Vprašanje stranke:
Cmok v grlu - kaj je to in kako si pomagam? Vprašanje anonimne stranke
Občutek cmoka v grlu ni neobičajen. Izbokline ali otekline v grlu, ne da bi imeli dejanski cmok, je znan kot globusni občutek. Mnogi ljudje ga v življenju doživijo vsaj enkrat.
Najpomembnejša stvar, ki globusni občutek loči od drugih možnih vzrokov, je njegov vpliv na požiranje. Če imate težave s požiranjem, imate morda drugo, resnejšo težavo. Če doživite ta občutek, vendar nimate težav s požiranjem, verjetno doživljate običajni občutek globusa.
Zdravniki niso prepričani, kaj povzroča globusni občutek, lahko pa vzroki vključujejo povečano mišično napetost v mišicah grla ali tik pod grlom ali pa je lahko tudi posledica gastroezofagealnega refluksa.
Zdravljenje občutka globusa je prilagojeno posamezniku. Začne se s fizičnim pregledom pri zdravniku, ki temelji na vaši opisani zgodovini simptomov. Zdravljenje lahko izvajajo splošni zdravniki, govorni in jezikovni terapevti ali drugo ustrezno medicinsko osebje.
Globusni občutek ni nevaren in ne povzroča zapletov, vendar pa lahko nekatere resnejše bolezni, ki prizadenejo požiralnik, včasih zamenjamo z občutkom globusa ali tako imenovanega stanja: cmok v grlu.
Takšne motnje vključujejo spazem požiralnika, gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB), mišične bolezni, kot je miastenija gravis, miotonična distrofija ali avtoimunski miozitis in tumorji v vratu ali zgornjem delu prsnega koša.
Omenjene motnje običajno vplivajo na požiranje in/ali poleg občutka zatrdline povzročajo še druge simptome.
Ljudje z globusnim občutkom le redko potrebujejo takojšen pregled pri zdravniku. Pri ljudeh z globusnim občutkom pa nekateri simptomi kažejo na prisotnost druge zdravstvene težave pa so lahko razlog za skrb.
Tovrstni simptomi so lahko sledeči:
- bolečina, dušenje ali težave pri požiranju (disfagija)
- izboklina na vratu, ki je vidna ali jo je mogoče otipati
- pljuvanje (regurgitacija) hrane
- bolečina v grlu ali vratu
- mišična oslabelost
- izguba teže
Obstaja več možnih vzrokov za občutek cmoka v grlu. V vseh primerih bodo vzroki pomagali določiti potrebno zdravljenje.
Nekateri najpogostejši vzroki za cmok v grlu so
- faringealna vnetna stanja
- gastroezofagealna refluksna bolezen
- psihološki dejavniki, kot sta stres ali tesnoba
- nenormalno delovanje zgornjega ezofagealnega sfinktra
- redki tumorji
- bolezni ščitnice
Zdravljenje cmoka v grlu od doma
Prehrana
Za lajšanje simptomov globusa oziroma cmoka v grlu lahko naredite več stvari. Poskusite popiti vsaj 1,5 litra vode na dan. Pijte v majhnih požirkih, saj požiranje pomaga sprostiti grlo. Izogibajte se prevelikim količinam alkohola, čaja, kave in gaziranih pijač.
Poskusite zmanjšati količino maščobne in začinjene hrane v vaši prehrani. Med zadnjim obrokom in odhodom v posteljo, naj pretečejo vsaj 3 ure. Izogibajte se prigrizkom med zadnjim obrokom in spanjem.
Kajenje
Kajenje povzroča draženje grla. Če prenehate kaditi, lahko pripomorete k izboljšanju simptomov globusa, kot tudi k vašemu splošnemu zdravju. Vaš farmacevt ali splošni zdravnik vam lahko ponudi pomoč, če potrebujete nasvet glede zdravil ali pripomočkov za lažje prenehanje s kajenjem.
Zmanjšanje stresa
Stres lahko poveča vaš občutek globusa. Poskusite se sprostiti na način, ki je izvedljiv za vas in vašo situacijo. Dihalne in sprostitvene vaje lahko včasih pomagajo, če pa menite, da potrebujete dodatno pomoč pri obvladovanju stresa, se lahko pogovorite z vašim zdravnikom.
Pršilo za nos
Po potrebi pitje veliko tekočine, da ostanejo nosni izločki redki in mobilni. Dekongestivi brez recepta lahko pomagajo odstraniti kopičenje sluzi.
Zanimivo branje: Naravni antibiotik za grlo