Karitejevo maslo - shea maslo ali Butyrospermum parkii

sobota, 20 avgust 2022

Karitejevo maslo ali Shea maslo je maščoba, pridobljena iz oreščkov karitejevega drevesa. Pri visokih temperaturah afrike je v trdni obliki in ima umazano belo ali slonokoščeno barvo. Drevesa kariteja izvirajo iz Zahodne Afrike in večina karitejevega masla še vedno prihaja iz te regije. Karitejevo maslo se že stoletja uporablja kot kozmetična sestavina. 

Kožni tip | Vlaga | Uravnoteženost maščob | Protivnetno delovanje? | Protibakterijsko delovanje? | Protiglivično delovanje?Akne | Kolagen | Regeneracija | Strije in brazgotine | Gube | UV zaščita | Lasje | Prhljaj Ekcem, dermatitis, luskavica | Opekline | Piki žuželk | Rane Artritis | Boleče mišice | Zamašen nos | Koristi masla | Uporaba karite masla | Ustrezen izbor | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Zaradi visoke koncentracije vitaminov in maščobnih kislin – v kombinaciji s konsistenco tega masla, ki jo je enostavno razmazati – je odličen izdelek za glajenje, pomiritev in nego vaše kože.

Tukaj je navedenih kar 22 razlogov, zakaj to vrhunsko maslo dodati v svojo kozmetično rutino, kako ga uporabljati in še veliko več.



1. Maslo varno za vse kožne tipe

Karitejevo maslo je izdelek pripravljen iz drevesnih oreščkov karitejevega drevesa. Toda za razliko od večine podobnih tovrstih izdelkov vsebuje zelo malo beljakovin, ki bi lahko sprožile alergijo.

karitejevo-maslo

Pravzaprav ne obstaja medicinska literatura, kjer bi bila dokumentiraaa alergija na karitejevo maslo.

Karitejevo maslo ne vsebuje kemičnih dražilnih snovi, za katere bi bilo znano, da kožo izsušujejo, in ne maši por. Primeren je za skoraj vsak tip kože.



2. Deluje globinsko vlažilno

Karitejevo maslo se običajno uporablja zaradi njegovih vlažilnih učinkov. Te koristi so povezane z visoko vsebnostjo karitejevih maščobnih kislin, vključno z linolno, oleinsko, stearinsko in palmitinsko kislino.

Video: karitejevo maslo deluje globinsko vlažilno, preizkusite ga.

 

Ko nanesete karitejevo maslo lokalno, se ta olja hitro vpijejo v kožo. Delujejo kot "druga koža oziroma maščobno sredstvo, ki obnavi kožne lipide in dobro zadržuje vlago v koži.

Tanka plast karitejevega masla na površini kože obnovi pregrado med vašo kožo in zunanjim okoljem, zadrži vlago in zmanjša tveganje za suhost.



3. Nanos masla ne zmasti kože

Karitejevo maslo vsebuje visoko vsebnost linolne in oleinske kisline. Ti dve kislini se na povšrini kože uravnovesita. To pomeni, da vaša koža karitejevo maslo enostavno popolnoma absorbira in po nanosu ne bo videti mastna.



4. Karitejevo maslo zmanjša reakcije na koži

Ugotovljeno je bilo, da imajo rastlinski estri karitejevega masla številne regenerativne lastnosti, nekateri znanstveniki trdijo celo, da so te lastnosti protivnetne. 

Ko ga nanesemo na kožo, karite sproži aktivacijo nekaterih celic, predvsem citokinov. 

Video: imate težave z atopijskim dermatitisom ali pa vas pestijo kakše druge kožne težave?

To lahko pomaga zmanjšati draženje, ki ga povzročajo okoljski dejavniki, kot je suho vreme, pa tudi vnetna stanja kože, kot je ekcem.



5. Deluje antioksidativno

Karitejevo maslo ima znatne količine vitaminov A in E, kar pomeni, da spodbuja močno antioksidativno delovanje.

Antioksidanti so pomembna sredstva proti staranju, kemijsko pa antioksidant pomeni nevtralizator radikalov. Antioksidanti imajo sposobnost zaščititi vaše kožne celice pred prostimi radikali, ki lahko povzročijo prezgodnje staranje in pusto kožo.



6. Ali deluje antibakterijsko?

Študija iz leta 2012 kaže, da lahko peroralni odmerki izvlečka karitejevega lubja povzročijo zmanjšano aktivnost nekaterih tipov mikrobov pri živalih.

Čeprav je potrebnih več raziskav, bi to lahko nakazovalo na možne antibakterijske koristi pri ljudeh. Potencialna uporaba izvlečkov bi bila še kako smiselna na področju aken in povsod tam, kjer so bakterije prekomerno aktivne. 



