se vzrok odkrije in zdravi, večina ljudi doživi popolno olajšanje. Srbenje v anusu ali okoli njega je lahko izjemno intenzivno in vztrajno, kar povzroča nenehno željo po praskanju.

Pruritus ani prizadene 1-5 % populacije in je štirikrat pogostejši pri moških.

Slika: Srbenje v anusu ali okoli njega je lahko izjemno intenzivno in vztrajno.

srbenjezadnjika.jpg

Pruritus ani je razvrščen kot idiopatski, če vzroka ni mogoče najti. Ker pa ima 75 % primerov sočasno obstoječo patologijo, sta potrebna natančna anamneza in pregled. Večina sočasnih stanj je anorektalnih, predvsem hemoroidov in razpok. Pruritus ani ima številne vzroke, večinoma dermatološke ali anorektalne, katerih zdravljenje povzroči regresijo simptomov in kožne spremembe.



Vzroki

Eden najpogostejših vzrokov za pruritis ani je prekomerno čiščenje. Poskusite se izogibati uporabi mila, šampona ali penečih kopeli na tem področju, saj odstranijo naravna zaščitna olja. Dolge vroče kopeli ali prhe so lahko prav tako problematične.

Srbenje kože v okolici zadnjika (pruritus ani) je lahko posledica:

  • kožnih bolezni, npr. luskavice in atopičnega dermatitisa,
  • alergijskih reakcij, npr., kontaktnega dermatitisa, ki ga povzroči nanašanje anestetikov, različnih mazil ali sestavin mila na kožo,
  • nekaterih vrst hrane, npr. začimb, limon, kave, piva in kole, pa tudi tablet vitamina C,
  • mikroorganizmov, npr. glivic in bakterij,
  • okužbe s paraziti, npr. s podančicami, redkeje zaradi garij ali ušivosti,
  • antibiotikov, predvsem tetraciklina,
  • nekaterih bolezni, npr. sladkorne bolezni ali bolezni jeter, bolezni zadnjika (npr. pec-ljatih kožnih tumorčkov, kriptitisa ter fistul, iz katerih se poceja tekočina) in raka (npr. Bowenove bolezni),
  • dražečih ostankov blata zaradi slabe higiene ali pretiranega drgnenja in uporabe mil,
  • toplote in prevelikega znojenja zaradi nošenja hlačnih nogavic in oprijetega spodnjega perila (posebej nebombažnega), debelosti ali tople klime,
  • kroga anksioznost-srbenje-anksioznost. Srbenje se lahko pojavi pri ljudeh z obsežnimi zunanjimi hemoroidi, ker si ta predel težko čistijo.

Koža v perianalnem predelu je občutljiva. Dišeča mila, losjoni, kreme in mazila lahko povzročijo alergijsko reakcijo. Kožo lahko razdražite tudi, če za čiščenje uporabite grob toaletni papir, grobo krpo ali vročo vodo. Pomembno je, da si temeljito obrišete anus.



Zdravljenje

Po odvajanju blata je treba predel zadnjika očistiti z vpojnim bombažem, ki je lahko navlažen z navadno toplo vodo. Vlago je moč premagati s pogostim posipanjem z otroškim pudrom ali s škrobom. Uporabne so tudi kortikosteroidne kreme, protiglivične kreme, npr. mikonazol, ali blažilne svečke.

Video vsebina: 8 razlogov za srbečo zadnjico.

Za nekaj časa se je treba izogibati hrane, ki lahko povzroči srbenje zadnjika, da zdravnik oceni, ali se je stanje izboljšalo. Nositi je treba ohlapna oblačila ter uporabljati lahke rjuhe. Če se stanje ne izboljša in zdravnik posumi, da obstaja možnost raka, je treba pregledati vzorec kože.



Tujki

Pogoltnjeni predmeti, npr. zobotrebci, piščančje ali ribje kosti, žolčni kamni ali kepa trdega blata se lahko zagozdijo na prehodu med danko in zadnjikom. Ljudje si predmete v danko vtikajo tudi namenoma. V danko se lahko zagozdijo vrhnji del klistirja, termometri in predmeti, ki jih uporabljajo za spolno draženje. Ti, večji predmeti se ponavadi zataknejo v srednjem delu danke.

