Vprašanje stranke:
Imam neprijetno težavo z napihnjenostjo in vetrovi? Kako si lahko sploh pomagam? Anonimna stranka
Odgovor farmacevta
Napihnjenost in vetrovi so pogosto simptom dogajanja v prebavnem traktu in sicer je to posledica nastajanja plinov v gastrointestinalnemu traktu. Napihnjenost se nanaša predvsem na neprijetno poln zgornji predel prebavnega trakta in je pogosto posledica akumulacije prehrane v želodcu - posledično nastajanje plinov v tem predelu pa povzroča pogosto neprijeten videz napihnjenosti trebušnega predela.
Vetrovi so nekaj povsem normalnega pri človeški populaciji, problematično pa je, če se vetrovi pojavljajo prepogosto. Večji problem predstavlja prekomerna napihnjenost, ki povzroča bolečine, neprijetno občutenje in nizka samopodoba zaradi samega izgleda napihnjenosti trebupšnega predela.
Vetrovi, flatulenca
Vetrovi oziroma flatulenca je proces odstranjevanja nastalih prebavnih črevesnih plinov skozi rektum.
Pri prehranjevanju se zelo pogosto dogaja, da zaužijemo poleg prehrane tudi nekaj zraka, kar vsekakor pripomore k procesu prekomerne tvorbe, akumuliranja prebavnih plinov.
Precej pogosto se črevesni plini akumulirajo v procesu lizanja/sesanja trdih bonbonov, pri čemer se zajemajo večje količine zraka; prav tako je problematično v tem pogledu tudi žvečenje žvečilnih gumijev.
Anksioznost je bolezensko stanje, ki povzroča intenzivno požiranje zraka, ki posledično zaide v prebavila.
Zelo pogosto je težava tudi pitje gaziranih pijač; pri starejših ljudeh pa je poleg vseh že omenjenih težav problem tudi slabo pričvrščena proteza, ki povzroča slabo prežvečeno hrano, posledično pa tudi požiranje večjih količin zraka iz tega naslova. To le prispeva k povečani količini zraka, ki se prične akumulirati v prebavnem traktu.
Napihnjenost trebuha
Vzroki za napihnjenost so lahko številni, med drugim pa naj zapišemo nekaj poudarkov:
- nekateri ogljikovi hidrati se ne prebavljajo, posledično jih prebavljajo bakterije, ki producirajo velike količine vodika in ogljikovega dioksida - tovrstna hranila so predvsem: otrobi, zelje, cvetača, brokoli in fižol
- ob pomanjkanju laktaze, encima, ki pripomore k prebavi laktoze, je napihnjenost pogosta posledica prehrane z mlečnimi proizvodi. Posledično temu stanju pravimo laktozna intoleranca.
- prekomerna razrast bakterijskih kultur je prav tako lahko vzrok za nastajanje povečanih količin črevesnih plinov
- zaprtje je prav tako lahko eden izmed vzrokov za prekomerno napihnjenost trebuha
Kako si pomagati?
- zmerna telesna aktivnost
- dieta
- dodajanje probiotikov in mikroorganizmov
- jemanje predpisanih zdravil in dodatkov, še posebej tistih po navodilu zddravnika ali farmacevta
- lajšanje zaprtja z zdravili - predvsem tistimi, ki vsebujejo simetikon
- pripomočki, ki zakrijejo vonjave na račun flatulence
Zanimivo branje: Kako odpraviti napihnjenost FORUM
Zanimivo branje: Napihnjenost in vetrovi