Oslovski kašelj (pertussis) je izredno nalezljiva okužba dihal in velja za eno najhujših otroških bolezni. Če se ne zdravi, lahko privede do okvare pljuč in ponavljajočih se bronhialnih okužb, pri dojenčkih pa tudi do možganske okvare in celo smrti.
OSLOVSKI KAŠELJ: Splošno | Simptomi | Vzroki | Zdravljenje | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Pri nas je cepljenje proti oslovskemu kašlju vključeno v osnovni program cepljenj, zato je ta bolezen v Sloveniji na srečo zelo redka. Načeloma pa ni omejena samo na otroke: zbolijo lahko tudi mladostniki in odrasli, ki niso bili ustrezno cepljeni.
Prvi simptomi — ponavadi izcejanje iz nosu, suh kašelj in nizka vročina — se začnejo od 7 do 10 dni po okužbi. Teden dni po teh simptomih se lahko pojavi značilni kašelj: siloviti napadi krčevitega kašlja, ki jim sledi visok piskajoč zvok. Pri dojenčkih slednjega pogosto ni.
Slika: Oslovski kašelj povzroča bakterija Bordetella pertussis.
Bolnik lahko izkašlja obilo goste sline. Pogosto kašlju sledi bruhanje. Obdobje s kašljem lahko traja do 6 tednov; med tem časom so bolniki dovzetni za drugotne okužbe, ki so lahko zelo resne. Zadnje obdobje je obdobje okrevanja, ki traja do en mesec; bolnik se v tem času znova okrepi.
Simptomi
Simptomi so naslednji:
- V zgodnjem obdobju curljanje iz nosu, trdovraten kašelj in včasih nizka vročina.
- Po 7 do 14 dneh hudi, krčeviti napadi kašlja, med katerimi vsakemu zagonu kašlja sledi visok, piskajoč zvok, ko bolnik vdihne zrak skozi oteklo grlo (larinks). Majhni otroci so pogosto prešibki, da bi ustvarili takšen zvok.
- Zlasti pri otrocih do dveh mesecev starosti prekinitve dihanja (apneja), med katerimi lahko dojenčku zaradi pomanjkanja kisika pomodrijo ustnice.
- Včasih bruhanje po kašlju.
Posvetujte se z zdravnikom, če:
- vaš otrok (še) ni opravil cepljenja, pa je bil v stiku s kom, ki ima oslovski kašelj.
- sumite, da ima otrok oslovski kašelj, zlasti če je prehlajen in kašelj traja več kot en teden.
- otrokove ustnice pomodrevajo in doživlja obdobja oslabljenega dihanja; oboje sta znaka hude dihalne stiske. Nemudoma poiščite zdravniško pomoč.
- je otrok po prenehanju napadov oslovskega kašlja še vedno prizadet, kašlja in ima vročino; morda se je razvila kakšna drugotna okužba dihal, npr. pljučnica ali bronhitis.
Vzroki
Oslovski kašelj povzroča bakterija Bordetella pertussis. Širi se prek v zraku lebdečih izkašljanih ali izkihanih kapljic ter prek stika s kontaminiranim posteljnim perilom ali oblačili.
Zdravljenje
Oslovski kašelj zahteva takojšnje zdravniško ukrepanje; odlašanje lahko privede do hudih zapletov, zlasti pri otrocih.
Konvencionalna medicina
Otroški zdravniki običajno predpišejo eritromi-cin, antibiotik, ki lahko uspešno skrajša in ublaži okužbo, zlasti če ga uporabimo v prvih 10 dneh bolezni. Proti kašlju včasih predpišejo kodein.
Video vsebina: Oslovski kašelj - vzroki, znaki in simptomi, diagnoza ter zdravljenje.
V hudih primerih, ali če je otrok star manj kot eno leto, je potreben sprejem v bolnišnico za preprečevanje izsušitve (dehidracije) in omogočenje takojšnjega zdravljenja s kisikom, če se razvijejo težave z dihanjem.
Alternativni načini
Alternativne načine, ki so v prvi vrsti namenjeni blaženju kašlja, je treba uporabljati le skupaj s konvencionalnimi zdravili.
Akupresura
Proti hudemu kašlju poskusite s pritiskom na točke Mehur 43, 12 ali 13. Glejte strani 20 in 21 ter Dodatek za podrobne informacije o legi točk.
Zelišča
Kašelj lahko poskusite olajšati s sirupom iz skorje pozne čremse (Prunus serotina), ki ga imajo otroci zelo radi. Med drugimi rastlinami, ki lahko pomagajo ublažiti kašelj, so še okroglolistna rosika (Drosera rotundifolia), navadna materina dušica (Thymus vulgaris) in kanadska ločika (Lactuca canadensis).