Nenadna, mučna bolečina med odvajanjem blata lahko kaže, da neki tujek, ponavadi na prehodu med zadnjikom in danko, predira sluznico danke ali zadnjika. Drugi simptomi so odvisni od velikosti in oblike predmeta, od tega, kako dolgo je ta predmet že tam, ter od tega, ali je povzročil okužbo oz. perforacijo. Zdravnik predmet zatipa med pregledom. Za izključitev perforacije stene debelega črevesa so potrebni pregled trebuha, sigmoidoskopija in rentgensko slikanje.

Slika: Preprečevanje analnega srbenja vključuje skrbno rutino umivanja.

srbenjezadnjice.jpg

Če zdravnik predmet lahko tipa, pod kožo in sluznico zadnjika vbrizga lokalni anestetik za omrtvičenje predela. Zadnjik nato razširi z rektalnim retraktorjem ter predmet tako zgrabi in odstrani. Naravno gibanje stene debelega črevesa (peristaltika) potiska tujek navzdol, zato je odstranitev možna.

Če zdravnik predmeta ne otipa ali če ga skozi danko ni moč odstraniti, je včasih potrebna eksplorativna operacija. Bolnik dobi lokalno ali splošno anestezijo, tako da lahko predmet nežno potisnejo proti zadnjiku ali odprejo debelo črevo in predmet odstranijo. Po odstranitvi predmeta zdravnik naredi sigmoidoskopijo, da ugotovi, ali je med posegom prišlo do perforacije ali druge poškodbe danke.



Nega doma

Preprečevanje analnega srbenja v glavnem vključuje skrbno rutino umivanja, ki ohranja področje čisto, hladno in suho, hkrati pa se izogiba draženju kože. Če že imate analno srbenje, poskusite s temi koraki za samooskrbo za lajšanje simptomov:

  • Nežno očistite: očistite območje okoli anusa, ko je umazano ali po vsakem odvajanju blata, kadar je to mogoče. To lahko vključuje hitro tuširanje, bide, sedečo kopel ali stekleničko za stiskanje. Vlažen toaletni robček lahko pomaga. Izogibajte se drgnjenju ali grobim krpam. Posušite s krpo ali posušite območje s sušilcem za lase na nastavitvi samo z ventilatorjem. Uporaba nastavitve toplote bi lahko dodatno razdražila to občutljivo področje.
  • Ne praskajte: praskanje zagotavlja le kratkotrajno olajšanje srbeče kože. Še dodatno draži vašo kožo. Morda boste nekoliko olajšali, če na predel nanesete vlažen obkladek pri sobni temperaturi ali naredite kopel z mlačno ovseno kašo. Na kratko si pristrizite nohte in v postelji nosite bombažne rokavice, da se med spanjem ne praskate.
  • Nosite bombažno spodnje perilo: to pomaga ohranjati območje suho. Izogibajte se nošenju hlačnih nogavic in drugih tesnih oblačil, ker lahko zadržijo vlago.
  • Izogibajte se dražilnim snovem: izogibajte se penečim kopelim, genitalnim dezodorantom, odišavljenim toaletnim papirjem, osebnim čistilnim robčkom in ostrim ali dišečim milom. Običajno je najboljše čiščenje z nežnim milom in vodo ter brez uporabe drugih izdelkov.
  • Spremenite svojo prehrano: zmanjšajte ali se izogibajte naslednjim živilom, dokler simptomi ne izzvenijo; kava, gazirane pijače, alkohol, citrusi, poper, mlečni izdelki, začinjena hrana, paradižnikova omaka in paradižnik. Izogibajte se prekomerni uporabi odvajal.
  • Nanesite mazila, kreme ali gele: prizadeto kožo zaščitite pred vlago s tanko plastjo mazila s cinkovim oksidom ali vazelina. Če je potrebno za lajšanje vnetja in srbenja, nanesite kremo s hidrokortizonom 1 % 2- do 3-krat na dan, teden ali dva.
  • Jejte več zelenjave, polnozrnatih žit in neagrumov: to bo pomagalo vzdrževati redno odvajanje blata. Drugi viri vlaknin so fižol, oreščki in semena. Dodatki z vlakninami, kot sta psilij in metilceluloza, lahko pomagajo.

