Išias se nanaša na bolečino, ki se razteza vzdolž poti išiasnega živca in lahko povzroča težave vse od spodnjega dela hrbta skozi boke in zadnjico ter navzdol po vsaki nogi. Običajno išias prizadene samo eno stran telesa, najpogosteje se pojavi, ko hernija diska, kostni izrast na hrbtenici ali zožitev hrbtenice (spinalna stenoza) stisnejo del živca. To povzroča vnetje, bolečino in pogosto odrevenelost v prizadeti nogi.
IŠIAS: Vzroki | Simptomi | Diagnostika | Zdravljenje | Preprečevanje
VKLEŠČEN ŽIVEC: Vkleščen živec | Vzroki | Simptomi | Zdrknjena medvretenčna ploščica | Zdravljenje | Preprečevanje
Išias za katerega je značilna bolečina, ki se širi v eno ali obe strani zadnjice ter navzdol po zadnji strani noge - je posledica pritiska na bedrni živec na spodnjem koncu hrbtenice. Ta živec (eden na vsaki strani spodnjega dela telesa) je najdaljši v obkrajnem živčevju, saj poteka od hrbtenice skozi zadnjico, po stegnu in vse do stopala.
Bolečina se lahko pojavi vzdolž njegove celotne dolžine.
Vzroki za išias
Pritisk na bedrni živec se lahko pojavi zaradi slabe drže, mišične napetosti, nosečnosti, čezmerne telesne teže, hoje v visokih petah ali spanja na premehki vzmetnici.
Lahko je tudi posledica zdrsa medvretenčne ploščice (vkleščen živec, hrbtne težave in težave medvretenčnih ploščic) ali vnetja bedrnega živca, včasih zaradi osteoartritisa.
Simptomi išiasa
- Bolečina, ki seva skozi zadnjico, navzdol po zadnji strani stegna in meč, pogosto do stopala. Lahko je ostra ali topa, zbadajoča ali pekoča, prekinjajoča ali trajna. Ponavadi prizadene samo eno stran. Kašljanje, kihanje, sklanjanje ali dvigovanje jo lahko poslabšajo.
- V nekaterih primerih se pojavita omrtvelost in šibkost prizadetega predela.
Posvetujte se z dravnikom, če
- je bolečina huda in analgetiki, ki jih lahko dobite v lekarni brez recepta, ne pomagajo. Zdravnik bo morda predpisal močnejše analgetike in druga zdravila.
- bolečina traja več kot tri ali štiri dni ter jo spremlja nemoč v nogi ali stopalu; to lahko nakazuje resnejšo nevrološko težavo
Diagnostični postopki
Zdravnik bo morda uporabil dvig iztegnjene noge (Laseguov preizkus) - dvignil vam bo nogo do kota 45 stopinj - da bi ugotovil mesto bolečine.
Med drugimi preiskavami so rentgensko slikanje, računalniška tomografija ali magnetnoresonančno slikanje
Zdravljenje išiasa
Konvencionalna medicina
Zdravnik vam bo predpisal mišične relaksante, nesteroidna protivnetna zdravila (NSPVZ), analgetike, narkotične analgetike ali kortikosteroide. Ko se akutno vnetje in bolečina poležeta, je pogosto priporočljiva fizioterapija. Nutricionist utegne za pomoč pri olajšanju bolečin predlagati vsakodnevno jemanje aminokisline DL-fenil-alanina vsak drugi teden.
Alternativni načini za zdravljenje išiasa
Poglejmo si še na katere alternativne načine lahko zdravimo išias.
Delo s telesom
Alexandrova tehnika, sistem preoblikovanja drže, vas lahko nauči pravilnih načinov sedenja, stanja in gibanja za preprečitev ponovnih težav.
Kiropraktika
Manipuliranje mehkih tkiv in vretenc lahko zmanjša pritisk na bedrni živec.
Zelišča
Čaja iz skorje bele vrbe (Salix alba) ali brestovolistne sračice (Filipendula ulmaria) lahko ublažita sklepne bolečine; proti mišičnim krčem poskusite s črnim kobošem (Cimicifuga racemosa)
Homeopatija
Proti togosti, ki je izrazitejša zjutraj in ponoči, a se izboljša s toploto, poskusite rbus toxicodendron. Za hudo, zbadajočo bolečino, ki sega od križa do gležnjev in se poslabša pri gibanju, uporabite bryonio. Glede pravilnih odmerkov in poteka zdravljenja se pogovorite z zdravilcem.
