Leča v človeškem očesu skrbi za lomljenje svetlobe tako, da lahko predmete iz različnih oddaljenosti vedno jasno vidimo. Da jasno vidimo, mora leča ostati prozorna. Če se leča zamegli, stanje imenujemo siva mrena.
SIVA MRENA: Splošno | Simptomi | Vzroki | Diagnostični postopki | Zdravljenje | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Ker napredujoča siva mrena zapre ali spremeni vstop svetlobe v oko, boste začutili postopno, vendar stalno in neboleče pešanje vida. Zdelo se vam bo, kot da gledate skozi zamegljeno steklo.
Siva mrena je vodilni vzrok slepote in prizadene kar 20 milijonov ljudi po vsem svetu. Kljub temu je bolezen ena od manj hudih očesnih bolezni, saj lahko v večini primerov s kirurškim postopkom že izgubljeni vid obnovimo.
Slika: Če se leča zamegli, stanje imenujemo siva mrena.
Pri normalnem očesu je leča bistra in je v sredini zenice videti črna. Ko se človek stara, povzročijo naravne spremembe v tečnih vezeh motno lečo, kar imenujemo siva mrena, ki je v zelo hudih primerih videti kot motnost v zenici.
Video vsebina: Siva mrena (katarakta): kako izgleda operacija.
Napredovala motnost povzroča nejasen, zamegljen vid. Na srečo lahko s kirurškim postopkom popravimo večino katarakt in ponovno vzpostavimo skoraj normalen vid še fizikalno poškodbo leče, velike odmerke sevanja, strupene učinke kemičnih sredstev ali zdravil in prirojene motnje.
Simptomi
Ker se s starostjo pri vsakem človeku ostrina vida spremeni in ker siva mrena večinoma nastaja postopno, bo morda vaš prvi simptom le težava pri opravljanju preskusa vida, ko boste želeli obnoviti vozniško dovoljenje ali pri rednem okulističnem pregledu.
Med simptome pa sodijo:
- meglen vid, ki se lahko poslabša pri močni svetlobi;
- motnja vida ponoči, težave pri razločevanju gibanja, podrobnosti ali predmetov;
- oslepitev ali neprijetno bleščanje zaradi avtomobilskih žarometov ali zaradi bleščeče sončne svetlobe;
- zaznavanje obroča okoli luči;
- nepričakovano izboljšanje vida za gledanje na blizu;
- dvojni ali trojni vid le na enem očesu;
- mlečno bel ali moten izgled sicer normalno propustnih leč očesa (v napredovalih primerih);
- boleče vnetje in pritisk znotraj očesa (v zelo napredovalih primerih).
Posvetujte se z zdravnikom, če:
- imate kateregakoli od zgornjih simptomov ali če vaš vid peša ali je kakorkoli moten. Sive mrene ne more videti kdor koli, dokler ni že zelo napredovala, zato je zelo pomembno, da vas pregleda okulist.
Vzroki
Siva mrena nastane zaradi sprememb v kemični strukturi beljakovin v celicah leče. Običajno se bistra beljakovina zamegli, predvsem zaradi staranja beljakovine, ki sovpada s človekovim staranjem; približno 75% sivih mren nastane zaradi naravnega procesa staranja. Take sive mrene imenujemo senilne katarakte in so najpogostejše pri ljudeh, starejših od 70 let.
Slika: Očesne bolezni, kot so siva mrena, so povezane z izpostavljenostjo sončnemu sevanju.
Pri nastanku starostne sive mrene lahko sodeluje veliko različnih navadnih stresov. Eden od glavnih razlogov je izpostavljanje sončnim žarkom, zlasti ultravijoličnim žarkom B (UVB), ki vplivajo na beljakovino v leči. Kot trdijo nekateri strokovnjaki, so drugi dejavniki tveganja: kajenje, onesnaženost zraka, pomanjkanje vitaminov in čezmerno pitje alkohola. Najpogostejša vrsta starostne sive mrene, ki ima zelo nenavadne stranske učinke, se imenuje jedrna skleroza, pri kateri se siva mrena razvije v jedru (v centru) leče.
V zgodnjem stadiju nastajanja sive mrene lahko leča nekoliko nabrekne, kar poveča njeno moč izostritve in tako izboljša vid na blizu, zaradi česar lahko nekateri ljudje nenadoma spet berejo brez očal. Vendar pa to izboljšanje ne traja dolgo. Ko se motnost bolj razširi, se vedno bolj slabša tudi vid. Siva mrena lahko nastane tudi iz sekundarnih vzrokov zaradi drugih očesnih bolezni, kakršna je glavkom, ali zaradi sistemskih bolezni, kot je sladkorna bolezen.
