Malarija je infekcijska bolezen, ki jo prenašajo komarji. Po vsem svetu vsako leto zboli za malarijo od 300 do 500 milijonov ljudi. Pri nas je izredno redka; pojavi se le pri ljudeh, ki se okužijo v tujini. Komarji, ki prenašajo malarijo, so razširjeni v skoraj vseh tropskih in subtropskih državah.
Malarija: Splošno | Simptomi | Vzroki | Diagnostični postopek | Zdravljenje | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Prva je »mrzla« faza, ko se naenkrat pojavi mrzlica in se bolnik včasih močno trese; traja eno ali dve uri.
V drugi, »vroči« fazi naraste vročina, tudi čez 41 °C, bolnik včasih zelo hitro diha; traja tri ali štiri ure.
Slika: Ko okuženi komar piči osebo, vbrizga parazite v krvni obtok.
Sledi »mokra« faza: od dve do štiri ure močnega znojenja.
Obstaja več različnih vrst parazitov Plasmodium, ki lahko povzročijo malarijo pri ljudeh, vendar so glavne vrste:
- Plasmodium falciparum: To je najbolj razširjen parazit malarije v Afriki in je odgovoren za večino smrtnih primerov, povezanih z malarijo, po vsem svetu. Je najhujša oblika in lahko povzroči cerebralno malarijo in druge zaplete.
- Plasmodium vivax: To je prevladujoči parazit malarije v večini držav zunaj podsaharske Afrike. Čeprav je na splošno manj huda kot P. falciparum, lahko P. vivax povzroči hudo bolezen in smrt.
- Plasmodium ovale: najdemo ga predvsem v zahodni Afriki in na otokih zahodnega Tihega oceana.
- Plasmodium malariae: najdemo ga po vsem svetu in je manj pogost kot druge vrste.
- Plasmodium knowlesi: zoonoza, ki povzroča malarijo pri makakih, lahko pa okuži tudi ljudi.
Življenjski cikel parazita malarije je zapleten in vključuje dva gostitelja: človeka in komarja Anopheles. Ko okuženi komar piči osebo, vbrizga parazite v obliki sporozoitov v krvni obtok. Ti sporozoiti potujejo v jetra, kjer dozorijo v merozoite, vdrejo v rdeče krvne celice, se razmnožujejo in raztrgajo krvne celice. Ko drug komar ugrizne okuženo osebo, vzame parazite (zdaj v obliki gametocitov) in cikel se nadaljuje v komarju.
Simptomi
Pomembno je, da prepoznate simptome malarije in takoj poiščete zdravljenje, saj lahko bolezen hitro napreduje, zlasti v primerih okužbe s Plasmodium falciparum. Začetek malarije je lahko včasih postopen in se začne z občutkom slabega počutja. Poleg tega lahko paraziti malarije ostanejo v telesu mirujoči dneve, tedne ali celo mesece, preden se pojavijo simptomi.
Malarija vključuje simptome:
- Glavobol, utrujenost, nizka vročina in slabost.
- Nenadna mrzlica; bolnik se lahko močno trese.
- Vročina, ki lahko naraste čez 41 °C; bolnik včasih zelo hitro diha.
- Močno znojenje.
Posvetujte se z zdravnikom, če:
- opazite simptome malarije, ko ste v deželi, kjer je razširjena, ali nekaj mesecev po vrnitvi od tam.
- boste potovali v deželo, kjer je razširjena malarija; zdravnik vam bo za preprečevanje predpisal antimalarična zdravila.
Slika: Zgodnja diagnoza in zdravljenje sta ključnega pomena.
Če je nekdo nedavno potoval na območje, kjer je malarija endemična, in začne doživljati te simptome, mora nemudoma poiskati zdravniško pomoč in obvestiti zdravstvenega delavca o svoji zgodovini potovanja. Zgodnja diagnoza in zdravljenje sta ključnega pomena za preprečevanje zapletov in povečanje možnosti za popolno ozdravitev.
Vzroki
Malarija se prenese z vbodom samice komarja Anopheles, ki v kri vbrizga povzročitelje malarije. Malarijo povzročajo štiri vrste parazitov, imenovanih plazmodiji: Plasmodium vivax, Plasmodium ovale, Plasmodium malariae, Plasmodium falciparum. Plazmodiji po krvi potujejo v jetra, kjer se z neverjetno hitrostjo razmnožujejo. V enem tednu se jih 40000 ali več izplavi nazaj v kri, kjer se dalje razmnožujejo in uničujejo rdeče krvničke. Prav propad rdečih krvničk povzroča značilne simptome.
Smrt lahko povzročijo vse štiri vrste plazmodijev, posebej nevaren je P. falciparum - najpogosteje povzroča smrt - ker se razmnožuje mnogo hitreje kot ostali in uniči več krvnih celic. Ta vrsta je tudi najbolj odporna na zdravila proti malariji.
Oblike parazitov P. vivax in P. ovale lahko več mesecev, ali redko celo več let, ostanejo v jetrih, ne da bi povzročale opazne simptome malarije. Nato pa nekega dne iz neznanih razlogov zapustijo jetra, se vrnejo v kri in povzročijo napad malarije. Če ste torej kadar koli potovali po deželi, kjer je razširjena malarija, to povejte zdravniku, če nenadoma dobite vročino.
