Zdravo srce je čudo učinkovitosti. Z rednim močnim krčenjem svojih štirih votlin vsako minuto prečrpa skozi telo okoli 5 litrov krvi. Vsak zaznan utrip srca je pravzaprav sestavljen iz dveh utripov, prvi je utrip zgornjih votlin, tj. preddvorov (oz. atrijev), drugi spodnjih votlin, tj. prekatov (oz. ventriklov). Krčenje sprožijo električni impulzi, ki nastanejo v sinusnem vozlu, skupini specializiranih celic, nameščeni v desnem preddvoru.
ARITMIJA SRCA: Splošno | Simptomi | Naravni spodbujevalnik | Levi preddvor | Vzroki | Diagnostični postopki | Zdravljenje | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Motnja v normalnem vzorcu bitja srca se imenuje aritmija oz. motnja srčnega ritma. Skoraj vsak človek občasno občuti kakšno vrsto aritmije, ponavadi v obliki blagih palpitacij ali »izpuščenega« utripa. (Kar občutimo kot izpuščen utrip, je v resnici prezgodnji utrip, ki je prešibek, da bi ga zatipali, sledi mu eno- ali dvesekundni premor, za njim pa sorazmerno močan utrip; premor med utripoma zaznamo kot izpuščen utrip.) Blage, osamljene motnje te vrste ponavadi niso nevarne. Ponavljajoče se aritmije pa naj opredeli zdravnik.
Obstajata dve glavni skupini aritmij: tahikardije, kar pomeni, da je srčni utrip prehiter, in bradikardije, pri katerih je srčni utrip prepočasen. (Obe se nanašata le na nenormalne dvige ali spuste srčne frekvence in ne na normalne dnevne spremembe, odvisne od tega, ali ste aktivni ali počivate.) V mirovanju je srčna frekvenca nekje med 60 in 100 utripov na minuto. Tahikardija pomeni, da je frekvenca več kot 100 utripov na minuto, bradikardija pa, da je frekvenca manj kot 60 utripov na minuto. Obe se lahko pojavljata v napadih ali pa kot stalno stanje.
Slika: Obstajata dve glavni skupini aritmij.
Večina aritmij spada v skupino tahikardij. Nekatere izvirajo v preddvorih, druge v prekatih. Prekatne aritmije so mnogo nevarnejše. Večina primerov nenadne srčne smrti nastane zaradi prekatnih aritmij in ne srčnega infarkta, kot so mislili včasih. Posebej nevarno je prekatno mi-getanje (ventrikularna fibrilacija), pri katerem je delovanje prekatov tako nekoordinirano, da le migetajo in ne črpajo krvi. Če ga ne prekinemo, v nekaj minutah povzroči smrt.
Video vsebina: Kdaj je aritmija srca nevarna?
Bradikardija lahko nastane zaradi okvare živcev, ki nadzorujejo sreni utrip, okvare sinusnega vozla, kjer nastajajo srčni električni potenciali, ali okvare prenosa dražljajev po srcu. Pri zadnji okvari, znani kot srčni blok, se električni dražljaji zaradi okvare prevodnega sistema iz preddvorov ne prevedejo v prekate. Dražljaji so lahko blokirani občasno ali stalno. V najhujšem primeru lahko takšna motnja povzroči smrt.
Simptomi
Občasne, osamljene motnje srčnega utripa so pogoste in ponavadi niso nevarne. Znaki nevarnejših aritmij pa so:
za tahikardijo, tj. nenormalno hiter srčni utrip:
- ponavljajoče se palpitacije; opredeljene so kot neprijetno zavedanje bitja srca - lahko jih občutite kot močan utrip v vratu ali razbijanje v prsih
- bolečina v prsih, slabost, omedlevica, znojenje, težko dihanje, zmedenost ali vrtoglavica
za bradikardijo, tj. nenormalno počasen srčni utrip:
- utrujenost, težko dihanje, vrtoglavica ali izguba zavesti
Posvetujte se z zdravnikom, če:
- občutite nepravilen srčni utrip, ki se ponavlja ali se ob njem ne počutite dobro - vsako dolgotrajno ali zelo nepravilno aritmijo je treba raziskati in opredeliti njeno nevarnost.
