Iskanje po vsebinah

Depresija - Vzroki, Simptomi in Zdravljenje!

nedelja, 18 junij 2023

Depresija (velika depresivna motnja) je pogosta in resna zdravstvena bolezen, ki negativno vpliva na vaše počutje, način razmišljanja in ravnanje. Na srečo je tudi ozdravljiva.



DEPRESIJA: Splošno | Simptomi depresije | Posvet z zdravnikom | Vzroki depresije | Diagnostika | Zdravljenje | Konvencionalna medicina | Alternativni načini | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Skoraj vsi se včasih počutimo bolj na tleh, ponavadi zaradi kakšnega dogodka, ki nas je vznemiril. Seveda pa je stalna depresija - trpljenje v nekem dolgotrajnem obdobju, čemur pravimo huda depresija - povsem nekaj drugega. Depresija v eni izmed svojih oblik prizadene 25% vseh žensk, 10% vseh moških in 5% vseh mladostnikov po vsem svetu.

Depresivna reakcija (manjša in pogosto le začasna depresija) vsebuje normalne depresivne občutke, ki izvirajo iz določene življenjske situacije. Simptomi so lahko hudi, vendar jih ponavadi ni treba zdraviti in sčasoma izzvenijo - trajajo nekako od dveh tednov do šestih mesecev.

Distimija (blažja, kronična depresija) je po svojih simptomih in stopnji trpljenja podobna depresivni reakciji, vendar traja dlje časa - najmanj dve leti.

Video vsebina: kaj je depresija?

Huda depresija ali depresivna bolezen je huda motnja, ki lahko vodi do popolne nezmožnosti delovanja in celo v samomor. Tisti, ki trpijo zaradi depresije, niso samo razpoloženjsko potrti, ampak jih pestijo tudi bolj škodljivi simptomi, vključno s popolnim nezanimanjem za vsakdanje dejavnosti, izredno utrudljivostjo, težavami s spanjem ali občutki krivde in nemoči. Taki ljudje so nagnjeni k temu, da izgubijo stik z resničnostjo in imajo včasih blodnje in halucinacije. Depresivno bolezen je mogoče zdraviti, vendar ostane pogosto brez prave diagnoze, ker jo zamenjajo z depresivno reakcijo. To je ciklična bolezen in čeprav večina bolnikov okreva po prvem depresivnem zagonu, se zelo pogosto pojavlja - celo do 60% ponovitev v dveh letih in 75% v 10 letih. Huda depresija se pogosto pojavi spontano, na videz brez sprožilnega dejavnika in pogosto spontano tudi izzveni, ponavadi v 6 do 12 mesecih. Zaradi njenih učinkov, ki človeka hudo onesposobijo, ali celo možnosti, da naredi samomor, je treba hudo depresijo zdraviti.

depresivne motnje

Depresija se lahko pojavi v vsaki starosti, celo v otroštvu. Študije v ZDA kažejo, da 1,8 % otrok pred puberteto in 4,7 % otrok med 14. in 17. letom starosti pesti neka oblika depresije. Vendar pa depresija najpogosteje nastane v obdobju zgodnjih srednjih let, še zlasti pa je v razmahu med starostniki kot odziv na smrt zakonca ali prijateljev, telesne omejitve, pogojene s starostjo, in neizbežno soočanje s smrtjo. Starejši ljudje, ki so ovdoveli, so še zlasti dovzetni za samomor.



SIMPTOMI

Pri hujši depresiji boste verjetno imeli štiri ali več izmed naslednjih znakov in simptomov:

  • stalno otožnost, pesimizem;
  • občutke krivde, ničvrednosti, nebogljenosti ali brezupa;
  • izgubo zanimanja ali užitka v običajnih aktivnostih, vključno s spolnostjo;
  • težave s koncentracijo;
  • nespečnost ali pretirano spanje;

Video vsebina: fizični simptomi depresije

  • povečanje telesne teže ali hujšanje;
  • utrujenost, pomanjkanje energije;
  • tesnobo, vznemirjenost, razdražljivost;
  • misli o samomoru ali smrti;
  • počasno govorjenje, počasne gibe.

