Kadar daje otrok vtis, da je bolan, morate najprej preveriti, ali ima vročino. Normalna telesna temperatura se giblje med 36,1 °C in 37,8°C. Telesna temperatura niha, odvisno od dnevnega časa: najvišja je okoli 18. ure in najnižja okoli 4. ure zjutraj. Cela vrsta dejavnikov lahko telesno temperaturo poviša celo do 38°C, na primer, če se otrok intenzivno igra, če se močno poti ali če je bil pretoplo oblečen med spanjem. Telesna temperatura se lahko poviša tudi po obroku, ker je za prebavo potrebna energija. Če ste namerili otroku vročino, je najbolje, da mu jo izmerite še enkrat čez pol ure - morda je imel samo kratkotrajno povišanje telesne temperature.
Raje obkladke kot svečke
Telo se odzove z vročino na celo vrsto vzrokov: na primer na vnetje, virusno ali bakterijsko okužbo, moteno izločanje vode ali po njem, če je pretoplo oblečen. Nekateri otroci dobijo vročino že zaradi malenkosti, medtem ko imajo drugi pri hudih boleznih samo rahlo povišano temperaturo. Vročina je vedno znak, da se telo spopada z boleznijo. Zaradi povišane telesne temperature je pospešena predhodna presnova, kar preprečuje razmnoževanje povzročiteljev bolezni. Zaradi tega ne smete takoj uporabiti svečk, kadar ima otrok vročino.
Pri visoki vročini, tresenju ali skoraj že vročinskih krčih morate vročino seveda znižati - pri tem so prva izbira obkladki. Če hočete otroku vročino znižati z zdravili, mu dajte paracetamol in ne acetilsalicilne kisline - v redkih primerih lahko pri otrocih povzroči nevaren Reyev sindrom.
Kako izmerite telesno temperaturo rektalno?
Otrokom do šestega meseca merite telesno temperaturo v zaelnjični odprtini, kar se imenuje rektalno merjenje telesne temperature. Do te starosti je merjenje v podpazduhi nenatančno. Dajanje živosrebrnega termometra v usta je nevarno - lahko se zlomi in poškodluje otroka, digitalnega pa majhen otrok ne zna pravilno držati v ustih.
Kadar uporabljate termometer rektalno, namastite konico termometra z vazelinom, da je bolj gladek. Z živosrebrnim termometrom merite tri minute. Rektalno izmerjena temperatura se normalno giblje med 36,8°C in 37,5°C.
Prosim, pazite!
Otrok mora k zdravniku, kadar vročina traja dlje kot 24 ur. Kadar ima dojenček vročino preko 38,5°C, morate nemudoma obiskati zdravnika samo on lahko postavi diagnozo, ker je vročina pri dojenčkih samo en simptom za celo vrsto bolezni, od prehlada do smrtno nevarnega menin-gitisa.
Merjenje telesne temperature pri dojenčkihdojenčka položite na hrbet in mu nežno dvignite noge. En gleženj močno držite med palcem in kazalcem in drugega med kazalcem in sredincem iste roke. Z drugo roko vstavite ter¬mometer v zadnjično odprtino približno en centimeter globoko. Termometer držite pravilno, če ga držite kot svinčnik. Če pri tem s kazalcem razprete in podpirate ritko vašega otroka, preprečite, da bi se pri sunkovitem premiku poškodoval.
Merjenje telesne temperature pri majhnih otrocih: majhen otrok se tega pogosto brani, zato ga položite s trebuhom navzdol v vaše krilo, z nogami močno primite otrokove noge in upognite zgornji del otrokovega telesa preko vašega kolena. Z eno roko močno držite glavo in roke, z drugo pa previdno vstavite termometer.
Merjenje telesne temperature v podpazduhi
Pri otrocih, starejših od šest let, lahko telesno temperaturo merite v podpazduhi. Najbolje je, če otrok leži na hrbtu. Termometer vstavite pod pazduha in držite otrokov zgornji del roke ob telesu, da termometer ne izpade.
Merjenje z živosrebrnim termometrom traja sedem minut.
Pod pazduha izmerjena temperatura je približno eno sto¬pinjo nižja, kot je prava telesna temperatura, in se običajno giblje med 36,2° in 36,8°C.