Klopi so razširjeni po celi Sloveniji in so prenašaici dveh pogostih, neprijetnih in velikokrat nevarnih bolezni: klopnega meningoencefalitisa in borelioze.
V toplih mesecih se velikokrat odpravimo v naravo in zato se je pomembno pred klopi pravilno zaščititi in poznati osnove njihovih življenjskih navad.
Pri nas je najpogostejši in tudi najnevarnejši navadni klop (lxodes ricinus), ki od vseh vrst najpogosteje napade človeka. Ime je dobil po podobnosti napitih klopov z ricinusovimi semeni.
Kje se klopi najraje zadržujejo in kdaj se pojavljajo?
Glede okolja niso izbirčni, najraje pa se zadržujejo v svetlih listnatih gozdovih z veliko podrasti in odpadlega listja. Večina klopov se pri nas
pojavlja od aprila do oktobra, predvsem v vlažnih mesecih.
Kakšen je življenjski krog navadnega klopa?
Življenjski krog navadnega klopa se običajno zaključi v treh letih, pri čemer vsaka stopnja (Iičinka, nimfo in odrasli osebek) traja eno leto. Klop se hrani s
krvjo le enkrat v vsaki življenjski stopnji, hranjenje pa traja nekaj dni. Vse tri oblike napadajo človeka, najpogostejše pri tem pa so nimfe.
Kako klopi napadejo?
Klopi ne skoči jo ali priletijo na žrtev. Najprej priplezajo na vršičke vegetacije kjer počakajo na mimoidočo žival. Ko začuti jo prisotnost možnega gostitelja se postavijo pokonci in premikajo sprednje noge ter se poskušajo oprijeti živali ali človeka. Na prvem paru okončin imajo posebno čutilo, s katerim žrtev zavohajo. Če dobijo priložnost, se gostitelja tudi oprimejo.
Pravilna zaščita
Če hočemo preprečiti okužbo, se moramo pred ugrizom klopov pravilno zaščititi. Preventivni ukrepi so naslednji:
• oblečemo primerno obleko: pokriti moramo čimveč delov telesa
• obleka naj bo svetla, ker tako klopa lažje opazimo
• uporabimo primerno zaščitno sredstvo - obleko po robovih napršimo s Forthom proti klopom
• če je le mogoče, se izogibamo visoki travi in vegetaciji, na področjih, kjer vemo, da je veliko klopov
• pozorno se pregledujemo po gibanju v naravi in klopa odstranimo, še preden se zagrize v kožo.
Če nas klop kljub temu ugrizne, ga odstranimo čimprej s pinceto, na mestu, kjer je pritrjen na kožo. Sredstvo ugriza razkužimo z blagim razkužilom.