Pri otrocih in mladostnikih:

  • nespečnost, utrujenost, glavobol, bolečine v želodcu, omotica;
  • apatičnost, umik iz družbe, izguba telesne teže;
  • zloraba zdravil in mamil ali alkohola, poslabšanje šolskega uspeha, težave s koncentracijo;
  • osamitev pred družino in prijatelji.

Pri distimiji (blažji, vendar kronični depresiji) so simptomi manj izraženi, pojavljajo se v manjšem številu, vendar dlje časa trajajo.



POSVETUJTE SE Z ZDRAVNIKOM, ČE:

  • imate vi ali vaš otrok samomorilske misli ali imate druge znake, bodisi hujše depresije ali distimije; pomoč vam je vedno na voljo.

Video vsebina: kaj povzroča depresijo?

Pomnite: med samim občutenjem »depresivnosti« oz. potrtostjo in dejansko depresivno boleznijo je velika razlika.

Če ste nekaj časa bolj na tleh, se nikar preveč ne vznemirjajte. Če pa čutite, da se iz te svoje potrtosti ne boste mogli pobrati, seveda poiščite pomoč.



VZROKI

Depresija je bolezen, ki ima, kot je videti, različne vzroke. Depresivna reakcija ali »normalna depresija« nastane kot posledica določenega dogodka. Depresivno razpoloženje je lahko tudi stranski učinek zdravil, posledica hormonskih sprememb (kakršne so pred pojavom menstruacije ali po rojstvu otroka) ali telesne bolezni, kakršni sta gripa in virusna okužba.

Čeprav natančnih vzrokov za hudo depresijo in distimijo n^poznamo, znanstveniki dandanes menijo, da obe obliki povzroča nepravilno delovanje možganskih nevrotransmiterjev, kemičnih snovi (zlasti serotonina), ki uravnavajo razpoloženje. To nepravilno delovanje ima, kot kaže, precejšnjo genetsko podlago: v neki študiji je imelo 27% otrok z depresijo bližnje sorodnike, ki so trpeli zaradi razpoloženjskih motenj.



DIAGNOSTIČNI POSTOPKI

Čeprav je depresija zelo pogosta, jo često spregledamo ali ji postavimo napačno diagnozo, zato je tudi ne zdravimo. Takšna premajhna pozornost pa je lahko življenje ogrožajoča, saj je odstotek samomorov pri hudi depresiji še zlasti visok.

Video vsebina: kako vas zdravnik testira na depresijo?

Študije kažejo, da se 74% ljudi, ki iščejo pomoč zaradi depresije, zateče k zdravniku v osnovnem zdravstvenem varstvu in kar 50% jih dobi napačno diagnozo. Od tistih primerov, ki jim splošni zdravnik postavi pravo diagnozo, jih ima kar 80% premajhen odmerek zdravil in še predpisana so za prekratek čas. Nekatere napačne obravnave se lahko primerijo, ker bolniki iščejo zdravniško pomoč - zdravniki pa tako tudi zdravijo - zaradi telesnih simptomov, kot so težave s spanjem, utrujenost ali hujšanje, in ne upoštevajo možnosti, da je morda glavni vzrok teh težav depresija. Potrebne so tudi preiskave za izključitev organskih vzrokov, kot so prehranske pomanjkljivosti in hipotireoidizem ter reakcije na zdravila, ker lahko povzročajo podobne simptome.

Pri starejših ljudeh je možnost, da depresijo spregledajo ali postavijo napačno diagnozo, največja. Pogosto se namreč zgodi, da zdravniki v osnovnem varstvu pa tudi starostniki sami zavračajo možnost simptomov depresije in jih pripisujejo staranju ali pa jih uvrščajo med znake senilne demence - nepovratnega stanja, ki povzroča izgubo spomina in koncentracije. To pa je lahko velika napaka, kajti depresija je, v nasprotju z demenco, povratna in jo je mogoče uspešno zdraviti.

Zaradi vseh teh razlogov se morate o diagnozi in zdravljenju posvetovati s psihiatrom.



ZDRAVLJENJE

Za depresijo je na voljo več načinov zdravljenja, tako konvencionalnih kot alternativnih. Zdravljenja se lahko razlikujejo glede na vzrok depresije in stopnjo bolezni. Med konvencionalne metode prištevamo psihoterapijo, antidepresivna zdravila in elektrokonvulzivno terapijo (EKT).



