Poporodna depresija - vzroki in rešitve

četrtek, 23 februar 2012

Poporodna depresija je oblika klinične depresije, ki lahko vpliva na ženske in redkeje moške, običajno po porodu. Študije poročajo o stopnjah razširjenosti med ženskami, poporodna depresija se v povprečju pojavlja pri 5 do 25 odstotkih žensk. Med moškimi, zlasti očeti, ki so prvič starši, je bila pojavnost depresije ocenjena na  1,2 odstotka do 25,5 odstotkov.  Poporodna depresija se pojavlja pri ženskah običajno v prvih nekaj mesecih, in lahko traja do več mesecev ali celo leto. Natančneje, pojav depresije po porodu se začne v prvih 4 tednih in traja do 6 mesecev po porodu. Simptomi vključujejo žalost, utrujenost, nespečnost in spremenjene prehranjevalne vzorce, kar vpliva na upad libida, anksioznost in razdražljivost.

depresija

Ni presenetljivo, da ženske z manj sredstvi kažejo višjo stopnjo depresije po porodu, na kar vpliva stres, kot tiste z več finančnimi sredstvi. Ženske, ki imajo manj sredstev, se tudi bolj podvržene neželjeni nosečnosti. Torej tudi finančne težave igrajo pomembno vlogo pri poporodni depresiji. Matere samohranilke z nizkimi dohodki, imajo v povprečju manj sredstev, zato so še toliko bolj izpostavljene težjemu prehajanju v materinstvo.

Grožnja debelosti

Številne kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen, artritis in celo rak so povezane z debelostjo.
Razmerje med težo matere med nosečnostjo in debelostjo pri otrocih
Podhranjenost na plodu lahko povzroči številne okvare plodu, slabo razvite kognitivne funkcije in ranljivost zaradi različnih bolezni, ki ogrožajo normalen razvoj plodu.
Toda sedaj nove raziskave ta tradicionalni pogled postavljajo pod vprašaj.  Znanstveniki si prizadevajo, da bi dokazali soodvisnost med težo matere med nosečnostjo in nagnjenost otroka k debelosti kasneje v življenju.

Raziskave so pokazale, da so ženske, ki pridobijo preveč teže med nosečnostjo, lahko odgovorne za povečanje telesne mase pri dojenčkih, kar lahko vodi k debelosti tudi kasneje v življenju. Raziskovalci so ugotovili, da lahko neprimerna poraba kalorij spremeni hormonsko kemijo in vpliva na različne presnovne procese v razvoju otroka. Neprimerna izraba kakorij lahko spodbuja prekomerno rast tkiva in celo spremeni določene dele možganov, ki so odgovorni za nadzor nad apetitom in presnovo. Te trajne spremembe v različnih organih in hormonih lahko povzročijo trajne okvare pri  vzdrževanju telesne teže.

Nosečnice, ki pridobijo 22,5 kilograma, prispevajo k dvakrat večji verjetnosti, torej da bodo imele otroka z visoko porodno težo v primerjavi s tistimi, ki pridobijo le okoli 9 kilogramov. Glede na analizo vsak kilogram, pridobljen med nosečnostjo, poveča dojenčkovo težo za približno 9,5 grama.

Ukrepanje za zmanjšanje nezdravega pridobivanja telesne teže pri nosečnicah

Prvi ukrep bi bila ustrezna telesna vadba za vse ženske v rodnih starostnih skupinah, pred in med nosečnostjo. Poleg fizične aktivnosti je pomembna tudi kakovost hrane, ki jo nosečnica uživa. Pri tem ciljamo na vzdrževanje prehrane, ki zagotavlja samo potrebno število kalorij za pravilen razvoj zarodka.

Dojenje

Leta 1997 je National Institutes of Health (NIH), poročal o dognanjih študije, ki je pokazala, da je dojenje, ki traja 2 meseca ali dlje, povezano s 40-odstotnim zmanjšanim tveganjem za razvoj sladkorne bolezni otroka do starosti 40 let.
Od leta 1999 so številne študije in pregledi, povezani z dojenjem, pokazali zmanjšano tveganje za pojav debelosti pri otrocih in mladostnikih.
Objavljene analize in poročila so pokazala, da ima dojenje sicer v različni meri, nekak zaščitni učinek proti kasnejši debelosti in prekomerni telesni teži.

Toda kako lahko dojenje vpliva na to?

Hormoni ( leptin,ghrelin in insulin so sestavni deli materinega mleka) imajo učinek na številne presnovne procese, prav tako pa vplivajo na tek, občutek sitosti in raven krvnega sladkorja.
Prehranjevalno vedenje, ki se ga naučimo v prvem delu življenja, bistveno vpliva na oblikovanje kasnejšega prehranjevalnega vzorca.

Kaj pa drugi dejavniki, ki vplivajo na težo in sladkorno bolezen?

•    Debelost staršev
•    Nizka ali visoka porodna teža
•    Izpostavljenost mater podhranjenosti
•    Kajenje mater
•    Prekomerna telesna masa v zgodnjem otroštvu, ki se prenaša iz roda v rod
Življenjske navade:
•    Pomanjkanje telesne dejavnosti in gledanje televizije, uporaba računalnika
•    obilni obroki hrane z veliko sladkorja in maščobe (visokokalorična hrana)

Če povzamemo:

Dojenje je varno, učinkovito in vpliva na zmanjšanje tveganja za nastanek sladkorne bolezni in debelosti. Podpora dojenju v prvih mesecih lahko pomeni bolj zdravo življenjsko dobo v odraslosti.

Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.