Izpadanje las je tema, ki zadeva mnoge, saj lahko vpliva na samopodobo in kakovost življenja. Lasje igrajo ključno vlogo v našem videzu, zato je njihova izguba lahko zelo stresna.
IZPADANJE LAS: Splošno | Simptomi izpadanja las | Posvet z zdravnikom | Vzroki izpadanja | Prhljaj in izpadanje las | Trije tipi plešavosti | Zdravljenje | Konvencionalna analiza | Alternativni načini | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Androgena alopecija oz. izpadanje je dedno pogojeno stanje, ki doleti moške in ženske. Moški lahko začnejo izgubljati lase že v najstniških ali zgodnjih dvajsetih letih, medtem ko se pri večini žensk začnejo redčiti šele v štiridesetih ali še kasneje.
Slika: Plešavost po moškem vzorcu se pojavlja v družinah.
Pri moških se postopno višanje čela in izginevanje las s temena imenuje plešavost po moškem vzorcu. Za plešavost po ženskem vzorcu je značilno splošno redčenje las po vsem lasišču, najbolj izrazito pa na temenu.
Izgubo las v zaplatah pri otrocih in mladih odraslih, ki se ponavadi začne nenadoma, imenujemo alopecija areata. Konča se lahko s popolno plešavostjo, vendar v več kot 90% primerov lasje čez nekaj mesecev spet zrastejo.
Običajno ljudje izgubijo med 50 in 100 las na dan, kar je naravni del življenjskega cikla las. Vendar pa lahko različni dejavniki, kot so staranje, hormonske spremembe, stres ter pomanjkanje hranil, povzročijo prekomerno izpadanje las.
Pri splošni alopeciji izpadejo vse dlake po telesu. Le malo verjetno je, da bodo spet zrasle, še posebej, če se to pojavi pri otrocih.
Simptomi izpadanja las
Simptomi izpadanja las se lahko razlikujejo glede na vzrok, vendar običajno vključujejo nenadno in opazno izgubo las, ki se lahko pojavi enakomerno po celotnem lasišču ali v specifičnih predelih. Ljudje pogosto opazijo, da lasje izpadajo v večjih količinah med umivanjem ali česanjem, kar lahko vodi do zmanjšanja gostote las.
Simptomi lahko vključujejo:
- Pri moških: redčenje las na temenu, visoka čelna linija, podkvast lasni vzorec z golim temenom.
- Pri ženskah: redčenje las na splošno, predvsem na temenu; popolna plešavost je redka.
- Pri otrocih ali mlajših odraslih: nenadna izguba zaplat las; poznano kot alopecija areata.
- Popolna izguba dlak po vsem telesu: redka motnja, imenovana splošna alopecija.
- Posebno pri otrocih: zaplate zlomljenih las in nepopolna izguba las, včasih tudi obrvi; otrok si najverjetneje drgne ali puli lase; motnja se imenuje trihotilomanija.
Čezmerno izpadanje las, vendar ne popolna plešavost, povezano z različnimi boleznimi ali jemanjem zdravil, hitro izgubo telesne teže, anemijo, stresom ali nosečnostjo, je lahko stanje, znano kot telogeni efluvij.
POSVETUJTE SE Z ZDRAVNIKOM, ČE:
- sumite, da imate vi ali vaš otrok alopecijo areato ali da ima otrok trihotilomanijo; obe stanji naj oceni zdravnik.
- nerazložljivo izgubite lase ali dlake kjerkoli na telesu; zdravnik bo mogoče iskal bolezen, ki to povzroča.
Človeški lasje se med seboj močno razlikujejo po barvi in trdnosti, ljudje smo različno poraščeni po glavi in telesu, odvisno od spola, starosti, rase in dednih zasnov. Kljub mnogim razlikam med lasmi je normalno za vse, da smo poraščeni po temenu in zatilju. Kadar lasje začnejo izginjati tam, gre za alopecijo ali plešavost.
Ljudje smo poraščeni po vsem telesu, razen po dlaneh in podplatih, vendar je mnogo dlak tako tankih, da jih komaj vidimo. Lasje in dlake so iz beljakovine, imenovane keratin, ki jo tvorijo lasni mešički v zunanji plasti kože. Ko mešički tvorijo nove lasne celice, izrivajo stare skozi površino kože s hitrostjo približno 15 cm na leto. Lasje in dlake, ki jih vidimo, so pravzaprav niz mrtvih keratinskih celic.
Slika: Prekomerno izpadanje las. Je čas za ukrepanje?