Slika: Mešanica medu in ingverja zagotavlja naravno zdravljenje simptomov kašlja.
Glede odmerkov se posvetujte z usposobljenim zeliščarjem.
Homeopatija
Homeopatska zdravila so lahko dopolnilo konvencionalnemu zdravljenju. Obiščite usposobljenega homeopata, ki bo med drugim morda predpisal carbo vegetabilis, drosero ali coccus cacti.
Osteopatija
Manipulacija hrbteničnih delov prsnega koša in reber lahko spodbudi odtekanje limfe in zmanjša izrazitost kašlja.
Domača zdravila
- Za olajšanje napadov kašlja naj otrok sede in se nagne naprej. Imejte pripravljeno posodo, da bo lahko izpljunil, kar bo morda izkašljal.
- Če je otrok bruhal, ga poskusite nahraniti takoj po tem, ker bo hrano tako lažje obdržal.
- Zagotovite, da bo otrok veliko pil; tako boste preprečili dehidracijo in razredčili sluz.
- Da boste otroku olajšali dihanje, uporabite hladni vlažilnik. Usmerite ga proč od otroka, da mu ne bo pršil naravnost v obraz; če se oblačila ali posteljno perilo navlažijo, jih zamenjajte. Vlažilnik uporabljajte skupaj s humi-distatom, ki bo preprečil čezmerno vlažnost zraka.
OPOZORILO!
Če ima otrok v dihalih veliko sluzi, mu ne dajajte zdravil, ki zavirajo kašelj. Preprečili boste namreč uspešno iz-kašljevanje in s tem odstranjevanje sluzi iz dihal.
- Obvarujte otroka pred cigaretnim dimom, ki stopnjuje dihalno stisko.
Preprečevanje
V prvih dveh letih starosti otroci opravijo rutinsko cepljenje di-te-per proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju. Zaščita proti oslovskemu kašlju je učinkovita v 90%, če otrok pravilno opravi celotno cepljenje. Imunost sicer ni trajna — izzveni približno pet let po zadnjem odmerku — vendar to zaradi visoke precepljenosti in redkosti same bolezni ni problematično.
Video vsebina: Oslovski kašelj in primeri resničnih zvokov.
Ponovno cepljenje pozneje ni priporočljivo, ker lahko pri starejših otrocih in odraslih povzroči hude stranske učinke. Ker nekateri družinski člani morda niso več imuni, zdravniki pogosto predpišejo 10-dnevno jemanje eritromicina vsem družinskim članom, če v družini otrok zboli za oslovskim kašljem.
Blage reakcije na cepivo — rahla vročina, razdražljivost ali zaspanost — so pogoste. Če pa se pri otroku pojavijo zelo visoka vročina, trajen jok ali krči, gre lahko za hud odziv na cepivo. Nemudoma poiščite zdravniško pomoč. Na srečo so takšne reakcije skrajno redke. Večina strokovnjakov je prepričana, da nevarnost oslovskega kašlja daleč presega nevarnost cepljenja.
Vprašanja in odgovori
Ali je oslovski kašelj smrtno nevaren?
Oslovski kašelj je zelo nevarna, lahko tudi smrtna bolezen, še posebej za dojenčke do 6[1].
Ali oslovski kašelj lahko dobijo tudi odrasli?
Ljudje vseh starosti lahko zbolijo za oslovskim kašljem. Še posebej pa prizadene ljudi, ki niso bili cepljeni[2].
Ali je homeopatija učinkovit način zdravljenja oslovskega kašlja?
Homeopatska zdravila so lahko dopolnilo konvencionalnemu zdravljenju. Obiščite usposobljenega homeopata, ki bo med drugim morda predpisal carbo vegetabilis, drosero ali coccus cacti.
Kaj povzroča oslovski kašelj?
Oslovski kašelj povzroča bakterija Bordetella pertussis. Širi se prek v zraku lebdečih izkašljanih ali izkihanih kapljic ter prek stika s kontaminiranim posteljnim perilom ali oblačili.
Kako dolgo traja oslovski kašelj?
En do dva tedna po pojavu prvih simptomov se lahko pri ljudeh z oslovskim kašljem razvijejo paroksizmi – hitri, siloviti in nenadzorovani napadi kašlja. Ti napadi kašlja običajno trajajo od 1 do 6 tednov, lahko pa tudi do 10 tednov[3].
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga
- Oslovski kašelj - https://www.cepljenje.info
- Whooping Cough (Pertussis) in Adults - https://www.cedars-sinai.org
- Pertussis (Whooping Cough) - https://www.cdc.gov