Predmenstruacijski Sindrom - PMS

petek, 15 september 2023

Predmenstruacijski sindrom - poznamo ga kot PMS - je telesno stanje, za katero so značilni številni simptomi, ki se pojavljajo v določenem obdobju menstruacijskega ciklusa, ponavadi en teden ali 10 dni pred začetkom menstruacije.



PREMENSTRUACIJSKI SINDROM - PMS: Splošno | Simptomi | Vzroki | Diagnostični postopki | Zdravljenje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Skoraj vsaka ženska ima kdaj v življenju simptome PMS, precej - po nekaterih ocenah 10 do 50% - pa jih PMS doživlja redno. Specifični simptomi se od ženske do ženske razlikujejo. Od 5 do 10% žensk ima tako hude simptome, da poiščejo zdravniško pomoč. PMS se redko pojavi pri mladostnicah. Čeprav se sindrom razvije pri nekaterih mladostnicah, se večinoma pojavi v dvajsetih letih starosti.

Predmenstruacijski sindrom imajo najpogosteje ženske po velikih hormonskih spremembah, kot se zgodijo po porodu, splavu ali preve-zu jajcevodov. Tudi ženske, ki prenehajo jemati kontracepcijske tablete, lahko opazijo več simptomov PMS, dokler se spet ne vzpostavi hormonsko ravnovesje.

Slika: Več kot 90 % žensk pravi, da imajo predmenstrualne simptome.

pms.jpg

V medicinski literaturi poročajo o PMS že od 30. let, vendar je njegov obstoj kot zdravstvena težava še vedno predmet vročih razprav. Mnoge skrbi, da ga bodo zlorabljali zato, da bodo ženske razglasili za čustveno in telesno nepredvidljive in neprimerne za določene službe ali odgovornosti. Strokovnjaki poudarjajo, da sindrom - čeprav je neprijeten - žensko zelo redko onesposobi.



Simptomi

Simptomi predmenstruacijskega sindroma se vedno pojavijo v istem obdobju menstruacijskega ciklusa, ponavadi od 7 do 10 dni pred začetkom menstruacije.

Simptomi so lahko:

  • napetost v trebuhu in zadrževanje tekočine v telesu;
  • otekanje in bolečine v dojkah;
  • akne, afte in napadi herpesa;
  • povečanje telesne teže tudi do dva in pol kilograma (zaradi zadrževanja tekočine v telesu);
  • glavobol, bolečine v križu in bolečine v mišicah in sklepih;
  • razpoloženjske motnje, tesnoba, depresija in razdražljivost;
  • želja po hrani, predvsem po sladki in slani hrani;
  • nespečnost;
  • omotica in utrujenost ali ravno nasprotno preveč energije;
  • navali vročine in slabost;
  • zaprtje, driska ali motnje mokrenja.

Redke ženske s predmenstruacijskim sindromom imajo zelo intenzivne simptome:

  • napade joka;
  • panične napade;
  • samomorilne misli;
  • agresivno in nasilno vedenje.

Posvetujte se z zdravnikom, če:

  • so simptomi dovolj hudi, da motijo vaše normalno življenje; zdravnik vam lahko predlaga zdravljenje, da se simptomi zmanjšajo.



Vzroki

Predlagali so številne teorije, da bi razložili simptome PMS. Mnogi raziskovalci menijo, da je PMS posledica hormonskega neravnovesja, vendar natančna narava tega neravnovesja ni poznana. Včasih navajajo čezmerno nastajanje hormona estrogena; vendar pa večina žensk nima PMS v sredini menstruacijskega ciklusa, ko je koncentracija estrogena največja.

Video vsebina: Vse o predmenstrualnem sindromu.

Predlagali so tudi, da naj bi PMS povzročalo pomanjkanje določenega hormona - npr. estrogena, progesterona ali prolaktina, vendar so nadzorovane raziskave to teorijo ovrgle. Novejše raziskave se osredotočajo na mesečno nihanje

možganskih snovi, imenovanih živčni prenašalci, mdr. endorfinov, ki spreminjajo razpoloženje, in monoaminov; vendar tudi ugotovitve teh raziskav niso prepričljive. Kot možen vzrok mislijo tudi na pomanjkanje snovi v prehrani, npr. vitamina B6 in esencialnih maščobnih kislin.