- ob jemanju zdravil za eno vrsto aritmije zaznate novi vzorec motnje srčnega utripa - nekatera antiaritmična zdravila lahko motnje srčnega ritma poslabšajo.
- imate ob jemanju antiaritmičnih zdravil stranske pojave, kot so vrtoglavica, bruhanje, slabost, moten vid, zvonjenje v ušesih, driska, izguba teka ali izguba zavesti - z zamenjavo zdravila lahko težave izginejo.
Naravni spodbujevalnik
Srčni utrip se začne z električnimi impulzi v sinusnem vozlu, skupini celic v desnem preddvoru. Impulzi se prevajajo po več poteh skozi desni in levi preddvor in povzročijo krčenje preddvorov. Nato nadaljujejo pot proti prekatom, v atrioventrikularnem vozlu se delno upočasnijo. Prekati se skrčijo takoj za preddvori. Koordinirano krčenje srca zagotavlja učinkovit pretok krvi.
Levi preddvor
Levi preddvor je eden od štirih prekatov človeškega srca in ima ključno vlogo v kardiovaskularnem sistemu. Levi preddvor se nahaja v spodnjem levem delu srca, tik pod levim atrijem in levo od desnega preddvora. Primarna vloga levega preddvora je črpanje oksigenirane krvi v telo. Ko se skrči, potisne kri v aorto, glavno in največjo arterijo v človeškem telesu, ki nato razdeli s kisikom bogato kri v vse dele telesa.
Slika: Primarna vloga levega preddvora je črpanje oksigenirane krvi v telo.
Levi preddvor je ključnega pomena za naše preživetje, njegova disfunkcija pa lahko povzroči različna zdravstvena stanja. Na primer, hipertrofija levega predddvora (LVH) je stanje, pri katerem se mišična stena levega prekata zadebeli. Srčno popuščanje lahko izvira tudi iz levega prekata, ko ta oslabi in ne more učinkovito črpati krvi. V kontekstu zdravja srca in srčno-žilnih bolezni sta delovanje in zdravje levega preddvora pogosto osrednja tema, glede na njegovo bistveno vlogo pri oskrbi telesa s kisikom obogateno krvjo.
Vzroki
Vsako stanje, ki prizadene zgradbo srčne mišice ali srčnih zaklopk ali spremeni električno dejavnost srca, lahko spremeni redni srčni utrip. Mnoge srčne bolezni povzročajo aritmije. Pogost sprožilec je huda koronarna bolezen srca; brazgotine, ki nastanejo v srčni mišici, lahko motijo prenos električnih dražljajev. Drugi vzroki so še:
- prirojene srčne napake,
- bolezni srčne mišice,
- okvare srčnih zaklopk,
- in druge bolezni, npr. pljučne bolezni ali povečano delovanje ščitnice.
Sprožijo jih lahko tudi zunanje sile, kot je električni tok ali huda poškodba prsnega koša. Prekatne aritmije nastanejo najpogosteje zaradi srčnih bolezni in so znan zaplet srčnega infarkta. Tudi preddvorne aritmije so povezane z boleznimi srca, pogosti pa so tudi drugi vzroki ali pa vzroka sploh ne najdemo. Preddvorno mi-getanje (atrijska fibrilacija) je pogosto povezano z visokim krvnim tlakom. Mnoge bradikardije so povezane s srčnimi bloki.
Vzrok aritmij so lahko tudi motnje delovanja avtonomnega živčnega sistema (ki nadzoruje vse nehotene telesne funkcije, tudi srčni utrip). Učinkovit nadzor avtonomnega živčevja temelji na dobrem ravnotežju med simpatičnim živčevjem, ki pospešuje telesne funkcije, in parasimpa-tičnim živčevjem, ki telesne funkcije zavira. Včasih možganska kap to ravnotežje poruši, posledica je lahko aritmija.
