Oslovski kašelj pri odraslih

četrtek, 23 maj 2024



Vprašanje stranke:

Ali je oslovski kašelj pri odraslih nevaren? Vprašanje anonimne stranke



Odgovor farmacevta:

Čeprav za večino odraslih okužba z oslovskim kašljem ni smrtno nevarna, lahko povzroči resne zaplete in predstavlja tveganje za širjenje okužbe na bolj ogrožene skupine, kot so novorojenčki, dojenčki in ljudje s šibkim imunskim sistemom.

Odrasli, ki zbolijo za oslovskim kašljem, pogosto doživijo podobne simptome kot otroci, vendar so lahko težje prepoznavni in bolj izraziti. Tipični simptomi pri oslovskemu kašlju vključujejo paroksizmalni kašelj, ki je lahko tako intenziven, da povzroči bruhanje, pomanjkanje zraka ali modro obarvanost obraza. Drugi simptomi vključujejo zamašen nos, kihanje, izcedek iz nosu, zvišano telesno temperaturo in splošno slabo počutje.

Čeprav oslovski kašelj pri odraslih običajno ne predstavlja smrtnega tveganja, lahko povzroči resne zaplete, še posebej pri starejših ali pri ljudeh s šibkim imunskim sistemom. Med možnimi zapleti so pljučnica, izguba zavesti, konvulzije, ruptura pljuč ali možganov ter težave s srcem. Poleg tega je oslovski kašelj lahko še posebej nevaren za nosečnice, saj lahko povzroči prezgodnje rojstvo ali nizko porodno težo pri novorojenčku.

Pomembno je tudi omeniti, da odrasli, ki zbolijo za oslovskim kašljem, pogosto predstavljajo tveganje za širjenje okužbe na druge osebe, zlasti na dojenčke in otroke, ki še niso bili cepljeni ali nimajo razvite popolne imunosti. Zato je pomembno, da se odrasli, ki kažejo znake oslovskega kašlja glede tega, posvetujejo z zdravnikom in upoštevajo navodila za preprečevanje širjenja okužbe.

Najboljši način za preprečevanje oslovskega kašlja je cepljenje. Cepivo proti oslovskemu kašlju je del obveznega cepljenja v mnogih državah in se običajno daje v kombinaciji s cepivi proti davici in tetanusu (TDaP cepivo). Cepivo ponuja zaščito pred okužbo in lahko zmanjša resnost simptomov pri tistih, ki se kljub cepljenju okužijo.



Ali se odrasli lahko nalezejo od svojih otrok?

Da, odrasli lahko dobijo oslovski kašelj od svojih otrok. Oslovski kašelj, ki ga povzroča bakterija Bordetella pertussis, je izjemno nalezljiva okužba dihal, ki se prenaša s kapljicami, ko okužena oseba kašlja ali kiha. Odrasli, ki niso bili cepljeni ali so izgubili zaščito po prejšnjem cepljenju, so lahko dovzetni za okužbo, še posebej če so v tesnem stiku z okuženim otrokom.



Popularen izbor:

Tussiflux suspenzija Mariplant slezov sirup Isla Medic Voice Isla Junior pastile



Oslovski kašelj je najpogosteje povezan z otroki, zlasti tistimi, ki še niso zaključili cepljenja. Vendar pa se lahko tudi mladostniki in odrasli okužijo, kar pomeni, da je pomembno ohranjati visoko stopnjo precepljenosti v skupnosti, da se zaščitijo najbolj ranljivi člani družbe, kot so novorojenčki in dojenčki.

Zaradi narave bolezni in njenega prenosa je priporočljivo, da odrasli, ki imajo otroke ali pogosto prihajajo v stik z njimi, ostanejo cepljeni in redno preverjajo svoj imunizacijski status. To ne le da ščiti njih same, ampak tudi zmanjšuje tveganje za prenos bolezni na otroke in druge ranljive skupine.



Kako pogost je oslovski kašelj pri odraslih?

