Iskanje po vsebinah

Kašelj - kako si lahko pomagamo?

petek, 27 december 2024

Kašelj je način odziva vašega organizma, ko dražilna snov vzdraži grlo oziroma dihalne poti. Dražilno sredstvo stimulira živce, ki pošiljajo sporočilo vašim možganom. Možgani nato naročijo mišicam v prsih in trebuhu, naj nemudoma iztisnejo zrak iz pljuč, da izločijo to dražilno snov. Občasen kašelj je normalen in zdrav pojav.

 

KAŠELJ: Kaj je kašelj? | Vrste kašlja | BARVA izkašljane sluzi | Kaj povzroča kašelj? | ZDRAVLJENJE kašlja | Pomoč zdravnika | Domača zdravila | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Kašelj je spontan refleks človeškega telesa. Ko tujki, kot so sluz, klice ali prah, dražijo vaše grlo in nadaljnje dihalne poti, se vaše telo samodejno in pogosto burno odzove s kašljem. Podobno kot drugi refleksi, kot sta kihanje ali mežikanje, kašelj pomaga zaščititi vaše telo.

Kašelj je način človeškega organizma, kako se vaše telo odzove, ko vam nekaj draži grlo ali dihalne poti. Dražilna snov vzburi živčne končiče, ki nadalje pošiljejo sporočilo do vaših možganov. Možgani se nato nemudoma odzovejo na način, da "naročijo" mišicam v prstnem košu, naj nemudoma potisnejo zrak iz pljuč, da izločijo to dražilno snov.

Slika: kašelj vas lahko izčrpa. 

kašelj

Obstaja tudi tako imenovan občasen kašelj, ki je normalen in zdrav ter pogosto namiguje zgolj na čiščenje dihalnih poti. Kašelj, ki traja več tednov, ali kašelj, pri katerem se pojavi razbarvana ali krvava sluz, lahko nakazuje na stanje, ki pogosto zahteva zdravniško pomoč.

Včasih pa je lahko kašelj tudi zelo močan - pogosto celo utrujajoč. Dolgotrajno, močno kašljanje lahko draži pljuča in povzroči še močnejši kašelj. Je tudi naporen in lahko povzroči nespečnost, omotico ali omedlevico, glavobole, urinsko inkontinenco, bruhanje in celo zlomljena rebra.



Vrste kašlja

Obstaja veliko različnih vrst kašlja z različnimi značilnostmi, ki lahko vašemu osebnemu zdravniku pomagajo ugotoviti, katera osnovna težava tovrsten kašelj povzroča. Če se pri kašlju pojavi sočasno tudi sluz, se to imenuje produktiven kašelj in lahko nakazuje v najslabšem primeru celo na pljučnico, bronhitis ali gripo.

Barva sluzi lahko pogosto pripomore k razlagi in h hitrejšemu iskanju razloga za konkretno zdravstveno stanje povezano s kašljem. Obiščite zdravnika, če vaš kašelj povzroči rumenkasto-zeleno sluz ali nemara celo kri.

Video vsebina: poznamo več vrst kašlja - kakšnega imate vi?

Kašelj, ki ne proizvaja sluzi, se imenuje suh ali neproduktiven kašelj.

Akutni kašelj je najmanj resna oblika kašlja in pogosto ne povzroča posebnih zdravstvenih zapletov. Traja le tri tedne ali celo manj in pogosto izgine sam od sebe. Ta vrsta kašlja poleg naštetih karakteristik tudi ne potrebuje zdravniške pomoči.

Če pa tovrstni kašelj spremljajo tudi drugi simptomi, kot so zvišana telesna temperatura, glavobol, zaspanost ali težko dihanje, je nujno o tem obvestiti svojega osebnega zdravnika. Kašelj, ki oddaja določene zvoke, kot je oslovstvo, sopenje ali lajanje, lahko nakazuje tudi večji problem.

Kronični kašelj traja pogosto več kot osem tednov in je lahko znak resnejše ali kronične pljučne bolezni.

Video vsebina: vzroki kroničnega kašlja



Produktiven kašelj - BARVA izkašljane sluzi

Produktiven kašelj je pogosto posledica prisotnosti iritantov, morebitnih alergenov, infekcijskih žarišč znotraj dihalnih poti.

Velike količine izkašljane sluzi so pogosto posledica težav zgornjega respiratornega trakta.

Posledica intenzivnega kaplja in izločka pa so tudi: zamašen nos, povišana telesna temperatura in boleče inficirano grlo.

Video vsebina: kaj lahko pomeni barva izkašljane sluzi - namig za vas. 

Barve izkašljane sluzi so lahko sledeče:



1. BELA IZKAŠLJANA SLUZ

Bela sluz je pogost znak alergije v področju dihalnih poti. Namiguje lahko tudi na virusni infekcijo nekje vzdolž dihal.



2. ZELENA IZKAŠLJANA SLUZ

Zelo pogosto namiguje na bakterijsko infekcijo.