Na povprečni glavi odraslega je približno 100000 las, od katerih jih izpade do 100 na dan; tako da nekaj izpadlih las na krtači še ni razlog za preplah. Postopno redčenje las s starostjo je naravno in znano kot involucijska alopecija. Vse več lasnih mešičkov prehaja v telogeno fazo, tj. fazo mirovanja, preostali lasje pa so krajši in manj številni.
Motnjo, ko si bolnik puli lase, imenujemo trihotilomanija; najpogosteje jo vidimo pri otrocih.
Vzroki za izpadanje las
Zdravniki ne vedo, zakaj imajo nekateri lasni mešički krajšo rastno dobo kot ostali, (čeprav mislijo, da je eden od dejavnikov koncentracija androgenov (moških spolnih hormonov, ki normalno nastajajo pri moških in pri ženskah) v krvi, nima izpadanje las nobene povezave z moškostjo.
Video vsebina: 8 razlogov zakaj izgubljate lase
Začasna izguba las se lahko pojavi v povezavi z visoko vročino, hudo boleznijo, motnjami delovanja ščitnice, pomanjkanjem železa, splošno anestezijo, zdravljenjem z zdravili, hormonskimi motnjami ali izrednim stresom ter pri ženskah po porodu.
Pri teh stanjih, ki jih poznamo po skupnem imenu telogeni efluvij, veliko lasnih mešičkov preide v fazo mirovanja, kar povzroči izrazito zredčenje las. Zdravila, ki lahko povzročijo začasno izpadanje las, so mdr. kemoterapevtiki za zdravljenje raka, antikoagulanti, retinoidi za zdravljenje aken in kožnih bolezni, zaviralci beta za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka in kontracepcijske tablete.
Izpadanje las lahko povzročajo tudi opekline in poškodbe lasišča, obsevanje lasišča z rentgenskimi žarki ter izpostavljenost lasišča nekaterim kemikalijam, snovem za čiščenje bazenov, sredstvom za beljenje, barvanje in trajno kodranje las.
V teh primerih začnejo lasje spet normalno rasti, ko odstranimo vzrok. Vzroki alopecije areate, motnje, ki ponavadi doleti otroke ali najstnike, še niso pojasnjeni. Večinoma lasje spet zrastejo, vendar so lahko najprej zelo tanki in svetli, preden se jim povrneta običajna debelina in barva.
Prepogosto umivanje, trajno kodranje, beljenje in barvanje las ne povzročajo plešavosti, lahko pa prispevajo k redčenju las, ker ti postanejo šibki in lomljivi. Tesno spletanje in navijanje lahko poškodujeta in zlomita lase, sponke za lase pa poškodujejo lasne mešičke. V večini primerov lasje spet normalno zrastejo, če odstranimo vzrok njihove poškodbe. Hude poškodbe las ali lasišča včasih zapustijo trajna področja plešavosti.
Kaj lahko povzroči prhljaj in izpadanje las?
Vsako stanje, ki povzroči luščenje kože ali povzroča neobičajno hitro luščenje zunanje plasti kože, lahko povzroči prhljaj.
Video vsebina: Ali lahko prhljaj povzroči izpadanje las?
Glivične okužbe
Tinea capitis ali lišaji lahko povzročijo močno srbenje na lasišču. Nekateri ljudje opazijo tudi suhe luske ali mehurje, lasje pa lahko izpadajo v velikih zaplatah. Nekatere druge glivične okužbe lahko povzročijo simptome prhljaja in prav tako povzročijo izpadanje las. Protiglivična zdravila lahko pomagajo pri zdravljenju teh stanj.
Luskavica lasišča
Luskavica je vrsta avtoimunskega stanja, ki lahko prizadene lasišče in povzroči nastanek srbečih, luskastih madežev.
Video vsebina: Psoriaza lasišča in še več z dr. Mike-om.
Čeprav ne gre za prhljaj, luskavica povzroča prhljaju podobne simptome. Oseba lahko opazi plešaste lise, na mestu kjer se razvijejo luskaste lise.
Folikulitis decalvans
To redko vnetno stanje uniči lasne mešičke. Povzroča tudi nastanek srbečih rdečih madežev na lasišču. Oseba lahko misli, da ima prhljaj zaradi srbenja, ki ga to stanje povzroča.
Lichen planopilaris
Pogostejši pri ženskah je lichen planopilaris, ki povzroči nastanek suhega, luskastega izpuščaja na lasišču. Lahko povzroči celo, da lasje izpadajo v večjih zaplatah. Zdravljenje prhljaja ne bo odpravilo tega stanja (napačno zdravljenje), vendar pa so simptomi podobni tistim pri prhljaju.
Seboroični dermatitis
Seboroični dermatitis lahko prizadene kateri koli del telesa. Običajno prizadene lasišče, kjer lahko povzroči rdeč ali sivkast luskast izpuščaj, ki izrazito srbi, pa tudi mastne lise. Če se seboreični dermatitis ne zdravi, lahko poškoduje lasne mešičke.