KONVENCIONALNA MEDICINA

Hudo depresijo in distimijo se ponavadi zdravi s kombinacijo psihoterapije in antidepresivov. S psihoterapijo poskušajo bolnike naučiti premagovati negativno vedenje in občutke in jih bodriti, da se vrnejo k normalnim aktivnostim. Zdravljenje z zdravili pa je namenjeno omilitvi ali popravljanju nevrokemičnega neravnotežja, ki prizadene razpoloženje.

Skupine antidepresivnih zdravil, ki jih dandanes najpogosteje predpisujejo, so tiste, ki urav-



OPOZORILO

Depresija ni znak čustvene šibkosti. Depresija je bolezen, ki ima svoje fiziološke in duševne vzroke. Večina depresij ostane nediagnosticiranih in nezdravljenih, pogosto zato, ker ljudje navajajo le nekatere od simptomov, zaradi česar zdravniki v primarnem zdravstvenem varstvu ne pomislijo nanjo. Če vas mučijo nenehni simptomi, se ne obotavljajte in poiščite pomoč pri psihiatru, ki vam lahko postavi pravo diagnozo in vas tudi primerno zdravi.



navajo nevrokemično snov - serotonin. V skupino, ki jo poznamo pod imenom zaviralci sprejema serotonina, sodijo fluoksetin, paroksetin in sertralin. Bupropion, zdravilo iz nekega drugega razreda, lahko prav tako uporabljamo za uravnavanje nevrotransmiterjev. Za otroke in mladostnike je zdravilo izbire paroksetin.

Video vsebina: depresija in zdravljenje

Triciklični antidepresivi, ki se uporabljajo za zdravljenje depresije že od leta 1950, so še ena od možnosti, čeprav imajo več neprijetnih stranskih učinkov kot zdravila iz prve skupine. Ker mladostniki ne prenašajo dobro stranskih učinkov in radi prenehajo jemati svoja zdravila, triciklični antidepresivi zanje niso priporočljivi. Med triciklične antidepresive sodijo imipramin in ami-triptilin ter nortriptilin, doksepin in dezipramin.

V tretjo skupino anitdepresivov sodijo zaviralci monoaminooksidaze (MAO), ki so se prav tako izkazali za učinkovite. Ti delujejo hitreje kot triciklična zdravila, vendar imajo hujše stranske učinke in terjajo spremembo prehrane. Pri bolnikih, ki jemljejo zaviralce MAO, se lahko pojavi huda hipertenzija, če uživajo hrano, ki vsebuje tiramin - sestavino, ki jo najdemo v siru, v mnogih vrstah fižola in v raznih alkoholnih napitkih. Zaviralce MAO ponavadi predpišejo le v primerih, ko prvi dve skupini ne prineseta izboljšanja.

Litijev karbonat je zdravilo, ki se uporablja za zdravljenje manično-depresivne bolezni, in se včasih uporablja tudi za zdravljenje depresije.

Elektrokonvulzivna terapija (EKT) je dajanje elektrošokov približno 80 voltov prek elektrod na glavi. Bolniku pred tem dajo anestezijo, zato šoka ne čuti. Čeprav zdravniki še danes natančno ne vedo, kako EKT deluje, pa se je njena precej sporna tehnika v zadnjih dvajsetih letih izpopolnila in naj bi bila danes enako varna, kot so zdravila ter - v nekaterih primerih - celo učinkovitejša. Se vedno pa EKT priporočajo šele, ko so bile pretehtane vse druge možnosti, kajti za EKT je potrebno bolnika sprejeti v bolnišnico in mu dati splošno anestezijo.

AKUPRESURA

Pritiskanje na Jetra 8 lahko pomaga omiliti učinke depresije. Upognite desno koleno in položite palec na notranjo kolensko gubo tik pod kolenskim sklepom (nekajkrat zanihajte z nogo, da jo boste laže našli). Pritiskajte eno minuto dvakrat ali trikrat in enako ponovite še na levi nogi.