Po mnenju nekaterih raziskovalcev eno obliko PMS, za katero so značilni glavobol, vrtoglavica, razbijanje srca, povečan apetit in želja po čokoladi, povzroča pomanjkanje magnezija, ki nastane zaradi stresa. Po tej teoriji želja po čokoladi, ki vsebuje mnogo magnezija, pomaga uravnavati to pomanjkanje.

Na žalost pa sladkor v čokoladi zveča koncentracijo inzulina, kar poslabša druge simptome. Dejstvo, da imajo enojajčne dvojčice bolj pogosto enake simptome PMS kot dvojajčne dvojčice, kaže, da ima PMS verjetno dedno komponento.



Diagnostični postopki

Zdravnik bo, preden bo postavil diagnozo PMS, izključil druge možne vzroke tako, da bo opravil temeljit telesni in ginekološki pregled. Nekateri zdravniki vzamejo vzorec krvi za določitev koncentracije hormonov, mnogi strokovnjaki pa menijo, daje korist teh preiskav vprašljiva.

Slika: Številni alternativni načini zdravljenja zmanjšajo simptome PMS.

predmenstrualnisindrom.jpg

Namesto tega kot najboljši način za postavitev diagnoze PMS priporočajo, da ženska vsaj dva meseca vodi natančen dnevnik simptomov. Na koledarju označite, kdaj se začne in konča menstruacija, in vsak dan zapišite simptome PMS, ki ste jih imeli. Zdravnik lahko iz tega dnevnika ne samo potrdi diagnozo, ampak tudi priporoči morebitno zdravljenje.



Zdravljenje

Odločite se lahko, da simptomov PMS sploh ne boste zdravili. Če pa so težave hude in poiščete pomoč, se zavedajte, da so nekateri načini zdravljenja sporni. Zdravila za PMS spadajo na splošno v dve skupini: hormonsko zdravljenje, ki ga predpisujejo nekateri konvencionalni zdravniki, in spremembe načina življenja in prehrane, ki jih predpisujejo tako konvencionalni kot alternativni zdravniki.

Zaradi stranskih učinkov hormonskega zdravljenja se mnoge ženske raje najprej odločijo za alternativne metode.



Konvencionalna medicina

Nekateri zdravniki za olajšanje simptomov predpisujejo hormone, najpogosteje estrogene in progesteron. Hormoni obstajajo v številnih oblikah. Hormonsko zdravljenje ima lahko stranske učinke, nekateri so tudi nevarni. Nobena nadzorovana raziskava ni dokazala, da to zdravljenje res pomaga.

Nekateri zdravniki ženskam s PMS predpišejo hormonske kontracepcijske tablete. Nekatere ženske poročajo, da tablete olajšajo njihove simptome, raziskave pa so pokazale, da pri večini žensk niso koristne in včasih simptome celo poslabšajo.

Video vsebina: 5 najboljših zdravil za PMS, ki so jih odobrili zdravniki.

Zaradi nevarnosti hormonskega zdravljenja imajo mnogi konvencionalni zdravniki raje pristop, ki poudarja zdravo prehrano, redno telesno vadbo in druge spremembe načina življenja, ki so opisane v nadaljevanju.



Alternativni načini

Številni alternativni načini zdravljenja zmanjšajo simptome PMS. Ker se PMS od ženske do ženske razlikuje, morate poskusiti več načinov ali njihovo kombinacijo, da najdete pravi pristop zase.



Aromaterapija

Tesnobo in razdražljivost poskušajte zmanjšati z oljem sivke (Lavandula officinalis) ali kamilic (Ma-tricaria recutita). Pomagata tudi olje peteršilja (Petroselinum crispum) ali brina (Juniperus com-munis). V toplo kopel dodajte nekaj kapljic olja. Občutljivost dojk poskusite zmanjšati tako, da v toplo kopel dodaste 6 ali 8 kapljic olja geranije (Pelargonium odoratissimum).



Kitajska zelišča

Za zmanjšanje simptomov PMS kitajski zeliščarji priporočajo kitajski gozdni koren (Angelica sinensis), ki naj bi uravnotežil hormone v telesu in okrepil maternico ter druge ženske organe. Uporabljajte ga kot čaj ali tinkturo (od 4 do 6 ml) trikrat na dan.