3. RDEČA IZKAŠLJANA SLUZ

Je pogosto posledica poškodbe plju ali pa je posledica maligne tvorbe na predelu pljuč, lahko pljučnega raka.



4. RJAVA IZKAŠLJANA SLUZ

Namiguje na težave s pljuči, pljuča so obolena za boleznijo. Da boste ugotovili za kakšen tip obolelosti gre se je nujno oglasiti pri osebnem zdravniku.



Vzroki za kašelj

To so najpogostejši vzroki za akutni kašelj – ki traja manj kot dva meseca:

  • Okužbe zgornjih dihalnih poti: okužbe nosu in grla so najpogostejši vzrok kašlja, povezanega z boleznijo, okužbo zgornjih dihal. Običajno so povezane z vročino, vnetjem grla in izcedkom iz nosu. Skoraj vedno jih povzročajo virusi in vključujejo prehlad, virusni laringitis in gripo.
  • Seneni nahod (ali alergijski rinitis): običajno alergijsko stanje, ki posnema simptome navadnega prehlada. Običajno je povezan s suhim kašljem, kihanjem in izcedkom iz nosu.
  • Vdihavanje dražilnih snovi: akutna izpostavljenost nekaterim hlapom in dražilnim snovem lahko povzroči vnetje grla in dihalnih poti ter povzroči kašelj.
  • Okužbe spodnjih dihalnih poti: to so resnejše virusne in bakterijske okužbe, ki običajno povzročijo globok, dolgotrajen kašelj in vročino. Lahko prizadenejo dihalne poti (bronhitis) ali segajo celo dlje v pljuča (pljučnica).
  • Pljučna embolija: to je potencialno življenjsko nevarno stanje, pri katerem krvni strdek potuje, običajno iz nog, v pljuča, kar povzroči nenadno težko dihanje in včasih suh kašelj.
  • Kolaps pljuč (ali pnevmotoraks): to je posledica izpraznjenosti pljuč. Lahko je spontana ali posledica poškodbe prsnega koša. Znaki kolapsa pljuč vključujejo nenadno bolečino v prsih, suh kašelj in težko dihanje.
  • Srčno popuščanje: šibko ali bolno srce lahko povzroči nabiranje tekočine v pljučih, kar povzroči kašelj in poslabša težko dihanje.
  • Postnazalno kapljanje: to stanje se kaže kot suh kašelj, ki ga povzroča kronično kapljanje sluzi iz zadnjega dela nosu v grlo. Običajno se to zgodi po nedavni okužbi ali stalni izpostavljenosti sprožilcu alergije.
  • Gastroezofagealni refluks: ta prebavna motnja se pojavi, ko se želodčna kislina pogosto vrača v požiralnik in povzroča zgago. Ko se kislina dvigne v grlo, lahko povzroči tudi suh kašelj.



Načini zdravljenja kašlja

Predstavljamo različne možnosti, s katerimi se lahko spopademo proti kašlju:

1. Zdravila

zdravila za kašelj brez recepta lahko pomagajo na več načinov. Zaviralci zmanjšajo željo po kašlju, ekspektoransi pa razredčijo sluz in posledično olajšajo njeno izkašljevanje.

2. Domača zdravila

pijete tople tekočine, vdihavajte topel, vlažen zrak (uporaba inhalatorjev) in uporabljajte kapljice za kašelj.

Video vsebina: naravni pripravki in domača zdravila ter taktike, ki jih uporabite v primeru kašlja 

Vročemu čaju dodajte žlico medu.

3. Izogibajte se sprožilcem kašlja

če trpite za alergijami ali astmo, odstranite alergene iz svojega doma - naj hišni ljubljenčki ne prebivajo v vaši spalnici. Uporabljajte klimatske naprave z možnostjo čiščenja zraka - še posebej v sezoni cvetnega prahu. Učinkov ne boste opazili takoj, a če se boste držali proč od tovrstnih alergenov, se boste počutili bolje.

4. Zdravljenje drugih povezanih težav

kašelj, ki ga sprožijo: astma, refluks kisline, KOPB in druga zdravstvena stanja, potrebujejo posebno zdravljenje - pogosto so potrebna zdravila. Posvetujte se z zdravnikom ali specialistom.

5. Čas

pogosti virusi so najverjetnejši vzroki kašlja. Pogosto lahko kašelj traja tedne ali celo mesece po tem, ko virus že izgine. Sčasoma se bodo vaše dihalne poti zacelile in kašelj bo samodejno prenehal.



Kdaj obiskati zdravnika?

Večina dolgotrajnih kašljev je neškodljivih. Toda vzrokov pogosto ne morete ugotoviti sami. Če se vaš kašelj po 1 tednu ne izboljša, je čas, da pokličete svojega zdravnika. Obiščite ga čim prej, če kašelj ovira vaše vsakdanje življenje in delovno sposobnost ali če je povezan s katerim od teh drugih simptomov:

  • Težave z dihanjem,
  • Bolečina v prsnem košu,
  • Stalna zgaga,
  • Izkašljevanje krvi,
  • Vročina ali nočno potenje,
  • Težave s spanjem.