Včasih se EKT uporabi, ko so takojšnji rezultati življenjskega pomena, na primer pri bolnikih s samomorilskimi nagnjenji ali pri tistih, ki odklanjajo hrano in pijačo. Ponavadi jo dajejo dva tedna trikrat tedensko in naj se ne bi dajala več kot 6- do 10-krat.



ALTERNATIVNI NAČINI

Kar nekaj alternativnih vrst zdravljenja je učinkovitih, še zlasti pri blažji depresiji. Za hujše oblike depresije pa je treba alternativno zdravljenje pojmovati le kot dopolnilo h konvencionalnim metodam in ne kot nadomestilo zanje. Hudo ali kronično depresijo sme zdraviti le psihiater.

Video vsebina: depresija in alternativna medicina

Poleg spodaj naštetih zdravil lahko poskusite z akupresuro ali akupunkturo, ki lahko omilita nekatere simptome. O tem se posvetujte z izkušenim in usposobljenim praktikom. Prav tako je lahko v pomoč masaža, ki deluje blažilno in energetsko ter ponovno oživi telo. Če je le mogoče, poskusite enkrat tedensko z masažo.



AROMATERAPIJA

Aromaterapija lahko omili duševno utrujenost in pripomore k boljšemu spanju. Eterična olja, ki lahko pomagajo pri depresiji, so bazilika, kadu-Ija, jasmin, vrtnica in kamilica (Matricaria recutita). Olje lahko nakapate v skledo vrele vode (2 ali 3 kapljice), v kad (5 ali 6 kapljic) ali na rob blazine (1 ali 2 kapljici).



BIOFEEDBACK

Obstajajo posamični dokazi, daje za zmanjševanje jakosti vseh oblik depresije učinkovit EEG (možganski valovi) biofeedback (poznan tudi kot nevroterapija). Z nevroterapijo poskušajo spremeniti vzorec možganskih valov s pomočjo urjenja - torej nekaj podobnega kot naredijo zdravila s svojim kemičnim vplivom. Število teh vaj urjenja je odvisno od jakosti depresije. Pri depresivni reakciji je potrebnih le 6 takih vaj, pri distimiji jih bo treba v povprečju opraviti 20, pri hudi depresiji pa 30 do 60. Ker je to pravzaprav samourjenje, ima biofeedback prednost, ker ima bolnik z depresijo možnost sam voditi svoje zdravljenje.



KITAJSKA ZELIŠČA

»Pridih« je kombinacija več kitajskih in zahodnjaških zelišč, ki naj bi pomagala človeka dvigniti iz depresije. Formula je namenjena izboljšanju telesnih in duševnih simptomov, vključno z izgubo teka, stiskanjem v prsih in zaprtjem.

kitajska zelišča

Najbolj učinkovito je, če jo uporabljamo skupaj z aerobnimi vajami, dnevnim urjenjem v tehnikah sproščanja in primerno prehrano. Neka druga formula kitajskih zelišč, ki se imenuje »Zberite vitalnost«, pa lahko pomaga pri nespečnosti ali pretirani zaspanosti, trganju v udih in utrujenosti.



TELOVADBA

Telovadba bi morala biti sestavni del slehernega zdravljenja depresije. Izboljša prekrvitev v možganih, dvigne razpoloženje in olajša stres. Tudi kadar jo uporabljamo samo, lahko nudi neverjetne rezultate. Študije kažejo, da je lahko pri zdravljenju depresije 30-minutni tek trikrat tedensko prav tako učinkovit kot psihoterapija. Izberite si take vaje, ki so vam všeč, in jih, če je le mogoče, izvajajte vsak dan.



ZELIŠČA

Izkušen zeliščar vam bo svetoval določeno kombinacijo zelišč, ki bo skladna z vašimi simptomi. Na splošno pa za depresijo predlagajo: 2 dela šentjanževke (Hypericum perforatum), 1 del ovsa (Avena sativa), 1 del sivke (Lavandula officinalis) in 1 del navadnega pelina (Artemisia vulgaris). Uživajte po 5 ml te tinkture trikrat dnevno najmanj en mesec. V Evropi je šentjanževka v katerikoli obliki tradicionalno zdravilo proti depresiji. Vendar nekateri zeliščarji poročajo o tem, da so njeni učinki nepredvidljivi: včasih z njeno uporabo dosežemo neverjetne učinke, včasih pa sploh nima nobenega učinka.



