Vprašanje stranke:
Za kakšne namene se lahko uporabi šentjanževo olje? Prosim za več info o šentjanževki. Anonimna stranka.
Odgovor farmacevta:
Šentjanževka je zelišče, ki ima rumen cvet s 5 cvetnimi listi. Raste v večjem delu sveta. Zelišče je dobilo svoje ime po sv. Janezu Krstniku, to pa zato, ker cveti okrog njegovega godovanja (24. junija). Zdravilni del rastline sestavljajo posušeni nadzemni deli – mednje spadajo steblo, cvetni listi in cvetovi.
Šentjanževka, ki izvira iz Evrope, zahodne Azije in severne Afrike, je razširjena v mnogih delih sveta. Stebla so pokončna in lahko zrastejo do približno 75 cm visoko, cvetovi in listi pa so del rastline, ki se uporablja za izdelavo izvlečka.
Šentjanževka je naravno bogata z dvema kemikalijama, ki igrata ključno vlogo pri delovanju ter uporabi tega zelišča. To sta hipericin in hiperforin. Te in druge sorodne spojine so glavne aktivne sestavine šentjanževke.
Šentjanževko lahko prepoznate po prozornih pikah, ki se nahajajo po celotnem tkivu ali črnih pikah na spodnji površini listov. Če pogledate liste skozi svetlobo, boste opazili pikčast videz. Rastlino komercialno gojijo na številnih območjih, vendar je v mnogih državah navedena kot škodljiv plevel, saj lahko nadomesti avtohtone rastlinske združbe in tako prevladuje na tem območju ter ogrozi naravne ekosisteme.
Šentjanževka ima lahko številne koristi in pozitivno vpliva na različne procese v telesu:
- anksioznost
- z menopavzo povezane težave
- PMS - predmenstrualni sindrom
- zdravje spodnjih sečil – ledvice
- poživitev telesa
- psihološko stanje/razpoloženje/čustveno ravnovesje
- duševno zdravje
- sprostitev/pozitivno razpoloženje
- virusne infekcije
- protistresno delovanje
Za zdravilne namene najpogosteje posušimo liste šentjanževke in jih uporabljamo prav zaradi svojih zdravilnih lastnosti, rumene cvetove pa se uporablja za pripravo olja ali čaja. Učinkovitost šentjanževke se pojavi po 4 do 6 tednih redne uporabe. Če po tem času ne opažate delovanja, razmislite o drugih načinih zdravljenja.
Ali se Šentjanževo olje lahko uživa tudiv obliki kapsul?
Da, to olje je na voljo tudi v obliki kapsul. Uporaba kapsul je priljubljena izbira za tiste, ki ne želijo uživati olja v tekoči obliki ali pa imajo težave s praznjenjem kapljic. Kapsule lahko ponujajo bolj natančno odmerek in lažjo uporabo, kar je priročno za vsakodnevno uporabo.
Kakšni so možni stranski učinki šentjanževke?
Nenadzorovano in nepredpisano uživanje šentjanževke lahko povzroči različne stranske učinke. Mednje spadajo alergijske reakcije, sedacija, gastrointestinalni simptomi, glavobol, kožne reakcije, suha usta, utrujenost, nemir in omotica.
Šentjanževka lahko prav tako reagira z nekaterimi zdravili:
- antibiotiki, antidepresivi SSRI in triptani
- peroralni kontraceptivi
- imunosupresivi in zdravila za redčenje krvi, kot je varfarin
- pomirjevala in zdravila za zdravljenje generalizirane anksiozne motnje
- zdravila za zdravljenje raka, bolezni srca in HIV/aidsa
- zdravila brez recepta za spanje, kašelj in prehlad
Večino teh reakcij so na splošno ocenili kot blagih, zmernih ali prehodnih.
Zanimivo branje: Šentjanževo olje za sklepe