7. Glivice - karitejevo maslo kot podporna terapija pri teh neprijetnostih

Izdelki iz karitejevega drevesa so uveljavljene kot sestavine, ki se pogosto uporabljajo kot podporna terapija pri kožnih okužbah, ki jih povzročajo glivice.

Čeprav samo karitejevo maslo ne vpliva na glivično okužb, vemo, da ima signifikanten učinek na lišaje in atletsko stopalo.



8. Lahko pomaga preprečiti akne

Karitejevo maslo je bogato z različnimi vrstami maščobnih kislin. Ta edinstvena sestava pomaga očistiti kožo odvečne maščobe, ki jo proizvajajo naše kožne žleze (sebuma). 

Hkrati karitejevo maslo povrne vaši koži vlago in jo "zaklene" v povrhnjico, tako da se vaša koža ne izsuši ali daje občutek "oluščene" maščobe.

Video: izboljšan izgled kože z uporabo karitejevega masla

 

Rezultat je ponovna vzpostavitev naravnega ravnovesja olj na površini vaše kože – kar lahko pomaga ustaviti nastajanje aken, preden se te sploh pojavijo.



9. Pomaga povečati proizvodnjo kolagena

Karitejevo maslo vsebuje triterpene. Te naravno prisotne kemične spojine naj bi deaktivirale destrukcijo kolagenskih vlaken, ki je proces, ki se s staranjem dogaja vse pogosteje.

Video: ali ima karitejevo maslo vpliv na proizvodnjo kolagena?

Redna uporaba lahko iz navedenega razloga zmanjša videz drobnih gubic in povzroči bolj napeto kožo.

Preberite si več o kolagenu



10. Pomaga spodbujati regeneracijo celic

Karitejeve vlažilne in antioksidativne lastnosti pripomorejo k ustvarjanju nove kože, celice so regenerirane. Vaše telo nenehno ustvarja nove kožne celice, stare in odslužene celice pa odpadajo (vsak dan se tako znebite od 30.000 do 40.000 starih kožnih celic).

Odmrle kožne celice se nahajajo na površini kože, nove kožne celice pa nastajajo na dnu zgornje plasti kože, ki ji pravimo povrhnjica.

S pravilnim ravnovesjem vlage na površini vaše kože boste povzročili, da bo odmrlih kožnih celic manj, regeneracija novih celic pa bo hitrejša. 



11. Lahko pomaga zmanjšati videz strij in brazgotin

Številni znanstveniki preverjajo sposobnost karitejevega masla, če to lahko preprečuje razmnoževanje keloidnih fibroblastov – brazgotinskega tkiva, hkrati pa spodbuja rast zdravih celic, da prevzamejo njihovo mesto.

Video: Ali uporaba karitejevega masla pripomore pri težavah, kot so brazgotine ali strije?

Uporaba karitejevega masla tako lahko pomaga vaši koži pri regeneraciji, saj zmanjša pojav strij in brazgotin.



12. Lahko pomaga zmanjšati videz drobnih linij in gub

S povečanjem proizvodnje kolagena in spodbujanjem nastajanja novih celic lahko karitejevo maslo pomaga zmanjšati to, čemur raziskovalci pravijo fotostaranje – gube in drobne gubice, ki jih lahko okoljski stres in staranje povzročita na koži.



13. Ponuja dodatno zaščito pred sončnimi žarki

Karitejevega masla ni mogoče uporabiti kot učinkovito zaščito pred soncem, toda uporaba karitejevega masla na vaši koži daje nekaj dodatne zaščite pred soncem, zato ga nanesite čez sloj vaše najljubše kreme za sončenje v poletnih dneh, ki jih boste preživeli zunaj. 

Karitejevo maslo vsebuje ocenjeni ZF od 3 do 4.



14. Lahko preprečite prekomerno lomljenje las

Karitejevo maslo ni bilo posebej raziskano glede njegove sposobnosti krepitve las. 

Video: karitejevo maslo je idealno za neho kože in nego las. 

Zaupanja vreden vir iz leta 2017 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5774910/) je pokazal, da kemično podobna zahodnoafriška rastlina naredi lase bistveno bolj odporne na lomljenje.



15. Lahko pomaga pri tretmaju prhljaja

Eden od načinov za zdravljenje prhljaja (atopičnega dermatitisa) je povrnitev vlage suhemu in razdraženemu lasišču.

Karitejevo maslo, če ga uporabljamo v kombinaciji z drugimi vlažilci, pomaga zmanjšati luščenje prhljaja in zmanjša tveganje za izbruhe tovrstnih bolezni.

Potrebnih je še več raziskav, da bi ugotovili, kako učinkovit je karite, če se uporablja sam.