Diagnostični postopek
Če zdravnik posumi, da imate malarijo, bo preiskal vzorec krvi, da dokaže parazite. Če je prvi razmaz negativen, sum na malarijo pa je upravičen, lahko ponovno vzame vzorce krvi vsakih 12 ali 24 ur tri zaporedne dni.
Zdravljenje
Malarija P. falciparum se lahko konča s smrtjo, če je ne zdravimo. S hitrim in ustreznim konvencionalnim zdravljenjem pa je okrevanje hitro in popolno. Druge vrste malarije se redko končajo smrtno, kljub temu jih moramo zdraviti, da se izognemo zapletom in pospešimo okrevanje.
Konvencialna medicina
Če ste okuženi s P. vivax, P. ovale ali P. malariae, boste tri dni prejemali klorokin. Da preprečite ponovitve, ki jih povzročajo speči paraziti P. vivax in P. ovale, morate nadaljnjih 14 dni jemati primakin. Noseče ženske primakina ne smejo jemati, ker uničuje rdeče krvničke in s tem ogrozi zdravje ploda; če ste noseči, boste pač dalj časa jemali klorokin.
Video vsebina: Kako je starodavno zdravilo postalo sodobno zdravilo za malarijo.
Če ste okuženi s P. falciparum v predelu sveta, kjer ni odporen na klorokin, boste dobili to zdravilo. Drugače boste več dni jemali ali kinin in tetraciklin ali kinin in kombinacijo pirimetamina s sulfadoksinom. Če bruhate ali so se razvili nevarni zapleti bolezni, vas bodo zdravili z intravenskim kinidinom, dokler si toliko ne opomore, da lahko jemljete druga zdravila.
Alternativni načini
Alternativna zdravila olajšajo simptome malarije in telesu pomagajo okrevati po antimalarikih, ki povzročajo neprijetne, a le začasne, stranske učinke, kot so slabost, vrtoglavica, driska, šumenje v ušesih in izpuščaji. Alternativna zdravila morate jemati skupaj s konvencionalnimi in pod nadzorom zdravnika.
Zelišča
Ponekod so za zdravljenje vročinskih bolezni, tudi malarije, uporabljali konjsko grivo (Eupatorium perfoliatum), ki jo imenujejo tudi vročinska zel. Napravite čaj iz 1 ali 2 čajnih žličk posušenega zelišča; pijte ga čimbolj vročega, lahko tudi na pol ure.
Homeopatija
Za malarijo predpisujejo arsenicum album in žveplo. Posvetujte se s homeopatom o odmerkih in dolžini zdravljenja.
Preprečevanje
Če potujete v deželo, kjer je razširjena malarija, več tednov pred potovanjem obiščite zdravnika. Predpisal vam bo preventivno zdravljenje z meflokinom ali klorokinom. Med bivanjem v deželi upoštevajte varnostne ukrepe:
- Pred potovanjem, med njim in po njem jemljite preventivno antimalarike.
- Spite pod mrežo proti komarjem, ki jo prepojite z insekticidom, npr. permetrinom ali deltametrinom.
- Nastanite se v stavbah s prezračevalnimi napravami ali zamreženimi okni in vrati.
- Od mraka do zore ostanite v hiši; to je čas, ko se komarji hranijo.
- Če greste zvečer ven, nosite dolge hlače in rokave.
- Uporabljajte repelent za komarje: za obleke permetrin v razpršilu, za izpostavljeno kožo pa losjon s 35-40% dietiltoluamidom (DEET).
Slika: Med bivanjem v tuji deželi upoštevajte varnostne ukrepe.
Novejše podatke o razširjenosti malarije in preprečevanju na potovanjih dobite na Inštitutu za varovanje zdravja ter na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja.
Vprašanja in odgovori
Ali vsi komarji povzročajo malarijo?
Običajno ljudje zbolijo za malarijo, ko jih ugrizne kužna samica komarja Anopheles. Samo komarji Anopheles lahko prenašajo malarijo in morajo biti okuženi s predhodno krvjo okužene osebe[1].
Ali malarijo lahko dobimo tudi v Sloveniji?
Malarija je pri nas izredno redka; pojavi se le pri ljudeh, ki se okužijo v tujini.
Ali za malarijo obstaja cepivo?
RTS,S. RTS,S/AS01 (Mosquirix) je prvo cepivo proti malariji, odobreno za javno uporabo. Pri dojenčkih do 2. leta starosti so potrebni vsaj trije odmerki, pri čemer četrti odmerek podaljša zaščito za nadaljnji 1–2 leti. Cepivo zmanjša število sprejemov v bolnišnico zaradi hude malarije za približno 30 %[2].
Ali je malarija smrtno nevarna?
Malarija je resna bolezen, ki je lahko smrtna, če je ne diagnosticiramo in zdravimo hitro. Hudi zapleti malarije se lahko pojavijo v nekaj urah ali dneh po prvih simptomih. To pomeni, da je pomembno čim prej poiskati nujno zdravniško pomoč[3].
V katerih državah je malarija najbolj pogosta?
Komarji, ki prenašajo malarijo, so razširjeni v skoraj vseh tropskih in subtropskih državah.
Viri in reference
- Malaria - https://www.cdc.gov
- Malaria vaccine - https://en.wikipedia.org
- Malaria - https://www.nhsinform.scot