Domača zdravila za lažje izkašljevanje

Naravna in domača zdravila za izkašljevanje in kašelj vključujejo različna zelišča in druge naravne snovi, ki pomagajo očistiti dihalne poti. Predvsem naravna zdravila pomagajo ublažiti simptome, ki jih povzroča vnetje zgornjih dihalnih poti.

Video vsebina: domača zdravila namenjena lajšanju kašlja

Ko se okužite ali je vaše grlo razdraženo zaradi napornega kašlja, celice v vašem grlu ali zgornjih dihalnih poteh sprožijo vaš imunski sistem, da se vnetju upre. Simptome lahko ublažite na način, da zmanjšate vnetje.

Nekaj naravnih načinov, ki so lahko učinkoviti pri zdravljenju kašlja:



1. Voda

Voda poveča količino vlage v sluzi, zaradi česar se le-ta lažje izloči. Pri akutnem kašlju je pogosto prav voda prva rešitev (kot učinkovito prvo sredstvo za izkašljevanje).

Vodo pijte redno, samostojno ali pa denimo v obliki zeliščnega čaja oziroma drugih nesladkanih pijač. Podobne učinke lahko dosežete tudi z grgranjem slane vode, redne uporabe vlažilca zraka ali pa s parnimi inhalacijami.



2. Med

Med se že stoletja uporablja za lajšanje kašlja in podobnih težav, študije pa dokazujejo, da je med učinkovito sredstvo za lajšanje težav z grlom. Če želite uporabiti med kot sredstvo za izkašljevanje, raztopite žlico medu v kozarcu tople vode ali čaja, mešanico pa pijte ves dan. Medu ne smete dajati otrokom, mlajšim od enega leta.



3. Vdihavanje eteričnih olj

Svojo sluznico lahko ohranite vlažno z vdihavanjem pare iz rahlo osoljene vode in eteričnih olj rastlin, kot sta evkaliptus in rožmarin. Nekaj kapljic teh eteričnih olj lahko kanete tudi na robček in globoko dihate, da očistite nosne poti.



4. Ingver

Pogosto se lahko uporablja kot učinkovito pomagalo - predvsem v prehladnem obdobju.

Video vsebina: kako pripravimo ingverjev čaj?

Ingver lajša zastoje v ciliarnem pretoku sluzi. Če ga želite uporabiti, zdrobite kos ingverja in ga nekaj minut kuhajte v ponvi z vrelo vodo, napitek pa pijte ves dan.



5. Smrekovi vršički

Če imate trdovraten kašelj, vam lahko izvleček smrekovih vršičkov resnično pomaga. Pomirjevalni sirup, ki je indiciran za lajšanje simptomov, povezanih z izločanjem sluzi v dihalnih poteh, pomaga odstraniti morebitne dražilne snovi. Naravni sladkorji, ki jih vsebujejo smrekovi vršički ne le pomagajo pri redčenju izločkov, ampak mu dajejo tudi prijeten okus.



Vprašanja in odgovori



Katere so 4 vrste kašlja?

Štiri glavne vrste kašlja so sledeče: mokri kašelj, suhi, dušitveni in oslovski kašelj. Večinoma kašelj mine sam od sebe. Domača zdravila in zdravila proti kašlju brez recepta lahko pomagajo pri lajšanju simptomov kašlja.



Kakšen kašelj spremlja Covid?

Suh kašelj je eden najpogostejših simptomov koronavirusa, vendar imajo nekateri ljudje lahko kašelj z gosto sluzjo. Kašelj je lahko tudi sila težko nadzorovati, vendar obstaja kar nekaj načinov za samopomoč - pogosto vam bodo pomagali v lekarni[1].



Kako pozdraviti kašelj?

  • uredite življenjski slog in uživajte domača zdravila
  • redno pijte tekočino. Tekočina namreč pomaga redčiti sluz v grlu. ...
  • uživajte pastile za lajšamnje kašlja ali trde bonbone za ta namen. Lahko olajšajo suh kašelj in pomirijo razdraženo grlo.
  • Razmislite o jemanju medu. Žlička medu lahko učinkovito ublaži kašelj ...
  • Navlažite zrak, posledično bo dihanje izrazito lažje...
  • Izogibajte se tobačnemu dimu[2].



Kateri so glavni vzroki kašlja?

  • postnazalno kapljanje - to je težava, ko vaši sinusi proizvajajo dodatno sluz, ki pogosto kaplja navzad, po zadnjem delu grla in posledično pogostosproži vaš refleks kašlja...
  • astma...
  • bolezen GERB...
  • najrazličnejše okužbe. ...
  • kronična obstruktivna pljučna bolezen
  • jemanje nekaterih zdravil za uravnavanje krvnega pritiska[3].



Viri in reference

1. Long COVID: Cough - https://www.nhsinform.scot

2. Slideshow: Tips for Calming Your Cough - https://www.webmd.com

3. Chronic cough - https://www.mayoclinic.org/



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.