Video vsebina: Aritmije | Vrste, patofiziologija, diagnoza, zdravljenje.
Motnjo srčnega ritma lahko povzroči tudi hitro vbrizganje določenih kemikalij ali hormonov v krvni obtok. Droge, kot so kofein, nikotin, alkohol in kokain, pospešijo utrip srca in povzročajo druge nepravilnosti srčnega ritma, prav tako vdihovanje aerosolnih pogonskih plinov. Isto se dogaja v situacijah, kjer se sprošča adrenalin, npr. pri šoku, strahu in tesnobi.
Diagnostični postopki
Aritmijo najbolj točno opredelimo z EKG posnetkom električne dejavnosti srca. Vendar je EKG koristen le, če se aritmija pojavi med snemanjem, kar se ne zgodi pogosto. Za odkritje aritmije lahko napravimo preiskavo s Holterjevim monitorjem, prenosno napravo, ki 24 ur snema električno dejavnost srca. Diagnozo lažje postavimo s testi, ki sprožijo aritmijo. Hoja po tekočem traku lahko npr. sproži motnjo, ki se pojavlja pri telesnem naporu.
Koristi lahko tudi elektrofiziološko testiranje. Majhni elektrodni katetri, ki jih uvedejo skozi veno ali arterijo do različnih delov srca, posnamejo prenos električnih dražljajev. »Električna karta«, sestavljena iz odčitavanj, kaže položaj, smer in hitrost signalov, tako da lahko zdravniki določijo, od kod izvira težava ali kje se dražljaji ne prevajajo.
Zdravljenje
Ko opredeli aritmijo, zdravnik določi, ali potrebujete zdravljenje, z zdravili ali kirurško. Odločitev o zdravljenju ne temelji le na vrsti aritmije, ampak tudi na bolnikovi starosti, telesni pripravljenosti in podatkih o srčnih boleznih pred tem.
Konvencionalna medicina
Pri blagih motnjah vam bo zdravnik predlagal nekatere ukrepe, ki jih lahko izvajate sami doma (glejte Zdravljenje doma). Če je potrebno, vam bo predpisal zdravila. Izbral jih bo glede na vrsto aritmije, prejšnje bolezni in hkratno prisotnost drugih bolezni srca.
Zdravila, opredeljena kot antiaritmiki — vključujoč kinidin, amiodaron in pripravke digitalisa — so zelo potentna in lahko povzročajo resne stranske učinke, zato jih ne predpisujejo rutinsko. Večkrat hkrati predpišejo elektrofiziološko testiranje, s katerim določijo, ali bodo zdravila učinkovita in ne bodo povzročala stranskih učinkov.
Slika: Včasih je potrebno bolj invazivno zdravljenje.
V nujnih stanjih pogosto uporabijo električni šok, ki aritmijo prekine in spet vzpostavi normalni ritem; nato dobijo bolniki zdravila. Z električnim šokom zdravijo tudi, kadar zdravila niso učinkovita ali če zdravnik zaradi spremljajočih srčnih bolezni pričakuje nujno stanje.
Nekaterim bolnikom v telo vsadijo napravo, ki omogoča dolgoročni nadzor motenj srčnega ritma. Ljudem s simptomatsko bradikardijo (ob bradikardiji občutijo simptome) ponavadi vsadijo srčni spodbujevalnik.
Bolniki, nagnjeni k prekatnemu migetanju, lahko dobijo kardioverter-defibrilator; to je naprava, ki preko elektrod v srcu sproži električni šok, kadar je to potrebno. Bolnikom, ki imajo oboje, bradikardijo in tahikardijo, lahko vsadijo defibrilator s spodbujevalnikom, napravo, ki lahko vzpostavi normalni srčni utrip z električnim šokom in hkrati tudi vzdržuje normalno, redno frekvenco.