Prehrana

Mnogo žensk s spremembami v prehrani učinkovito zmanjša simptome PMS. Poskusite zmanjšati količino zaužitega kofeina, sladkorja, soli, mlečnih izdelkov in bele moke, za katere so raziskave pokazale, da poslabšajo simptome PMS. Mnoge ženske tudi navajajo, da se simptomi zmanjšajo, če jedo šest ali več manjših obrokov čez dan namesto treh velikih, morda zato, ker je koncentracija inzulina bolj stalna.

Slika: Mnogo žensk s spremembami v prehrani učinkovito zmanjša simptome PMS.

pmshrana.jpg

Nekatere simptome PMS, kot so nihanje razpoloženja, zadrževanje tekočine v telesu, napihnjenost, občutljivost dojk, želja po hrani in utrujenost, so povezali s pomanjkanjem vitaminov B ali magnezija. Dietetiki priporočajo dodatke teh hranil: od 50 do 100 mg vitamina B6 na dan in 250 mg magnezija na dan. Odmerek lahko postopoma povečate, če je treba. Včasih predpišejo tudi dodatke kalcija, cinka, bakra, vitaminov A in E ter različnih aminokislin in encimov. Posvetujte se z izkušenim dietetikom.

Nekatere raziskave so pokazale, da k simptomom PMS prispeva tudi pomanjkanje maščobnih kislin v prehrani. Mnoge ženske poročajo, da jim pomaga svetlinovo olje (Oenothera biennis), ki vsebuje esencialne aminokisline. Zdravnik vam lahko priporoča, da cel mesec jemljete po eno (500 mg) kapsulo na dan. Če vam ta količina ne pomaga, lahko odmerek zvečate do štiri kapsule na dan. Predlaga lahko tudi drugačen režim jemanja. Posvetujte se z zdravnikom.



Zelišča

Za olajšanje simptomov PMS priporočajo zeli-ščarji številna zelišča. Včasih predpišejo npr. ko-nopljiko (Vitex agnus-castus), ker naj bi uravnotežila hormone v telesu in zmanjšala tesnobo in depresijo, povezani s PMS. Listi regrata (Taraxa-cum officinale) naj bi delovali kot močni diuretiki, zato jih uporabljajo za zmanjšanje napihnjenosti in nabreklosti dojk, ki nastaneta zaradi predmenstruacijskega zadrževanja vode v telesu.

Včasih priporočajo tudi čeladnico (Scutellaria la-teriflora), ki naj bi pomirjujoče delovala na živce. Obiščite izkušenega zeliščarja, da vam predpiše zeliščno zdravilo, ustrezno za vaše simptome.



Joga

  1. Za uravnoteženje hormonov poskusite položaj lok. Ležite na trebuhu s pokrčenimi nogami, zgrabite se za gležnja. Med vdihom stisnite zadnjico in počasi dvignite glavo, prsni koš in stegna od tal. Zadržite 15 sekund, počasi dihajte, nato spustite. Napravite enkrat.
  2. Položaj kobilica krepi medenične mišice. Ležite na trebuhu z rokami ob straneh. Stisnite zadnjico in z rokami pritisnite navzdol. Dvignite noge in jih držite ravne, ko s prsti in petami pritisnete navzven. Zadržite 15 sekund, nato se med izdihom spustite. Napravite enkrat ali dvakrat na dan.
  3. Poskusite tudi položaj kobra. Podlahti položite na tla, komolce točno pod ramena. Med vdihom dvignite prsni koš, medenico in dlani pa pritiskajte na tla. Zadržite 15 sekund, globoko dihajte, nato se počasi sprostite. Napravite enkrat ali dvakrat.



Homeopatija

Da boste olajšali simptome PMS, se posvetujte z izkušenim homeopatom, da vam predpiše ustrezna zdravila in odmerke.



Način življenja

Raziskave so pokazale, da redna telesna vadba zmanjša simptome PMS, morda tako, da spodbudi izločanje endorfinov in drugih kemičnih snovi v možganih, ki zmanjšajo stres in izboljšajo razpoloženje. Za uspešno zdravljenje PMS je pomembno, da dovolj spite.

Slika: Redna telesna vadba zmanjša simptome PMS.

zdravoživ.jpg

Pomanjkanje spanja poslabša utrujenost, razdražljivost in druge čustvene simptome. Strokovnjaki ljudem, ki se težko spočijejo, priporočajo, da spoštujejo redni urnik spanja. Če greste spat in vstanete vedno ob isti uri, tudi ob koncih tedna, se boste verjetno lažje naspali.