Prehrana
Koristijo lahko veliki odmerki kalcija (1000 mg) in magnezija (400 mg) pred spanjem, skupaj z vitaminom C. Pomaga lahko tudi enotedensko jemanje 50 mg vitamina B trikrat na dan. Glede dodatnih navodil o jemanju dodatkov se posvetujte z nutricionistom.
Osteopatija
V primeru zdrsnjene medvretenčne ploščice lahko koristita masiranje in nameščanje mehkih tkiv, kot ju osteopati uporabljajo za odpravo pritiska na bedrni živec.
Posvetujte se z osteopatom. Če je išias pri vas povezan z nategnitvijo ali mišično poškodbo, ga izboljša gibanje, mirovanje pa ne.
Domača zdravila
Bolečino lahko ublažijo naslednji ukrepi:
- Takoj ko se bolečina pojavi, na prizadeti predel za 30 do 60 minut položite led. Počnite to večkrat na dan dva ali tri dni. Pozneje v enakih presledkih tja položite vroč termofor.
- Poskusite z naslednjim načinom samomasaže. Lezite na hrbet in upognite kolena. Za nekaj minut se sprostite. Vzemite nogavico, v katero ste dali dve mehki, majhni gumijasti žogi, in jo položite na eno ali drugo stran hrbtenice pod križ. Nato pustite, naj telesna teža prek žogic pritisne na tla. Odstranite žogi in se še za nekaj minut sprostite. Enak postopek oprav ite za zadnjico. Če je vzrok težav v medvretenčnih ploščicah, se pred uporabo tega načina po-svetujte z zdravnikom.
- Med obdobjem akutne bolečine ne dvigajte ničesar, kar je težje od 5 kilogramov, predmete pa dvignite z upognjenimi nogami in rokami, ne s hrbtom. Raje potiskajte kot vlecite.
Čezmerno draženje
Bedrna živca - Veji bedrnega živca, ki sega od križnice do prstov na nogah, posredujeta zaznave - vključno z bolečino - vsakič, ko nogo kaj draži. Nenehen pritisk na živec, npr. zaradi zdrsnjene medvretenčne ploščice ali ploda v maternici, lahko pošlje po živcu zaporedje bolečinskih sporočil. Izrazitost bolečine lahko sega od blage do neznosne.
Preprečevanje išiasa
- Spite na trdni vzmetnici, na hrbtu ali boku, z upognjenimi koleni. Izogibajte se spanju na trebuhu. Le med akutnim obdobjem spite z blazino pod koleni ali med njimi.
- Prilagodite višino stola tako, da boste imeli stopala plosko na tleh, kolena pa bodo nekoliko višje od kolkov. Navadite se sedeti z obema nogama plosko na tleh, namesto da imate noge prekrižane.
- Zagotovite si stol, ki bo dajal vašemu hrbtu trdno oporo, in sedite z vzravnanim hrbtom.
Vkleščen živec
Pritisk okolnega tkiva na živec ga razdraži in prekine njegovo delovanje, posledice so od bolečine do izgube občutkov ali šibkosti mišic.
Živec se lahko vklešči zaradi mnogih vzrokov - omenimo le nekatere nosečnost, poškodbe, ponavljajoči se gibi ali bolezni sklepov. Pojavi se lahko kjer koli perifernem živčnem sistemu (to so živci zunaj možganov in hrbtenjače). Posebej izpostavljeni so živci, ki potekajo preko trdne izbokline, npr. kosti.
Najpogosteje so vkleščeni mediani, ulnarni in radialni živec, ki potekajo v roki od ramena do dlani. Drugi pogosto vklešečeni živci so femoralni, ki poteka iz medenice do kolena; plantarni živec v podplatu, živci med medvretenčnimi ploščicami v hrbtenici; peronealni živec, ki poteka po zunanji strani noge; ishiadični živec, velik živec, ki poteka zadaj po celi nogi od spodnjega roba hrbtenice do pete.
Če ga zdravimo, se vkleščeni živec postopno pozdravi v nekaj dnevih ali nekaj tednih. Kronične težave nastanejo zaradi stalnega draženja prizadetega živca. Včasih postane okvara živca trajna.
Vzroki vkleščenega živca
Pritisk okolnega tkiva na periferni živec povzroči vnetje živca. Pritisk je lahko posledica poškodbe, bolezni ali podedovanih nepravilnosti. Včasih so vzrok težav ponavljajoči se gibi rok ali nog, pogosto pri delu s tipkovnico in na tekočem traku (Sindrom zapestnega kanala).