Včasih je potrebno bolj invazivno zdravljenje. Če aritmijo povzroča omejeno območje srčne mišice, lahko uporabijo tehniko, znano kot ka-tetrska ablacija: radijski valovi naprave, ki jo vstavijo skozi veno ali arterijo, okvarijo ta kos tkiva in ga s tem onesposobijo. V redkih primerih je za odstranitev tkiva potrebna operacija na odprtem srcu.
Alternativni načini
Za zdravljenje nujnih stanj in dolgoročno preprečevanje resnih aritmij se morate posvetovati s kardiologom. Alternativni načini zdravljenje lahko dopolnijo, ne smejo pa zamenjati standardnega zdravljenja bolezni srca. Z alternativnimi načini zdravljenja boste morda zmanjšali potrebo po antiaritmičnih zdravilih. Pri blagih aritmijah lahko alternativni načini zdravljenja zadostujejo.
Aromaterapija
Blago aritmijo lahko umirite s citronskim oljem, ki ga dodaste v kopel. Poskusite tudi nekaj kapljic olja iz cvetov pomaranče, imenovanega tudi nerolijevo olje.
Kitajska zelišča
Številna kitajska zelišča lahko olajšajo simptome aritmij. Nekatera — npr. efedra (Ephedra sinica) — pa lahko stanje poslabšajo. Posvetujte se s strokovnjakom za kitajska zelišča, svojemu zdravniku pa povejte, ali jemljete kakršnakoli zelišča za druge težave.
Zelišča
Mnoga zelišča vsebujejo učinkovine, ki okrepijo in umirijo srčni utrip. Nekatera, npr. naprstec (Digitalis purpurea), so preveč potentna, da bi jih lahko uporabljali laiki. Za domačo uporabo je najbolj primeren glog (Crataegus laevigata), blago, a učinkovito zelišče za zdravljenje bolezni srca. Glog razširja žile in spodbuja srčno mišico, kar pomaga pri umirjanju aritmij. V skodelico vroče vode namočite 2 do 3 žlice zelišč; popijte štiri skodelice na dan.
Homeopatija
Homeopatska medicina ponuja zdravila za takojšnje in dolgoročno zdravljenje blagih aritmij. Za umiritev palpitacij se uporabljajo lachesis, digitalis in aconitum. O odmerkih se posvetujte s strokovnjakom za homeopatijo.
Način življenja
Med telesno vadbo se srčna frekvenca zviša, po vadbi pa se ustali na nižji ravni. Ljudje, ki se ne ukvarjajo s telesno vadbo, imajo srčno frekvenco okoli 80 utripov na minuto, medtem ko imajo tisti, ki se redno gibljejo, frekvenco med 60 in 65 utripov na minuto.
Video vsebina: Tu so načini, kako spraviti svoje srce nazaj na pravo pot.
S telesno dejavnostjo se tudi znebimo odvečnega adrenalina, hormona, ki spodbuja srce in vse telo. Pri občutljivih ljudeh lahko aritmije povzroča nikotin iz cigaret. Če so vam odkrili aritmijo in kadite, prenehajte.
Medicina duha in telesa
Tehnike sproščanja zmanjšujejo stres, ki zvišuje srčno frekvenco in lahko sproži nekatere motnje srčnega ritma. Sprostite se lahko z vrsto dejavnosti: od telovadbe do meditacije in joge. Poiščite tisto, ki vam najbolj ustreza, in vztrajajte pri njej; koristi sproščanja se pokažejo šele po daljšem času.
Prehrana
Minerali kalcij, magnezij in kalij imajo pomembno vlogo pri uravnavanju srčne aktivnosti. Pomanjkanje teh mineralov lahko povzroča aritmije. (Prevelika koncentracija je tudi lahko nevarna, predvsem pri kalciju.) Intravensko dan magnezij umiri tahikardijo in druge aritmije.
Slika: Elektroliti imajo pomembno vlogo pri uravnavanju srčne aktivnosti.