Medicina duha in telesa

Z različnimi tehnikami sproščanja, npr. jogo in meditacijo, zmanjšate tesnobo, razdražljivost in druge čustvene simptome, ki se včasih pojavijo pred menstruacijo. Pri PMS posebej priporočajo položaja kobra in lok.



Domača oskrba

  • Jejte hrano z malo maščobami in mnogo vlakninami. Pred menstruacijo se izogibajte soli, sladkorju, kofeinu in mlečnim izdelkom.
  • Uprite se posebnim željam po hrani - predvsem po čokoladi. Če željam popustite, se lahko simptomi samo poslabšajo. Raje se posladkajte s sadjem kot s sladkarijami.
  • Ko se približuje menstruacija, si pripravite dolge, tople kopeli, da zmanjšate stres in napetost.
  • V tednu pred menstruacijo poskusite zmanjšati stres in več spati.
  • Jemljite priporočene dodatke vitaminov.
  • Redno se gibajte.



Akupresura

Simptome PMS lahko olajšate s pritiskom na točko Vranica 6. Palec položite za širino štirih prstov nad desni notranji gleženj, ob robu golenične kosti. Pritiskajte eno minuto, nato ponovite na drugi nogi. Ne uporabljajte točke V6, če ste noseči.

Bolečine v hrbtu in mišicah, ki so povezane s PMS, zmanjšajte z grelno blazino, termofor-jem ali ricinusovimi obkladki. Pred menstruacijo ne pijte alkohola. Poslabša lahko depresijo, glavobole in utrujenost pri PMS in sproži posebne želje po hrani.



Vprašanja in odgovori

Ali ima vsaka ženska PMS?

Večina žensk, več kot 90 %, pravi, da imajo nekatere predmenstrualne simptome, kot so napenjanje, glavoboli in nerazpoloženje. Pri nekaterih ženskah so lahko ti simptomi tako hudi, da izostanejo iz službe ali šole, druge ženske pa blažji simptomi ne motijo[1].



Ali prehrana vpliva na PMS?

Prehrana s presežkom sladkorjev, zlasti enostavnih maščob, ocvrte hrane, kave in alkohola je povezana z razvojem PMS. Da bi zmanjšali simptome PMS, avtorji priporočajo prehrano, bogato z zelenjavo, sadjem in zdravimi vlakninami[2].



Katera prehranska dopolnila lahko pomagajo pri lajšanju PMS simptomov?

Več vitaminov in mineralov, vključno z vitamini B, vitaminom D, kalcijem in magnezijem, je bistvenega pomena za sintezo nevrotransmiterjev in hormonsko ravnovesje, vsi pa so potencialno vpleteni v osnovno patogenezo PMS[2].



Ali PMS lahko povzroča depresijo in anksioznost?

Anksioznost in depresija pred menstruacijo sta lahko znak predmenstrualnega sindroma (PMS) ali predmenstrualne disforične motnje (PMDD). V tem času se lahko poslabša tudi že obstoječa duševna stanja. PMS in PMDD lahko povzročita različne ravni fizičnih simptomov, pa tudi duševnih[3].



Ali obstajajo zdravila za zdravljenje predmenstrualnega sindroma?

Nekateri zdravniki za olajšanje simptomov predpisujejo hormone, najpogosteje estrogene in progesteron. Hormoni obstajajo v številnih oblikah. Hormonsko zdravljenje ima lahko stranske učinke, nekateri so tudi nevarni. Nobena nadzorovana raziskava ni dokazala, da to zdravljenje res pomaga.

Video vsebina: Če imate predmenstrualno disforijo - glejte to.

Nekateri zdravniki ženskam s PMS predpišejo hormonske kontracepcijske tablete. Nekatere ženske poročajo, da tablete olajšajo njihove simptome, raziskave pa so pokazale, da pri večini žensk niso koristne in včasih simptome celo poslabšajo.

Zaradi nevarnosti hormonskega zdravljenja imajo mnogi konvencionalni zdravniki raje pristop, ki poudarja zdravo prehrano, redno telesno vadbo in druge spremembe načina življenja, ki so opisane v nadaljevanju.



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga

  1. Premenstrual syndrome (PMS) - https://www.womenshealth.gov
  2. Impact of nutritional diet therapy on premenstrual syndrome - https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  3. What can cause anxiety before a period? - https://www.medicalnewstoday.com



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.