Vprašanje stranke:
Ali kostanjeva krema pomaga pri krčnih žilah? Vprašanje anonimne forum stranke
Odgovor farmacevta:
Kostanjeva krema, narejena iz izvlečka divjega kostanja, je eno izmed naravnih pripomočkov, ki se pogosto uporablja za namene zmanjšanje simptomov krčnih žil. Divji kostanj namreč vsebuje spojino, imenovano escin ali aescin. Kostanjeva krema se tako posledično običajno nanese na prizadeta območja do dvakrat na dan s krožnimi gibi, da se proizvod lažje absorbira.
Katere aktivne sestavine vsebuje kostanjeva krema za krčne žile?
Kostanjeve kreme za krčne žile običajno vsebujejo izvleček divjega kostanja, ki vsebujejo aktivno spojino imenovano escin ali aescin. Escin je glavna aktivna sestavina, ki je znana po svojih specifičnih lastnostih.
Poleg izvlečka kostanja se v kostanjevih kremah pogosto uporabljajo tudi drugi rastlinski izvlečki, kot so arnika, konjski balzam, lahko pa tudi ginko biloba. Nekatere kostanjeve kreme lahko vsebujejo dodatno še različna olja, kot so olje jojobe, olje grozdnih pečk ali kokosovo olje, lahko pa vsebujejo tudi dodane vitamine in minerale, kot so vitamin E, vitamin C ali cink, ki pomagajo pri obnavljanju in zaščiti kože.
Mentol je prav tako pogosta sestavina v kremah za lajšanje bolečin in nelagodja, saj lahko ustvari hladen občutek na koži, ki lahko pomaga pri lajšanju srbečice, pekočega občutka in bolečin, povezanih s krčnimi žilami.
Kako masirati noge s krčnimi žilami s pomočjo kostanjeve kreme?
Preden pričnete z masažo, si umijte noge s toplo vodo in nežnim milom ter jih osušite s čisto brisačo. Poskrbite, da bodo noge čiste in suhe, saj se bo tako krema bolje absorbirala.
Iztisnite majhno količino kreme na dlan roke, kremo nežno nanesite na prizadeta območja nog, kot so spodnji deli nog, gležnji in meča. Izvajajte nežne krožne gibe, da enakomerno razporedite kremo. Noge pričnite masirati s krožnimi gibi, začenši pri stopalih in se postopoma premikajte navzgor proti stegnom. Izvajajte blage pritiske in se osredotočite na prizadeta območja, kjer se pojavljajo simptomi krčnih žil, kot so oteklina, bolečina ali utrujenost. Posebno pozornost namenite predvsem masaži meč. S prsti in dlanmi nežno masirajte mišice meč, pri čemer zopet izvajajte krožne gibe in postopoma povečujte pritisk.
Masaža meč pogosto pomaga izboljšati pretok krvi in zmanjšati napetost v mišicah. Ne pozabite pa tudi na masažo gležnjev. S konicami prstov nežno masirajte predel okoli gležnjev in stopal, pri čemer uporabite blage pritiske, saj omenjena metoda pomaga tudi pri odvajanju limfe in zmanjšanju otekline. Masažo lahko ponovite večkrat na dan, po potrebi. Pomembno je, da poslušate svoje telo in se ustavite, če občutite nelagodje ali bolečino.
Zanimivo branje: Nogavice za krčne žile
Zanimivo branje: Krčne žile pri mladih