16. Lahko pomaga ublažiti stanja, kot so ekcem, dermatitis in luskavica

Karitejeve regenerativne lastnosti pomagajo pomiriti kožo in ublažiti srbenje. To se lahko izkaže za posebno koristno pri vnetnih kožnih obolenjih, kot sta ekcem in luskavica.

karitejevo maslo in ekcem

Karite se tudi hitro vpije, kar bi lahko pomenilo hitro olajšanje zagona omenjenih bolezenskih stanj.

Raziskave (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26314567/) celo nakazujejo, da bi lahko karitejevo maslo pri zdravljenju ekcema delovalo enako dobro kot nekatere zdravilne kreme.



17. Lahko pomaga ublažiti sončne in druge kožne opekline

Raziskave (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3298496/) kažejo, da so olja lahko koristna pri površinskih (prve stopnje) opeklinah kože, kot so sončne opekline.

Karitejeve komponente lahko zmanjšajo rdečico in oteklino. Njegove sestavine maščobnih kislin lahko pomirjajo kožo z zadrževanjem vlage med procesom celjenja.

Čeprav so raziskovalci v tej študiji ugotovili, da je uporaba karitejevega masla, aloe vere in drugih naravnih izdelkov pogosta, je potrebnih še več raziskav za oceno njihove učinkovitosti.



18. Pomaga pomiriti pike žuželk

Karitejevo maslo se tradicionalno uporablja za blaženje čebeljih pikov in žuželk. Dokazi kažejo, da lahko karitejevo maslo pomaga zmanjšati otekline, ki jih povzročijo ugrizi in piki žuželk. 

Kljub temu vseeno ni nobenih kliničnih raziskav, ki bi to podprle.

Če doživljate hude bolečine in otekline zaradi pikov ali ugrizov, razmislite o obisku zdravstvenega delavca in se držite preizkušenih zdravljenj.



19. Lahko pomaga pri regeneraciji ran

Poleg zmanjšanja osnovnega vnetja je karite povezan tudi s preoblikovanjem tkiva, ki je ključnega pomena za zdravljenje ran.

Njegove zaščitne maščobne kisline lahko tudi pomagajo zaščititi rane pred dražilnimi dejavniki iz okolja med procesom celjenja.



20. Je podporna terapija pri artritisu

Artritis je posledica vnetja v sklepih.

Artritis in karitejevo maslo

Študija (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5008785/) o koncentratu karitejevega olja kaže, da lahko karitejevo olje pomaga zmanjšati vnetje, hkrati pa ščiti sklepe pred nadaljnjimi poškodbami.

Čeprav se je ta študija osredotočila na kolenske sklepe, bi se te možne koristi lahko razširile tudi na druge dele telesa.



21. Je podporna terapija pri bolečih mišicah

Poškodovane in morebiti prekomerno raztegnjene mišice lahko prizadane vnetje in otrdelost, med procesom obnove mišičnega tkiva.

Karitejevo maslo lahko pomaga pri regeneraciji mišic na enak način kot pri bolečinah v sklepih. 



22. Lahko pomaga pri lajšanju zamašenosti nosu



Študija (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1429586/) iz leta 1979 nakazuje, da lahko karitejevo maslo pomaga ublažiti zamašenost nosu. Pri uporabi v kapljicah za nos lahko karitejevo maslo zmanjša neprijetnosti v nosnih poteh.

Prav tako lahko pomaga zmanjšati poškodbe sluznice, ki pogosto vodijo do zamašenega nosu. Ti učinki bi lahko bili koristni pri zdravljenju alergij, vnetja sinusov ali navadnega prehlada.



Od kod prihajajo vse te koristi karitejevega masla?

Prednosti karitejevega masla izhajajo iz njegove kemične sestave.

Video: najpomembnejše lastnosti karitejevega masla na organizem. 

 

Karitejevo maslo vsebuje:

linolno, palmitinsko, stearinsko in oleinsko maščobno kislino, sestavine, ki uravnavajo maščobe na vaši koži
vitamine A, E in F - antioksidativni vitamini, ki spodbujajo cirkulacijo in zdravo rast kožnih celic
trigliceride - maščobni del karitejevega oreha, ki negujejo vašo kožo
cetil estri - voskasti del karitejevega masla, ki neguje kožo in zadržuje vlago

Upoštevajte, da se natančna sestava razlikuje glede na to, kje so karitejevi oreščki nabrani. Morda boste našli tudi karitejevo maslo, pomešano z dodanimi sestavinami, kot sta olje čajevca ali olje sivke.



Kako uporabljati karitejevo maslo?

Na koži

Karitejevo maslo lahko nanesete neposredno na kožo. Surovo, nerafinirano karitejevo maslo je enostavno za mazanje. S prsti lahko zajamete žličko ali več karitejevega masla iz kozarca in ga nato vtrite v kožo, dokler se popolnoma ne vpije.