Drug pogost vzrok draženja živca je okvara medvretenčne ploščice, (če se ploščica poškoduje ali degenerira, se lahko raztrga, želatinasta sredica se izboči navzven in pritiska na bližnji živec. To stanje - imenovano zdrknjena medvretenčna ploščica - se pojavlja v delih hrbtenice, ki so najbolj gibljivi; v križu (lumbalna hrbtenica) in v vratu (cervikalna hrbtenica). K težavam prispevajo dvigovanje težkih predmetov, debelost in kontaktni športi.
Simptomi
- Občutljivost, zbadanje ali omrtvelost v enem delu telesa, ponavadi v udu.
- Zbadajoča, pekoča ali trgajoča bolečina na mestu, kjer je živec razdražen, v poteku živca pa topa bolečina.
- Šibkost v prizadetem predelu; atrofija mišic zaradi nedelovanja, tako da je ena roka ali noga videti tanjša kot druga.
Posvetujte se z zdravnikom, če
- bolečina traja več dni in se ne izboljša po analgetikih iz proste prodaje. Zdravnik vam lahko predpiše protivnetna zdravila ali fizioterapijo.
- je bolečina tako huda, da se ne morete premikati brez velikih težav. Zdravnik bo opravil preiskave, da bi izključil druga bolezenska stanja.
Zdrknjena medvretenčna ploščica in vkleščen živec
Medvretenčna ploščica - vretence
Med vretenci se nahajajo vezivne blazinice oz. medvretenčne ploščice. Zunanji obroč medvretenčne ploščice je močan in prožen, sredica pa je mehka, želatinasta.
Če zunanji obroč oslabi zaradi natega ali poškodbe - stanje poznamo kot zdrknjena medvretenčna ploščica, se sredica izboči navzven in pritiska na hrbtenjačni živec oz. ga vklešči (v okvirju), kar povzroča hude bolečine.
Diagonostični postopki
Zdravnik bo pregledal reflekse in iskal omejeno gibljivost. Opravi lahko preiskavo z EMG, da določi hitrost motoričnega prevajanja v rokah ali nogah.
Zdravljenje
Konvencionalna medicina
Zdravnik vam lahko svetuje, da spremenite ali prenehate z aktivnostjo, ki povzroča pritisk na živec, in vam predpiše opornico ali drug način podpore prizadetega uda. Fizikalna terapija okrepi okolne mišice. Zdravljenje pospešijo protivnetna zdravila in kratka kura kortikosteroidov. Če so vaše težave kronične, lahko pomagajo majhni odmerki amitriptilina ali drugega tricikličnega antidepresiva, ki jih včasih predpisujejo proti bolečinam.
Alternativni načini
- Kiropraktika
Kiropraktik opravi rentgensko slikanje hrbtenice, da odkrije nepravilnosti v položaju. Nato manipulira premaknjena vretenca in s tem odpravi pritisk na živce ter bolečino. Pri akutnih primerih vkleščenega živca lahko pomagajo injekcije vitamina Br,v mišico.
- Zelišča
Poskusite čaj iz enakih delov šentjanževke (Hy-pericum perforatum), čeladnice (Scutellaria lateriflora) in sibirskega ginsenga (Eleutherococcus senticosus).
- Homeopatija
Pri bolečinah v križu, ki se izboljšajo s toplimi obkladki, poskusite rhus toxicodendron. Če se pojavi bolečina v hrbtu po poškodbi, vzemite arnico. O pravilnih odmerkih se posvetujte s strokovnjakom za homeopatijo.
- Prehrana
Pri obnavljanju živcev pomaga, če pri vsakem obroku vzamete 1000 mg lecitina. Prevajanje živčnih dražljajev se izboljša, če vzamete dnevno 2000 mg kalcijevega helata.
- Zdravljenje doma
Poskusite omenjena zelišča ali tinkture vseh treh kombinirajte s tinkturo ovsa (Avena sativa); zmešajte enake dele in jemljite eno čajno žličko mešanice s kozarcem vode trikrat na dan. Če ste pripravili čaj, popijte tri skodelice na dan.
Preprečevanje vkleščenega živca
Izogibajte se dejavnostim, ki zahtevajo ponavljajoče se gibe z dlanmi, zapestji, rokami ali rameni. Če se gibom ne morete izogniti, opravljajte dejavnost kratka obdobja z vmesnimi odmori. (Natančne smernice poiščite v geslu Sindrom zapestnega kanala.) Če se začnejo pojavljati simptomi, se posvetujte s fizioterapevtom, da vas nauči, kako spremeniti gib.
Pogosta vprašanja in odgovori
Kaj sproži išias?
Preveč sedenja, prekomerna telesna teža, nošenje neustreznih oblačil ali čevljev in tudi drugi dejavniki lahko sprožijo išias, to je bolečino v živcu, ki se razteza od spodnjega dela hrbta v noge zaradi stiskanja išiasnega živca.[1]
Kako lajšate bolečine pri išiasnem živcu?
