Kašelj in bolečina v pljučih

četrtek, 23 maj 2024



Vprašanje stranke:

Kako dolgo trajata kašelj in bolečina v pljučih po pljučnici? Vprašanje anonimne stranke



Odgovor farmacevta:

Trajanje kašlja in bolečine v pljučih po pljučnici je odvisno od več dejavnikov, vključno z resnostjo in vrsto pljučnice, splošnim zdravstvenim stanjem posameznika, starostjo, imunskim sistemom in pravočasnostjo zdravljenja.

V večini primerov lahko kašelj in bolečina v pljučih po pljučnici trajata od nekaj tednov do nekaj mesecev. Vendar pa se lahko simptomi razlikujejo od osebe do osebe. Nekateri ljudje lahko opazijo izboljšanje simptomov v nekaj tednih po začetku zdravljenja, medtem ko drugi potrebujejo več časa, da si popolnoma opomorejo.

Kašelj je lahko še posebej vztrajen in se lahko pojavlja predvsem zjutraj ali pri izpostavljenosti določenim sprožilcem, kot je onesnažen zrak ali kajenje. Bolečina v pljučih se običajno postopoma zmanjšuje, vendar se lahko pri nekaterih ljudeh zadržuje dlje, še posebej, če je bila pljučnica resnejša ali če so prisotne druge zdravstvene težave.

Pomembno je, da sledite navodilom svojega zdravnika in si vzamete dovolj časa za okrevanje. Po pljučnici je priporočljivo spoštovati počitek, izogibati se naporom, ki bi lahko dražili dihalne poti, in se izogibati kajenju ali izpostavljenosti dimu. Prav tako je koristno piti dovolj tekočine, da ohranite hidracijo, in se posvetovati s svojim zdravnikom glede morebitnih nadaljnjih korakov za pospešitev okrevanja. Če se simptomi ne izboljšajo ali se poslabšajo, se posvetujte z zdravnikom za nadaljnje ocenjevanje in zdravljenje.



Na kaj kažeta kašelj in bolečina v pljučih?

Kašelj in bolečina v pljučih sta lahko simptoma različnih bolezni dihalnega sistema, vključno s prehladom, gripo, bronhitisom, pljučnico, astmo, kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB), pljučnim rakom in drugimi.

  • Prehlad in gripa: kašelj in bolečina v pljučih sta pogosta simptoma prehlada in gripe. Pri teh okužbah lahko kašelj spremlja sluz, zamašen nos, vročina, bolečine v telesu in utrujenost.
  • Bronhitis: bronhitis je vnetje bronhijev, kar lahko povzroči kašelj, pogosto s sluzjo, bolečine v prsih, sopenje in težko dihanje.
  • Pljučnica: pljučnica predstavlja vnetje pljučnih tkiv, kar običajno povzročajo bakterije, virusi ali glivice. Simptomi vključujejo kašelj, vročino, bolečine v prsih, hitro dihanje in utrujenost.
  • Alergijska astma: pri alergijski astmi se lahko pojavijo simptomi, kot so kašelj, sopenje, težko dihanje in bolečine v prsih, zaradi alergijske reakcije na sprožilce, kot so prah, cvetni prah ali denimo dlake živali.
  • Kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB): KOPB je kronična bolezen dihal, ki jo običajno povzročata kajenje cigaret ali izpostavljenost drugim škodljivim snovem. Simptomi vključujejo kašelj, sopenje, težko dihanje in bolečine v prsih.
  • Pljučni rak: pljučni rak lahko povzroči kašelj, pogosto v povezavi s krvjo, bolečine v prsih, težko dihanje, izgubo teže in splošno slabo počutje.



Kako lajšati kašelj?

Lajšanje kašlja lahko vključuje različne ukrepe, kar je odvisno predvsem od vzroka in narave kašlja. Splošni ukrepi za lajšanje kašlja vključujejo pitje zadostne količine tekočine, vlaženje zraka, izogibanje dražilnim snovem, izpiranje grla s toplo slano vodo, vdihavanje pare, uporabo zdravil za pomiritev ali lajšanje kašlja (na primer zdravil s sredstvi za izkašljevanje, zdravil za redčenje sluzi ali antitusikov), in počitek. Pomembno je, da se posvetujete z zdravnikom, če kašelj traja dlje časa, je zelo intenziven, ga spremljajo drugi simptomi ali če se kašelj pojavlja pri otroku, še posebej mlajšem od enega leta.



Ali gripa povzroča bolečine v pljučih?

Da, gripa lahko povzroča tudi bolečine v pljučih. Gripa je virusna okužba dihalnih poti, ki jo povzročajo virusi influence. Simptomi gripe so lahko: bolečine v mišicah, vključno z bolečinami v prsih. Ko virus influence napade telo, lahko povzroči vnetje v dihalnih poteh, vključno z vnetjem v bronhijih in pljučih. To lahko sproži občutek nelagodja in bolečine v prsih. Bolečina v pljučih pri gripi je torej ponavadi posledica vnetja ali draženja pljučnega tkiva, ki ga povzroči virus.

Poleg bolečin v pljučih lahko gripa povzroči tudi druge simptome, kot so vročina, mrzlica, kašelj, zamašen nos, glavobol, bolečine v mišicah, utrujenost in splošno slabo počutje. Pri nekaterih ljudeh se simptomi gripe lahko razvijejo v hujšo obliko, ki zahteva zdravniško obravnavo, zlasti pri ljudeh s kroničnimi boleznimi, starejših osebah in otrocih.



Zanimivo branjeBolečina na desni strani hrbta pod rebri

Zanimivo branjeBolečina v ledvenem delu



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.