Vprašanje stranke:
Proti napihnjenosti - kako si lahko pomagam? Učinkoviti nasveti prosim. Anonimna stranka.
Odgovor farmacevta:
Nekoliko napihnjen trebuh po samem obroku ponavadi ni težava - je zelo pogost pojav. Prekomerno in dolgotrajno napet in tudi napihnjen trebuh pa lahko predstavlja problem.
Napihnjen trebuh je pogosta težavas predvsem po samem obroku - pogosto je tržava z napihnjenostjo posledica prenajedanja, vendar to ni edini možen razlog. Precej pogosto predstavlja tovrstno težavo tudi uživanje pijač z mehurčki.
Težavo lahko povzroča tudi sindrom razdražljivega črevesa ali neuravnoteženost bakterijske mikroflore v prebavnem sistemu. Še nekaj je lahko vzrokov, ki povzročajo otrdelost trebuha in sicer: intoleranca na določen tip prehrane, GERD ali gastroezofagealni refluks, prebavne motnje zaradi različnih vzrokov, celiakija in podobno.
Taktike proti napihnjenosti
1. PIJTE DOVOLJ TEKOČINE
Ohranjanje zadostne telesne hidracije je izrednega pomena za učinkovito delo in funkcijo vseh sistemov vašega telesa. Prebavni sistem je samo eden izmed pomembnejših organov, za katerega je dovoljšnja količina vode izrednega pomena. Pomanjkanje le-te rezultira v številnih težavah - predvsem pa je posledica vode pogosto zaprthe, posledica zaprtja pa tudi pogosta napihnjenost.
2. JEJTE MANJŠE OBROKE, VEČKRAT DNEVNO
Prehranjevanje z manjšimi količinami hrane, vendar večkrat na dan je za prebavni trakt veliko olajšanje. Uživanje prevelikih količin prehrane povzroči, da se želodec dodobra raztegne in tako obremeni prebavni proces.
Poskusite jesti pogosteje in manj ter se osredotočite na uživanje polnovrednih, naravnih živil. Izogibajte se predelani hrani in hrani z visoko vsebnostjo sladkorja, saj to zelo pogosto povzroča napihnjenost in splošne prebavne težave.
3. SKRBITE ZA SPLOŠNO TELESNO AKTIVNOST
Redno telovadite in razgibavajte svoje telo. Tako ne boste skrbeli le za optimalno zdravje nasploh, pač pa boste zmanjšali tudi verjetnost nastanka težav v povezavi s prebavo - to je učinkovit recept proti napihnjenosti.
Intenzivnejša telesna vadba pripomore k boljši prebavi, pogosto pa je dober korektiv za nastajanje črevesnih plinov ter na splošno stres, ki je pogosto povezan z motnjami prebave.
Prizadevajte si, da izvajate vsaj 30 minut dnevne vadbe ter se osredotočite na dejavnosti, ki veselijo, ne obremenjujejo ter so prijetne.
4. POVEČAJTE VNOS HRANE BOGATE Z VLAKNINAMI
Nekatera živila učin kovito pripomorejo k lajšanju prebave in zmanjšanju napenjanja. Uživanje hrane, ki vsebuje vlakninske snovi, kot so sadje, zelenjava in polnozrnata žita so odlična rešitev proti napihnjenosti.
Če trpite za laktozno intoleranco je uživanje mleka ter nefermentiranih mlečnih izdelkov ponavadi velik problem, precej bolj sprejemljivi pa so fermentirani proizvodi.
5. POVEČAJTE UPORABO ZELIŠČ, PREHRANSKIH DODATKOV
Zelišča se dodajajo v prehrano prav z namenom izboljšanja okusa, med drugim pa predvsem z namenom izboljšanja prebavnega procesa.
Poprova meta, ingver, kamilica in komarček so znani po tem, da odično delujejo kot podpora prebavnemu procesu. Poleg tega lahko probiotični dodatki pomagajo zmanjšati napenjanje, saj uravnajo ravnotežje bakterijskih kultur.
NASVETI
Poskušajte ugotoviti, kateri so sprožilci težav, ki jih imate in se jim zagotovo izogibajte.
Pomembno si je zapomniti, da napihnjenost ni nevarno stanje in da jo lahko z upoštevanjem zgornjih nasvetov zmanjšate ali celo odpravite. Če pa je napihnjenost vztrajna ali se počutite sila neprijetno, je pomembno, da se posvetujete s svojim zdravnikom, da le-ta ugotovi vzrok.
Zanimivo branje: Napet trebuh
Zanimivo branje: Napihnjenost trebuha - napihnjen trebuh