Več kot četrtina odraslih se redno srečuje s problemom smrčanja. Smrčanje je lahko rahlo, občasno in nezaskrbljujoče ali pa je lahko znak resne motnje dihanja, povezane s spanjem.
Smrčanje povzroča predvsem tresenje tkiv blizu dihalne poti v zadnjem delu grla. Med spanjem se mišice sprostijo, kar oži dihalne poti. Ko oseba vdihne in izdihne, premikajoči se zrak povzroči, da tkivo plapola in povzroča hrup.
Primeri dejavnikov, ki prispevajo k večjemu tveganju za nastanek smrčanja, vključujejo:
- debelost
- uživanje alkohola
- uporaba sedativnih zdravil
- kronična nosna kongestija
- veliki mandlji, jezik ali mehko nebo
- ukrivljen septum ali nosni polipi
- čeljust, ki je majhna ali postavljena nazaj
- nosečnost
Kakšna je razlika med smrčanjem in spalno apnejo?
Obstruktivna spalna apneja je motnja dihanja, pri kateri se dihalne poti med spanjem zamašijo ali se sesedejo, kar povzroči ponavljajoče se zastoje dihanja. Smrčanje, povezano s spalno apnejo, je običajno glasno in zveneče, kot da se oseba duši, smrči ali sopiha.
Spalna apneja moti spanec in pogosto poruši ravnovesje kisika in ogljikovega dioksida v telesu. Bolj blago smrčanje, pogosto imenovano primarno smrčanje, se pojavlja pogosto, vendar ne izzove drugih učinkov. Ali je smrčanje nevarno, je odvisno od njegove vrste, resnosti in pogostosti.
- Rahlo smrčanje: rahlo, redko smrčanje je normalno in običajno ne zahteva zdravniškega testiranja ali zdravljenja.
- Primarno smrčanje: primarno smrčanje se pojavlja več kot tri noči na tedenski ravni. Običajno se ne obravnava kot skrb za zdravje, razen če obstajajo znaki motenj spanja ali spalne apneje.
- Smrčanje, povezano z obstruktivno spalno apnejo: smrčanje, povezano z apnejo, je z zdravstvenega vidika bolj zaskrbljujoče. Če se apneja ne zdravi, ima lahko velike posledice za človekov spanec in splošno zdravje. Nenadzorovana spalna apneja je povezana z nevarno dnevno zaspanostjo in resnimi zdravstvenimi težavami, vključno s kardiovaskularnimi težavami, visokim krvnim tlakom, sladkorno boleznijo, možgansko kapjo in depresijo.
Če smrčanje spremlja kateri od naslednjih simptomov, je to lahko indikacija za nadaljnjo oceno spalne apneje:
- dihanje zastane med spanjem
- prekomerna dnevna zaspanost
- težave s koncentracijo
- jutranji glavoboli
- vneto grlo ob prebujanju
- nemiren spanec
- zadihanost ali dušenje ponoči
- visok krvni pritisk
- bolečine v prsih ponoči
- smrčanje je tako glasno, da moti partnerjev spanec
- pri otrocih nastopi slaba pozornost, vedenjske težave ali slab uspeh v šoli
Pri ljudeh z redkim ali primarnim smrčanjem zdravljenje morda ni potrebno, razen če ne moti spanja osebe ali nekoga, s katerim živijo. V teh primerih so zdravljenja preprostejša in manj invazivna. Ljudje s spalno apnejo običajno potrebujejo bolj intenzivno zdravljenje.
Vrste zdravljenja vključujejo spremembe življenjskega sloga, ustnike proti smrčanju, vaje za usta, naprave za pozitivni tlak v dihalnih poteh (PAP) in/ali operacijo.