Vprašanje stranke:
Prosim za več informacij o glivičnih okužbah nohtov in smiselnostjo uporabe kisa za glivice - vprašanje anonimne stranke
Odgovor farmacevta:
Onihomikoza ali glivice na nohtih so pogosta okužba nohtov in lahko prizadenejo več nohtov hkrati. Glivične okužbe nohtov lahko prizadenejo do 14 % splošne populacije. Večina glivičnih okužb nohtov ni resnih, vendar pa lahko nekateri ljudje občutijo bolečino ob napadu glivic ali pa jih moti predvsem neprijeten videz nohtov.
Tovrstne okužbe nohtov lahko povzročijo, da nohti postanejo razbarvani, debeli, krhki in razpokani, pogosto pa lahko pride do ločitve nohta od nohtne posteljice.
Glivične okužbe nohtov povzroča veliko različnih vrst glivic. Majhne razpoke v vašem nohtu ali okolišnji koži lahko omogočijo tem mikroorganizmom vstop v globino vašega nohta in tako povzročijo okužbo. Ljudje, ki imajo glivične okužbe nohtov na nogah, imajo pogosto tudi glivično okužbo kože na predelu stopala, zlasti med prsti – to imenujemo atletsko stopalo ali tinea pedis.
Nekateri ljudje imajo večjo verjetnost za pojav glivične okužbe nohtov na nogah kot drugi, kamor štejemo predvsem starejše odrasle in ljudi z naslednjimi stanji:
- poškodba nohta ali deformacija stopala
- sladkorna bolezen
- oslabljen imunski sistem
- venska insuficienca ali periferna arterijska bolezen
- glivične okužbe kože na drugih delih telesa
Uporaba alkoholnega kisa pri glivicah na nohtih
Alkoholni kis je pogosto uporabljana medoda za nego glivičnih okužb, vendar pa žal tovrstno početnje ne daje vzpodbudnih rezultatov. Dejstvo je, da vinski kis ne more prodreti pod noht, kar posledično pomeni, da le-ta ne more uničiti glivic.
Sicer je metoda povsem varna, ki jo lahko preizkusite tudi sami. Prizadeto stopalo namočite v mešanici enega dela kisa in dveh delov tople vode in prste na nogi namakajte v tako pripralvjeni raztopini do 20 minut na dan.
Spodaj si lahko preberete nekaj najpogostejših vprašanj in odgovorov glede glivic na nohtih:
Kakšni so znaki glivic na nohtih? - vprašanje anonimne stranke
Simptomi glivic na nohtih vključujejo noht ali nohte, ki so:
- odebeljeni
- razbarvani
- krhki in lomljivi
- drugačne oblike
- ločeni od nohtne posteljice
- neprijetnega vonja
Včasih lahko koža v bližini nohta postane okužena, srbeča, razpokana, rdeča in/ali otekla.
Kako lahko preprečimo pojav glivic na nohtih? - vprašanje anonimne stranke
Glivice na nohtih prevladujejo v vlažnem okolju. Glivične spore bodo sorazmerno dobro uspevale znotraj nohtnega tkiva, zaradi česar se noht sčasoma odebeli in posledično loči od nohtne posteljice. Pomembno je, da izvedete preventivne ukrepe, da se izognete tovrstnim problemom na nohtih na nogi.
Nohte na nogah lahko zaščitite na spodnje načine:
- nosite akrilne nogavice namesto bombažnih, da preprečite nabiranje vlage
- vključite uporabo protiglivičnega praška v vašo dnevno rutino
- nosite zračne in primerne čevlje (ortotični vložki in prilagojeni čevlji)
- redno umivajte noge
- gladite nohte na nogah s pilico in urejajte ostre ali neravne nohte
- nosite natikače ali kakršno koli zračno obliko obutve v javnih kopališčih
- po zapuščanju kopališča izperite površino nog s koloidnim srebrom
Ali lahko uporabim alkoholni kis za zdravljenje glivic na nohtih noge? - vprašanje anonimne stranke
Kis je razredčena oblika ocetne kisline, ki je vsestranska in neškodljiva. Pri blagih oblikah glivične okužbe nohta ali nohtov lahko namakanje z alkoholnim kisom nudi pozitivne rezultate.
Postopek nege okuženih nohtov z alkoholnim kisom:
1. Pedikura:
Preden namočite nogo, si privoščite nežno domačo pedikuro. S ščipalko uredite noht, kolikor lahko - to pomaga, da kis lažje doseže glivice. Nohta ne poskušajte odrezati čez predel, kjer se nahaja beli del nohta.
Če imate težave z striženjem nohtov, jih poskusite najprej zmehčati z namakanjem v vodni kopeli. Škarjice, ščipalke in pilice razkužite pred in po pedikuri, da ne širite okužbe na druge dele.
2. Namakajte noge v kopeli s kisom
V posodi zmešajte 1 skodelico (240 ml) tople vode in alkoholnega kisa. Posoda naj bo dovolj velika, da lahko vaša noga v njem počiva brez nelagodja. Vodo in alkoholni kis dobro premešajte. Namesto alkoholnega kisa lahko uporabite tudi jabolčni kis.
Nogo namakajte 10-20 minut. Poskrbite, da bo voda prekrila ves okuženi prst. Če imate na nogi rane ali vreznine, se lahko pojavi pekoč občutek, kar pa ne predstavlja nevarnosti.
3. Dobro osušite noge
Ko končate s tretmajem, stopalo temeljito osušite. Glivice rastejo v vlažnih razmerah, zato stopalo vedno posušite, takoj po tem, ko ga namočite. Vzemite čisto brisačo in si s tapkanjem do suhega obrišite stopala, preden si znova nadenete čevlje in nogavice. Te brisače ne uporabljajte več, preden jo ne operete, saj bi tako lahko razširili glivice.
4. Namakanje ponavljajte dvakrat na dan
Glivic na nohtih se je težko znebiti, vsak dan si privoščite toplo kopel za noge s kisom in vodo. Če po nekaj tednih ne opazite nobenega izboljšanja, obiščite zdravnika za nadaljnje zdravljenje ali pa se pogovorite s farmacevtom.
Zanimivo branje: Glivice na nohtih forum