Oslovski kašelj pri odraslih ni tako pogost kot pri otrocih, vendar se lahko še vedno pojavi. Stopnja pojavnosti oslovskega kašlja pri odraslih se lahko razlikuje glede na več dejavnikov, vključno z epidemiološkimi razmerami v določenem območju, stopnjo cepljenja v skupnosti in izpostavljenostjo okužbi.

V nekaterih državah, kjer je cepivo proti oslovskemu kašlju del obveznega cepljenja ali je na voljo širše cepljenje, je pojavnost oslovskega kašlja pri odraslih pogosto nižja. Cepivo proti oslovskemu kašlju se običajno daje v otroštvu, vendar se lahko cepljenje  obnavlja tudi v odrasli dobi, kar lahko zmanjša tveganje za okužbo v poznejših obdobjih življenja.

Kljub temu se lahko oslovski kašelj pri odraslih pojavlja v skupnostih, kjer je precepljenost nižja ali kadar cepivo ni na voljo ali se ne uporablja. Poleg tega lahko odrasli, ki niso prejeli primernega cepljenja v otroštvu ali pa niso razvili popolne imunosti, ostanejo dovzetni za okužbo v odrasli dobi.

Pogostost oslovskega kašlja pri odraslih se lahko poveča v obdobjih, ko se pojavijo izbruhi bolezni v skupnosti ali kadar je izpostavljenost okužbi večja, na primer med potovanji v regije z nizko stopnjo precepljenosti ali ob stikih z ljudmi, ki so okuženi s tem patogenom.

Ker se simptomi oslovskemu kašlja pri odraslih lahko razlikujejo in so lahko manj specifični kot pri otrocih, je možno, da mnogi primeri ostanejo neprepoznani ali se zamenjajo za druge bolezni dihal.

Čeprav oslovski kašelj pri odraslih ni tako pogost kot pri otrocih, se še vedno lahko pojavi in predstavlja tveganje za resne zaplete. Redno cepljenje in spoštovanje higienskih ukrepov lahko pomagata zmanjšati tveganje za okužbo s to boleznijo.



Ali so simptomi oslovskega kašlja pri odraslih enaki, kot pri otroku?

Simptomi oslovskemu kašlju pri odraslih so podobni tistim pri otrocih, vendar se lahko pri odraslih pojavijo nekoliko drugače ali so lahko manj izraziti.

Ključni simptomi oslovskemu kašlja pri odraslih vključujejo:

  • Paroksizmalni kašelj: intenziven, paroksizmalni kašelj je glavni simptom oslovskega kašlja pri vseh starostnih skupinah, vključno z odraslimi. Ta kašelj je pogosto neprestan, napade lahko sprožijo vsakodnevne aktivnosti ali celo samo dihanje.
  • Splošno slabo počutje: odrasli z oslovskim kašljem se lahko počutijo izčrpane, utrujene ali imajo splošne bolečine v telesu.
  • Težko dihanje: intenziven kašelj lahko povzroči težave z dihanjem ali kratko sapo.
  • Kihanje in izcedek iz nosu: kihanje, zamašen nos in izcedek iz nosu so lahko prisotni pri nekaterih odraslih z oslovskim kašljem.
  • Bruhanje ali težave s hrano: intenziven kašelj lahko sproži bruhanje ali povzroči težave ob hranjenju.

Čeprav so simptomi oslovskega kašlja pri odraslih podobni tistim pri otrocih, se lahko pri odraslih pojavijo nekoliko drugače ali so lahko manj izraziti. Odrasli imajo lahko tudi večjo sposobnost nadzora nad kašljem in se lahko zavedajo, kako zmanjšati intenzivnost napadov kašlja. Pomembno je tudi omeniti, da lahko pri nekaterih odraslih simptomi oslovskega kašlja ostanejo nezaznani ali pa se zamenjajo za druge bolezni dihal, zato je pomembno, da se posvetujejo z zdravnikom, če opazite nenavadne ali vztrajne simptome.



Zanimivo branjeOslovski kašelj pri starejših



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.