Agresivno praskanje območja lahko signifikantno poslabša stanje. Vsako stanje, ki povzroči srbenje ali pekoč občutek lasišča, lahko povzroči izpadanje las, ko se oseba praska po lasišču. Zlasti otroci se lahko na neprijetno srbečico lasišča odzovejo s puljenjem las.
Drugi vzroki
Nekateri ljudje imajo lahko prhljaj, morda zaradi suhe kože, pa tudi zaradi stanja, ki povzroča izpadanje las, kot so:
- moška plešavost, hormonska vrsta izpadanja las, ki se lahko razvije tako pri moških kot pri ženskah
- telogeni efluvij, vrsta izpadanja las, ki jo povzroči okužba, poškodba ali stres
- alopecia areata, avtoimunsko stanje
- vnetje ali brazgotinjenje lasišča
- okužbe lasišča
Pri ljudeh s prhljajem in izpadanjem las ni nobenega zagotovila, da sta ti dve stanji med sabo povezani.
Trije tipi plešavosti
Slika: Prikaz začetka plešavosti pri moških in pri ženskah.
Plešavost po ženskem tipu doleti le malo žensk in ponavadi šele po menopavzi. Lasje se redčijo na čelu, senceh ter na temenu (3. slika) in končno lahko teme postane skoraj popolnoma plešasto (4. slika).
Slika: Izpadanje las v povezavi z Alopecijo Areato.
Alopecija areata je nenadna popolna izguba las na omejenih področjih pri otrocih ali odraslih obeh spolov. Vzrok ni poznan. Plešasta mesta se lahko pojavijo na lasišču, obrveh in v bradi ter so lahko obširna. V večini primerov lasje ponovno zrastejo brez zdravljenja.
Zdravljenje izpadanja las
Zdravila, ki obljubljajo ponovno rast las na plešastih glavah, so znana že iz davnih časov. Vendar lahko v resnici moški in ženske naredijo le malo proti redčenju las. Zaradi kozmetičnih vzrokov ali po izgubi las zaradi kirurškega zdravljenja ali zdravljenja z zdravili mnogi ljudje uporabljajo lasulje ali lasne vložke in se celo tetovirajo, da prikrijejo izgubljene obrvi in trepalnice.
Video vsebina: Kako preprečite tanjšanje in izpadanje las.
Konvencionalna analiza
V določenih okoliščinah lahko pripravki, ki vsebujejo zdravilo minoksidil, zmerno spodbudijo rast las na plešastih delih lasišča. Učinki so najbolj obetajoči pri mlajših ljudeh, pri katerih so se znaki plešavosti šele začeli kazati oziroma imajo majhna področja plešavosti.
Zdravilo nanašate na plešasta področja dvakrat na dan vsak dan; če z nanašanjem prekinete, se plešavost spet pojavi. Več kot 50% uporabnikov trdi, da zdravilo zgosti lase in upočasni izpadanje. Ni pa uspešno pri moških, ki so že obsežno plešasti po moškem vzorcu.
Stranski učinki so minimalni, pri nekaterih se lahko zdraži koža. Poročajo, da jemanje minoksidila pri manjšem številu bolnikov vpliva na srčno frekvenco, zato naj bolniki z boleznimi srca in ožilja uporabljajo le pripravke za zunanjo uporabo.
Video vsebina: Kako preprečiti moško plešavost?
Za določene vrste izpadanja las lahko predpišemo hormonsko zdravljenje, vendar ne brez tveganja. Čeprav se alopecija areata večinoma spontano pozdravi, poskušajo nekateri zdravniki izboljšanje pospešiti s kortikosteroidi, ki jih nanesejo na kožo ali vbrizgajo v lasišče. Tako zdravljenje je boleče in lahko v lasišču pusti brazgotine zaradi atrofije kože.
Uživanje kortizola spodbuja rast novih las, vendar je učinek ponavadi le začasen. Prednizon, še en steroid v obliki tablet, se je izkazal kot učinkovit za bolnike z alopecijo areato, vendar je možnih mnogo stranskih učinkov:
- povečanje telesne teže,
- presnovne motnje, akne in
- menstruacijske težave.
Hormonsko zdravljenje s kontracepcijskimi tabletami izboljša plešavost zaradi hormonskih motenj pri mladih ženskah. Presajanje las pomeni prenašanje presadkov kože z delov lasišča, ki vsebujejo aktivne lasne mešičke, na plešasta področja. Včasih je treba bolniku presaditi več sto presadkov - 10-60 med enim posegom. Presajeni lasje lahko izpadejo, vendar ponavadi v nekaj mesecih iz presajenih mešičkov začnejo rasti novi.
