Kolagen predstavlja kar 30 % vse beljakovinske mase sesalcev in je zato tudi pri človeku najširše zastopana beljakovina. Kolagenska vlakna so glavni gradniki zunajceličnega matriksa, ki podpira večino tkiva in daje zgradbo medceličnini.
Molekule kolagena so sestavljene iz trojnih vijačnic s specifično aminokislinsko sestavo. Eno vijačnico sestavlja blizu 1.000 glicinov, 360 prolinov in 300 hidroksi prolinov. Slednjih ne zasledimo v nobenem drugem proteinu. Telo lahko samo sintetizira ključni aminokislini glicin in prolin, vendar
so za sintezo kolagena potrebne ogromne količine obeh aminokislin. Hidroksi prolin in hidroksilizin v vijačnico ne vstopita neposredno ob translaciji mRNK. Različni encimi, ob katerih kot kofaktor sodeluje tudi vitamin C, ju na točno določenih legah glede na glicin tvorijo iz prolina in lizina.
Tesno zavita trojna vijačnica kolagena je odporna na raztezanje in skupaj z elastinom omogoča prožnost tkiv (predvsem vezivnih), jih povezuje in krepi. Z leti organizem izgublja sposobnost obnove kolagena, kar se kaže v slabem delovanju mišično skeletnega sistema (togost), vodi do nastanka gub, celulita, suhe kože, pomanjkanje sijaja v laseh in koži. Do motenj v sintezi kolagena lahko pride tudi s trajnimi preobremenitvami (fizična dejavnost, vrhunski šport).
Hidrolizirani kolagen – učinkovit vir aminokislin za tvorbo kolagena
Raziskave so pokazale, da se lahko hidrolizirani kolagenski delci hitro absorbirajo in v nepoškodovani obliki prehajajo skozi črevesno steno (10–15 % z velikostjo molekulske mase do 50 kD), tako da dosežejo krvni obtok in vezivna tkiva (hrustanec, kožo).
Del peptidov iz hidroliziranega kolagena se pod vplivom encimov v prebavnem traku razgradi do aminokislin, ki iz tankega črevesja preidejo v krvni obtok in od tam prek jeter do celic, ki jih porabijo za novo sintezo lastnih beljakovin.
Uživanje hidroliziranega kolagena
Proces obnove kolagena v telesu postane manj učinkovit že ob koncu 20. let, kar se kaže v začetku nastajanja gub, suhi in utrujeni koži ter v nastanku celulita. Uživanje hidroliziranega kolagena lahko te procese upočasni in izboljša strukturo kože, las in nohtov ter gibljivost sklepov. Primeren je tako za neaktivne ljudi kot tudi športnike in rekreativce, saj ima blagodejen učinek na celotno regeneracijo mišično skeletnega sistema: spodbuja gradnjo sklepnega hrustanca in s tem pripomore k elastičnosti in gibljivosti sklepov, pomaga pri osteoporozi, prav tako pa izboljšuje stanje kože, nohtov in lasnih mešičkov. Priporočljivo je uživanje osebam nad 50 let, osebam s prekomerno težo, ljudem z osteoartritisom, športnikom, fizičnim delavcem in osebam s poškodbami sklepov.