Izmenična terapija s toploto in ledom lahko zagotovi takojšnje lajšanje bolečine v išhiasnem živcu. Led lahko pomaga zmanjšati vnetje, medtem ko toplota spodbuja pretok krvi v boleče območje (kar pospeši celjenje). Toplota in led lahko pomagata tudi pri lajšanju bolečih mišičnih krčev, ki pogosto spremljajo išias.
Kakšna je bolečina pri išiasu?
Bolečina pri išiasu se običajno čuti kot nenehen pekoč občutek ali kot strelna bolečina, ki se začne v spodnjem delu hrbta ali zadnjice in se širi po sprednjem ali zadnjem delu stegna na področje noge in/ali stopala. Bolečine zaradi išiasa lahko spremlja otrplost zadnjega dela noge.[2]
Kako dolgo traja bolečina pri išiasu?
Išias je neprijetna težava, kjer je išiasni živec, ki poteka od spodnjega dela hrbta vse do stopal, razdražen ali stisnjen. Običajno se izboljša v 4 do 6 tednih, vendar lahko traja tudi dlje.
Ali je hoja dobra za išias?
Hoja je presenetljivo učinkovit pristop za lajšanje bolečin v išiasu, saj redna hoja spodbuja sproščanje endorfinov, ki se borijo proti bolečinam, in zmanjšuje vnetje. Po drugi strani pa lahko slaba drža pri hoji poslabša simptome išiasa. [3]
Katere so 4 vrste išiasa?
Išias je lahko različnih vrst, odvisno od trajanja simptomov ali če je prizadeta ena ali obe nogi:
- Akutni išias - Akutni išias je nedavni pojav, ki traja od 4 do 8 tednov bolečine v išiasnem živcu. ...
- Kronični išias
- Izmenični išias
- Dvostranski išias
Ali išias izgine sam od sebe?
Bolečina pri išiasu je lahko od blage intenzivnosti do izredno boleče, vendar je v večini primerov samoomejujoča, kar pomeni, da mine sama od sebe. Seveda, medtem ko ga imate, se zdi, da nikoli ne bo izginil.
Ali je išias resno stanje?
Čeprav večina ljudi popolnoma opomore od išiasa, pogosto brez zdravljenja, lahko išias povzroči trajne poškodbe živcev. Takoj poiščite zdravniško pomoč, če imate: Izgubo občutka v prizadeti nogi ali vaša noga postane slabotna.
Zakaj je moj išias hujši, ko hodim?
Nepravilni vzorci hoje lahko povzročijo neusklajenost, utrujenost in/ali pretirano obremenitev tkiv spodnjega dela hrbta, kar lahko draži ali stisne korenine išiasnega živca, kar povzroči išias.
Ali sedenje poslabša išias?
Sedenje povzroči povečan pritisk na išiasni živec, saj ta potuje pod gluteusnimi mišicami do noge. Izogibajte se daljšemu sedenju na mehkem kavču ali trdih stolih. Če je možno, poskusite hoditi 10-15 minut dnevno zunaj ali na tekalni stezi z udobno hitrostjo.
Kako lahko testirate išias doma?
Zdaj pa se spusti ... in poglej navzdol. Zdaj dvignit in poravnaj eno nogo, s prsti v zraku. Ponovi tudi na drugi strani. Če se vaša noga z bolečino, odrevenelostjo ali mravljinčenjem ne dvigne tako visoko kot druga noga ali ta manever poslabša vaše simptome, imate verjetno išias.
Ali zaradi išiasa pogosteje urinirate?
Številni ljudje, ki trpijo zaradi tega stanja, ugotovijo, da ne morejo teči ali pa ugotovijo, da je njihova sposobnost hoje zmanjšana. Nekatere osebe lahko celo občutijo "padec stopala". Drugi pogosto odkrijejo, da imajo veliko pogostejšo željo po uriniranju.
Ali je počitek v postelji dober za išias?
Pri bolnikih z išiasom je med nasvetom o počitku v postelji in nasvetom, naj ostanejo aktivni, malo razlike ali pa razlike sploh ni.
Razlika v posteljnem počitku v primerjavi z vajami ali fizioterapijo je malenkostna ali celo nična.
Viri in reference
Vir: Ozdravimo bolečine telesa, zdravilo za um in telo, SARNO JOHN E.
1. Sciatica - https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12792-sciatica
2. Sciatica - https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/sciatica
3. 2 Walking Tips to Avoid Sciatica Pain - https://www.spine-health.com/blog/2-walking-tips-avoid-sciatica-pain