Karitejevo maslo je spolzko in lahko prepreči prijemanje ličil na obraz, zato ga raje nanesite zvečer pred spanjem.

Na laseh

Surovo karitejevo maslo lahko nanesete tudi neposredno na lase.

Če so vaši lasje naravno skodrani ali porozni, razmislite o uporabi karitejevega masla kot balzama. Prepričajte se, da so vaši lasje absorbirali večino nanešenega karitejevega masla, preden jih sperete in lase nadalje oblikujete kot običajno. Majhno količino karitejevega masla lahko uporabite tudi kot balzam, ki se ne izpira.

Če so vaši lasje naravno ravni ali tanki, razmislite o uporabi karitejevega masla zgolj na konicah las. Nanos karitejevega masla na korenine las lahko povzroči nastanek mastnega videza las.



Shranjevanje shea masla

Karitejevo maslo shranjujte pri temperaturah nekoliko pod sobno temperaturo, da ostane trdno in se zlahka maže.



Možni neželeni učinki in tveganja

Ni dokumentiranih primerov lokalnih alergij na karitejevo maslo. Celo ljudje z alergijami na preostale oreščke naj preizkusijo uporabljati karitejevo maslo na svoji koži, stranski učinki karitejevega masla so malo verjetni.

Kljub temu prenehajte z uporabo, če po nanosu začutite morebitno draženje ali vnetje. Poiščite nujno zdravniško pomoč, če občutite hudo bolečino, oteklino ali težave z dihanjem.



Izdelki za preizkus

Če želite kar najbolje izkoristiti svoje karitejevo maslo, ga kupite v njegovi surovi in ​​nerafinirani obliki. Bolj ko je karitejevo maslo predelano, bolj se zmanjšajo njegove neverjetne in povsem naravne lastnosti.

Zaradi tega je karitejevo maslo razvrščeno po sistemu razvrščanja od A do F, pri čemer je razred A najčistejša oblika karitejevega masla, ki jo lahko kupite.

Nakup karitejevega masla, ki je surov in nerafiniran namreč podpira skupnosti, ki dejansko nabirajo in gojijo karitejeve oreščke. Lahko greste še korak dlje in kupite  karitejevo maslo stopnje A z dodatno oznako "pravična trgovina".

Karitejevo maslo je polno hranil, ki lahko izboljšajo vašo naravno polt in vam pomagajo sijati od znotraj navzven.

Čeprav velja za varen kozmetičen izdelek za prav vsak tip kože, ima veliko izdelkov, ki vsebujejo karitejevo maslo, primešane druge sestavine.

Če opazite kakršne koli neželene učinke, za katere sumite, da so povezani z izdelkom s karitejevim maslom, prenehajte z uporabo in obiščite zdravnika ali drugega zdravstvenega delavca. Pomagajo vam lahko ugotoviti, kaj povzroča vaše simptome, in vam svetujejo kako ukrepati. 

 



Vprašanja in odgovori

Kako učinkuje karitejevo maslo?

Deluje kot emolient, ki mehča in vlaži kožo. Ker vsebuje več vrst maščobnih kislin – vključno z lineolno, oleinsko, palmitinsko in stearinsko kislino, ki izboljšujejo naravno bariero kože, karitejevo maslo kožo tudi ščiti pred poškodbami iz okolja, kot so onesnaževala[1].

Ali lahko karitejevo maslo odstrani temne lise?

Če iščete naraven način za izboljšanje hiperpigmentacije, se morda sprašujete, ali karitejevo maslo odstrani temne lise? Da, uporaba karitejevega masla za razbarvanje kože lahko pomaga zbledeti temne madeže in pomaga preprečiti njihov nastanek. Je naravna alternativa zdravilom, kot je hidrokinon[2].

Ali karitejevo maslo povzroči izbruh mozoljavosti?

Če imate kožo, nagnjeno k aknam, lahko karitejevo maslo povzroči izbruhe. Medtem ko nekatere znamke karitejevega masla trdijo, da je sestavina nekomedogena (kar pomeni, da ne maši por), ni študij, ki bi to podprle. Po mnenju Ameriške akademije za dermatologijo lahko karitejevo maslo zamaši vaše pore in posledično povzroči izbruhe[3].

 



Viri in reference

1. What is shea butter? 5 Skin benefits worth knowing - https://www.aveeno.com/journal/what-shea-butter-5-skin-benefits-worth-knowing

2. How To Use Shea Butter For Hyperpigmentation For Best Results: https://www.eatquickhealthy.com/shea-butter-for-hyperpigmentation/

3. Butter Up: Why You Should Consider Shea Butter for Your Face - https://greatist.com/health/shea-butter-for-face



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.