Analno srbenje je pogosta težava in navadno jo lahko odpravijo odločitve o življenjskem slogu ali zdravila brez recepta. Če zdravljenje ne odpravi srbenja v 3-6 tednih, lahko zdravnik osebo napoti k specialistu.

Slika: Kreme za hemoroide vsebujejo sestavine, ki pomagajo zaščititi kožo.

krema.jpg

Če je srbenje vztrajno ali močno ali se pojavi skupaj z drugimi simptomi, mora oseba obiskati zdravnika. V redkih primerih je morda v ozadju bolezen, ki zahteva zdravniško pomoč. Zdravljenje osnovne bolezni lahko pomaga ustaviti srbenje in lahko prepreči nadaljnje zaplete.



Vprašanja in odgovori

Kaj najpogosteje povzroča srbenje zadnjika?

Analno srbenje ima več možnih vzrokov. To vključuje okužbe, hemoroide in stalno drisko. Drug vzrok je vnetje kože, imenovano tudi dermatitis[1].



Ali lahko praskanje srbečega zadnjika povzroči okužbo?

Praskanje po analnem predelu povzroči nadaljnje draženje in lahko poslabša srbenje. Vaša koža na tem predelu je občutljiva, vaši nohti pa so veliko močnejši od vaše kože. Praskanje z nohti lahko povzroči poškodbo kože ali okužbo[2].



Kaj vsebujejo kreme za nego analnega predela s hemoroidi?

Nekatere kreme vsebujejo kortikosteroide, kot je hidrokortizon, ki pomaga dodatno zmanjšati vnetje, srbenje in nelagodje. Kreme za hemoroide lahko vsebujejo tudi sestavine, ki pomagajo zaščititi kožo, kot so petrolatum, glicerin, cinkov oksid, mineralno olje in lanolin[3].



Ali dermatitis lahko prizadene tudi intimne predele?

Kontaktni dermatitis je primer zelo pogostega ekcematoznega (vnetnega) procesa, ki ga najdemo v perianalni regij[4].

Video vsebina: Vaši hemoroidi srbijo?

Perianalni streptokokni dermatitis je svetlo rdeč, ostro omejen izpuščaj, ki ga povzročajo beta-hemolitični streptokoki skupine A. Simptomi vključujejo perianalni izpuščaj, srbenje in rektalno bolečino; pri tretjini bolnikov lahko opazimo tudi blato s krvjo[5].



Kako na naraven način ublažiti srbenje zadnjice zaradi diareje?

Poskusite s temi koraki za samooskrbo za lajšanje simptomov:

  • ne praskajte, saj to še dodatno draži vašo kožo
  • nosite bombažno spodnje perilo, ki pomaga ohranjati območje suho
  • očistite območje okoli anusa po vsakem odvajanju blata, kadar je to mogoče
  • zmanjšajte vnos kave, gaziranih pijač, alkohola, citrusov, popra, mlečnih izdelkov, začinjene hrane, in paradižnika
  • prizadeto kožo zaščitite pred vlago s tanko plastjo mazila s cinkovim oksidom ali vazelina
  • izogibajte se dražilnim kozmetičnim izdelkov
  • jejte več zelenjave in polnozrnatih ži[1]



Viri in reference

Veliki zdravstveni priročnik za domačo uporabo, Založba mladinska knjiga

  1. Anal itching - https://www.mayoclinic.org
  2. Anal Itching (Pruritus Ani) - https://my.clevelandclinic.org
  3. Haemorrhoid creams - https://www.exroid.com
  4. Dermatologic Diagnoses in the Perianal Area - https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  5. Perianal Streptococcal Dermatitis - https://www.aafp.org



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.