MEDICINA DUHA IN TELESA

Pri depresiji so koristne številne vaje za duha in telo. Glasba in ples lahko dvigneta razpoloženje in energijsko napolnita telo. Meditacija in sprostitvene tehnike, kakršna je progresivna mišična relaksacija, spodbujajo in sproščajo obenem. Druge možnosti so še transcedentalna meditacija in azijske vaje joge, taj čija in či-gonga. Izberite si eno ali dve, ki vam najbolj ustrezata, in jih dnevno izvajajte.



PREHRANA

Ker lahko podhranjenost poslabša depresivne simptome, je ustrezna prehrana zelo pomembna. Povečajte uživanje zdrave hrane, kakršna so polnozrnate žitarice, pusto meso, sadje in zelenjava, ribe in mlečni izdelki z malo maščobami. Zelo pomembno je, da se izogibate alkoholu, nezdravi hrani, sladkorju, aspartamu in kofeinu, ki vas sicer za kratek čas energijsko nabijejo in vzbudijo občutek poleta, vendar je ta učinek zelo kratkotrajen in po njem se spet sesujete na tla.

dieta-depresija

Nedavne klinične študije za zdravljenje depresije zelo priporočajo vitamine B kompleksa, folijsko kislino (400 mikrogramov dnevno) in S-adenozilmetionin (dva odmerka po 800 mg dnevno). Antioksidant selen (100 mikrogramov dnevno) dokazano dviguje razpoloženje, zato ga je treba dodajati v primerih, ko ga je v hrani premalo.

Mnoge evropske študije dokazujejo, daje dodatek amino kisline L-triptofana, ki zveča sintezo serotonina, uspešen za lajšanje depresije. Tripto-fan najdete v hrani, kot je puranje in piščančje meso, ribe, kuhani sušeni grah in fižol, pivski kvas, arašidno maslo, orehi in soja. Jejte veliko te hrane skupaj z ogljikovimi hidrati (krompir, testenine, riž), ki olajšajo prehod triptofana v možgane.



PREPREČEVANJE

Nekaterih oblik depresije ni mogoče preprečiti, kajti novejša teorija pravi, da depresijo sproži nepravilno delovanje nevrokemičnih snovi. Vendar obstajajo mnogi dokazi, da je mogoče depresijo zmanjšati ali jo preprečiti s primernimi zdravimi navadami.

Video vsebina: izognite se depresiji z 2 minutno dnevno vadbo.

Pravilna prehrana, telovadba, počitnice, nič čezmernega dela in odmerjanje časa za stvari, v katerih uživate, vam bodo pomagali ubraniti se otožnosti.



Vprašanja in odgovori



Katere so 4 glavne vrste depresije?

Poznamo sledeče vrste depresije: melanholija, psihoza, predporodna in poporodna depresija. Morda vam bodo diagnosticirali blago, zmerno ali hudo depresijo. Strokovnjak oziroma zdravnik za duševno zdravje lahko diagnosticira depresijo, če se ti simptomi pojavljajo zelo pogosto[1].



Kateri so glavni vzroki za depresijo?

  • Stresni dogodki - večina ljudi si vzame čas, da se sprijaznijo s stresnimi dogodki, kot je žalovanje ali razpad razmerja...
  • Osebnost...
  • Družinska zgodovina...
  • Rojevanje...
  • Osamljenost...
  • Alkohol in mamila...
  • Bolezen[2].



Katerih je 12 znakov depresije?

12 znakov depresije

  • Utrujenost...
  • Motnje spanja...
  • Kognitivna disfunkcija ali težave s koncentracijo...
  • Občutek brezvrednosti ali brezupnosti...
  • Razdražljivost ali nemir...
  • Izguba zanimanja za hobije ali dejavnosti...
  • Spremembe apetita...
  • Vztrajne bolečine[3].



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga

1. Types of depression - https://www.beyondblue.org.au

2. Causes - Clinical depression - https://www.nhs.uk

3. Learn to Recognize the 12 Signs of Depression - https://draxe.com



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.