Magnezij se nahaja v oreških, stročnicah, soji, otrobih, temnozeleni zelenjavi in ribah. Vir kalija je sadje in zelenjava. Zavedajte se, da lahko svoje zaloge kalija in magnezija porabite tudi, če uživate preveč soli ali nasičenih maščob ali zlorabljate diuretike ali odvajala.
Domača zdravila
- Najboljša metoda, da ustavite napad tahikardije, je počitek. Globoko vdihnite in se sprostite.
- Napad tahikardije lahko prekinete tudi z rahlim pritiskom na karotidno arterijo na desni strani vratu. Naj vam zdravnik pokaže, kje in kako morate pritiskati.
- Pri preddvornih aritmijah poskusite s t. i. »va-galnimi manevri«. Sedite, v pasu se nagnite naprej, nato zadržite dih in se napnite, kot da bi napihovali balon. S tem početjem preusmerite nadzor nad telesnimi funkcijami od simpatičnega živčevja, ki jih pospešuje, k para-simpatičnemu, ki jih upočasnjuje.
Pljusk mokre vode po obrazu
Ste se kdaj vprašali, kako morski levi preživijo šok, ko skočijo v ledeno mrzlo vodo? Tako kot tudi drugi sesalci so zaščiteni z avtomatskim živčnim odgovorom, ki takoj upočasni srčno frekvenco. Tudi ljudje imamo ta odgovor, ki vam lahko pomaga, če trpite za občasnimi napadi tahikardije. Naslednjič, ko se bo pojavil napad, poskusite potopiti obraz v mrzlo vodo. Srčna frekvenca se bo v trenutku zmanjšala, kar bo morda napad tahikardije prekinilo.
Preprečevanje
Omejite količino kofeina, nikotina, alkohola in drugih stimulativnih snovi, ki vse lahko pospešijo srčno frekvenco. Če ste že imeli tahikardijo, se tem snovem popolnoma odpovejte. Stres zmanjšajte s športom, meditacijo ali drugim načinom, ki vam ustreza. Če imate srčno bolezen, se pravilno odločite za zdravljenje; s tem boste aritmije preprečili ali obvladali.
Vprašanja in odgovori
Ali je aritmija srca zmeraj nevarna?
Občasne, osamljene motnje srčnega utripa so pogoste in ponavadi niso nevarne.
Ali se aritmija lahko ozdravi?
Zdravljenje srčne aritmije z radiofrekvenčno ablacijo ima 95-98-odstotne možnosti za ozdravitev. Jemanje doživljenjskih zdravil ne bo več potrebno. Vendar se postopek zdravljenja razlikuje glede na simptome, vrsto bolezni in oceno specialista[1].
Ali imamo lahko aritmijo in se tega ne zavedamo?
Srčne aritmije morda ne povzročajo nobenih znakov ali simptomov. Zdravnik lahko opazi nepravilen srčni utrip, ko vas pregleda zaradi drugega zdravstvenega razloga[2].
Kaj se zgodi, če aritmije srca ne zdravimo?
Zapleti so odvisni od vrste aritmije. Na splošno lahko zapleti srčnih aritmij vključujejo možgansko kap, nenadno smrt in srčno popuščanje. Srčne aritmije so povezane s povečanim tveganjem za nastanek krvnih strdkov. Če se strdek sprosti, lahko potuje iz srca v možgane in povzroči možgansko kap[2].
Kako lahko preprečimo pojav aritmije?
Omejite količino kofeina, nikotina, alkohola in drugih stimulativnih snovi, ki vse lahko pospešijo srčno frekvenco. Če ste že imeli tahikardijo, se tem snovem popolnoma odpovejte. Stres zmanjšajte s športom, meditacijo ali drugim načinom, ki vam ustreza. Če imate srčno bolezen, se pravilno odločite za zdravljenje; s tem boste aritmije preprečili ali obvladali.
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga
- Heart Arrhythmia can be cured – Don’t ignore, it can become fatal - https://www.vejthani.com
- Heart arrhythmia - https://www.mayoclinic.org