Iskanje po vsebinah

Laringitis

ponedeljek, 31 julij 2023

Laringitis je vnetje grla, znano tudi kot glasovna skrinjica. Grlo vsebuje glasilke, ki vibrirajo in proizvajajo zvok, ko skozi njih potuje zrak. Ko je grlo vneto, lahko pride do motenj glasu, kot je hripavost ali celo izguba glasu.



Laringitis: Splošno | Simptomi | Vzroki | Diagnostični postopek | Zdravljenje | Preprečevanje | Zapleti | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Laringitis je lahko kratkotrajen (akuten) ali dolgotrajen (kroničen). Večino primerov laringitisa sproži začasna virusna okužba in niso resni. Vztrajna hripavost lahko včasih signalizira resnejše osnovno zdravstveno stanje.

Laringitis je nalezljiv le, če ga je povzročila okužba. Na primer, če imate virusno ali bakterijsko okužbo, ki je povzročila stanje, jo je mogoče prenesti na druge.

Slika: Laringitis je nalezljiv le, če ga je povzročila okužba.

Laringitis.jpg

Bodite preudarni, ko se odločate, kdaj se boste vrnili k običajnim rutinam. Če delate v službi, ki zahteva veliko govorjenja, si vzemite nekaj dni dopusta, da si opomorete. Poleg tega se izogibajte obiskovanju službe ali šole, če ste morda nalezljivi. Če niste prepričani, vprašajte svojega zdravnika.



Simptomi

Medtem ko sta hripavost ali spremembe glasu najbolj prepoznavni simptomi, se lahko laringitis kaže tudi kot žgečkanje v grlu, suh kašelj ali pekoče ali boleče grlo. V nekaterih primerih, zlasti pri kroničnem laringitisu, imajo lahko posamezniki težave pri požiranju ali celo občutek cmoka v grlu.



Simptomi so naslednji:

  • Hripavost in izguba glasu.
  • Bolečina med govorjenjem.
  • Žgečkanje ali občutek cmoka v grlu.
  • Stalna potreba po odkašljevanju.
  • Izguba glasu ob gripi, prehladu ali pljučnici.
  • Vročina (včasih).



Posvetujte se z zdravnikom, če:

  • hripavost in druge težave v enem tednu ne izginejo; lahko so znak bakterijske okužbe ali nevarnejših stanj.
  • se pojavi laringitis po tem, ko ste bili izpostavljeni škodljivim vplivom iz okolja, npr. strupenemu dimu ali škodljivim plinom; povzročili so lahko več škode kot le enostavno vnetje glasilk.
  • se laringitis pojavi hkrati ali kot posledica zlorabe alkohola ali kroničnega bronhitisa-, pri obeh je potrebna zdravniška oskrba.
  • se pri otroku hripavost sprevrže v oster, lajajoč kašelj; lahko je znak močno zoženih dihalnih poti ali krupa.



Slika: Pri bakterijskem laringitisu se predpišejo antibiotiki.

zdrpregled.jpg

Če izgubite glas, ali pa je zven vašega glasu za več tonov nižji ali višji kot običajno, imate verjetno laringitis. Laringits je vnetje sluznice grla, tj. dela dihalnih poti, kjer se nahajajo glasilke. Med normalnim govorom se glasilke zapirajo in odpirajo (na desni). Kadar pa so glasilke otečene, je zvok, ki ga tvorijo, spremenjen. Postanete hripavi ali glas popolnoma izgubite.



Vzroki

Vsi dejavniki, ki povzročajo otekanje glasilk, povzročajo tudi laringitis. Najpogostejše so okužbe, ki jih povzročajo virusi, lahko tudi bakterije. Otekanje glasilk povzročijo ostre kemikalije, strupi in alergije. Pogost vzrok je tudi čezmerna uporaba, ki prizadene pevce rock glasbe in hrupne nogometne navijače. Pri redkih bolnikih je laringitis posledica tumorjev (imenovanih vozliči), ki rastejo na glasilkah ali v njihovi bližini.

Laringitis lahko prizadene ljudi vseh starosti. Bolj pa ste nagnjeni k temu stanju, če:

  • pretiravate z uporabo svojega glasu
  • ste pogosto izpostavljeni tobačnemu dimu
  • pogosto uživate alkohol v velikih količinah
  • imate okužbo dihal, kot je bronhitis ali sinusitis
  • imate oslabljen imunski sistem ali jemljete inhalacijske steroide



Diagnostični postopek

Večino časa lahko ugotovite, ali imate laringitis, ker se pojavijo simptomi, kot so hripavost, vneto grlo ali suh kašelj. Če se vaši simptomi v tednu ali dveh zmanjšajo, vam verjetno ne bo treba poiskati zdravniške pomoči.

