Vprašanje stranke:
Kako pogost je rak na pljučih? Vprašanje anonimne stranke
Odgovor farmacevta:
Rak na pljučih je ena izmed najpogostejših oblik raka po vsem svetu in predstavlja pomemben javnozdravstveni problem.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je bil rak na pljučih leta 2020 po številu novih primerov drugi najpogostejši rak pri moških in tretji najpogostejši rak pri ženskah.
Ali kajenje povzroča raka na pljučih?
Kajenje tobaka je glavni vzrok za razvoj raka na pljučih. Študije kažejo, da več kot 85% primerov raka na pljučih pri ljudeh povzroča kajenje. Kajenje povzroča nastanek rakotvornih snovi, ki vstopajo v pljuča skozi dihalne poti. Te rakotvorne snovi lahko poškodujejo celice v pljučih in povzročijo genetske spremembe, ki vodijo v nastanek raka.
Med rakotvornimi snovmi v cigaretah so benzen, formaldehid, arzen, polonij-210, kadmij in različni ogljikovodiki. Ti strupeni in rakotvorni spojini lahko povzročijo mutacije v genih, ki nadzorujejo rast in delitev celic ter spodbudijo nekontrolirano rast rakavih celic.
Poleg tega ima kajenje tobaka tudi kumulativni učinek na pljuča. Dolgotrajna izpostavljenost tobačnemu dimu povečuje tveganje za poškodbe pljučnega tkiva in povečuje možnosti za razvoj raka na pljučih. Tudi pasivno kajenje ali izpostavljenost tobačnemu dimu drugih ljudi poveča tveganje za razvoj raka na pljučih. Prenehanje kajenja lahko znatno zmanjša tveganje za razvoj raka na pljučih.
Ali je rak na pljučih genetski?
Rak na pljučih je kompleksen in multifaktorski bolezenski proces, pri katerem igrajo vlogo tako genetski kot okoljski dejavniki. Medtem ko genetika lahko igra nekaj vloge pri razvoju raka na pljučih, je večina primerov posledica dolgoletnega izpostavljanja škodljivim snovem, predvsem tobaku. Ljudje, ki imajo v družini zgodovino raka na pljučih, imajo povečano tveganje za razvoj te bolezni. Če imajo bližnji sorodniki (starši, bratje, sestre) raka na pljučih, je lahko tveganje za razvoj te bolezni nekoliko višje.
Določene genetske mutacije lahko povečajo dovzetnost za razvoj raka na pljučih. Na primer, mutacije v genih, ki so povezani z regulacijo rasti celic ali popravilom DNK, lahko povečajo tveganje za nastanek raka. Polimorfizmi genov, ki vplivajo na presnovo karcinogenov, lahko vplivajo na tveganje za razvoj raka na pljučih. Na primer, nekatere genetske variacije v encimih, ki metabolizirajo kajenje ali druge karcinogene snovi, lahko povečajo tveganje za razvoj raka na pljučih pri posameznikih, ki so izpostavljeni tem škodljivim snovem.
Zanimivo branje: Metastaze na pljučih znaki
Zanimivo branje: Drobnocelični pljučni rak preživetje