Diagnostični postopki
Če zdravnik usmeri lučko v zenico, lahko odkrije sivo mreno. Če pa uporabi posebne tehnike in instrumente, lahko okulist ugotovi naravo sive mrene, njen položaj in razširjenost.
Zdravljenje
Do danes je edini način zdravljenja, ki popravi so.© mreno, kirurški poseg. Vendar pa tako konvencionalni kot alternativni načini zdravljenja poskušajo preprečiti nastajanje sive mrene.
Konvencionalna medicina
Operacija katarakte je ena izmed najuspešnejših operacij. Približno 95 %bolnikov navaja, da se jim je vid izboljšal. Operacijo ponavadi opravijo ambulantno z lokalno anestezijo. Operacija je varna, hitra in skoraj neboleča. Motne leče odstranijo skozi majhen rez na zunanjem delu roženice ali z ultrazvočno iglo, ki jo imenujejo fakoemulzijska igla. Pri tem uporabijo tehniko, ki zmanjša potrebno velikost reza, zaradi česar šivi niso potrebni.
Slika: Operacija katarakte je ena izmed najuspešnejših operacij.
Naslednji korak je pogosto vstavitev prozornih plastičnih nadomestnih leč. V primerih, ko kirurški odstranitvi ne sledi vstavitev umetnih leč, so potrebna debela korekcijska očala ali kontaktne leče. Po kirurškem postopku mora ponavadi bolnik nositi podnevi ščitnik za oči ali očala, ponoči pa ščitnik.
Za preprečitev okužbe in zmanjšanje vnetja lahko zdravnik priporoči antibiotično ali steroidno mazilo ali kapljice za oči. Sčasoma se pri 20 do 50% bolnikov vid ponovno zamegli. Povzroči ga kot celofan tanka opna, ki se včasih pojavi za vsajeno umetno lečo. Opno je mogoče z laserjem preprosto odstraniti.
Preprečevanje
Edina pomembna stvar, ki jo lahko storite, da preprečite nastanek sive mrene, je izogibanje močni svetlobi. Kadar ste na prostem, uporabljajte sončna očala, ki filtrirajo žarke UVB. Temna očala, ki ne vsrkajo žarkov UVB, lahko tveganje še povečajo, ker se vam zenice razširijo, da se prilagodijo manjši svetlobi, s čimer izpostavijo oči sevanju UVB.
Video vsebina: Kako preprečiti sivo mreno.
Nekateri okulisti menijo, da antioksidanti, ki zmanjšujejo proste radikale (nestabilne kemične sestavine), ki lahko poškodujejo beljakovino leče, varujejo pred nastankom sive mrene ali pa vsaj upočasnijo propadanje beljakovine v leči, ki ga povzročajo dejavniki okolja.
Naturopati priporočajo prehrano z veliko sadja in zelenjave, ki vsebuje antioksidante, kot so beta karoten (vitamin A), selen in vitamina C ter E, vključno z agrumi, špinačo, sladkim krompirjem, korenjem in brokolijem.
Vprašanja in odgovori
Ali se siva mrena lahko pojavi tudi v mladosti?
Medtem ko se velika večina primerov pojavi pri starosti 40 let, se lahko pojavi tudi pri mlajših odraslih, otrocih in dojenčkih[1].
Ali siva mrena povzroča slepoto?
Siva mrena je glavni vzrok slepote, saj predstavlja 50 % slepote po vsem svetu[2].
Ali lahko zdravimo slepoto zaradi sive mrene?
Slepoto zaradi sive mrene je mogoče popolnoma obrniti. Z odstranitvijo sive mrene med operacijo lahko ponovno pridobite jasen vid[3].
Ali je operacija edina rešitev za zdravljenje sive mrene?
Edini učinkovit način zdravljenja sive mrene je kirurška zamenjava poškodovane naravne očesne leče z vsadkom umetne leče. Operacija se lahko izvaja s tradicionalnimi kirurškimi tehnikami ali lasersko asistiranimi metodami[4].
Kaj povzroča sivo mreno?
Večina primerov se razvije, ko se zaradi staranja ali poškodbe spremeni tkivo, ki sestavlja očesno lečo. Beljakovine in vlakna v leči začnejo razpadati, zaradi česar postane vid zamegljen ali moten. Nekatere podedovane genetske motnje, ki povzročajo druge zdravstvene težave, lahko povečajo tveganje za nastanek sive mrene[5].
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga
- Can Young People Get Cataracts? - https://www.berkseye.com
- Blindness due to cataract: epidemiology and prevention - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
- Is Vision Loss From Cataracts Permanent? - https://www.bergfeinfield.com
- Can Cataracts Be Treated Without Surgery? - https://www.northfloridavision.com
- Cataracts - https://www.mayoclinic.org