Po potrebi pa lahko zdravnik postavi diagnozo na naslednje načine:

  • Test kulture: Zdravnik vam pregleda in odvzame bris grla. Vzorec nato obdela s snovjo, ki spodbuja rast kalčkov. Če se najdejo klice, ki povzročajo okužbo, je vaša kultura pozitivna.
  • Izvedba laringoskopije: Majhna kamera, imenovana endoskop, se vstavi skozi vaš nos ali usta, da lahko vaš zdravnik bolje vidi vaše glasilke.
  • Biopsija: Če imate na glasilkah vozlič ali bulico, lahko zdravnik vzame majhen vzorec tkiva in ga pošlje v patološki laboratorij na analizo.



Zdravljenje

Večina primerov akutnega laringitisa, zlasti tistih, ki izvirajo iz virusa, izzveni sama od sebe v enem tednu. Primarno priporočilo je glasovni počitek – izogibanje govorjenju in vsekakor izogibanje šepetanju, ki lahko bolj obremeni glasilke kot običajni govor. Ohranjanje hidracije, izogibanje dražilnim snovem, kot je dim, in vdihavanje pare lahko prav tako ublažijo simptome. Zdravila proti bolečinam brez recepta, kot je ibuprofen, lahko pomagajo zmanjšati bolečino in vnetje.

Video vsebina: Diagnoza, zdravljenje in preprečevanje laringitisa.

Vendar pa se lahko pri bakterijskem laringitisu predpišejo antibiotiki. Kronični laringitis po drugi strani zahteva obravnavo osnovnega vzroka, pa naj bo to GERB ali izpostavljenost dražilnim snovem.



Konvencionalna medicina

Pri virusnem laringitisu lahko le lajšate simptome, dokler telo samo ne uniči virusov. Če zdravnik ugotovi, da je okužba bakterijska, vam bo predpisal antibiotike. Vedno jemljite zdravilo do konca — ponavadi od 7 do 10 dni — tudi, če se takoj počutite bolje. Če zdravljenje prehitro prekinete, se lahko pozneje razvije mnogo hujša okužba.

Slika: Pri alergijah zdravniki predpišejo antihistaminike.

antihist.jpg

Pri alergijah zdravniki predpišejo antihistaminike, ki zmanjšajo oteklino in umirijo vnetje. Če imate hudo alergično reakcijo in težko dihate, vam bo zdravnik dal sistemski kortikosteroid, Pri laringitisu zaradi preobremenitve ni potrebno nobeno zdravljenje; najboljša rešitev je, da glasilke počivajo.



Alternativni načini

Strokovnjaki alternativne medicine predpisujejo zdravila za umiritev hripavega grla in spodbujanje imunosti ter svetujejo počitek.



Akupunktura

Novejša raziskava tradicionalne kitajske medicine je pokazala, da je akupunktura koristila mnogim bolnikom z laringitisom ali tonzilitisom. Posvetujte se s strokovnjakom za akupunkturo.



Zelišča

Da se vam povrne glas, poskusite grgrati čaj iz rdečega žajblja (Salvia officinalis var. rubia), mirte (Myrica sppJ ali skorje belega hrasta (Quercus alba). Tinktura ehinaceje (Echinacea sppJ naj bi spodbujala imunski sistem. Zmešajte 10 kapljic tinkture s kozarcem vode in pijte vsako uro dva dni.



Homeopatija

Če je laringitis posledica preobremenitve ali poškodbe glasilk, uporabite arnico (6x ali 12x) vsako uro. Če po štirih ali petih urah ne občutite nobenega izboljšanja, poskusite drugo zdravilo. Pri laringitisu, ko imate suho žrelo in občutek cmoka v grlu, vzemite spongia tosta (12 x) štirikrat na dan.

Video vsebina:

Pri laringitisu, ki ga spremlja suh, boleč kašelj in nastane nenadno v hladnem vremenu ali ga spremljajo začetni znaki prehlada, poskusite aconitum (6x ali 12x) vsaki dve uri. Če ta zdravila ne pomagajo, se posvetujte z zdravnikom.



Prehrana

Hitreje boste okrevali, če boste pili obilo tekočin, jedli veliko surovega sadja in zelenjave in čim manj rafiniranih ogljikovih hidratov. Za spodbujanje imunskega sistema dodajte svoji prehrani vitamin C, beta karoten (vitamin A), od 20 000 do 80 000 IE na dan, in česen.



Zdravljenje doma

  • Spočijte tako telo kot tudi glas — popolnoma. Če morate govoriti, šepetajte; glasilk sploh ne uporabljajte.
  • Pijte mnogo tekočine, vode ali čaja, zmešane z malo medu ali limone.
  • Inhalirajte paro iz posode z vrelo vodo ali parilnika.
  • Na vrat si dajte tople obkladke.



Preprečevanje

Najboljši način preprečevanja laringitisa je, da glasu ne preobremenjujete in da glasilke po obremenitvi spočijete. Če ste nagnjeni k laringitisu, se izogibajte cigaretnemu dimu in drugim škodljivostim iz okolja. Če mislite, da je laringitis nastal zaradi alergije na določeno hrano, poskušajte sumljivo hrano odstraniti iz svojega jedilnika, nato jo počasi uvajajte in opazujte učinke.