UPORABITE GLAVO, OHRANITE LASE
Trditve, da nekateri regeneratorji prehranjujejo in revitalizirajo lase, ne držijo. Lasje - tudi najbolj močni in košati - so mrtev keratin. Regeneratorji vsebujejo voske, ki lasem dajo gladkost, ne morejo pa spremeniti njihovega dejanskega zdravja.
Torej, od šampona pričakujte čiste lase in lasišče in nič drugega. Redno krtačenje bo dolgoročno zdravju las bolj koristilo, vam pa bo prihranilo denar za drage šampone, regeneratorje, barve in druge vprašljive pripravke za lase. Redukcija lasišča je vrsta kozmetične operacije, pri kateri lasišče zmanjšajo tako, da poraščeno kožo z zadnjih in stranskih delov glave potegnejo proti temenu.
Tako kot presajanje las je tudi ta postopek boleč in drag, poleg tega pa nič ne upočasni dedno pogojenega ali starostnega izpadanja las.
Alternativni načini
Kitajska medicina
Zelišča
Pri začasni ali delni izgubi las zaradi sistemske bolezni, zdravil ali drugega znanega vzroka zeliščarji za spodbujanje rasti novih las priporočajo stimulacijo lasnih mešičkov in izboljšanje prekrvitve lasišča.
Slika: Rastline, ki lahko pomagajo in preprečijo prekomerno izpadanje las.

Homeopatija
Masaža
Medicina duha in telesa
Prehrana
Preprečevanje
Čeprav naravne plešavosti ne morete zaustaviti, lahko lase zaščitite pred poškodbami, ki bi lahko privedle do njihovega redčenja. Nekateri ljudje, posebej ženske, v prizadevanju za lepoto lase izpostavljajo škodljivim vplivom. Sušilniki za lase, vroči navijalci las, barve, belila, kemično ravnanje las, trajno kodranje las in kozmetična sredstva, polna kemikalij, lahko povzročijo, da postanejo lasje suhi, lomljivi in redki.
Ljudje, ki ohranjajo naravno barvo in obliko svojih las, imajo lase bolj zdrave. Uporabljajte blage šampone, primerne svojim lasem. Če morate kodrati lase, uporabljajte navadne navijalke in lase sušite na zraku, kadarkoli je to mogoče.
Video vsebina: Ali obstaja način, ki bi preprečil prekomerno izpadanje las?
Redno krtačenje je za stanje las vsaj toliko koristno kot katerikoli kozmetični pripravek. Izberite zmerno trdo krtačo iz naravnih ščetin, ki las ne bo trgala. Delajte dolge potege od lasišča do konca las. Tako enakomerno razporedite njihovo naravno maščobo.
Začnite z 10 do 20 potegi na dan in poskušajte stopnjevati do 100. Bodite nežni in se izogibajte krtačenju mokrih las, ki so še posebej lomljivi. Ne pozabite: lasje niso živo tkivo, torej se ne morejo sami popraviti.
Vprašanja in odgovori
Kateri je glavni razlog za izpadanje las pri ženskah?
Mehanizem nastanka ni povsem pojasnjen. V okoli 40 % ga povezujejo s prekomernim izločanjem androgenih hormonov (npr. v primeru sindroma policističnih jajčnikov, tumorjev nadledvične žleze ali jajčnikov, ki izločajo androgene hormone itn).
Glede na dejstvo, da se izpadanje las najpogosteje pojavi po menopavzi, naj bi bil v nastanek vpleten tudi estrogen, vendar so si dognanja zelo nasprotujoča in ni povsem jasno, kakšen je njegov vpliv na rast las.
Ali se izpadanje las lahko pozdravi?
Na voljo so učinkoviti tretmaji za nekatere vrste izpadanja las, s pomočjo katerih boste lahko zaustavili izpadanje las ali ga vsaj upočasnili. Pri nekaterih stanjih, kot je neenakomerno izpadanje las (alopecia areata), lahko lasje brez zdravljenja ponovno zrastejo v enem letu.
Ali se izpadanje las lahko pojavi pri otrocih?
Čeprav je androgena alopecija daleč najpogostejša oblika izpadanja las pri odraslih, dermatologi vidijo tudi veliko ljudi z drugimi oblikami alopecije. Podobno izpadanje las ni neobičajna težava v pediatrični skupini, vendar ima vzorce, ki se razlikujejo od vzorcev pri odraslih.
Viri in reference
- Izpadanje las pri ženskah - https://www.triglavzdravje.si
- Hair loss - https://www.mayoclinic.org
- Hair Loss in Children - https://www.ncbi.nlm.nih.gov