Možni zapleti

Laringitis, vnetje grla ali glasilke, je največkrat začasna bolezen. Če pa se ne zdravi pravilno ali če postane kronična, lahko povzroči zaplete. Preprečevanje, zgodnje odkrivanje in ustrezno zdravljenje so bistvenega pomena za obvladovanje laringitisa in preprečevanje njegovih zapletov. Če sumite, da je vaš laringitis dolgotrajen, ali če imate kakršne koli zaskrbljujoče simptome, je ključnega pomena, da poiščete zdravniško oceno.

Slika: Laringitis je običajno posledica virusne okužbe, kot sta prehlad ali gripa.

laringitisbolečine.jpg

Tukaj je nekaj možnih zapletov, povezanih z laringitisom:

  • Kronični laringitis: Če laringitis traja več kot tri tedne, se imenuje kronični. To dolgotrajno vnetje lahko povzroči druge zaplete ali lahko kaže na osnovno zdravstveno težavo.
  • Lezije glasilk: Kronično vnetje ali ponavljajoči se napadi laringitisa lahko povzročijo nastanek vozličev, polipov ali cist na glasilkah. Te lezije lahko dodatno vplivajo na kakovost glasu in lahko zahtevajo kirurški poseg.
  • Laringealna stenoza: To je redek zaplet, pri katerem pride do zožitve grla zaradi brazgotinjenja tkiva. To lahko vpliva na dihanje in lahko zahteva medicinsko ali kirurško zdravljenje.
  • Spremembe glasu: Kronični laringitis lahko povzroči vztrajne spremembe glasu, vključno s hripavostjo, zasoplostjo ali celo izgubo glasu.
  • Rak grla: Vztrajni simptomi laringitisa, zlasti pri kadilcih in uživalcih alkohola, so lahko zgodnji znak raka grla. Bistvenega pomena je, da se posvetujete z zdravnikom, če simptomi laringitisa ne izginejo, zlasti če jih spremljajo drugi simptomi, kot so težave pri požiranju, zatrdlina v vratu ali nepojasnjena izguba teže.
  • Širjenje okužbe: Če laringitis povzroči bakterijska okužba in ga ne zdravimo, obstaja tveganje, da se okužba razširi na druge dele dihalnih poti ali celo v krvni obtok.
  • Težave z dihanjem: otekanje in vnetje, povezano s hudim laringitisom, lahko povzroči težave z dihanjem, zlasti pri otrocih. To je nujni medicinski primer in zahteva takojšnjo pomoč.
  • Oslabljena kakovost življenja: Pri ljudeh, katerih poklici so močno odvisni od njihovega glasu, kot so pevci, učitelji in izdajatelji televizijskih programov, lahko ponavljajoči se ali kronični laringitis poslabša njihovo delovno sposobnost in lahko pomembno vpliva na njihovo kakovost življenja.



Vprašanja in odgovori

Kaj povzroča laringitis?

V večini primerov laringitis povzroči bodisi virusna okužba – na primer prehlad ali gripa, ali poškodbe vašega grla – običajno z obremenitvijo glasu[1].



Ali je laringitis lahko posledica prehlada?

Laringitis je običajno posledica virusne okužbe, kot sta prehlad ali gripa. Laringitis lahko povzroči tudi bakterijska okužba, čeprav je to redko[2].



Kako poteka zdravljenje laringitisa?

Akutni laringitis se pogosto izboljša sam od sebe v približno enem tednu. Ukrepi samooskrbe, kot so počitek glasu, pitje tekočine in vlaženje zraka, prav tako lahko pomagajo izboljšati simptome. Zdravljenje kroničnega laringitisa je usmerjeno v zdravljenje osnovnih vzrokov, kot so zgaga, kajenje ali prekomerna uporaba alkohola[3].



Ali je laringitis lahko nevaren?

Laringitis pri odraslih ni resen, vendar morate obiskati zdravnika, če ste hripavi več kot 2 tedna, kašljate kri, imate visoko telesno temperaturo ali imate težave z dihanjem[4].



Ali homeopatija lahko pomaga pri laringitisu?

Če je laringitis posledica preobremenitve ali poškodbe glasilk, uporabite arnico (6x ali 12x) vsako uro. Če po štirih ali petih urah ne občutite nobenega izboljšanja, poskusite drugo zdravilo. Pri laringitisu, ko imate suho žrelo in občutek cmoka v grlu, vzemite spongia tosta (12 x) štirikrat na dan.

Video vsebina: Kako lahko ublažimo laringitis?

Pri laringitisu, ki ga spremlja suh, boleč kašelj in nastane nenadno v hladnem vremenu ali ga spremljajo začetni znaki prehlada, poskusite aconitum (6x ali 12x) vsaki dve uri. Če ta zdravila ne pomagajo, se posvetujte z zdravnikom.



Viri in reference

  1. Laryngitis - https://www.nhsinform.scot
  2. Laryngitis - https://www.healthdirect.gov.au
  3. Laryngitis - https://www.mayoclinic.org
  4. Laryngitis - https://www.webmd.com



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.